Intel Unison, czyli szybkie i łatwe zwiększenie produktywności dla Androida i iOS

Intel Unison, czyli szybkie i łatwe zwiększenie produktywności dla Androida i iOS

Produktywność to bardzo ważny wskaźnik w każdym przedsiębiorstwie i tym bardziej każdej pracy biurowej. Dziś ten wskaźnik jest wysoki, ale ze względu na wiele urządzeń, z których korzystamy w pracy, bez unifikacji nie otrzymamy kolejnego wzrostu. Wszystko ze względu na to, że bardzo często w trakcie wykonywania obowiązków na laptopie, sięgamy na przykład po smartfona. Dzwonimy, odpowiadamy na SMS i próbujemy przesyłać stworzone wcześniej zdjęcia, filmy i dokumenty na zdecydowanie bardziej przyjazne pracy urządzenie – laptopa. Intel doskonale zdaje sobie z tego sprawę i z tego też powodu stworzył spójny ekosystem Unison, który pozbywa się wszelkich wymienionych wyżej bolączek – zarówno dla smartfonów z Androidem, jak i iOS. Co to takiego i jak skorzystać z tego rozwiązania?

Największym aktualnie konkurentem dla Intel Unison jest wbudowany w Windowsa 11 Phone Link, który działa dobrze ze smartfonami na Androidze, ale.. nie działa tak dobrze ze smartfonami Apple na iOS. W przypadku iPhone’ów, owszem, możesz połączyć telefon z komputerem z systemem Windows 11 przy pomocy aplikacji Phone Link, ale niestety z ogromnymi ograniczeniami, których na Intel Unison nie znajdziesz w ogóle. Windows 11 Phone Link na urządzeniach z systemem iOS sprowadza się bowiem jedynie do wysyłania i odbierania wiadomości, dzwonienia i zarządzania powiadomieniami. Brak tutaj na przykład kluczowej dziś funkcji przesyłania plików i ich synchronizacji w czasie rzeczywistym, czyli tego, na czym powinno nam zależeć najbardziej.

 

Intel Unison – co to takiego?

Intel Unison to platforma łącząca dwa różne światy. Most, dzięki któremu podczas wykonywania codziennych obowiązków w pracy nie będziesz musiał sięgać co chwilę po smartfona. Takich aplikacji na rynku znajdziemy przynajmniej kilka, ale Unison łączy ze sobą nie tylko świat Androida i Windows, ale również Windows i iOS, co jeszcze nie tak dawno temu zarezerwowane było wyłącznie dla pełnego ekosystemu Apple. Dzięki Intel Unison będziesz w stanie odbierać i pisać wiadomości, dzwonić i odbierać połączenia za pośrednictwem laptopa oraz transferować różnego rodzaju pliki między smartfonem i laptopem.

Intel Unison działa w oparciu o laptopy z certyfikatem Intel Evo, mającym za zadanie zapewnić użytkownika, że ma do czynienia ze sprzętem spełniającym rygorystyczne wymagania stawiane producentom urządzeń mobilnych. Unison współpracuje również z platformami wyposażonymi w procesory Intel Core 12. oraz 13. generacji.

Co to jest Intel Evo?

Intel Evo to niejako certyfikat, mający za zadanie zapewnić klienta o tym, że urządzenie spełniło wszystkie wymagane założenia. Intel Evo nie jest nowy, bo powstał w czasach, kiedy na rynku zaczęły pojawiać się pierwsze ultrabooki, ale to właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie zakupić dziś odpowiednio wyposażone laptopy biznesowe i do codziennego użytku.

Żeby otrzymać najnowszy certyfikat Intel Evo, laptop musi:

  • posiadać procesor Intel Core 12. lub 13. generacji,
  • oferować spójny czas reakcji podczas pracy na akumulatorze w 25 wybranych zadaniach,
  • odznaczać się przynajmniej 9-godzinnym czasem pracy na jednym ładowaniu,
  • być wyposażony w ekran o rozdzielczości przynajmniej Full HD (1920 x 1080),
  • budzić się z trybu uśpienia w czasie niższym niż 1s,
  • oferować przynajmniej 4 godziny pracy po 30-minutowej sesji ładowania,
  • mieć opcję ładowania przy pomocy portu USB-C,
  • oferować funkcjonalność związaną ze złączem Thunderbolt 4,
  • oferować moduł łączności bezprzewodowej, zgodny z najnowszym standardem Wi-Fi 6E,
  • oferować wysoką jakość audio/wideo (funkcja odszumiania i kamerę o rozdzielczości Full HD).

Intel Evo (w najnowszej wersji 3.0) jak widać przyznawany może być naprawdę wysokiej klasy urządzeniom biznesowym i ultrabookom.

Mój laptop spełnia wymagania Intel Unison. Jak zainstalować aplikację?

Intel Unison

Jeśli twój laptop spełnia wymagania Intel Unison, jeśli posiadasz sprzęt wyposażony w procesor Intel Core 12. generacji, możesz pobrać aplikację Intel Unison z Microsoft Store przy systemie operacyjnym Windows 11 (urządzenia z procesorem Intel 13. generacji mają tę aplikację już zainstalowaną). Instalacja oprogramowania przebiega bardzo szybko (różni się w zależności od wydajności urządzenia), a w tym czasie możesz pobrać identyczną aplikację ze sklepu Google Play bądź App Store.

Po uruchomieniu aplikacji, przeczytaj i zaakceptuj kilka postanowień ogólnych, a następnie wyświetli ci się okno z kodem QR na laptopie. Teraz wystarczy, że go zeskanujesz przy pomocy smartfona, potwierdzisz wyświetlany na ekranie kod i klikniesz opcję Paruj. Oczywiście, Intel Unison nie posiada od razu dostępu do wszystkich wymaganych funkcji. Żeby to uzyskać, musisz przyznać na smartfonie szereg uprawnień dla aplikacji. Po wykonanych krokach cały ekosystem jest gotowy do działania.

Dobry laptop do zgodny z Intel Evo i Intel Unison

ASUS Zenbook 14

Podczas tego testu, skorzystaliśmy z dobrodziejstw oferowanych przez laptopa ASUS Zenbook 14. Jest to wysokiej klasy, 14-calowy ultrabook z ekranem IPS o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli i maksymalnej jasności 400 nitów oraz bardzo wydajnymi podzespołami w postaci 12-rdzeniowego procesora Intel Core i5-1240P, rozpędzającego się nawet do 4,4 GHz, 16 GB pamięci RAM typu LPDDR5 i dysku SSD PCIe 4.0 NVMe o pojemności 512 GB.

Jak na nowoczesnego ultrabooka z segmentu premium przystało, obudowa wykonana została z matowego aluminium. Na uwagę zasługuje też wyposażenie. Mamy Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E, 2x Thunderbolt 4 oraz 2x USB 3.2 Gen 1. Nie zabrakło czytnika linii papilarnych, czytnika kart microSD, podświetlanej klawiatury, systemu dźwiękowego Harman Kardon i już zainstalowanego systemu operacyjnego. ASUS Zenbook 14 świetnie sprawdzi się na biurku każdego biznesmena.

Intel Unison

Intel Unison – co mogę robić za pomocą aplikacji?

Dzięki Intel Unison możesz od teraz (jeśli przyznane zostały wcześniej uprawnienia na smartfonie) dzwonić i odbierać połączenia za pośrednictwem samego laptopa, nawet w momencie, w którym telefon trzymasz w kieszeni. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem łączności bezprzewodowej Bluetooth w pełni przy pomocy laptopa – to znaczy przy pomocy wbudowanych w niego głośników i mikrofonów. Nie musisz zatem martwić się o to, żeby trzymać telefon przy uchu.

Kolejną funkcją jest pisanie i odbieranie wiadomości SMS. Nie za pośrednictwem sieci Internet, tylko sieci komórkowej GSM. A zatem nawet jeśli nie będziesz mieć dostępu do internetu, nadal będziesz mógł korzystać z funkcjonalności Intel Unison. W sekcji Wiadomości możesz również korzystać z emotek i wysyłać dodatkowo pliki multimedialne. Tworzysz projekt bezpośrednio na komputerze, ale chciałbyś wysłać koncept do współpracownika za pośrednictwem MMS? Nic prostszego. Otwierasz galerię i wysyłasz. Wszystko odbywa się na samym laptopie.

Intel Unison

Kolejna funkcjonalność jest związana z przesyłaniem plików między urządzeniami. I tu wyłania się największa zaleta Intel Unison dla użytkowników smartfonów korzystających z systemu iOS. W przeciwieństwie bowiem do Microsoft Phone Link, możesz wysyłać i odbierać pliki bezpośrednio na swojego iPhone’a. Możesz też sprawdzać, co zawiera się w twojej galerii na smartfonie bezpośrednio na laptopie jeszcze przed tym, jak zdecydujesz się zgrać pożądane przez ciebie pliki na komputer. Co więcej, możesz przesyłać wiele plików z samego laptopa na telefon przy pomocy funkcji Prześlij pliki. Wystarczy, że przeniesiesz je z interesującego cię folderu prosto do aplikacji Unison. Możesz też oczywiście kliknąć przycisk Dodaj pliki…, by znaleźć folder w nieco bardziej standardowy sposób. Cała ta funkcjonalność działa zarówno na smartfonach z Androidem, jak i iOS.

 

Intel Unison powiadomienia

Intel Unison to również system rozbudowanych powiadomień. Otrzymałeś SMS lub ktoś próbuje się z tobą skontaktować? W prawym dolnym rogu ekranu pojawi się stosowna informacja. Nie musisz odrywać wzroku od tego, co aktualnie robisz, czy co gorsza ponownie sięgać po telefon. Mało tego, Intel przewidział również, że po otrzymaniu wiadomości tekstowej z reguły mamy tendencję do natychmiastowego odpisywania. Nie musisz jednak wchodzić do aplikacji, a następnie zakładki Wiadomości, ponieważ na ważnego SMS-a możesz odpisać bezpośrednio w oknie powiadomienia. W tym oknie możesz również odebrać połączenie.

Intel Unison

Intel Unison, czyli nowy poziom produktywności

Jak widać Intelowi udała się sztuka połączenia dwóch różnych światów, niezależnie od tego, czy mowa o Windows i Android czy Windows i iOS. Unison to rozbudowane, często aktualizowane, darmowe narzędzie, które powinno przypaść do gustu wszystkim pracownikom biurowym, biznesmenom czy freelancerom. Odbieraj i wykonuj połączenia GSM bezpośrednio na laptopie. Twórz notatki i powiadamiaj współpracowników o ważnych informacjach za pomocą SMS. Zgrywaj na smartfona i przesyłaj bezpośrednio na komputer ważne dokumenty, projekty i zdjęcia gotowe do dalszej edycji. Środowisko już jest. Od ciebie zależy, w jaki sposób wykorzystasz jego możliwości.

Sprawdź, co jeszcze oferują laptopy wyposażone w procesory Intel Core 12. lub 13. generacji. Zobacz, co zyskasz dzięki standardowi Intel Evo i przekonaj się, jak duży komfort oferuje unifikacja dwóch odmiennych ekosystemów dzięki Intel Unison.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Intel

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Intel Unison, czyli szybkie i łatwe zwiększenie produktywności dla Androida i iOS

 0