Inteligentny dom to przyszłość? Nie, to teraźniejszość!

Inteligentny dom to przyszłość? Nie, to teraźniejszość!

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo urządzeń do inteligentnego domu i choć zdecydowana większość z nich to przede wszystkim roboty sprzątające, i oświetlenie, warto też przyjrzeć się tym elementom, które wprowadzają kolejny szereg ułatwień oraz dodatkowy poziom komfortu. Nie musisz oczywiście decydować się na wszystkie urządzenia typu smart, bo zdecydowaną większość systemów można w miarę upływu czasu rozbudowywać o kolejny sprzęt, ale jeśli jesteś już w trakcie planowania swojego środowiska, warto wziąć pod uwagę wszystkie zmienne. Poznaj największe zalety tego rozwiązania.

Co to w ogóle jest smart home?

Smart home to nic innego jak inteligentny dom lub mieszkanie, które wyposażone zostało w różnego rodzaju urządzenia automatycznie zarządzające różnymi aspektami. Jest to zatem swojego rodzaju domowa automatyka, którą nie zarządza człowiek lecz komputer. Zautomatyzować możemy dziś wiele różnych systemów – na przykład oświetlenia, sprzątania, przepływu prądu i informacji, ogrzewania i klimatyzacji, monitoringu czy systemów alarmowych i ostrzegających, bazujących na różnego rodzaju czujnikach dymu czy zalania.

Inteligentny Dom

Smart Home – od czego zacząć?

Sercem każdego rozbudowanego, inteligentnego domu jest centrala sterująca, choć nie trzeba wykorzystywać tego elementu przy mniejszych projektach. Jeśli chcesz, zainstalowanym oświetleniem czy monitoringiem sterować możesz za pomocą samej aplikacji, ale wraz ze wzrostem liczby urządzeń, dobrze jest pokusić się o centralnie sterowaną bazę. Centralka bezpośrednio łączy się ze wszystkimi urządzeniami smart, zarządza nimi i przydaje się w szczególności wtedy, kiedy aktualnie nie znajdujemy się w pobliżu. Z centralki zazwyczaj można korzystać nawet będąc poza domem.

Centralka to urządzenie, dzięki któremu możesz otrzymywać różnego rodzaju powiadomienia bezpośrednio w aplikacji sterującej na smartfona. Zależnie od systemu, mogą to być powiadomienia o potencjalnym włamaniu przy wykorzystaniu czujnika magnetycznego, dostrzeżonej osobie za pomocą kamer monitoringu czy nawet zalaniu, dzięki specjalnemu czujnikowi. Do centralki możesz zazwyczaj podłączyć nawet kilkadziesiąt urządzeń, a zatem przyda się nie tylko przy mniej zaawansowanych projektach, ale również – a raczej przede wszystkim – w najbardziej rozbudowanych systemach inteligentnego domu.

Inteligentny Dom

Jakie urządzenia do Smart Home?

Inteligentny dom to z reguły bardzo przemyślany system, ponieważ dobrze zaprojektowany oferuje wysoki poziom elastyczności. Chcesz zakupić wyłącznie oświetlenie, ale nadal mieć możliwość rozbudowy nowego systemu w przyszłości, kiedy zajdzie taka potrzeba? Proszę bardzo. Dodawanie nowych urządzeń odbywa się bardzo łatwo, bo sprowadza się do parowania ich z centralką zarządzającą – jeśli jest kompatybilna oczywiście.

Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie

Wspomniane wyżej oświetlenie to zazwyczaj jeden z pierwszych podsystemów, na które decydują się użytkownicy chcący wejść do świata inteligentnego domu. Dobrze zaprojektowany potrafi zdziałać cuda, bo automatyzacja oświetleniem może odbywać się z wykorzystaniem warunków panujących na zewnątrz. Możesz zachować regularny cykl dnia, a zatem tak ustawić system, żeby rano włączał światło zimne, tak by przygotować organizm do działania, a wieczorem ciepłe, które twój organizm naturalnie wycisza. Wszystko może odbywać się automatycznie.

Inteligentne zarządzanie energią

Smart Plug

Dobrze zaprojektowany Smart Home to przede wszystkim zarządzanie energią, dzięki inteligentnym gniazdkom typu Smart Plug. Dzięki nim z aplikacji sterującej będziesz w stanie włączać lub wyłączać urządzenia elektryczne, ustawiać harmonogram czy monitorować zużycie energii. Samo w sobie się przydaje w wielu przypadkach, ale ich możliwości nie sprowadzają się wyłącznie do zarządzania jednym elementem.

Inteligentne gniazdka możesz bowiem połączyć w sieć, którą zarządzać będzie centrala. Na przykład podłączając grzejniki w domu do takowych gniazdek wraz z czujnikami temperatury, możesz tak zaprojektować system, by centrala odcinała przepływ prądu po przekroczeniu określonej przez ciebie temperatury. Możesz również do takich gniazdek bezpośrednio podłączyć listwy LED, które mogą włączyć się automatycznie po określonej godzinie lub wykryciu ruchu przy pomocy dedykowanego czujnika ruchu. Inteligentne zarządzanie energią to ogromna elastyczność.

Monitoring

Monitoring

Kwestia bezpieczeństwa w Smart Home powinna być stawiana najwyżej i choć zdecydowanej większości zależy przede wszystkim na komforcie i automatyzacji, bagatelizować opisywanego aspektu nie wolno. Z dobrego monitoringu skorzystać można w dowolnej chwili i takowy powinien nie tylko oferować dobrą jakość nagrań, ale również szereg ułatwień, takich jak czujnik ruchu czy technologię wykrywania osób i śledzenia. Jeśli nie chcesz inwestować w monitoring z prawdziwego zdarzenia, możesz pokusić się o urządzenie oferujące połączenie Wi-Fi. Wówczas kamery łączyć się mogą bezpośrednio z centralą, a zarządzać nimi będziesz w stanie z dowolnego miejsca przy pomocy aplikacji na smartfona. Jedziesz na wycieczkę i chcesz obejrzeć czy w ogrodzie nie ma nic podejrzanego? Nic prostszego!

Inteligentne czujniki

Inteligentne czujniki

Kolejną kwestią dobrze zaprojektowanego Smart Home są wszelkiego rodzaju czujniki. Mogą one bezpośrednio łączyć się w rozbudowane podsystemy bazujące na przykład na inteligentnych gniazdkach, a zatem informować o temperaturze, wilgoci czy wykryciu ruchu przy oknie. Czujniki należy traktować jako część całości, ponieważ to one odpowiadają za poszczególne aspekty.

Sterować można mnóstwem rzeczy. Wspomniany wyżej czujnik temperatury może współpracować z centralką, która wyśle polecenie do grzejnika bądź gniazdka, gdy ta przekroczy określony przez ciebie próg. Czujnik ruchu wyśle do centralki powiadomienie, gdy na jego drodze stanie na przykład włamywacz. Czujnik zalania czy dymu uruchomi alarm, gdy wykryje jakiekolwiek nieprawidłowości, a czujnik magnetyczny, gdy nieproszony gość otworzy okno lub drzwi do naszego domu.

TP-Link Tapo – kompletny system Smart Home

Jednym z lepszych systemów Smart Home na rynku jest TP-Link Tapo. Za jego pomocą możesz wyposażyć swój wymarzony, inteligentny dom w wiele urządzeń, sterowanych przy pomocy centrali Tapo H100. W swojej ofercie TP-Link posiada bardzo dobre oświetlenie, kamery do monitoringu, wszelkiego rodzaju czujniki i wyłączniki oraz smart plugi i nawet termostat.

Główny Hub, czyli Tapo H100, potrafi obsłużyć nawet 64 urządzenia smart w ekosystemie TP-Link. Wykorzystuje do połączenia bezprzewodowy protokół o niskiej mocy Zigbee (868 MHz) i oferuje duże pokrycie zasięgiem. Wbudowano w niego również dzwonek i alarm, a zatem świetnie sprawdzi się w połączeniu z czujnikiem temperatury i wilgotności Tapo T310, czujnikiem magnetycznym Tapo T110 oraz czujnikiem ruchu Tapo T100.

Smart Home

Znakomicie sprawdzi się również z różnego rodzaju inteligentnymi gniazdkami sieciowymi, dzięki którym będziesz mógł zarządzać dostępem do energii elektrycznej podłączonych do nich urządzeń. Jeśli chodzi zaś o oświetlenie, polecamy w szczególności parować je z inteligentnymi wyłącznikami pokroju Tapo S220, dzięki którym obejmiesz kontrolę zdalną i głosową.

Za monitoring z kolei mogą posłużyć kamery wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Tapo C500 sprawdzi się znakomicie do monitorowania tego, co dzieje się w twoim ogrodzie, a Tapo C225 na przykład w magazynie, garażu bądź dowolnym pomieszczeniu wewnątrz domu.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z TP-Link

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Inteligentny dom to przyszłość? Nie, to teraźniejszość!

 0