Jak rozpocząć karierę w branży IT?

Jak rozpocząć karierę w branży IT?

Zawody związane z działem IT są jednymi z najlepiej płatnych na rynku. Co ważne, swoją aplikację można złożyć nawet bez wielkiego doświadczenia. Ofert pracy na stanowiska w tej branży jest naprawdę wiele, jednak niewielu kandydatów wie, od czego rozpocząć poszukiwania, aby zdobyć wymarzony zawód.

 

 

Od czego zacząć poszukiwania pracy w branży IT?

Obecnie istnieje wiele możliwości, które pozwalają na znalezienie pracy w IT. Jedną z opcji są różnego rodzaju portale, szczególnie te związane z branżą informatyczną. Takim przykładem może być No Fluff Jobs. Jest to strona internetowa, która skupia się na wyszukiwaniu ofert pracy dla komputerowców oraz pokazuje realne zarobki na danym stanowisku. Co więcej, pozwala na filtrowanie ofert według kategorii, takich jak np. zawód, technologie i programy, lokalizacja, typ umowy, doświadczenie, język pracy i wiele innych.

Dodatkowo codziennie zmieniane są oferty dnia, które pokazują najkorzystniejsze finansowo propozycje stanowisk. Dzięki temu aplikant nie musi wyszukiwać posad i porównywać ich ze stawką innych przedsiębiorstw działających w branży IT. Ponadto propozycje zawodowe umieszczane przez rekruterów można dodać do zakładki ulubione, dzięki czemu znalezienie wybranej oferty pracy jest niezwykle proste. Na stronie można znaleźć także oferty stażu, praktyk, oraz konkretnych stanowisk w dziedzinie IT. Dzięki szerokiemu wachlarzowi posad, każdy aspirujący komputerowiec może znaleźć coś dla siebie.

Kto może pracować w branży IT?

Wbrew pozorom osoba, która ubiega się o pracę w zawodzie z dziedziny informatycznej, nie musi posiadać wykształcenia kierunkowego. Okazuje się, że pracodawcy bardziej niż edukację teoretyczną zdobytą na uniwersytetach cenią praktyczne umiejętności. Dlatego nawet osoba bez świadectwa ukończenia szkoły może ubiegać się o posadę w branży IT, pod warunkiem że zdobędzie wiedzę poprzez kursy i szkolenia.

Należy jednak pamiętać, że tego typu osoba przeważnie nie będzie mogła się ubiegać o posadę juniorską, a swoje poszukiwania powinna zacząć od stanowisk o niższych rangach jak praktyki czy też staż w firmach informatycznych. Dobrym pomysłem jest także aplikowanie na stanowisko asystenta. Nie jest to trudna praca i nie wymaga dużego doświadczenia, a osoba pełniąca tę funkcję będzie mogła się nauczyć wielu przydatnych informacji z zakresu IT.

Programista

Jakie umiejętności są wymagane w branży IT?

W branży IT, tak jak w każdej innej, są pewne wymagania, jakie kandydat musi spełnić, aby rozpocząć pracę w wymarzonym zawodzie. Rekruterzy najczęściej zwracają uwagę zarówno na umiejętności miękkie, jak i twarde. W zależności od stanowiska, na jakie aplikuje młody informatyk, takie zdolności są od niego oczekiwane. Do potwierdzających kompetencje faktów, jakie w szczególności są cenione przez osoby zajmujące się rekrutacją nowych pracowników, można zaliczyć: doświadczenie w zawodzie, ukończenie szkoły wyższej o profilu informatycznym, potwierdzenie odbycia stażu, a także wszelkiego rodzaju kursy i szkolenia.

Tego typu zdolności są potwierdzeniem tego, że kandydat potrafi wykorzystać wiedzę w praktyce i daje jasną informację pracodawcy, że osoba aplikująca jest odpowiednia na dane stanowisko. Natomiast umiejętności miękkie, jakie mogą przekonać pracodawcę do zatrudnienia osoby na stanowisko w branży IT, to przede wszystkim: kreatywność, dobra organizacja, zdolności interpersonalne, a także tłumaczenie trudnych zagadnień w prosty sposób.

Jakie zawody w branży IT są najbardziej opłacalne?

Jak się okazuje najbardziej opłacalnymi zawodami w branży IT są specjaliści od cyberbezpieczeństwa, którzy mogą liczyć na stawkę oscylującą w granicach od 10 do aż 30 tysięcy złotych. Ich zadaniem jest monitorowanie i ochrona systemów korporacyjnych. Kolejną dobrze płatną profesją związaną z informatyką jest ekspert od Big Data, którego pensja osiąga poziom od 10 do 25 tysięcy. Zajmuje się on zbieraniem informacji ze zbiorów danych. Specjaliści od DevOps także mogą liczyć na wysokie zarobki w okolicach od 10 do 25 tysięcy. Osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się zarządzaniem procesami tworzenia oprogramowania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak rozpocząć karierę w branży IT?

 0