Jaka płyta główna do procesorów Intel 12. generacji? Na co zwracać uwagę?

Jaka płyta główna do procesorów Intel 12. generacji? Na co zwracać uwagę?

Nowa generacja procesorów Intel przyniosła długo wyczekiwany postęp i wzrost wydajności ogólnej. W każdej półce cenowej możemy dziś znaleźć wydajne jednostki z rodziny Core Alder Lake, a więc najbardziej popularne Core i3, Core i5, Core i7 oraz Core i9. Wszystkie te procesory bazują na płytach głównych z gniazdem LGA 1700, a wśród nich znaleźć możemy zarówno propozycje budżetowe, jak i te dla najbardziej wymagających entuzjastów sprzętu komputerowego. Tylko na jaką płytę się ostatecznie zdecydować i na co zwracać przy wyborze uwagę?

Dobra i funkcjonalna płyta główna to podstawa odpowiednio złożonego komputera. Pomimo tego, że w najniższej półce wydajnościowej nie odgrywa to tak istotnej roli, warto się zdecydować na jak najlepszą, by w późniejszym okresie najzwyczajniej w świecie nie żałować zakupu. Procesory Intel Core 12. generacji opierają się na płytach głównych wyposażonych w cztery różne chipsety – H610, B660, H670 oraz Z690 – ułożone od najtańszego i najmniej funkcjonalnego do najdroższego, oferującego najwięcej możliwości. Z oczywistych względów, jeśli mamy zamiar zakupić sprzęt budżetowy, rozglądać się za najwyższą półką nie musimy, choć istnieją pewne wyjątki.

Wyjątkiem tym jest bezsprzecznie możliwość rozbudowy w przyszłości. Jeśli postawimy na najtańszą konstrukcję na rynku, zamykamy sobie drogę do łatwego i przede wszystkim darmowego upgrade’u, ponieważ nie będziemy w stanie skorzystać z dysku SSD na PCIe 4.0, dołożyć większej ilości pamięci RAM czy nawet wyposażyć ją w zdecydowanie wydajniejszy, bardziej prądożerny procesor. Jeśli jednak cykl wymiany komputera na nowy odbywa się rzadziej i robimy to raz na przynajmniej 3-4 lata, taki krok można pominąć, ponieważ w tym czasie na rynku pojawi się kolejny, jeszcze lepszy sprzęt, gdzie zakup całkowicie nowej platformy będzie mieć sensu znacznie więcej.

Jaki chipset do 12. generacji Intel Core?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw zadać inne, czyli do czego chcemy nowy komputer wykorzystać. Jeśli będzie to zwykła praca biurowa, przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów i seriali w serwisach streamingowych i inne, niewymagające tak naprawdę wysokiej wydajności rzeczy, można pokusić się nawet o najtańsze konstrukcje bazujące na chipsecie H610. Oczywiście należy się wtedy liczyć z tym, o czym opowiedzieliśmy wcześniej, ale ogólna zasada pozostaje identyczna – komputer budżetowy, do mniej wymagających zadań.

Chipset H610 jest najbardziej budżetowy ze wszystkich dostępnych przygotowanych z myślą o procesorach Intel Core 12. generacji do komputerów stacjonarnych. W oparciu o niego można zbudować budżetowy komputer do multimediów lub po prostu typowy sprzęt biurowy, w którym najważniejszy jest koszt budowy oraz ogólna energooszczędność. Chipset H610 maksymalnie może obsłużyć 10 portów USB – w tym maksymalnie 2x USB 3.2 Gen 2x1 (5 Gbps), 4x USB 3.2 Gen 1x1 (5 Gbps) i 10x USB 2.0. Przy płycie wyposażonej w ten chipset nie wykorzystamy możliwości wysokowydajnych nośników danych bazujących na PCIe 4.0, choć w tym wypadku akurat to znaczenia tak naprawdę nie ma – w takich zastosowaniach w zupełności wystarczy PCIe 3.0, czyli standard, który taka płyta już obsługuje. Płyta główna z H610 to dobry wybór do procesora Intel Core i3 12. generacji.

Chipset B660 to średnia półka i płyty w taki wyposażone można wykorzystać nawet w wydajnych komputerach dla entuzjastów. Tutaj podłączymy już 12 USB (w tym dwa USB 3.2 Gen 2x2 o prędkości 20 Gbps) oraz urządzenia wspierające PCIe 4.0. Na dodatek otrzymujemy wsparcie dla macierzy RAID i możliwość podkręcania pamięci RAM. Takie płyty nadają się w szczególności do procesorów Intel Core i5 lub nawet Core i7 12. generacji.

Chipset H670 to nieco bardziej rozwinięta wersja B660. Tutaj podłączyć możemy już 14 urządzeń USB (w tym dwa dla USB 3.2 Gen 2x2 o prędkości 20 Gbps i do dyspozycji otrzymujemy 24 linie PCI Express. Tak, jak w przypadku B660, możemy skorzystać z funkcji podkręcania pamięci.

Z690 to najbardziej zaawansowany chipset płyt głównych pod Intel Core 12. generacji. Oprócz 14 portów USB, 28 linii PCI Express, wsparcia dla RAID to dzięki właśnie niemu jesteśmy w stanie podkręcić nie tylko pamięć RAM, ale również i sam procesor. Z oczywistych więc względów płyty wyposażone w ten konkretny chipset powinny być łączone z procesorami z oznaczeniem K.

Jaka płyta główna do budżetowego komputera?

Budżetowy komputer to pojęcie względne, ale warto pamiętać tylko o tym, że mowa tutaj o zestawach przystosowanych do biura lub domu, gdzie największy nacisk kładziony jest na energooszczędność. Taki komputer, wraz z dedykowaną kartą graficzną, z powodzeniem oczywiście można wykorzystać również do gier, ale ogólne zastosowanie się nie zmienia – wyposażony zostanie w budżetowy, aczkolwiek nadal nowoczesny procesor. Takowym może być na przykład Intel Core i3-12100, który na pokładzie ma cztery rdzenie. Jaka zatem płyta będzie najlepsza? Bardzo dobrym wyborem wydaje się być MSI Pro H610M-B DDR4, która wyposażona została w podstawową sekcję zasilania, dwa banki na pamięć RAM oraz gamę złącz, która usatysfakcjonuje mniej wymagających użytkowników. Nic więcej w takim komputerze potrzebne tak naprawdę nie jest.

Jaka płyta główna do komputera gamingowego ze średniej półki?

Średnia półka to segment, w którym znajdziemy już wysokiej jakości elektronikę. To właśnie urządzenia z tej półki są najchętniej wybierane zarówno przez graczy, jak i entuzjastów sprzętu. Wcale się nie dziwimy, ponieważ płyty wyposażone w chipset B660 dla procesorów Intel Core 12. generacji – na przykład MSI MAG B660M Bazooka DDR4, MSI MAG B660M Mortar WiFi DDR4 lub MAG B660 Tomahawk WiFi DDR4, zagwarantują optymalne działanie zdecydowanej większości procesorów Intel Alder Lake. Oczywiście nie będą one tak funkcjonalne i przygotowane na najbardziej ekstremalne warunki, jak płyty główne z chipsetem Z690, ale w zupełności wystarczą nawet najbardziej wymagającym graczom, którzy chcą, by ich komputer działał optymalnie. Te płyty bardzo dobrze współpracują z szybkimi dyskami SSD na PCIe 4.0 oraz procesorami pokroju Intel Core i5 12400F, Core i7 12700F oraz Core i9 12900F, czyli tymi, które mają zablokowany mnożnik (bez dopisku K).

Jaka płyta do komputera z wysokiej półki?

Wysoka półka cenowa przy procesorach Intel Core 12. generacji to przede wszystkim chipset Z690 oraz odpowiednio wyposażona płyta główna. Tutaj już można pokusić się o najnowszy standard pamięci DDR5, choć ten ze względu na cenę jest zarezerwowany tylko dla największych entuzjastów sprzętu komputerowego. Wszyscy inni, czyli ci, którzy chcą uzyskać bardzo wysoką wydajność najbardziej prądożernych i tym samym najdroższych procesorów pokroju Intel Core i9-12900K, i liczą się z wydatkami, powinni kierować wzrok ku DDR4 – przynajmniej dopóki nowszy standard nie stanie się naprawdę powszechny. Bardzo dobrą płytą pod takie procesory jest wspomniana wcześniej MSI MAG Z690 Tomahawk WiFi DDR4, która dzięki 16-fazowej sekcji zasilania (70-amperowej) i odpowiedniemu chłodzeniu pozwoli rozwinąć skrzydła najwydajniejszym procesorom na rynku, dla których pobór prądu na poziomie 240 W nie jest niczym zaskakującym, a raczej powszechnym.

Płyty główne na każdą kieszeń

Nową seria procesorów Intel Core 12. generacji można wykorzystać na różne sposoby. Niezależnie więc od tego czy mówimy o komputerze biurowym wyposażonym w płytę główną z chipsetem H610, średniopółkowym, gamingowym zestawie z B660, czy o najwydajniejszym PC do zadań specjalnych z Z690, u MSI znajdziemy wszystko to, czego potrzebujemy. Pamiętajmy – funkcjonalna płyta główna z dobrą sekcją zasilania to podstawa dobrego konfigu i należy wybrać idealnie skrojoną na nasze potrzeby. Jak to zrobić? Wystarczy zakwalifikować się do wyżej wymienionych grup i wybrać model do nich przypisany.

*Artykuł powstał we współpracy z MSI

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaka płyta główna do procesorów Intel 12. generacji? Na co zwracać uwagę?

 0