Jeśli pamięć przenośna to dziś tylko SSD. Oto dlaczego jej potrzebujesz!

Jeśli pamięć przenośna to dziś tylko SSD. Oto dlaczego jej potrzebujesz!

Rynek nośników danych zmienia się na naszych oczach. Kiedyś – a właściwie nie tak dawno temu - dominowały bowiem talerzowe dyski twarde HDD oraz płyty kompaktowe CD, na których nagrywaliśmy wszystkie materiały, niezależnie od tego, czy były one albumami ze zdjęciami, muzyką czy najbardziej potrzebnymi dokumentami do pracy. Dziś – na całe szczęście zresztą – wszystko się zmieniło, ponieważ na scenę wkroczyła wydajna pamięć przenośna SSD.

Kiedyś to było… źle

Płyty kompaktowe CD na dobre zastąpione zostały płytami DVD, na których zmieścić można kilkukrotnie więcej informacji. Niestety jest to perfekcyjny przykład dla powiedzenia „zamienił stryjek siekierkę na kijek”, ponieważ sukcesja nie rozwiązała największych problemów, z jakimi borykaliśmy się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Z tego też powodu na rynku pojawiły się wówczas pierwsze pendrive’y oraz przenośne dyski HDD o dużej pojemności.

Niestety, przenośne dyski HDD borykają się z tymi samymi problemami, z jakimi spotykają się wewnętrzne dyski HDD w komputerze. Są tanie i pojemne, owszem, ale ze względu na budowę oraz zasadę działania, nie potrafią zagwarantować takiej przepustowości, jaka jest wymagana w dobie aktualnych standardów. Dziś pliki ważą nierzadko po kilka czy kilkanaście gigabajtów i prędkość odczytu/zapisu na poziomie kilkuset MB/s, jaką oferują dyski SSD, oznacza ogromną oszczędność czasu. Takiej wydajności w zewnętrznych dyskach HDD po prostu nie znajdziemy.

Samsung T7 Shield

SSD – największa innowacja naszych czasów

Wprowadzenie na rynek pierwszych, półprzewodnikowych nośników danych rozpoczęło rewolucję, jakiej wówczas nikt się nie spodziewał. Dyski SSD spowodowały, że porzuciliśmy wszystkie dotychczasowe rozwiązania, a o płytach kompaktowych dziś już właściwie nikt nie pamięta – i słusznie.

Dyski SSD w komputerach czy laptopach to znacznie lepsze osiągi, niższy pobór prądu i co najważniejsze – niski czas dostępu do zapisanych danych. SSD jest niewspółmiernie szybszy od dysku HDD i widać to we wszystkich zastosowaniach. Nawet 46-krotny wzrost przepustowości, niższy czas dostępu oraz niski pobór energii wykorzystać można jednak nie tylko w laptopie czy stacjonarnym zestawie komputerowym, ale też w dyskach przenośnych – szczególnie dziś.

SSD vs. HDD – jak to wygląda w dyskach przenośnych?

Różnice pomiędzy dyskami talerzowymi HDD, a półprzewodnikowymi SSD widać w komputerach stacjonarnych i laptopach. Dzięki swojej budowie, SSD są nawet kilkudziesięciokrotnie wydajniejsze od dysków HDD, co bezpośrednio wpływa na zdecydowanie niższy czas zgrywania na nośnik informacji (ich odczytywania również). W segmencie dysków przenośnych jest podobnie.

Przenośne HDD w tym aspekcie wypadają na tle SSD po prostu mizernie, oferując w zdecydowanej większości przypadków maksymalną przepustowość rzędu 120 MB/s-150 MB/s, którą producenci nawet nie chwalą się w specyfikacji. W tym samym momencie dobry dysk PSSD zaoferuje nawet 1000 MB/s i choć to już powinno być gwoździem do trumny tego pierwszego rozwiązania, istnieje coś, co jest jeszcze istotniejsze.

Samsung T7 Shield

Największą zaletą przenośnych dysków SSD jest niski czas dostępu do danych, wyrażany nie w dziesiątkach czy setkach milisekund, tak jak to ma miejsce przy dyskach HDD, ale czasem nawet i mikrosekundach. Co to oznacza? Natychmiastową niemal reakcję, wczytywanie danych, uruchamianie aplikacji i nawet ładowanie zaawansowanych, ważących po kilkadziesiąt gigabajtów, rozbudowanych projektów w popularnych programach użytkowych. Wynika to z tego, że SSD nie posiada żadnych ruchomych części i zanim w HDD głowica zostanie ustawiona w odpowiednim miejscu na talerzu, pierwszy dysk zdąży wczytać wszystkie potrzebne nam dane.

Na tym jednak zalety się nie kończą. Przenośny SSD to także niski pobór energii i waga, niewielkie gabaryty oraz bezpieczeństwo, którego nierzadko brakuje w standardowych dyskach PHDD. Za 1 GB pojemności w dysku SSD, owszem, płacimy zazwyczaj więcej pieniędzy niż w HDD, ale różnice są dziś tak znikome, że zalety tego rozwiązania wręcz je niwelują. Z tego też powodu SSD instaluje się dziś do wszystkich komputerów stacjonarnych oraz laptopów i to właśnie dlatego powinieneś postawić na zewnętrzny dysk bazujący na tej technologii.

Samsung T7 Shield

Przenośny dysk SSD to odpowiedź na rosnące wymagania użytkowników

Przenośny dysk SSD świetnie sprawdzi się w nowoczesnym stanowisku komputerowym. Dziś zdecydowana większość zestawów bazuje na możliwościach wbudowanego dysku SSD oraz nowoczesnego połączenia typu USB-C 3.2 Gen.1 lub Gen.2, a zatem przenośne rozwiązanie będzie w stanie wykorzystać pełny jego potencjał.

Przenośny dysk SSD można dziś wykorzystać na wiele różnych sposobów – nawet jako dodatkowe rozwiązanie dla pamięci wewnętrznej laptopa czy komputera stacjonarnego. Nie musisz przy tym nosić ze sobą ważącego niejednokrotnie nawet kilkaset gramów urządzenia o wielkości książki, bo wszystkie informacje można zmieścić na dysku zdecydowanie szybszym, mniejszym, lżejszym oraz odporniejszym na wszelkie uderzenia i upadki.

Przenośne dyski SSD to nierzadko również zdecydowanie bezpieczniejszy standard, który nie tylko może korzystać z wbudowanego szyfrowania, ale też dodatkowych zabezpieczeń – na przykład biometrycznych. Świetnym na to przykładem jest Samsung T7 Touch, w którym producent umieścił czytnik linii papilarnych.

T7 Touch Samsung SSD

Jaki bezpieczny przenośny dysk SSD wybrać?

Samsung T7 Touch oferuje sporo, ale największą jego zaletą – oprócz tego, że jest to dysk SSD – jest zintegrowany czytnik linii papilarnych. Pozwala to na kontrolę zapisanych na dysku danych i ich szyfrowania zaawansowanym, wbudowanym algorytmem AES 256-bit za pomocą naszego odcisku palca (lub hasła, bo i te tutaj znajdziemy). Zabezpieczenie biometryczne w T7 Touch doskonale sprawdzi się tam, gdzie dokumenty lub informacje nie mogą ujrzeć światła dziennego i nie chodzi już wyłącznie o środowisko pracy w biurze, ale również wszelkiego rodzaju stanowiska freelancerskie – redaktorzy, programiści, fotografowie, graficy czy edytorzy wideo.

Samsung T7 Touch korzysta z nowoczesnego standardu połączenia USB-C 3.2 Gen. 2 i technologii PCIe NVMe, które oferują maksymalną przepustowość wbudowanych w dysk kości pamięci na poziomie aż 1050 MB/s przy odczycie danych oraz 1000 MB/s przy zapisie danych. Dysk korzysta z bardzo kompaktowej konstrukcji i został wykonany z najwyższą starannością. Jego wymiary wynoszą 57 mm x 85 mm x 8 mm, a do tego waży zaledwie 58 gramów. Świetnie sprawdzi się zatem jako mobilny zamiennik dla rozwiązań chmurowych, na których nie zawsze można przecież polegać oraz pendrive’ów, które nie mogą zaoferować tak dużej wydajności. T7 Touch to zatem konsensus, a nie kompromis. Wydajne i bezpieczne rozwiązanie, jakie można wykorzystać w każdej sytuacji. Dodatkowo, z zabezpieczenia biometrycznego mogą korzystać nawet cztery osoby, ponieważ sprzęt potrafi zapisać nawet cztery odciski linii papilarnych. Dysk można użytkować wspólnie z domownikami czy pracownikami w biurze.

T7 Touch nabyć można w trzech wariantach pojemnościowych. 500 GB kosztuje aktualnie ok. 479 zł, wersja 1 TB ok. 779 zł, a wersja dla wymagających, czyli 2 TB, ok. 1329 zł. Na dysk w każdym wariancie udzielana jest 3-letnia gwarancja producenta.

Samsung T7 Touch

Jaki przenośny i niedrogi dysk SSD wybrać?

Wszyscy powinni zainteresować się przenośnym dyskiem SSD, ale nie wszyscy potrzebują dodatkowych, biometrycznych zabezpieczeń. Na co wówczas postawić? Świetnym rozwiązaniem jest nadal bezkompromisowa pod względem wydajności, standardowa wersja dysku Samsung T7 (bez dopisku). Ten nadal oferuje znakomitą jakość wykonania i niewielkie gabaryty, błyskawiczne transfery rzędu do 1050 MB/s oraz nowoczesne połączenie USB-C 3.2 Gen.2.

Model ten wykorzystuje możliwości szyfrowania sprzętowego AES 256-bit oraz wszechstronnej kompatybilności z urządzeniami PC, Mac, Android i konsolami. Oferuje do tego smukłą i kompaktową obudowę o wymiarach 57 x 85 x 8 mm i stylową, solidną, aluminiową obudowę. Dysk dostępny do kupienia jest w wariantach 500 GB, 1 TB oraz 2 TB, a na każdy z nich producent udziela aż 3-letniej gwarancji.

Samsung T7

Trwały, zewnętrzny dysk SSD dla wymagających

Jeśli szukasz czegoś bezkompromisowego, czegoś, co zapewni ci dostęp do danych nawet w najbardziej nieprzyjaznych warunkach, postaw na Samsunga T7 Shield. Ten przenośny SSD, oprócz znakomitej wydajności rzędu 1050 MB/s, która przyda się przy najbardziej wymagających zadaniach twórców treści cyfrowych, posiada certyfikat IP65. Obudowa wykonana została z taką starannością, że nie straszny jej pył, zachlapania czy nawet upadek z wysokości do 3 metrów, a zatem świetnie sprawdzi się podczas wszelkiego rodzaju podróży i wypadów.

Model ten korzysta z zaawansowanego szyfrowania sprzętowego AES 256-bit, dzięki czemu twoje dane pozostaną bezpieczne. Charakteryzuje go niezwykle smukła, obudowa, która mierzy 59 x 88 x 13 mm oraz niska waga rzędu 89 gramów. Zmieści się zatem nawet w kieszeni, dlatego będzie perfekcyjnym zamiennikiem dla prywatnych rozwiązań chmurowych i tym bardziej dla przenośnych dysków HDD. Podłączyć można go do każdego kompatybilnego urządzenia przy pomocy nowoczesnego złącza USB-C 3.2 Gen.2. Kompatybilność wspierana jest za pomocą dołączonych do dysku dwóch przewodów (USB-C do USB-C oraz USB-C do USB-A).

Ile kosztuje? Samsunga T7 Shield kupić można w dwóch wariantach pojemnościowych oraz trzech wariantach kolorystycznych (beżowy, czarny lub niebieski). Wersja 1 TB kosztuje aktualnie ok. 519 zł, a wersję 2 TB nabyć można w cenie ok. 1099 zł. Na oba warianty producent udziela aż trzyletniej gwarancji.

Samsung T7 Shield

Przenośny SSD Samsung dla każdego

Podczas wyboru nowego, przenośnego dysku SSD warto postawić na sprzęt renomowanego producenta. Samsung jest aktualnie liderem, jeśli chodzi o nośniki danych, ponieważ marka ta korzysta wyłącznie ze sprawdzonych, wewnętrznych rozwiązań. Produkuje wszystkie komponenty i tworzy własne oprogramowanie, dlatego kontrola jakości sprzętu stoi na najwyższym poziomie. To gwarancja bezpieczeństwa, trwałości i niezawodności.

Rodzina dysków Samsung T7 odznacza się świetną jakością wykonania, wydajnością, trwałością i zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa. Znakomicie sprawdzą się jako dodatkowy magazyn danych, dodatkowy dysk do gier komputerowych i konsolowych oraz nośnik do błyskawicznego zgrywania, i odtwarzania ogromnych ilości danych. Skorzystają z nich zatem wszyscy – gracze, twórcy treści, fotografowie, graficy, filmowcy, pracownicy biurowi oraz biznesmeni, którzy potrzebują mobilnego, bezkompromisowego i przede wszystkim bezpiecznego dysku przenośnego.

*Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung
 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jeśli pamięć przenośna to dziś tylko SSD. Oto dlaczego jej potrzebujesz!

 0