Karta graficzna dla streamera? To musi mieć!

Karta graficzna dla streamera? To musi mieć!

Streamowanie rozgrywki do sieci jest dziś niesłychanie łatwe, ponieważ wszystko, czego tak naprawdę potrzebujemy, znajduje się w nowoczesnej karcie graficznej NVIDIA GeForce RTX. Jeszcze nie tak dawno temu, żeby uzyskać zadowalającą jakość obrazu i nie iść na kompromis wydajnościowy, szczególnie w wysokiej rozdzielczości i płynności wyświetlanego obrazu, streamer musiał sięgnąć po drugi komputer – wyposażony w mocny procesor. Nie trzeba chyba mówić, jak rosły wówczas koszty takiego przedsięwzięcia.

Strumieniowanie rozgrywki w rozdzielczości Full HD przy płynności 60 klatek na sekundę i wysokim bitrate skutecznie limitowało wydajność, jaką mogliśmy osiągnąć w danej grze. Wtedy zależało to przede wszystkim od procesora, który zajmował się nie tylko przeliczaniem fizyki czy wysyłaniem instrukcji do karty graficznej ze względu na uruchomioną grę, ale również kompresją i wysyłaniem wynikowego obrazu w świat. Dziś wszystko stało się po prostu łatwiejsze.

Karta graficzna dla streamera – KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X

Rynek kart graficznych jest bardzo rozbudowany, więc w zasadzie w każdym przedziale cenowym można znaleźć coś dla siebie. Nasz ranking kart graficznych pokazał, że wiele modeli prezentuje bardzo dobrą opłacalność zakupu w zależności od indywidualnych wymagań użytkowników, ale co wybrać, jeśli posiadamy monitor o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli) i wysokiej częstotliwości odświeżania?

Jedną z lepszych kart graficznych dla streamera w tej rozdzielczości jest KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X. Oferuje ona wszystkie nowinki technologiczne, jakie można sobie dziś wymarzyć – zarówno bardzo wysoką wydajność w grach wideo, jak i elementy związane ze sztuczną inteligencją.

Ma to związek z dwiema sprawami. Pierwszą jest zaawansowany procesor graficzny z architektury Ada Lovelace, w którym znajdziemy aż 5888 jednostek CUDA, zajmujących się generowaniem grafiki i wsparciem w profesjonalnych programach do edycji wideo, 46 rdzeni RT, zajmujących się generowaniem grafiki w oparciu o śledzenie promieni w czasie rzeczywistym oraz 184 rdzeni Tensor, które wykorzystywane są do zadań związanych ze sztuczną inteligencją – zarówno w grach, jak i programach użytkowych. Wszystkie te elementy komunikują się z zaawansowaną pamięcią GDDR6X o pojemności 12 GB.

Drugą jest z kolei autorskie chłodzenie 1-Click OC 3X. Gęsto użebrowany radiator stykający się bezpośrednio z procesorem graficznym, pamięcią VRAM i układem zasilania, który połączony jest z zaawansowanym systemem rurek cieplnych, skutecznie odprowadza nagromadzone w nich ciepło, pozwalając trzem wentylatorom usunąć je z układu, przy zachowaniu optymalnych warunków termicznych i wysokiej kultury pracy.

NVIDIA Broadcast
 

Streamuj bez przeszkód z NVENC i AV1 w karcie KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X

Dzięki wbudowanemu w kartę graficzną KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X enkoderowi NVENC (Enkoder NVIDIA), jesteśmy w stanie przenieść zadania związane z kompresją i ogólnie kodowaniem wideo z procesora na kartę graficzną. Karta graficzna robi to znacznie szybciej, a jeśli akurat nie posiadamy w komputerze naprawdę mocnego CPU, różnicę zauważymy już podczas samej rozgrywki – kodowanie wideo z wykorzystaniem x264 będzie znacząco limitować wydajność procesora w grze, na czym cierpi płynność wyświetlanego obrazu.

NVENC jest wykorzystywany przez wielu streamerów na świecie. Prostota obsługi, integracja z wieloma programami i platformami pokroju OBS czy Twitch, a także niewielki wpływ na wydajność w grach wideo spowodowały, że jest naprawdę chętnie wybieranym rozwiązaniem. To jednak nie wszystko, gdyż najpopularniejsza platforma streamingowa, czyli Twitch, w tym roku uruchomiła testy dla najnowszego standardu AV1, który znajduje się właśnie w karcie graficznej KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X.

To kodek z otwartego źródła zaprojektowany do strumieniowania wideo w Internecie, zapewniający wyższą efektywność kompresji w porównaniu do swoich poprzedników, takich jak AVC (H.264) czy HEVC (H.265). Dzięki temu umożliwia przesyłanie strumieniowe wideo wysokiej jakości przy niższym zużyciu pasma, co jest szczególnie ważne w kontekście rosnących wymagań dotyczących rozdzielczości i jakości treści wideo w sieci. AV1 to niedaleka przyszłość, na którą warto być gotowym, szczególnie że testy wdrożeniowe na Twitchu trwają od stycznia bieżącego roku!

Blender
 

Wykorzystaj moc sztucznej inteligencji w karcie KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X

Sztuczna inteligencja to dość nowa „technologia”, której rzecz jasna nie brakuje w karcie graficznej KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X. Co potrafi?

Zacznijmy od tego, że sprzęt korzysta z architektury Ada Lovelace i najnowszej techniki generowania i poprawy płynności wyświetlanego obrazu DLSS Frame Generation oraz dodatkowo DLSS 3.5, mającej za zadanie poprawić jakość wyświetlanego obrazu przy aktywnej funkcji śledzenia promieni w czasie rzeczywistym. Obie te techniki można sprawdzić na przykład w grze Cyberpunk 2077, uznawanej za jedną z najlepiej wyglądających na rynku.

Sztuczna inteligencja to jednak nie tylko poprawa płynności czy ogólnej grafiki, to również zaawansowane narzędzia dla streamera. Te wykorzystać można w pakiecie RTX Broadcast, na który składają się RTX Voice, mający za zadanie na przykład pozbywać się niechcianych dźwięków podczas nagrywania lub odtwarzania audio czy RTX Camera, gdzie znajdziemy funkcje związane z usuwaniem tła, rozmywaniem, podmianą czy nawet śledzeniem wzroku i generowaniem efektu patrzenia w obiektyw, nawet kiedy tego nie robimy. Takie oprogramowanie, dzięki KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X, będzie centralnym narzędziem każdego streamera!

Kreatywność dzięki AI

W przypadku streamerów nie można też pominąć sfery kreatywnej. Zadania związane ze sztuczną inteligencją w tym segmencie, dzięki wydajności rdzeni Tensor na poziomie 466 TOPS, są w KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC nawet czterokrotnie szybsze. Taką moc można w każdej chwili wykorzystać w oprogramowaniu NVIDIA Canvas, czyli narzędziu dla artystów ze wsparciem dla akceleracji AI, czy NVIDIA Remix, czyli platformy do tworzenia modyfikacji do gier.

Do tego dochodzi lokalny chat bot w postaci Chat with RTX, renderowanie grafiki w popularnych programach pokroju Blender ze wsparciem dla API OptiX, w którym wykorzystywane jest aktywne odszumianie rdzeni Tensor i śledzenie promieni dzięki rdzeniom RT, a nawet lokalne tworzenie zaawansowanych obrazów za pośrednictwem platformy Stable Diffusion. Ta ostatnia całymi garściami czerpie z obecności rdzeni Tensor, w istotny sposób przyspieszając proces generowania grafik.

Streamerzy mogą również skorzystać z RTX Video, oprogramowania poprawiającego wynikową rozdzielczość wideo strumieniowanych w sieci i odtwarzanych lokalnie, a także z akceleracji w przypadku obróbki grafiki rastrowej.

Xtreme Tuner
 

Xtreme Tuner i aplikacja mobilna dla każdego!

KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X jest kompatybilna z dedykowanym oprogramowaniem Xtreme Tuner, czyli aplikacją dostępną zarówno na platformie PC, jak i na urządzeniach mobilnych Android/iOS. Żeby zsynchronizować swoją platformę z aplikacją mobilną, wystarczy zeskanować kod QR z komputera i wszystkie funkcje mamy w zasięgu ręki.

Za pomocą Xtreme Tuner możemy korzystać z funkcji automatycznego podkręcania karty graficznej 1-Click OC w celu zmaksymalizowania jej wydajności (lub aktywować ręczne OC), sterować podświetleniem i je synchronizować (jeśli dostępne), sprawdzać kluczowe parametry, a nawet ustawiać krzywą wentylatorów. Nie musimy już korzystać z funkcji alt+TAB, która w wielu produkcjach jest problematyczna, żeby sprawdzić, czy nasza karta działa w optymalnych warunkach. Wszystko widać z poziomu smartfona!

Streamuj już dziś!

KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X to karta graficzna, która gwarantuje nowy poziom rozgrywki i pełny pakiet rozbudowanych funkcji związanych ze streamingiem i sztuczną inteligencją. To również zaawansowana konstrukcja, która dzięki trzem wentylatorom zapewnia optymalne warunki termiczne i akustyczne nawet podczas wielogodzinnej rozgrywki.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z KFA2

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karta graficzna dla streamera? To musi mieć!

 0