Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

Graj i twórz w te święta z kartami RTX 3060 i RTX 3060 Ti z Ray tracingiem i DLSS

Okres świąteczny to dla większości z nas czas odpoczynku i spotkań z rodziną, ale nie tylko, bo dla wielu to także czas rozrywki, m.in. za sprawą gier komputerowych. Często zdarza się jednak, że posiadana karta graficzna jest niewystarczająca, aby móc cieszyć się płynną rozgrywką w nowych tytułach, których w końcówce 2022 roku pojawiło się niemało. W takiej sytuacji bardzo dobrym pomysłem jest zrobić sobie prezent na święta i wymienić GPU na mocniejsze. Propozycją wartą uwagi są karty graficzne firmy GALAX, sprzedającej swoje produkty w Europie pod marką KFA2, na układach GeForce RTX 3060 8 GB i GeForce RTX 3060 Ti. Od razu wyjaśniając, dlaczego warto postawić na rozwiązania firmy NVIDIA, do niezaprzeczalnych zalet zielonych GPU należą: wydajne wsparcie śledzenia promieni (ang. Ray tracing), obsługa autorskiej techniki skalowania obrazu DLSS, kompatybilność ze zmniejszającą opóźnienia techniką Reflex oraz dodatki dla twórców treści, takie jak sprzętowy koder wideo NVENC czy Broadcast. Wszystkie te technologie zostaną omówione w dalszej części materiału, a na początek zobaczmy, czym charakteryzują się karty graficzne marki KFA2.

Karta graficzna to doskonały prezent na święta. Zobacz, jaką warto wybrać.

Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

* Kartę graficzną KFA2 GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X kupicie w sklepie Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

Karty graficzne KFA2 GeForce RTX 3060 8 GB i RTX 3060 Ti GDDR6X

Karty KFA2 na układach graficznych GeForce RTX 3060 8 GB i GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X to kompaktowe konstrukcje o całkowitej długości niespełna 25 cm oraz wysokości odpowiednio 2- i 2,5-slotowej. Dzięki temu bez trudu zamontujecie je także w mniej przestronnych obudowach, z czym w przypadku bardzo długich akceleratorów, jakich na rynku nie brakuje, bywa różnie. W kwestii stylistycznej modele te stawiają na klasyczny design bez podświetlenia diodami LED oraz paletę barw operującą głównie czernią, z niewielkim dodatkiem bieli. Jeżeli wyznajecie zasadę, że sprzęt ma być elegancki, a druga choinka jest Wam w domu niepotrzebna, to taki wygląd powinien Was w pełni usatysfakcjonować. Do zalet omawianych kart graficznych należy także umiarkowany pobór prądu, odpowiednio 170 W dla GeForce RTX 3060 8 GB i 225 W dla GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X. W obu przypadkach do zasilania wykorzystywana jest pojedyncza wtyczka PCIe 8-pin, a takie zużycie energii oznacza, że Wasz zasilacz niemal na pewno bez trudu poradzi sobie z nowym nabytkiem, naturalnie zakładając, że nie macie jakiegoś PSU z czarnej listy ;)

Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

Najnowsza produkcja w uniwersum Warhammer 40K

Jedną z gier, które ukazały się w ostatnim czasie, jest Warhammer 40,000: Darktide. Ta przygotowana przez studio Fatshark produkcja to pierwszoosobowa strzelanka osadzona w uniwersum tej serii i nastawiona na rozgrywkę sieciową. Samotnie przechodzimy jedynie prolog, a następnie w poszczególnych misjach towarzyszą nam inni gracze, aby wspólnie eliminować wrogów Inkwizycji. Tworząc swojego bohatera, do wyboru mamy cztery klasy, a ponadto można spersonalizować jego wygląd, pochodzenie i głos. Wraz z wykonywaniem kolejnych misji, podnosimy rangę naszej postaci w szeregach Inkwizycji, co przekłada się na lepszy ekwipunek czy umiejętności. A że oponentów do eliminacji nie brakuje, zabawa dla fanów tego typu "rozwałki" jest przednia, tym bardziej, że nie powinno być problemów ze zbyt wysokim poziomem trudności, który można dostosować do swoich preferencji. Jeżeli zaś chodzi o sferę techniczną, omawiany tytuł bazuje na silniku Stingray i wykorzystuje API DirectX 12. Jak na świeżą produkcję przystało, nie zabrakło śledzenia promieni, które wykorzystywane jest na potrzeby odbić i oświetlenia globalnego (ang. Global Illumination), wsparcia techniki skalowania obrazu DLSS oraz obsługi techniki zmniejszania opóźnień Reflex.

Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

* Kartę graficzną KFA2 GeForce RTX 3060 8 GB kupicie w sklepie Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

Technologie firmy NVIDIA - Ray tracing oraz DLSS

Przystępując do bliższego omówienia technikaliów, wspomniana wcześniej wydajna implementacja RT związana jest z obecnością w układzie graficznym wyspecjalizowanych jednostek, tzw. rdzeni RT (ang. RT Cores). Ich zadaniem jest przyspieszanie sprawdzania przecięcia geometrii sceny przez promień, co ma kluczowe znaczenie, gdyż takich operacji z aktywnym śledzeniem trzeba wykonać bardzo dużo, aby móc wyrenderować pojedynczą klatkę. Warto jednocześnie dodać, że GeForce RTX 3060 8 GB i GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X należą do rodziny Ampere, tak więc wyposażone są w drugą generację rdzeni RT, dwukrotnie szybszą względem poprzedniej, co pozwala jeszcze bardziej zwiększać liczbę FPS przy włączonym Ray tracingu. Z kolei DLSS to autorska technika skalowania obrazu firmy NVIDIA, której ogólna zasada działania jest następująca - obraz renderowany jest w rozdzielczości niższej niż zadana, a następnie skalowany do docelowej. Rzeczywista rozdzielczość renderingu regulowana jest przez wybrany profil, gdzie do wyboru mamy cztery opcje, a skalowanie odbywa się z wykorzystaniem zoptymalizowanej pod kątem osiągów sieci neuronowej, która od wersji 2.0 jest zunifikowana dla wszystkich gier implementujących DLSS i wykorzystuje dodatkowy składnik czasowy, poprawiający jakość obrazu.

Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

Jak realizowane jest DLSS i kilka słów na temat Reflex

Od strony sprzętowej za realizację DLSS odpowiadają jednostki Tensor, które przyspieszają wykonywanie obliczeń macierzowych. Ważniejszą informacją jest jednak to, że technika DLSS jest stale ulepszana i od czasu debiutu wersji 2.0 doczekała się dalszych modyfikacji, które jeszcze bardziej poprawiają szczegółowość obrazu, a także redukują widoczność efektów ubocznych, jak np. smużenie. Idąc dalej, Reflex to kolejne autorskie rozwiązanie firmy NVIDIA, tym razem odpowiadające za zmniejszanie opóźnienia systemowego, czyli czasu, jaki upływa od naciśnięcia klawisza czy ruchu myszą do pojawienia się efektu na ekranie. Podstawowym narzędziem w walce z opóźnieniem jest eliminacja prerenderingu klatek, za co w przypadku zielonych GPU odpowiada opcja nazwana w sterowniku NULL. Aczkolwiek nie jest to rozwiązanie idealne, ze względu na brak integracji z silnikiem gry. I tu do akcji wchodzi właśnie Reflex, która to technika nie tylko ustawia długość kolejki renderingu na zero, ale także odpowiada za dalsze optymalizacje gry od strony CPU i GPU, co pozwala zauważalnie mocniej zredukować opóźnienie. Jak wykazały przeprowadzone przez nas testy, aktywacja Reflex oznacza nawet ponad 40% mniejsze opóźnienie, co w grach sieciowych ma istotne znaczenie, zapewniając poprawę naszej skuteczności.

Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

NVIDIA Broadcast - idealne narzędzie dla twórców treści

Wisienką na torcie jest natomiast aplikacja NVIDIA Broadcast, skierowana głównie do osób tworzących własne materiały wideo, tj. YouTuberów czy streamerów, ale nie tylko, gdyż można ją wykorzystać także w trakcie wideokonferencji. Broadcast zapewnia obróbkę dźwięku oraz obrazu w czasie rzeczywistym, poprzez eliminację niepożądanych szczegółów. Jeśli chodzi o mikrofon, program usunie dźwięki inne niż głos mówcy, takie jak przykładowo szum, pisanie na klawiaturze czy szczekanie psa. Za to w temacie kamery zieloni opracowali automatyczne kadrowanie i powiększenie obrazu, dzięki czemu twórca nagrania cały czas znajduje się w w centrum, oraz usuwanie tła, bądź jego podmianę na inne. Dzięki temu można mieć za plecami dowolne tło, tudzież swój wizerunek nałożony na film z rozgrywki. Dla coraz liczniejszego grona osób pragnących zaistnieć w sieci to bardzo przydatne udogodnienie, z którego mogą skorzystać wszyscy nabywcy kart graficznych z rodziny GeForce RTX.

Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

Wydajność kart graficznych w grze Warhammer 40K: Darktide

Wracając do gry Warhammer 40,000: Darktide, przeprowadziliśmy testy wydajności, aby zobaczyć, jak karty graficzne KFA2 na układach GeForce RTX 3060 8 GB i GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X radzą sobie w tym tytule. Pomiary miały miejsce w prologu, gdzie ich wykonywanie nie jest utrudniane przez działalność innych graczy, w wymagającym scenariuszu, który w temacie liczby FPS jest odpowiednikiem intensywnych starć z przeciwnikami. Testy zostały przeprowadzone w rozdzielczości Full HD, przy wysokich ustawieniach graficznych, w kilku różnych wariantach: podstawowym, z włączonym DLSS przy profilu jakościowym, z aktywnym DLSS i odbiciami RT oraz z włączonym DLSS, odbiciami RT i globalnym oświetleniem RT. Zobaczmy, jakie zanotowaliśmy wyniki.

Jakie detale można ustawić mając GeForce RTX 3060 8 GB i 3060 Ti GDDR6X

Jak widać, Warhammer 40,000: Darktide to gra o dość wysokich wymaganiach, ale karty graficzne GeForce RTX 3060 8 GB i GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X radzą sobie bez zarzutu. Tańszy model pozwala na w pełni komfortową grę w rozdzielczości 1080p, przy aktywnym DLSS z profilem jakościowym, a dodatkowo można pokusić się o włączenie odbić RT, gdyż po tej czynności liczba FPS nadal jest przyzwoita. Z kolei nabywcy GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X nie będą mieli problemów z rozgrywką w 1440p, z DLSS ustawionym na tryb "jakość". Co więcej, także i tutaj możliwe jest włączenie odbić RT, a nawet oświetlenia globalnego RT, choć w tym drugim przypadku pod warunkiem obniżenia rozdzielczości do Full HD. Innymi słowy, w temacie osiągów jest naprawdę dobrze, a w razie potrzeby można skorzystać z niższych profilów DLSS, które jeszcze mocniej podbiją FPS - wszystko jest kwestią znalezienia odpowiedniego dla siebie kompromisu między wydajnością i jakością obrazu. Teraz czas przejść do zrzutów porównawczych, które pokażą, jaki wpływ mają poszczególne opcje na generowaną grafikę.

Jakość obrazu i wydajność przy włączonej technice DLSS

Zaczynając od DLSS, niewątpliwie jest to najciekawsza opcja, gdyż pozwala znacząco podnieść liczbę FPS, tj. w 1080p o ok. 50-52%, przy zachowaniu jakości obrazu konkurencyjnej z rozdzielczością natywną. W porównaniu do tradycyjnego renderingu z wygładzaniem krawędzi TAA, aktywacja DLSS zapewnia ostrzejszy obraz i lepsze zachowanie drobnych szczegółów jak cienkie linie i kratki. Zaletą techniki firmy NVIDIA jest także efektywniejsze wygładzanie krawędzi w porównaniu do TAA oraz w wielu miejscach eliminacja migotania. Natomiast jeśli chodzi o niedociągnięcia, czasem zdarza się, że włączony DLSS rozmyje niektóre tekstury (widoczne na pierwszym porównaniu), a w oczy rzucił nam się też mniej szczegółowy hologram w bazie Inkwizycji, aczkolwiek to akurat drobnostka. Patrząc na sprawę całościowo, DLSS wypada równie dobrze jak rendering w rozdzielczości natywnej, co w kontekście znacznego wzrostu wydajności sprawia, że wybór tej techniki jest sprawą oczywistą.

Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

Ray tracing to niemałe wyzwanie dla kart graficznych

Co do śledzenia promieni, w tym przypadku mamy rzecz jasna zależność odwrotną, a więc spadek liczby FPS. Ze względu na projekt artystyczny Warhammer 40,000: Darktide, odbicia bazujące na RT nie są czymś, co znacząco zmienia odbiór oprawy wizualnej, aczkolwiek nie można powiedzieć, by ich nie było widać, bo tak nie jest. Biorąc pod uwagę, że koszt ich włączenia przy aktywnym DLSS jest akceptowalny, tzn. mowa o 24-32% spadku, jak najbardziej można pokusić się o ich wybranie, jeżeli macie wystarczające mocne GPU. Nieco inaczej sprawa wygląda dla RTGI, które co prawda zwiększa realizm oświetlenia, ale wpływ tej opcji na liczbę FPS potrafi być naprawdę brutalny, gdyż mowa nawet o 46% redukcji, a więc niemal o połowę. Czy warto poświęcać osiągi w takim stopniu, pozostawiamy do indywidualnej oceny, gdyż nie jest to kwestia łatwa do rozstrzygnięcia.

Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

Idealny prezent na święta, aby były rozrywkowe

Reasumując, jeśli szukacie dla siebie prezentu na święta, który pozwoli Wam zagrać w Warhammer 40,000: Darktide i nie tylko, to trudno o lepszy wybór niż karty graficzne GeForce RTX 3060 8 GB i GeForce RTX 3060 Ti GDDR6X. To układy dostępne w sensownych cenach i o wydajności wystarczająco wysokiej, aby zapewnić komfortową rozgrywkę w świeże tytuły, a do tego wyposażone w szeroką gamę technologii firmy NVIDIA, podnoszących jakość obrazu i/lub wydajność, poprawiających responsywność oraz przydatnych twórcom treści. W gronie akceleratorów tej klasy warto zwrócić uwagę na produkty marki KFA2, które wyróżniają się kompaktowymi wymiarami, stylowym i eleganckim wyglądem bez zbędnego podświetlenia LED, umiarkowanym apetytem na energię elektryczną oraz solidnym chłodzeniem, zapewniającym niskie temperatury przy dobrej kulturze pracy. Jeżeli więc chcecie, aby Wasze święta były rozrywkowe, to kto wie, może właśnie znaleźliście kartę graficzną dla siebie. Do zobaczenia w grze!

*Artykuł powstał we współpracy z marką KFA2.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karta graficzna do Warhammer 40K: Darktide? Proszę bardzo, oto ona!

 0