Kolumny stereo Modecom Eclipse 180 - 5 powodów, dla których musisz je mieć!

Kolumny stereo Modecom Eclipse 180 - 5 powodów, dla których musisz je mieć!

Szukasz dobrych głośników 2.0 do 1000 zł? No to właśnie je znalazłeś, bo Modecom Eclipse 180 to znakomity zestaw stereo dla tych, którzy nie mają w domu miejsca na rozbudowany sprzęt audio. 

Głównym atutem tych głośników jest oczywiście dźwięk – czysty, klarowny i mocny. Ta ostatnia cecha jest tu szczególnie istotna, bo w zestawie zamontowano wzmacniacz klasy D o mocy aż 180 W RMS (2x 90 W), co przy zastosowaniu tak niewielkich przetworników czy ogólnie samych gabarytów kolumn, jest wartością wysoką. Tego więc Wam na pewno nie zabraknie - mocy. Na szczęście to właśnie dzięki wzmacniaczowi klasy D, nie trzeba martwić się ani o pobór prądu, ani wydzielane ciepło. Te konstrukcje znane są z wysokiej sprawności energetycznej, a na dodatek mogą być znacznie mniejsze od swoich odpowiedników w klasie A czy A-B, dlatego dziś wielu producentów tak chętnie po nie sięga.

Po pierwsze… MOC

W Modecom Eclipse 180 zastosowano znany i ceniony wzmacniacz Intersil D2 DAE4 DSP, który kontroluje cztery przetworniki w kolumnach. W każdej z nich zamontowano jeden wysokotonowy głośnik o średnicy 1.4” z jedwabną kopułką, by jeszcze bardziej dostosować dźwięk z wysokiego spektrum do naszych upodobań. Pozbywamy się zatem niechcianego pisku i metalicznego, kłującego w uszy pogłosu w wysokich tonach. Głośnik ten zasilany jest mocą 35 W, a więc jest doskonale kontrolowany. 

Drugim przetwornikiem jest głośnik średnio-niskotonowy, którego średnica wynosi 6.25”. Ten z kolei otrzymuje z opisywanego wzmacniacza aż 55 W RMS, a więc nie zabraknie mocy ani na niski, dobrze kontrolowany i brzmiący bas w Twoich ulubionych kawałkach, ani na szybkie przejścia tonalne przy wsłuchiwaniu się w muzykę klasyczną. Nie chodzi tu o samą głośność, a właśnie o kontrolę, o czym producenci sprzętu lubią często zapominać. Rezerwa prądowa w kolumnach jest ważnym czynnikiem, a inżynierowie z Modecom dokładnie o tym wiedzieli – stąd aż 180 W RMS czystej mocy.

Po drugie… Brzmienie

Moc to jednak tylko jeden czynnik doskonałego brzmienia Modecom Eclipse 180. Producent zapewnia, że udało się uzyskać szerokie, jak na tak niewielkie kolumny, pasmo przenoszenia. Te wynosi od 35 Hz do 22 kHz, dlatego nie odniesiesz wrażenia, że czegoś brakuje Twoim ulubionym utworom z listy. Dolna granica imponuje tu w szczególności, bo przy przetwornikach o tak niewielkiej średnicy, bardzo trudno uzyskać zadowalającej jakości niskie tony. Wiele zestawów nie potrafi poprawnie wygenerować nawet 40 Hz, co z reguły skutkuje tym, że musimy wydawać kolejne pieniądze na porządny subwoofer.

Po trzecie… Jakość wykonania

Modecom postarał się także w kwestii samej jakości wykonania. Obudowa zbudowana została z wysokiej jakości płyty MDF, a całość pokrywa matowe wykończenie, którego ani nie da się tak łatwo zarysować, ani zabrudzić. Z tego też względu kolumny będą prezentować się znakomicie w każdej sytuacji, niezależnie od natężenia oświetlenia. Mamy tu do czynienia z kolumnami mniejszymi niż stojakowe Behemoty, ale i większymi od plastikowych głośników komputerowych. Ważą bowiem 5,85 kg, a  wymiary jednej wynoszą dokładnie 357 x 240 x 220 mm. Należy więc upewnić się, że posiadamy wystarczającą ilość miejsca na biurku lub półce.

Po czwarte… Łączność

Modecom Eclipse 180 błyszczy też w kwestii łączności. Na tyle znajdziemy jedno gniazdo dla RCA oraz jedno dla SPDIF (optyczne). To jednak nie wszystko, bo producent zdecydował się na dołączenie Bluetooth 4.0 z Apt-X (kompresja kodeku audio o wysokiej jakości przesyłanego dźwięku) oraz NFC. Możemy zatem słuchać muzyki zarówno z poziomu smartfona w wysokiej jakości przez Bluetooth, jak i komputera, laptopa czy telewizora.

Po piąte… Dodatki

To, jak przemyślaną konstrukcją jest ten zestaw, wskazują również dodatki. Na przykład wysokiej jakości, dołączony przewód XLR, który służy tu do połączenia ze sobą dwóch kolumn, ma aż 245 cm długości, więc nie będzie żadnych problemów z odpowiednim rozmieszczeniem głośników i uzyskaniem zadowalającej separacji. Oprócz tego w pudełku znajdziemy też przewód zasilający (również odłączany), przewód optyczny, RCA oraz pilot zdalnego sterowania zestawem. Poniżej znajdziesz pełną specyfikację omawianych kolumn głośnikowych.

Modecom Eclipse 180 – specyfikacja:

  • Moc – 180 W RMS, 2x (55W + 35W)
  • Wzmacniacz – Intersil D2 DAE4 DSP, klasa D
  • Głośnik średnio-niskotonowy – 6,25”
  • Głośnik wysokotonowy – 1,4” z jedwabną kopułką
  • Pasmo przenoszenia – 35 Hz – 22 kHz
  • Wymiary – 357 x 240 x 220 mm
  • Waga netto – 5,85 kg (jedna sztuka)
  • Łączność – RCA, optyczne, Bluetooth z Apt-X, NFC
  • Regulacja tonów niskich i wysokich
  • W zestawie – dwie kolumny, pilot, przewód RCA, optyczny, XLR, zasilający

Jak widać, Modecom Eclipse 180 to solidny zestaw stereo, porządnie wykonany, cechujący się nienaganną jakością wykonania i znakomitym brzmieniem. Wysoka moc zestawu zagwarantuje odpowiednią kontrolę zastosowanych tu przetworników w każdej sytuacji, niezależnie od tego czy będą to wybuchy z nisko schodzącym basem, czy lekkie utwory ze skrzypcami w tle. Kolumny wycenione zostały przez producenta na 999 zł, dlatego jeśli szukasz czegoś właśnie w tym przedziale cenowym, zdecydowanie warto się tym zestawem zainteresować.

*Artykuł powstał we współpracy z Modecom

Autor: Jacek Winkler 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolumny stereo Modecom Eclipse 180 - 5 powodów, dla których musisz je mieć!

 0