Komputer do gier ze średniej półki? Mamy coś dla Ciebie!

Komputer do gier ze średniej półki? Mamy coś dla Ciebie!

Zakup złożonego przez kogoś, gotowego już komputera wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego coraz częściej konsumenci sami podejmują się tego zadania. Wybierają komponenty, na których im zależy, zamawiają i zabierają się do działania. W ten sposób wiemy bowiem, jakie podzespoły znajdują się w środku i na jaką konkretnie wydajność możemy liczyć. Warto przy tym postawić na sprzęt jednego producenta, ponieważ wtedy zagwarantujemy sobie wieloletnie wsparcie oraz gwarancję. Tylko dlaczego? Dlaczego jest to tak istotny element?

Składanie zestawu komputerowego nie należy do rzeczy najtrudniejszych, choć niezaznajomionym z tematem wcale się nie dziwimy, że nie chcą podejmować się tego zadania. W sieci znaleźć możemy jednak niezliczoną liczbę poradników, które krok po kroku tłumaczą w jaki sposób podejść do tego zagadnienia i z tego też powodu wszyscy bez problemu powinni sobie poradzić. Warto to zrobić, ponieważ w ofertach gotowych zestawów komputerowych bardzo często stosuje się nieuczciwe praktyki. Ukrywanie wariantów konkretnych podzespołów i ich specyfikacji to proceder powszechny i choć oczywiście nie wszyscy sprzedawcy postępują w ten właśnie sposób, wspomnianych wcześniej powinniśmy się wystrzegać. Dlaczego?

MSI

W gotowym zestawie komputerowym nie mamy zazwyczaj kontroli nad tym, jakie dokładnie komponenty się tam znajdą. Jasne, możemy wybrać model – na przykład kartę graficzną GeForce RTX 3050, ale samego wariantu, których na rynku jest mnóstwo już niestety nie. Z tego też powodu do tak zwanych „gotowców” wrzucane są najtańsze i najmniej wydajne podzespoły komputerowe, których specyfikacja jest dodatkowo ukrywana. Czy oszczędności z tego wynikające są przekazywane konsumentowi? W większości przypadków niestety nie i należy się z tym liczyć.

Sprzedawcy gotowych zestawów komputerowych oszczędzają na wszystkim – wariancie karty graficznej, płycie głównej, pamięci RAM, dyskach SSD i przede wszystkim zasilaczach. Z tego też powodu lepiej zakupić wybrane przez nas podzespoły i albo złożyć komputer samodzielnie, albo zlecić komuś, kto zrobi to za nas. W każdej chwili możemy wybrać bowiem równie tanie komponenty i zaoszczędzić nieco grosza na całym przedsięwzięciu, albo wybrać takie, które odznaczają się najlepszym stosunkiem ceny do jakości.

Powered by MSI, czyli jakość, która idzie w parze z niską ceną

Jednym z liderów w branży podzespołów komputerowych jest MSI. W ofercie producenta znajdziemy bowiem właściwie wszystkie komponenty, na których powinno nam zależeć – od tanich, przeznaczonych na rynek budżetowy aż po najdroższy sprzęt dla entuzjastów. Dziś skupimy się jednak na najbardziej opłacalnych, a więc tych, prezentujących najlepszy stosunek ceny do jakości, czyli ze średniej półki. Sprzęt MSI to jednak coś więcej, niż tylko wysoka jakość i niska cena. To cały ekosystem, który ze sobą współgra przy pomocy dedykowanej aplikacji MSI Center, gdzie możemy konfigurować sprzęt, ustawiać odpowiednio dostosowane do naszych preferencji profile i nawet synchronizować podświetlenie RGB.

Opisywany poniżej zestaw komputerowy nie należy zatem do najdroższych i najbardziej wypasionych. Skorzystają z niego gracze, którzy nie mogą sobie pozwolić na wydanie kilku tysięcy złotych na samą kartę graficzną, ale chcą pograć w najnowsze tytułu w odpowiedniej jakości i płynności wyświetlanego obrazu. Z jakich zatem komponentów składa się złożony przez nas zestaw?

Komputer do gier ze średniej półki:

  • Procesor: Intel Core i5-12400F
  • Płyta główna: MSI B660M Mortar WiFi
  • Pamięć RAM: Patriot Viper Steel 2x 8 GB 3600 MHz CL 18
  • Karta graficzna: MSI GeForce RTX 3050 Gaming X
  • Dysk SSD: MSI Spatium M450 1 TB
  • Chłodzenie procesora: MSI MAG 240R V2 White
  • Zasilacz: MSI MAG A550BN
  • Obudowa: MSI MPG Gungnir 110R White

Jaki procesor do gier?

Core i5-12400F

Komputer ze średniej półki wydajnościowej powinien być wyposażony w odpowiednio wydajny procesor. Z tego też względu zdecydowaliśmy się na najnowszej generacji Intel Core i5-12400F, czyli sześciordzeniową i dwunastowątkową jednostkę, która poradzi sobie ze wszystkimi grami na rynku, a i mocy do nieco bardziej wymagających zadań jej nie zabraknie. Procesor bardzo dobrze sprawuje się zarówno w grach sieciowych nastawionych na rywalizację, jak i fabularnych produkcjach dla pojedynczego gracza, zapewniając tym samym optymalną wydajność karty graficznej.

Kup procesor Intel Core i5-12400F najtaniej na Ceneo.pl

Jaka karta graficzna?

GeForce RTX 3050 MSI Gaming X

Nie inaczej jest w przypadku wybranej przez nas karty graficznej. Postawiliśmy na GeForce RTX 3050, a więc średniopółkowe GPU, które bardzo dobrze nada się do każdej gry w rozdzielczości Full HD. Dodatkowo, zdecydowaliśmy się wybrać jeden z najlepszych wariantów na rynku, czyli MSI Gaming X. W ten sposób otrzymamy nie tylko wysoką wydajność, ale również ciszę (absolutną, jeśli akurat nie gramy w wymagające gry z racji tego, że wentylatory na karcie się w tym scenariuszu nie włączają wcale) i niskie temperatury zamontowanego na karcie rdzenia. Rdzeń ten nie jest byle jaki, ponieważ wspiera najnowszą technikę renderingu, czyli śledzenie promieni w czasie rzeczywistym oraz technologię DLSS, dzięki której jeszcze bardziej zwiększymy płynność wyświetlanego obrazu w kompatybilnych grach wideo.

Kup kartę graficzną MSI GeForce RTX 3050 Gaming X najtaniej na Ceneo.pl

Jaka płyta główna do komputera?

MSI B660 Mortar WiFi

Komputer powinien być wyposażony w funkcjonalną płytę główną, która zagwarantuje optymalne warunki do pracy zainstalowanemu na niej procesorowi i możliwość rozbudowy w przyszłości. Taką niewątpliwie jest MSI B660M Mortar WiFi. Na jej pokładzie znajdziemy bardzo dobrą i na dodatek chłodzoną sekcję zasilania, która poradzi sobie nawet wtedy, kiedy zdecydujemy się na wymianę procesora na zdecydowanie mocniejszy, i tym samym bardziej prądożerny model. Oprócz tego, otrzymujemy tutaj dostęp do dwóch gniazd M.2, gdzie zainstalujemy superszybkie dyski SSD, aż 8 portów USB (w tym dwa USB 3.2 Gen. 1 oraz jedno USB 3.2 Gen 2x2 typu C), karty sieciowej WiFi w standardzie 6E, LAN 2.5G, karty dźwiękowej Realtek ALC 1200 i czterech gniazd na pamięć RAM w standardzie DDR4.

Kup płytę główną MSI B660M Mortar WiFi najtaniej na Ceneo.pl

Jaka pamięć RAM do komputera gamingowego?

Patriot Viper Steel 2x 8 GB 3600 MHz CL 18

Pamięć RAM wpływa na wydajność całego zestawu komputerowego – szczególnie w grach wideo. Ten element jest bardzo często traktowany po macoszemu przez wielu sprzedawców gotowych zestawów, którzy z racji chęci zaoszczędzenia kilku złotych, montują najtańsze i najwolniejsze moduły. My wybraliśmy zestaw Patriot Viper Steel 2x 8 GB 3600 MHz CL 18, ponieważ w każdej chwili możemy dostosować prędkość do posiadanego procesora (3200 MHz) i ustawić niskie opóźnienia (nawet CL 15). Mamy więc gwarancję optymalnej wydajności.

Kup pamięć RAM Patriot Viper Steel 2x 8 GB 3600 MHz CL 18 najtaniej na Ceneo.pl

Jaki dysk do komputera?

MSI Spatium M450 1 TB

Nowoczesny komputer musi być wyposażony w dysk SSD. Ten jest wielokrotnie szybszy od znanych wszystkim dysków twardych i to właśnie dzięki niemu system operacyjny oraz zainstalowane na nim aplikacje uruchamiają się niemal natychmiast. Jako, że dzisiejszy zestaw jest ze średniej półki, na taki również dysk SSD się zdecydowaliśmy. Postawiliśmy na MSI Spatium M450 w wersji 1 TB, który cechuje się przepustowością na poziomie 3600 MB/s oraz 3000 MB/s odpowiednio dla odczytu i zapisu danych. Mało tego, producent udziela na niego aż 5-letniej gwarancji limitowanej współczynnikiem TBW na poziomie 600 TB.

Kup dysk SSD MSI Spatium M450 1 TB najtaniej na Ceneo.pl

Jaki zasilacz?

MSI A550BN

Na zasilaczu się nie oszczędza, dlatego wybór zawsze powinien padać na sprzęt renomowanego producenta. Wybraną przez nas jednostką jest budżetowy, aczkolwiek nadal niezawodny i bezpieczny MSI MAG A550GN. To 550-watowa jednostka, która z całą pewnością poradzi sobie z energooszczędnymi komponentami jakimi są Intel Core i5-12400F oraz NVIDIA GeForce RTX 3050. Mało tego, oprócz certyfikatu 80+ Bronze, znajdziemy tutaj pełen pakiet zabezpieczeń, a sam producent jest tego sprzętu tak pewny, że udziela na niego aż 5-letniej gwarancji.

Kup zasilacz MSI MAG A550BN najtaniej na Ceneo.pl

Jakie chłodzenie procesora?

MSI MAG Coreliquid 240R V2 White

Pierwszy dzień lata już za nami, a w Polsce notujemy powyżej 30 st. Celsjusza. Z tego faktu na pewno nie będzie zadowolony nasz procesor i choć jego zakup wiąże się z otrzymaniem „darmowego” zestawu chłodzenia, ten jest najzwyczajniej w świecie niewystarczający. Owszem, jego zadaniem jest chłodzić jednostkę centralną i to mu się udaje, ale robi to kosztem kultury pracy, na co przystać nie może zdecydowana większość z nas. Z tego też powodu warto zainwestować w odpowiednie chłodzenie procesora, które nie tylko zagwarantuje CPU optymalne warunki do pracy, ale również nie będzie przy tym generował uciążliwego dla nas hałasu. My postawiliśmy na chłodzeni AiO, czyli MSI MAG Coreliquid 240R V2, które idealnie nada się do wyżej wymienionego procesora i przy tym świetnie zaprezentuje się w obudowie.

Kup chłodzenie MSI MAG Coreliquid 240R V2 White najtaniej na Ceneo.pl

Jaka obudowa?

MSI MPG Gungnir 110R White

A skoro już przy tym jesteśmy, obudowa komputerowa musi się dobrze zaprezentować na biurku. Wielu użytkowników docenia zatem design, kolorystykę i podświetlenie, dlatego również i my zdecydowaliśmy się na takowy produkt. MSI Gungnir 110R w wersji białej idealnie dopełni wszystkie wybrane przez nas komponenty – białą płytę główną i białe chłodzenie procesora. Wygląd to jednak nie wszystko i producent dobrze o tym wie. Obudowę wyposażył bowiem w pakiet nowoczesnych portów i z tego powodu na froncie znaleźć możemy dwa złącza USB 3.2 gen. 1 typu A oraz jedno USB 3.2 gen 2x2 typu C. Dodatkowo, w środku znajdziemy cztery już zainstalowane fabrycznie wentylatory, dzięki którym skutecznie schłodzimy elektronikę znajdującą się w obudowie. Konfigurowalne podświetlenie RGB przy wykorzystaniu autorskiego oprogramowania Mystic Light to zatem tylko wisienka na torcie.

Kup obudowę MSI MPG Gungnir 110R White najtaniej na Ceneo.pl

Komputer MSI dla graczy. Wysoka jakość, niska cena, świetny wygląd

Jeszcze nie tak dawno temu najważniejszą rolę odgrywała wydajność sprzętu i choć dziś raczej się to nie zmieniło, wielu użytkowników nie wyobraża sobie, by ich komputer prezentował się po prostu źle. Wygląd ma znaczenie i w przypadku dzisiejszego zestawu postaraliśmy się dobrać podzespoły w taki sposób, by całość mogła znaleźć się w centrum uwagi na każdym stanowisku gamingowym. Niewątpliwą zaletą jest (oprócz oczywiście wydajności) kolorystyka oraz podświetlenie LED RGB. Synchronizacja za pomocą oprogramowania MSI Mystic Light wywołuje efekt WOW i fenomenalnie prezentuje się na biurku. Jednym słowem – warto.

*Artykuł powstał we współpracy z MSI

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Komputer do gier ze średniej półki? Mamy coś dla Ciebie!

 0