Komputer z IEM 2024 Actina Endorfy to prawdziwy gamingowy kombajn. Oto dlaczego!

Komputer z IEM 2024 Actina Endorfy to prawdziwy gamingowy kombajn. Oto dlaczego!

Jak co roku, użytkownicy z całego świata zjeżdżają na wydarzenie Intel Extreme Masters do Katowic, by walczyć o tytuł najlepszej drużyny bądź jednostki w wybranych tytułach e-sportowych. To zjazd największych talentów w grach takich jak CS:GO, ale żeby zagwarantować im optymalne warunki, każdy komputer musi spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i rzecz jasna wydajności. Tylko co tak naprawdę potrafi dobry komputer gamingowy Actina Endorfy? Sprawdzamy!

W przeszłości mieliśmy już do czynienia z dobrymi, gamingowymi komputerami, na przykład z zestawem Actina PBA, który to dla was zdążyliśmy przetestować. Nie chodziło już wówczas wyłącznie o wydajność, ale o ogólną jakość, jaka została nam zaprezentowana. Komputer Actina Endorfy również takową prezentuje, ale o jakich dokładnie podzespołach mowa?

 

Actina Endorfy – specyfikacja

Zestaw komputerowy Actina Endorfy jest bardzo przemyślany i zoptymalizowany pod gry wideo. Składa się z płyty głównej z chipsetem Z790, czyli bazuje na nowoczesnej platformie zapewniającej kompatybilność z najnowszymi procesorami z rodziny Intel Core 12., 13. lub 14. generacji. Mowa przede wszystkim o platformie kompatybilnej z najnowszym standardem pamięci DDR5, oczywiście działającej w trybie Dual Channel dla zmaksymalizowania ogólnej przepustowości i tym samym wydajności w grach. Kup komputer Actina Endorfy w sklepie Sferis.

Komputer IEM 2024

Nowoczesny procesor Intel Core i9-14900KF

Tego zabraknąć nie mogło. Najnowsza generacja procesorów Intel Core miała swoją premierę nie tak dawno temu i zdążyliśmy już dla was przetestować wszystkie trzy jednostki (tj. Core i5-14600K, Core i7-14700K oraz Core i9-14900K), ale jako że „i-dziewiątka” prezentuje najwyższą wydajność w grach, na taki procesor się tu zdecydowano. Wersja KF nie różni się pod względem czystej wydajności w grach od wersji z dopiskiem K, ponieważ F w nazwie oznacza nieaktywny lub brak zintegrowanego układu graficznego. Nie robi to w tym wypadku żadnej różnicy, ponieważ komputer Actina Endorfy posiada dedykowaną kartę graficzną.

Intel Core i9-14900KF to jeden z najwydajniejszych procesorów do gier i nie tylko, gdyż prezentuje fenomenalną wydajność również w aplikacjach mało-, i wielowątkowych. Przy ustawieniach fabrycznych z limitami mocy PL1 oferuje do tego sensowną efektywność energetyczną. Przy pomocy tego procesora wszystkie gry komputerowe będą działać w wysokiej płynności, idealnie dopasowując się do gamingowego monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania, co wydaje się być kluczowym aspektem grania nie tylko w gry e-sportowe, ale również dla pojedynczego gracza. Procesor można zakupić osobno, na przykład w sklepie Sferis.

Intel Application Optimization zwiększy wydajność w grach

Zastosowanie procesora Intel Core i9-14900KF ma sens, zważywszy, że jest to jedna z najwydajniejszych jednostek do gier. Warto tutaj jednak wspomnieć, że tak duża liczba rdzeni często nie jest wykorzystywana w pełni w tych zastosowaniach, ponieważ gry nie są tworzone z myślą o tak rozbudowanych procesorach. Z tego też powodu w przypadku opisywanego sprzętu możemy pobrać program Intel Application Optimization, który po włączeniu wykrywa daną grę komputerową i optymalizuje wykorzystanie wielowątkowości. Aplikacja może działać na zasadach ogólnych, tj. we wszystkich wspieranych grach wideo lub tylko w wybranych tytułach, których listę zobaczyć można w głównej części UI. Pobrać ją możesz z oficjalnego sklepu Microsoft Store.

Karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4090

W topowym komputerze Actina Endorfy nie mogło zabraknąć również topowej karty graficznej dla graczy. GeForce RTX 4090 znakomicie sprawdzi się we wszystkich tytułach na rynku i to niezależnie od tego, czy połączymy ją z monitorem o rozdzielczości Full HD, QHD czy 4K UHD – w każdych warunkach zapewni wysoki poziom detali i płynności.

Na tym jednak nie koniec. Oprócz czystej wydajności w typowych zastosowaniach, RTX 4090 oferuje jeszcze topowe wyniki w grach wykorzystujących najnowszą technikę generowania obrazu, czyli śledzenie promieni w czasie rzeczywistym. Do tego dochodzą jeszcze obliczenia związane ze sztuczną inteligencją, najnowsze kodowanie AV1, które jest właśnie wdrażane na platformie streamingowej Twitch i wiele innych funkcji pomagających w streamowaniu swojej rozgrywki do sieci.

Oczywiście karta graficzna RTX 4090 jest dostępna w wielu różnych konfiguracjach, ale w komputerze Actina Endorfy znajdziecie przede wszystkim wersję Inno3D X3 OC, która dzięki zastosowaniu potężnego radiatora i trzech wentylatorów oferujących półpasywną pracę, z całą pewnością zapewni optymalną temperaturę i niski poziom hałasu. Identyczną kartę graficzną możecie kupić osobno, na przykład w sklepie Sferis.

Płyta główna MSI MAG Z790 Tomahawk WIFI

Bez odpowiednio dobranej platformy, nie będzie funkcjonalnego stanowiska komputerowego, zapewniającego optymalną wydajność. Profesjonaliści z Actina o tym doskonale wiedzą i z tego też powodu jako bazę wybrali testowaną przez nas płytę główną MSI MAG Z790 Tomahawk WIFI.

W recenzji płytę chwaliliśmy za wyposażenie w postaci dwóch kart sieciowych nowej generacji, zarówno LAN 2,5G, jak i Wi-Fi 6E, dobrą, zintegrowaną kartę dźwiękową ALC4080, mnogość portów USB, w tym USB 3.2 Gen 2x2, standard PCIe 5.0 dla kart graficznych, mnogość złączy na nośniki danych (w tym aż cztery M.2 i siedem SATA) oraz obecność dodatkowych rzeczy, takich jak przycisk Clear CMOS na panelu I/O i opcja awaryjnego wgrywania UEFI.

Z790 Tomahawk oferuje coś jeszcze. Coś, bez czego żaden topowy komputer nie może istnieć, czyli bardzo mocną i dodatkowo chłodzoną sekcję zasilania procesora. To właśnie dzięki niej, wybrany procesor Intel Core i9-14900KF może zapewnić maksymalną wydajność. Maksymalną wydajność w grach zapewni również standard pamięci DDR5. Płytę można oczywiście zakupić we własnym zakresie, na przykład w sklepie Sferis.

Komputer IEM 2024

Pamieć RAM DDR5 Kingston 32 GB

Actina Endorfy, jako że posiada nowoczesną płytę główną, oferuje dodatkowo najnowszy standard pamięci RAM DDR5. Wybrany zestaw Kingston składa się z dwóch modułów, po 16 GB każdy i zapewnia dobrą wydajność zarówno na ustawieniach fabrycznych, jak i szerokie możliwości, jeśli chodzi o overclocking. Platforma składająca się z płyty MSI Z790 Tomahawk i procesora Core i9-14900K zapewnia optymalne warunki do przetaktowania pamięci, jeśli się na taki krok zdecydujemy. Pamięć pracuje na domyślnych parametrach z profilem XMP DDR5-6000 CL40, a dokładny model to FURY Beast.

Dysk SSD, bez niego ani rusz

Podstawowym elementem nowoczesnego komputera jest dzisiaj dysk SSD. Długo zajęło producentom sprzętu dojście do momentu, w którym znajduje się dzisiaj rynek nośników danych, ale na szczęście się udało. Dobry dysk SSD oferuje znaczącą poprawę w porównaniu do dysków talerzowych w kontekście wydajnościowym, a modelem, który znalazł się w komputerze z Actina Endorfy jest znany i lubiany WD Black SN770 o pojemności 2 TB.

Dwa terabajty w zupełności wystarczy zdecydowanej większości graczy, ale pojemność nie jest jedynym czynnikiem, na który powinniśmy zwracać uwagę. Drugim jest wydajność. WD Black SN770 oferuje przepustowość na poziomie aż 5150 MB/s i 4850 MB/s odpowiednio dla sekwencyjnego odczytu i zapisu. Mowa zatem o dysku SSD korzystającym z interfejsu M.2 PCIe 4.0 NVMe. Nie musimy się w tym wypadku obawiać również o trwałość. Ta, dzięki zastosowaniu wysokiej jakości kości pamięci 3D NAND TLC, wynosi aż 1200 TB TBW.

Chłodzenie procesora Endorfy Navis F360 ARGB

Dobre chłodzenie procesora to podstawa, bo zapewnienie optymalnej temperatury pracy pod obciążeniem tego komponentu jest kluczowe zarówno w zestawach komputerowych do gier, jak i profesjonalistów. W komputerze Actina Endorfy nie mogło zabraknąć dobrze dobranego coolera i tutaj zdecydowano się użyć wodnego chłodzenia AiO marki Endorfy.

Navis F360 pojawił się już u nas w teście i szczerze powiedziawszy nie spodziewaliśmy się ujrzeć tak dobrych wyników w kontekście czystej wydajności jak i kultury pracy. W recenzji chwaliliśmy ten zestaw za wydajność ogólną (również w znormalizowanym teście 38 dBA), wyposażenie, design, prostotę montażu, szeroką kompatybilność, dobre jakościowo, wysokociśnieniowe wentylatory oraz estetykę.

My testowaliśmy wersję bez podświetlenia ARGB, ale takowego nie zabrakło w opisywanym tutaj zestawie komputerowym. Podświetlane są zarówno wentylatory, jak i logo wraz z obramowaniem na blokopompce. Chłodzenie bez problemu poradzi sobie z tak wydajnym procesorem, jakim jest Intel Core i9-14900K.

Komputer IEM 2024

Dobry zasilacz to podstawa!

Najwydajniejsze podzespoły, podświetlenie RGB i wyposażenie potrzebują odpowiedniej dawki mocy. Ta gwarantowana jest przez wysokiej klasy zasilacz Gigabyte GP-UD1000GM PG5 o mocy 1000W. UD1000GM PG5 to całkowicie nowa platforma, wspierająca zarówno standard ATX 3.0, jak i natywne połączenie przewodu 12VHPWR, który jest stosowany w kartach graficznych NVIDIA GeForce RTX 4000. Przewód w tym zasilaczu może dostarczyć aż 600 W mocy do karty graficznej.

Przetestowaliśmy już dla was ten konkretny model zasilacza. Zaimponował nam wysoką sprawnością rzędu 93,48% (80PLUS GOLD), wyposażeniem w postaci wysokiej klasy kondensatorom, pakietem zabezpieczeń, długą gwarancją (10 lat) i znakomitymi parametrami elektrycznymi. To świetna, modularna jednostka, która zapewni optymalne warunki pracy całego komputera.

Gamingowa obudowa komputerowa

Wszystkie podzespoły w przypadku komputera Actina Endorfy zostały umieszczone w bardzo dobrej obudowie Endorfy Arx 700 ARGB (testowaliśmy dla was Endorfy Arx 700 Air w przeszłości). To typowa konstrukcja Mid Tower, która wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami związanymi z chłodzeniem i przepływem powietrza. Domyślnie zastosowano tu cztery wentylatory z podświetleniem ARGB, które mają dbać o optymalną temperaturę wszystkich zainstalowanych podzespołów. Te rzecz jasna, ze względu na zastosowanie bocznego panelu ze szkła hartowanego, będą widoczne, więc możliwości personalizacji związanej z podświetleniem jest wiele.

Komputer IEM 2024

Actina stanęła na wysokości zadania w Katowicach

Dobry komputer gamingowy to dziś podstawa, jeśli chcemy myśleć zarówno o graniu w wymagające tytuły, jak i produkcje e-sportowe w bezkompromisowej płynności wyświetlanego obrazu. Zaprezentowany tu zestaw świetnie sprawdzi się z wypasionym monitorem gamingowym o rozdzielczości Full HD, QHD czy 4K UHD (i rzecz jasna z tymi ultrapanoramicznymi też). Kupując ten zestaw nie musisz się również martwić o konfigurację, gdyż znajdziesz tu już zainstalowany system operacyjny Windows 11 Pro, gwarantujący kompatybilność ze wszystkimi grami wideo na platformach takich jak Steam czy Origin. Komputer ten kupisz bezpośrednio w sklepie Sferis.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z marką Actina

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Komputer z IEM 2024 Actina Endorfy to prawdziwy gamingowy kombajn. Oto dlaczego!

 0