Laptopy ASUS z GeForce RTX 4000 to sprzęt, na który czekaliście!

Laptopy ASUS z GeForce RTX 4000 to sprzęt, na który czekaliście!

Rynek laptopów co jakiś czas przechodzi istną rewolucję i wraz z wprowadzeniem najnowszych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 4000, jesteśmy świadkami tego właśnie zjawiska. Wydajność ogólna nowoczesnych komputerów przenośnych nigdy nie była na tak wysokim poziomie, a wszystko przez zaawansowaną architekturę dedykowanych układów Ada Lovelace, które dzięki wsparciu sztucznej inteligencji oferują jeszcze lepsze osiągi. Niezależnie od tego, czy mowa tutaj o zastosowaniach rozrywkowych, przy wykorzystaniu sterowników Game Ready, czy profesjonalnych, podczas użytkowania NVIDIA Studio, nowe układy zapewniają bezkompromisowe osiągi.

Nie da się ukryć, że najwięcej do powiedzenia w kwestii postępu technologicznego ma na rynku laptopów gamingowych i profesjonalnych NVIDIA. Wraz z wprowadzeniem układów GeForce RTX 4000 jasne stało się, że segment przenośnych komputerów wszedł na zupełnie inny poziom wydajnościowy i choć tyczy się to przede wszystkim karty graficznej GeForce RTX 4090, która potrafi zaoferować nawet dwukrotny przyrost wydajności w grach wideo względem układu GeForce RTX 3080 Ti, nie można zapominać też o postępie w niższych segmentach, bo mniej wymagający mogą w każdej chwili wybrać laptopa wyposażonego w GeForce RTX 4080, 4070 czy przyszłe 4060 lub 4050. Zieloni mają zatem przygotowany plan działania w każdej półce cenowo-wydajnościowej.


 

Architektura Ada Lovelace – rewolucja w świecie generowania grafiki

Wyżej wspomniane układy różnią się oczywiście wydajnością ogólną, ale wszystkie bazują na najnowszej architekturze Ada Lovelace i z tego też powodu karty graficzne GeForce RTX 4000 nawet najniższego segmentu potrafią zaoferować pakiet rewolucyjnych rozwiązań, jeśli chodzi o generowanie obrazu.

DLSS 3 – płynność, na jaką zasługujesz

Przede wszystkim napędzaną przy pomocy sztucznej inteligencji technikę generowania dodatkowych klatek na sekundę w grach wideo, nazwaną DLSS 3. Trzeba przyznać, że czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy i takie rozwiązanie wprowadza w segment gamingu niemałe zamieszanie. DLSS 3 to połączenie technologii skalowania obrazu DLSS 2 z generatorem dodatkowych klatek oraz funkcją NVIDIA Reflex. Całość ma za zadanie drastycznie zwiększyć liczbę wyświetlanych klatek na sekundę oraz obniżyć dodatkowo opóźnienia tak, by całość odbywającej się na ekranie akcji był bardziej płynna. W praktyce oznacza to nic innego, jak dodatkowe, generowane przy pomocy sztucznej inteligencji klatki obrazowe, które następnie są łączone z tymi, wygenerowanymi tradycyjnymi metodami znanymi od lat.

NVIDIA Reflex – niższe opóźnienia, dla maksymalizacji osiągów

NVIDIA Reflex to część DLSS 3 i funkcja ta ma za zadanie zmniejszyć opóźnienia systemu tak, by generowany obraz na ekranie był ultrapłynny. Technika znana jest już z wcześniejszych iteracji kart graficznych GeForce i korzysta z niej wiele użytkowników na całym świecie – szczególnie w grach nastawionych na rywalizację sieciową, gdzie każda milisekunda może decydować o zwycięstwie lub porażce. DLSS 3 wraz z Reflex to nowy wymiar gamingu, którego nie uświadczymy w żadnym konkurencyjnym rozwiązaniu. Dzięki Ada Lovelace bez trudu osiągniesz bezkompromisową wydajność w grach, nawet tych najbardziej wymagających, korzystających z dobrodziejstw płynących ze śledzenia promieni w czasie rzeczywistym.

Max-Q – laptopowa moc karty graficznej w nowym wydaniu

Ada Lovelace to również piąta już generacja technologii Max-Q, na którą składają się nie tylko wspomniana wcześniej technika DLSS 3, ale również wysokowydajna pamięć układowa, która przeprojektowana została w taki sposób, by drastycznie poprawić kwestię energooszczędności, oferując tym samym nawet dwukrotną przepustowość względem poprzednika. Max-Q piątej generacji to także niskonapięciowa pamięć typu GDDR6 oraz zarządzanie nią przy pomocy trzech trybów.

I tak, energooszczędność wynikająca z architektury Ada Lovelace oraz piątej generacji Max-Q ma ogromne znaczenie i optymalizacja zużycia energii przez procesor przy wykorzystaniu technologii CPU Optimizer to nic innego, jak maksymalizacja wydajności. Moc laptopa jest współdzielona między procesorem centralnym i układem graficznym, a CPU Optimizer ma za zadanie stworzyć swojego rodzaju balans. Zapewnić wydajność, niską temperaturę podzespołów oraz pobór mocy. Zaoszczędzona w ten sposób moc jest przekazywana układowi graficznemu, zapewniając wyższą wydajność.

MaxQ

Równie dobrze spisuje się też technologia Rapid Core Scaling. Ta ma za zadanie umożliwić układowi GPU rozpoznanie w czasie rzeczywistym zapotrzebowania aplikacji i wykorzystanie jedynie tych rdzeni, których potrzebują, a nie wszystkich jednocześnie. W aplikacjach profesjonalnych, takich jak Blender czy Adobe Premiere, taka optymalizacja pozwala udostępnić zasoby mocy i uruchamiać aktywne rdzenie z wyższymi częstotliwościami, zapewniając przy tym nawet trzykrotnie wyższą wydajność w trakcie pracy z profesjonalnym oprogramowaniem, gdzie czas spędzony nad projektem ma bardzo często kluczowe znaczenie.

Oczywiście w nowej generacji Max-Q nie zabrakło takich technik, jak WhisperMode, czyli trybu mającego za zadanie kontrolować poziom głośności laptopa, Dynamic Boost, czyli funkcji zapewniającej optymalizację poboru mocy między GPU i jego pamięcią oraz procesorem i Battery Boost, czyli techniką mającą za zadanie wydłużyć czas pracy na baterii. Jest też funkcja Resizble Bar, zwiększająca wydajność w wielu grach, OPS, czyli optymalizacja ustawień graficznych w oparciu o posiadane komponenty w laptopie oraz technika Advanced Optimus, zapewniająca zarządzanie dedykowanym GPU GeForce oraz zintegrowanym układem graficznym w procesorze centralnym, oferując dodatkowo pełne wsparcie dla technologii synchronizacji adaptacyjnej NVIDIA G-SYNC.

Ray tracing – najlepsza grafika w zasięgu ręki

A skoro już o tym mowa – tak, karty graficzne GeForce RTX 4000 wspierają ray tracing (śledzenie promieni) i robią to naprawdę dobrze. Układy oparte o architekturę Ada Lovelace, zostały wyposażone w trzeciej generacji rdzenie RT, oferujące nawet dwukrotnie wyższą wydajność w ray tracingu względem poprzednika. Wraz z czwartej generacji rdzeniami Tensor, za pomocą których jesteśmy w stanie uruchomić technikę DLSS 3, zapewniają bezkompromisową wydajność w zastosowaniach rozrywkowych, nawet w najbardziej wymagających grach.

Strumieniuj z NVENC – najbardziej zaawansowany enkoder

Karty graficzne GeForce RTX 4000 wyposażono w najnowszej, ósmej już generacji enkoder NVENC, dzięki któremu odciążysz sprzęt i będziesz streamował w najwyższej jakości. Co więcej, w kartach graficznych Ada Lovelace znajdziemy również najnowsze kodowanie AV1, które oferuje zdecydowanie wyższą wydajność od znanego, używanego najczęściej w serwisach pokroju Twitch i programach typu OBS kodeka H.264. AV1 to nowy wymiar strumieniowania, zoptymalizowany pod kątem zarówno wydajności, jak i jakości obrazu.

RTX

Sterowniki Game Ready i NVIDIA Studio – wydajność, stabilność i optymalizacja zasobów

Dobry, fizyczny sprzęt to jednak tylko część ekosystemu NVIDIA GeForce. Do tak zaawansowanych kart graficznych potrzebne są jeszcze wysokiej klasy sterowniki i bez Game Ready się po prostu nie obejdzie. To właśnie to oprogramowanie, dodatkowo dostrojone we współpracy z twórcami gier i przetestowane na tysiącach konfiguracji sprzętowych zapewnia maksymalną wydajność i niezawodność. Niezależnie od tego, czy mowa tutaj o najnowszej, czy nieco starszej grze komputerowej, sterowniki Game Ready będą do nich przystosowane.

Nie inaczej jest w wypadku twórców treści, dla których rozrywkowe zastosowania są sprawą oczywiście drugorzędną. Ci użytkownicy mogą skorzystać ze sterowników NVIDIA Studio, które zapewniają wspólnie optymalne środowisko pracy dla ludzi kreatywnych w renderingu 3D, edycji wideo i projektowaniu graficznym. Skorzystaj zatem z dobrodziejstw akceleracji RTX w najlepszych na rynku aplikacjach do tworzenia i edycji treści, a platforma NVIDIA Studio zadba, by wszystko działało stabilnie, z maksymalną wydajnością – szczególnie z kartami graficznymi GeForce RTX 4090 i RTX 4080, gdzie znalazło się miejsce na podwójny enkoder NVENC, który zapewnia nawet 50% oszczędności czasu przy eksportowaniu wideo.

Jak to wszystko schłodzić?

Kwestia chłodzenia w laptopie to zazwyczaj temat tabu i choć fizyki oszukać się po prostu nie da – a przynajmniej nie dziś – producenci czasem wpadają na całkiem przemyślane konstrukcje, które pozwalają zniwelować problem nagrzewających się komponentów. Niewątpliwym pionierem w tej kwestii jest ASUS, bo dzięki technologii ROG Intelligent Cooling, zapewniającej wydajne chłodzenie i cichą pracę, oferuje bezkompromisowe rezultaty – na przykład w laptopach ASUS ROG SCAR 16 lub SCAR 18. Dlaczego?

Pierwszą rzeczą jest dobór odpowiednio dobrego materiału przewodzącego ciepło między komponentem, a odpromiennikiem. Z tego też powodu w laptopach ASUS SCAR 16 i SCAR 18 zastosowano ciekły metal Conductonaut Extreme od najbardziej rozpoznawalnej marki Thermal Grizzly. Bazuje on na związku indu i galu, który zapewnia nawet 17-krotnie wyższą przewodność cieplną niż standardowe pasty termoprzewodzące. Wszystko sprowadza się do niskiej temperatury nawet podczas najbardziej wymagających zadań.

ASUS

Drugą rzeczą są odpromienniki ciepła. Ciepło z komponentu przekazywane jest za pośrednictwem ciekłego metalu do komory parowej oraz w przypadku SCAR 16 i SCAR 18 do siedmiu rurek cieplnych obejmujących układ graficzny i jego komponenty oraz procesor centralny. Następnie nagromadzone ciepło jest przekazywane dalej – do radiatora, którego w wyżej wymienionych laptopach jest naprawdę sporo. Radiator o pełnej szerokości pozwala rozproszyć więcej nagromadzonego ciepła w krótszym czasie, a wszystko to dzięki ułożeniu żeber o dużej gęstości oraz zaawansowanym, 84-łopatkowym wentylatorom Arc Flow o antyrezonansowej konstrukcji w ułożeniu Tri-Fan i strategicznie rozmieszczonym kratkom wentylacyjnym. Tri-Fan to nic innego, jak trzy wentylatory dbające o odpowiedni przepływ powietrza.

ROG Intelligent Cooling to również AAS Plus 2.0, czyli innowacyjny system zwiększenia przestrzeni do przepływu powietrza. System ten unosi panel przedni, pod którym znajdują się kratki wentylacyjne, zapewniając tym samym znacznie więcej zimnego powietrza zainstalowanym w środku komponentom. Ten system znajdziemy jednak wyłącznie w wybranych laptopach z serii ROG Zephyrus Duo, dlatego warto o tym pamiętać. W SCAR 16 i SCAR 18 nie zabrakło natomiast filtrów przeciw kurzowi i systemu 0 dB, który poprzez zupełne wyłączenie wentylatorów w trakcie wykonywania mniej wymagających zadań, zapewnia ciszę absolutną.

Dobra karta graficzna powinna współpracować z dobrym ekranem

Jeśli mielibyśmy wytypować, jaki element w laptopie powinien odznaczać się najlepszą jakością, zapewne padłoby na wyświetlacz. To właśnie na niego patrzymy w trakcie użytkowania laptopa i najbardziej zaawansowane karty graficzne GeForce RTX 4000, bazujące na architekturze Ada Lovelace również zasługują na to, by swoje dzieła wyświetlać wyłącznie na wysokiej klasy matrycach.

Takową jest niewątpliwie montowana na przykład do wspomnianych wyżej laptopów SCAR 16 i SCAR 18 ROG NEBULA DISPLAY. Matryc tego rodzaju jest kilka i na przykład wybrać możemy taką o rozdzielczości Full HD, QHD lub 4K, ale wszystkie mają swoje cechy wspólne. Żeby matryca otrzymała nazwę Nebula musi na przykład oferować wysoką częstotliwość odświeżania – przynajmniej 240 Hz dla matryc o rozdzielczości FHD, przynajmniej 120 Hz dla matryc QHD oraz przynajmniej 120 Hz dla matryc 4K.

ASUS

W laptopach gamingowych ASUS ROG SCAR 16 i SCAR 18 mamy do wyboru albo Full HD, albo QHD. Oba oferują maksymalną jasność na poziomie aż 500 nitów i wspierają technologię synchronizacji adaptacyjnej G-SYNC, o której wspomnieliśmy w trakcie opisywania cech najnowszych kart graficznych GeForce RTX 4000. ROG NEBULA to również niski czas reakcji (3 ms), 100% pokrycie przestrzeni barwowej DCI-P3, certyfikat Pantone Validated, dla wysokiej precyzji odwzorowania kolorów oraz mapowanie tonalne, czyli obsługa przełączania przestrzeni barwowej oraz obsługa MUX NVIDIA Advanced Optimus. Wszystkie wspierają szeroki zakres tonalny Dolby Vision HDR.

Innym wariantem tej matrycy jest ROG NEBULA HDR. Czym różni się od omawianej wcześniej? Przede wszystkim uzyskanym, oficjalnym certyfikatem Display HDR, 10-bitową głębią kolorów i maksymalną jasnością rzędu nawet 1100 nitów. W taką matrycę wyposażono na przykład laptopa ASUS Strix Scar 16. Mało? No to na dodatek powiemy, że matryce Nebula HDR podświetlane są przy pomocy mini LED, a zatem należy oczekiwać bardzo wysokiego kontrastu oraz znakomitych parametrów przy wyświetlaniu treści w szerokim zakresie tonalnym.

Zaopatrz się w sprzęt nowej generacji

Zalety nowych laptopów wyposażonych w karty graficzne GeForce RTX z serii 40 wylewają się wręcz z ekranu, ale wszystko tak naprawdę rozbija się o bezkompromisową wydajność, bardzo wysoką energooszczędność, wsparcie dla zastosowań rozrywkowych oraz profesjonalnych i funkcjonalne oprogramowanie sterujące. Zdobądź przewagę nad innymi podczas najbardziej emocjonujących rozgrywek sieciowych i oszczędź maksymalną ilość czasu przy projektach w profesjonalnych aplikacjach dla twórców. Nowy wymiar grafiki stoi przed tobą otworem.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z ASUS

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Laptopy ASUS z GeForce RTX 4000 to sprzęt, na który czekaliście!

 0