16 marca wybraliśmy się do Amsterdamu na zamkniętą konferencję prasową zorganizowaną przez europejską centralę firmy MSI, na której zaprezentowano nowe produkty na rok 2018.
O większości nie możemy Wam jeszcze nic opowiedzieć, bo złamalibyśmy nałożone na nas NDA. Zniknie ono 3 kwietnia, więc zapraszamy wtedy na łamy naszego portalu, bo będzie o czym czytać. Na dziś mamy dla Was Gaming Storage, czyli rewolucyjne podejście MSI do kwestii działania dysków SSD. O wyjątkowej karcie rozszerzeń po raz pierwszy usłyszeliśmy na zeszłorocznej edycji Computexa. W czasie prezentacji przedstawiciel MSI pokazał nam czym charakteryzuje się ich nowy twór i mogliśmy na własnej skórze sprawdzić, czy faktycznie robi różnicę. W środku urządzenia możemy zainstalować dwa nośniki M.2 pod PCI-Express 3.0 x4 i połączyć je w macierz RAID 0. Macierz komunikuje się bezpośrednio z procesorem, ominięto tutaj ograniczenie nałożone na linie PCH. Obudowa wygląda niemal jak karta graficzna, wyposażono ją w eleganckie plastikowe drzwiczki i wydajną turbinę, która ma utrzymać odpowiednie temperatury w środku.
MSI szykuje kolejną rewolucję w działaniu dysków SSD?
W czasie prezentacji wykorzystano dwa nośniki Samsung SM961 256 GB – pojedynczo oferują one wydajność (prędkość sekwencyjnego zapisu i odczytu) 3050/1100 MB/s, podłączone do Gaming Storage uzyskały wyniki na poziomie 6600/3000 MB/s. Producent podkreślał, iż możliwości karty można również wykorzystać podczas normalnego użytkowania komputera i oczywiście intensywnej zabawie w grach. Importowanie pliku wideo 4K o objętości 48 GB trwało 1:59 minuty, otwieranie grafiki o objętości 39 GB w Photoshopie 4:06 minuty. Wczytanie się Mafii 3 - 17 sekund, Battlefield 1 - 16 sekund, a Assassins Creed tylko 24 sekundy. Wyniki są naprawdę bardzo imponujące i zwiastują małą rewolucję.
Największym problemem Gaming Storage jest kwestia jego dostępności, bo karta ma być dodawana tylko do wybranych modeli Aegis 3 i Aegis TI, nie będzie zatem można dokupić jej osobno. Dodatkowo będzie kompatybilna tylko z płytami Z370 i posiadacze starszych układów będą musieli obejść się smakiem, ale przedstawiciele MSI nie wykluczali wprowadzenia jej osobno do sprzedaży w przyszłości. Jestem pozytywnie zaskoczony tym, co zobaczyłem i z niecierpliwością czekam na oficjalną premierę, bo czegoś takiego jeszcze na rynku nie było, a wydaje się, że takowe rozwiązanie ma duży potencjał.
Pokaż / Dodaj komentarze do: MSI Gaming Storage - tak będzie wyglądać przyszłość dla dysków SSD?