Najlepsze gry w kosmosie - Top 10 galaktycznych przygód

Najlepsze gry w kosmosie - Top 10 galaktycznych przygód

Rozgwieżdżone niebo nakręca ludzką wyobraźnię od zawsze, od momentu, gdy pojawił się pierwszy człowiek. Nie bez powodu to właśnie tam wszystkie cywilizacje wypatrywały bogów. Na każdej szerokości geograficznej chcieliśmy polecieć poza granice naszego świata. Książki i filmy zatopiły się w temacie międzygwiezdnych przygód i odkryć, gry też nie zostały w tyle. Już u swego zarania - zaczynając od Space Invaders próbowano wprowadzić elementy kosmiczne do cyfrowych światów. Dekady później zwiedzamy kolejne planety dopracowane co do centymetra i nie robi to na nas żadnego wrażenia. Istnieje prawdziwy zalew produkcji, które zabierają nas na krańce galaktyk - od strzelanin i RPGów, po strategie i przygodówki. I żeby połapać się w tym całym bałaganie, zrobiliśmy dla was zestawienie dziesięciu najlepszych albo bardziej konkretnie - najbardziej wartych polecenia - tytułów o kosmosie. Wskakujcie na pokład i lecimy:

  Top 10 Horrorów
 

10. Destiny 1&2

Bungie wyjątkowo długo kombinowało jak zrobić kolejną strzelankę w klimatach kosmicznych tak, żeby nie było to Halo. W rezultacie Destiny wspaniale wbiło się w rynek, łącząc mechaniki z gier MMO i RPG-ów akcji, ze strzelaniną FPP. Tworzenie swojej kosmicznej legendy to nie tylko odkrywanie niesamowitych miejsc, ale i kawał wyjątkowej historii sci fi, którą nieco przygasiły problemy na linii developer-wydawca (którym było Activision-Blizzard). Zmieniło to plan na realizację trzyczęściowej, dziesięcioletniej epickiej sagi, ale zamiast tego mamy na rynku kolejną świetną produkcję F2P. Destiny 2 to wielka społeczność i niesamowita jakość samego czystego gameplayu, który przebija zdecydowaną większość darmowych gier. I bardzo dużo płatnych.

 

9. FTL - Faster Than Light

Faster Than Light to jeden z symboli rozkwitu sceny indie i momentu, gdy do branży na nowo dobił się gatunek roguelike. Rozbudowa swego statku, zarządzanie załogą, emocjonujące walki z kosmicznymi piratami… wszystko idealnie siedzi tu na swoim miejscu. Aż dziwnie, że tytuł, który tak wygląda, jest jedną z najbardziej emocjonujących gier w kosmosie. Developerzy fantastycznie wyczuli element losowości i zaprojektowali go tak, że naprawdę każda kolejna próba, każda kolejna przygoda i wybór są czymś, co naprawdę się przeżywa, a swe najlepsze kampanie długo się wspomina. Fani wielkiej wczówki w wirtualne światy na pewno mają ten tytuł na każdym możliwym sprzęcie. 

 

8. Outer Wilds

“Eksploracja” to chwytliwe słowo przy opisywaniu gier, jednak Outer Wilds to jedna z niewielu gier, które naprawdę bierze je sobie do serca. Poczucie autentycznego zwiedzania i odkrywania swojego systemu słonecznego jest tutaj genialnie spięte z przygodowym klimatem, mechaniką polegającą na przeżywaniu kolejnych czasowych pętli i szukaniem zagadek związanych z obcą cywilizacją, której tropami się poruszamy. I w zasadzie jest to właśnie gra detektywistyczna, wymagająca od nas kojarzenia faktów, szukania poszlak i łączenia cennych strzępków informacji w całość. Jeżeli kochacie produkcje, które dają wam możliwość przeżycia Efektu Eureki to w Outer Wilds będziecie po prostu zakochani. Genialnie zaprojektowana historia, którą można było opowiedzieć tylko w tym medium.

 

7. Stellaris

Paradox Interactive to studio, które samo z siebie jest znakiem jakości. Dlatego też w przypadku wyboru kosmicznej strategii 4X, pełnej dyplomacji między rasami i wojen na niespotykaną skalę (taka gra musiała być przecież w zestawieniu) wypada podkreślić właśnie ich dzieło - Stellaris. Budowa gigantycznego imperium, które rozciąga się na wiele systemów słonecznych to zadanie tylko dla najbardziej zmyślnych i uważnych głów… ale też nie oznacza to, że Stellaris jest grą przytłaczającą. Mimo setek opcji, samo prowadzenie swoich działań jest intuicyjne, i pierwsze godziny doskonale wprowadzają w grę. Długie wieczory spędzone na kolejnych podbojach i podkręcaniu parametrów swojej floty i bogaceniu swoich kolonii to zdecydowanie dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. 

 

6. No Man’s Sky

Łatwy start i miłość od pierwszego wejrzenia to na pewno nie są slogany pasujące do No Man’s Sky. W czasie premiery był to tytuł ogromny, ale posiadający wiele wad, braków i technicznych błędów. Na szczęście gra miała na tyle stabilne wsparcie finansowe, że udało się ją wyprowadzić na prostą i uzyskać prawdziwą kosmiczną epopeję, którą piszemy sami, odkrywając planety, których nie zobaczy nikt inny albo (albo garstka innych graczy). Proceduralnie generowane światy nigdy nie były prezentowane w takiej skali, z taką wizją i fantazją. I pewnie dlatego gracze tak wytrwale czekali i wierzyli, że NMS uda się naprawić. 

 

5.  Kerbal Space Program

Niewiele jest gier, które potrafią tak zachęcić graczy do eksperymentów i dawać radość, gdy przegrywamy (a tu się dużo przegrywa) jak przezabawne Kerbal Space Program. Jeżeli jeszcze nie spotkaliście się z tym tytułem - jest to fantastycznie abstrakcyjny symulator budowania rakiet kosmicznych, które zaraz po starcie wybuchną, albo nie - trzeba je wypróbować, żeby się przekonać. Dobieranie elementów, projektowanie rakiet i możliwość zrealizowania niemal każdego pomysłu są tak przyjemne i efekty tak ciekawe, że Kerbal Space Program to niemal uzależnienie. To wielka zabawa w loty w kosmos, która bez przerwy zachęca nas do eksperymentów i próbowania zrealizowania kolejnych szalonych wizji. Myślicie, że poprowadzilibyście SpaceX? Tutaj możecie to potwierdzić.

 

4. Ratchet & Clank (seria)

Seria Ratchet & Clank to doskonałe wyprowadzenie “zwykłej” platformówki w kosmos. I choć w pewien sposób na wyróżnienie zasługuje tu bardziej Super Mario Galaxy to jednak cała warstwa techniczna, niesamowite gadżety, rasy, bronie i autentyczne zwiedzanie żyjących światów i niesamowitych stacji kosmicznych zmieniają R&C w najlepszy “kosmos dla każdego”. To połączenie wszystkich dziecięcych fantazji o awanturniczych przygodach sympatycznych stworków z rozbudowaną warstwą gameplayową i przepiękną oprawą. Dużo humoru, dużo skakania i jeszcze więcej strzelania w szalenie zróżnicowanych środowiskach stanowią zestaw, z którym wciąż niewiele projektów może się równać.

 

3. KOTOR - Knights of the Old Republic

Nie możemy rozmawiać o kosmosie w grach bez Gwiezdnych Wojen. I nawet jeżeli wybór w przypadku gier Star Wars jest ogromny i można wręcz przebierać w gatunkach, to wciąż najlepszą opcją do poczucia się międzyplanetarnych rycerzem i podróżnikiem jest KOTOR. Dzięki Knights of the Old Republic w marce powinny zakochać się nawet osoby, które przeważnie ją omijają. U swej podstawy jest to bowiem po prostu znakomity RPG akcji, z wyborami moralnymi, walkami na miecze i wspaniałą muzyką. To jedna z najbardziej interesujących gier w gatunku i także jedno z największych dzieł BioWare, studia, które przez lata było uznawane za szefów zachodniej szkoły RPG. 

 

2. Elite Dangerous

Elite Dangerous jest grą bardzo wymagającą od gracza” - to często zbyt mało, by opisać stan faktyczny tego projektu. Konieczność poznania wszystkich systemów, żmudne pozyskiwanie surowców, czasochłonne podróże i przytłaczająca wolność są zestawem, od którego większość osób się odbije. Ale i tak wypada umieścić taki tytuł na wysokim miejscu zestawienia, bo reprezentuje on fantazję o byciu kosmicznym podróżnikiem na maksa, do przesady. Do stopnia, w którym nie wiadomo czy już się tę grę rozumie, czy jeszcze trzeba spędzić w niej kilkadziesiąt godzin. Prawdziwy moloch, który w zasadzie może zmienić się w drugie życie… Elite Dangerous imponuje pod względem detalu, wykonania, przywiązania do tego, by gracz mógł się całkowicie zatopić w zaprezentowanym, ogromnym świecie. Tutaj całe doświadczenie jest unikalne dla każdego gracza i tylko od osoby trzymającej kontroler zależy czy przeżyje wielką przygodę. Jest to przytłaczające, ale też potrafi dać nieporównywalną satysfakcję. W skrócie to totalnie hardkorowa wersja tego, co można przeżyć w No Mans Sky.

 

1. Mass Effect (seria)

Panie Shepardziku ratowanie świata jest dla zarządu, niech pan przestanie już gadać o tych kosmicznych kalmarach. Tak można skrócić jedną z największych trylogii w historii gamingu. I czy się to komuś podoba, czy nie, Mass Effect to niesamowicie wpływową opowieść, pokazująca jak łączyć wybory fabularne, eksplorację, gry RPG i strzelaniny. Oczywiście inne produkcje też to skutecznie robiły, ale wpływ, jaki na mainstreamowego odbiorcę miała przygoda załogi Normandii, jest nie do przecenienia. Epickie wyprawy i wielowątkowe opowieści zakorzeniły się dzięki Mass Effect w branży na dobre nie tylko w sercach graczy, ale i w rankingach sprzedaży. To dobra propozycja i dla zupełnie nowych fanów grania, jak i dla tych, którzy od dawna angażują się w to hobby. Galeria łatwych do polubienia i zapamiętania postaci wraz ze świetnym projektem wszystkich środowisk po prostu musiały znaleźć się na szczycie listy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze gry w kosmosie - Top 10 galaktycznych przygód

 0