Dziki gon za Wiedźminem. Najlepsze polskie gry ostatnich lat

Dziki gon za Wiedźminem. Najlepsze polskie gry ostatnich lat

1962 rok - Witold Podgórski tworzy pierwszą polską grę, zatytułowaną Marienbad. Niektórzy twierdzą, że pierwszą polską grą była Puszka Pandory z 1986 roku w wykonaniu Marcina Borkowskiego. Niezależnie od tego, którą wersję uznamy, obaj panowie prawdopodobnie nawet nie wyobrażali sobie, jak może się rozwinąć świat gier wideo oraz polska branża gamingowa.

Na rozkwit rodzimej sceny deweloperskiej i wydawniczej trzeba było jednak poczekać. W latach dziewięćdziesiątych nie mieliśmy się czym pochwalić. Gdy zachodnie studia wypuszczały w świat takie tytuły, jak Command & Conquer czy Diablo, my dopiero raczkowaliśmy. Owszem, można miło wspominać Księcia i Tchórza, Jacka Orlando czy Kajko i Kokosza, ale o nawiązaniu równej walki z zagraniczną konkurencją nie mogło być mowy.

W końcu nadeszły jednak lepsze czasy. O wiele lepsze. Podczas tworzenia listy najlepszych polskich gier wideo ostatnich lat sami byliśmy zaskoczeni, jak wiele dobrych, bardzo dobrych i świetnych tytułów powstało nad Wisłą. Na czele znajduje się oczywiście Wiedźmin 3: Dziki Gon, ale poza nim na wyróżnienie zasłużyło jeszcze kilkanaście innych produkcji. A najlepsze wciąż może być przed nami. Ale o tym, co nas czeka, za chwilę. Na razie skupmy się na najlepszych z najlepszych. Oto nasza (podkreślmy, że zupełnie subiektywna!) lista "the best of" polskich gier ostatnich lat.

Najlepsze polskie gry ostatnich lat

Lista oczywiście się nie kończy, ale oto najlepsze polskie gry ostatnich lat:

  • Wiedźmin 3: Dziki Gon (CD Projekt RED)
  • Cyberpunk 2077 (CD Projekt RED)
  • Dying Light (Techland)
  • Dead Island (Techland)
  • Call of Juarez: Bound in Blood (Techland)
  • This War of Mine (11bit Studios)
  • Frostpunk (11bit Studios)
  • Ghostrunner (One More Leve)
  • Lords of the Fallen (CI Games)
  • Chernobylite (The Farm 51)
  • Get Even (The Farm 51)
  • Layers of Fear (Bloober Team)
  • Observer (Bloober Team)
  • The Medium (Bloober Team)
  • Shadow Warrior 3 (Flying Wild Hog)
  • The Vanishing of Ethan Carter (The Astronauts)
  • Bulletstorm (People Can Fly)
  • Outriders (People Can Fly)
  • Superhot (SUPERHOT team)
  • Ancestors Legacy (Destructive Creations)
  • We. The Revolution (Polyslash)
  • The Invincible (Starward Industries)
  • Evil West (Flying Wild Hog)
  • Gamedec (Anshar Studios)
  • Hard West 2 (Ice Code Games)

Wiedźmin 3: Dziki Gon (CD Projekt RED)

Trudno mówić o polskich grach bez wspomnienia o tej flagowej produkcji CD Projekt Red. Gra, która ukazała się w 2015 roku, szybko zyskała status dzieła wręcz kultowego. Wiedźmin 3 jest przykładem mistrzowskiego połączenia głębokiej, rozbudowanej fabuły z otwartym światem, który żyje własnym życiem. Epicka historia Geralta z Rivii, setki godzin rozgrywki, niezliczone zadania poboczne i dynamiczny świat sprawiły, że gra zdobyła wiele prestiżowych nagród, w tym wiele tytułów gry roku. Do ogromnego sukcesu Wiedźmina 3 przyczyniły się także znakomite dodatki (niektórzy twierdzą, że lepsze niż "podstawka") – Serca z kamienia oraz Krew i wino. Oczywiście nie należy zapominać o znakomitej części drugiej, która wciąż potrafi wciągnąć w wielogodzinną przygodę.

Średnia ocen w Metacritic: 9,2/10 dla części trzeciej; 8,8/10 dla części drugiej (Wiedźmin: Zabójcy Królów)

Cyberpunk 2077 (CD Projekt RED)

Kolejna duża gra od CD Projekt Red, która pomimo burzliwego startu i licznych problemów technicznych na premierę z czasem zyskała uznanie graczy. Można powiedzieć, że obecnie, po wielu łatkach i aktualizacjach, to już zupełnie inna gra. Cyberpunk 2077 przenosi nas do futurystycznego Night City, gdzie jako V, najemnik szukający unikalnego implantu, możemy eksplorować neonowy świat pełen zadań, tajemnic i niebezpieczeństw. Na koniec przygody z Cyberpunkiem 2077 twórcy zaoferowali rewelacyjny dodatek – Widmo wolności.

Średnia ocen w Metacritic: 8,6/10

Dying Light (Techland)

Obie odsłony tej serii to znakomite połączenie survival horroru z parkourem. Pierwsza część zadebiutowała w 2015 roku, a jej kontynuacja w 2022 roku. Obie wprowadzały powiew świeżości, ale dwójkę stworzono ze znacznie większym rozmachem, wprowadzając nowe rozwiązania oraz poszerzając otwarty świat. I "jedynka", i "dwójka" zdobyła uznanie za intensywną, emocjonującą rozgrywkę. Eksploracja postapokaliptycznych miast jest niezwykle wciągające, a potyczki z zombie – wymagające i ekscytujące.

Średnia ocen w Metacritic: 7,4/10 – część pierwsza; 7,6 – część druga

Dead Island (Techland)

Pierwszoosobowa gra akcji z elementami survival horroru. Jej akcja rozgrywa się na fikcyjnej wyspie Banoi na Oceanie Spokojnym, która zostaje opanowana przez epidemię zombie. Gracz wciela się w jedną z czterech postaci, które uciekły z hotelowego pokoju podczas wybuchu epidemii. Wkrótce okazuje się, że wyspa jest pełna zombie, a bohaterowie muszą walczyć o przetrwanie. Dead Island słynie z brutalnej i krwawej rozgrywki, w której gracz wykorzystuje różnorodną broń, zarówno palną, jak i białą, do walki z hordami zombie. Dead Island to protoplasta serii Dying Light. Gdy Techland stracił prawa do marki Dead Island, stworzył nową serię, a kontynuację Dead Island opracowało Deep Silver.

Średnia ocen w Metacritic: 7,1/10

Call of Juarez: Bound in Blood (Techland)

Chyba najlepsza odsłona serii westernów od Techlandu. Gra jest prequelem pierwszej części cyklu i opowiada historię braci McCall, którzy wyruszają w poszukiwaniu legendarnego skarbu Azteków. Akcja gry rozgrywa się na Dzikim Zachodzie i łączy w sobie intensywne strzelaniny z ciekawą fabułą. Gracze mogą wcielić się w jednego z dwóch braci. Każdy z nich posiada unikalne umiejętności, które wpływają na rozgrywkę.

Średnia ocen w Metacritic: 7,7/10

This War of Mine (11bit Studios)

Zupełnie inne, docenione przez rzesze dziennikarzy i graczy, podejście do tematu wojny. W This War of Mine gracz wciela się w grupę cywilów, starając się przetrwać w oblężonym mieście. Gra skupia się na emocjonalnych i etycznych aspektach przetrwania. To powiew świeżości, który przyniósł produkcji temu tytułowi wiele nagród. To także pierwsza w historii polskiej edukacji gra wideo, która została włączona do podstawy programowej jako propozycja.

Średnia ocen w Metacritic: 8,3/10

Frostpunk (11bit Studios)

Gra łącząca elementy survivalu z zarządzaniem miastem w ekstremalnych warunkach wiecznej zimy. Frostpunk zadaje graczom trudne pytania o to, jak daleko można się posunąć w imię przetrwania. Unikalna atmosfera, przemyślane mechaniki zarządzania oraz moralne wybory sprawiają, że gra wyróżnia się na tle innych tytułów z gatunku. Obecnie trwają prace nad drugą częścią. Zagramy w nią 25 lipca. Zapowiada się kolejna wymagająca strategia... i zapewne kolejna gra zasługująca na miejsce w tym zestawieniu.

Średnia ocen w Metacritic: 8,4/10

Ghostrunner (One More Leve)

Seria gier akcji, której głównym bohaterem jest cybernetyczny ninja, a miejscem akcji – dystopijny świat. Gry wyróżniają się bardzo dynamiczną rozgrywką, skoncentrowaną na szybkości i refleksie. Gracz musi prześlizgiwać się między atakami wrogów i precyzyjnie wykonywać ataki mieczem. Czasem mamy okazję wyeliminować przeciwnika po cichu, a pomiędzy starciami czekają na nas fragmenty parkourowe.

Średnia ocen w Metacritic: 8,1/10 – część pierwsza; 8,0 – część druga

Lords of the Fallen (CI Games)

RPG akcji czerpiące inspirację z serii Dark Souls od From Software. Gra oferuje wyzwanie dla graczy ceniących sobie trudne walki z przeciwnikami i rozbudowany świat dark fantasy. Odniosła na tyle duży sukces, że twórcy zdecydowali się na stworzenie jej odświeżonej wersji, z myślą o PlayStation 5 oraz Xboksach Series X/S. I tym samym w październiku ubiegłego roku Lords of the Fallen ponownie trafiło do sprzedaży. Tytuł ten sam, a gameplay i grafika odmienione.

Średnia ocen w Metacritic: 7,5/10

Chernobylite (The Farm 51)

Chernobylite to survival horror łączący w sobie kilka gatunków: strzelankę, skradankę, strategię oraz survival. Akcja gry toczy się w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobyla, 30 lat po katastrofie nuklearnej. Wcielamy się w Igora, fizyka, który powraca do Czarnobyla, aby odnaleźć swoją zaginioną żonę. Musimy nie tylko walczyć z potworami i stalkerami, ale także zarządzać zasobami, budować schronienie i dbać o morale towarzyszy.

Średnia ocen w Metacritic: 7,5/10

Get Even (The Farm 51)

Gra akcji z perspektywy pierwszej osoby, wzbogacona o elementy thrillera psychologicznego. Wcielamy się w postać Cole'a Blacka, który budzi się w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym, nie pamiętając, kim jest ani jak się tam znalazł. Dysponuje jedynie fragmentami wspomnień oraz tajemniczym głosem w słuchawce, który prowadzi go przez mroczne korytarze tej placówki. Get Even stawia na budowanie gęstego klimatu i immersję. Mroczna sceneria, dźwięki i muzyka potęgują uczucie niepokoju, a fabuła intryguje aż do samego końca.

Średnia ocen w Metacritic: 7,1/10

Layers of Fear (Bloober Team)

Psychologiczny horror, w którym wcielamy się w Edwarda, obłąkanego malarza. Mężczyzna usiłuje dokończyć swoje życiowe dzieło. Akcja rozgrywa się w wiktoriańskiej rezydencji, która odzwierciedla jego zwichrowany umysł. Podczas gry eksplorujemy mroczne korytarze i pokoje, napotykając coraz bardziej przerażające wizje i zjawiska. Wspomnienia Edwarda i jego maniakalne dążenie do stworzenia arcydzieła przeplatają się, tworząc mroczną historię o szaleństwie, obsesji i strachu. Layers of Fear naprawdę potrafi nastraszyć. Część druga, wydana trzy lata później, zresztą również.

Średnia ocen w Metacritic: 7,5/10

Observer (Bloober Team)

Psychologiczny horror z elementami cyberpunku. W grze wcielamy się w postać Daniela Lazarskiego, hakerza zdolnego penetrować ludzkie umysły. Głównym celem Daniela jest rozwiązanie zagadki śmierci jego syna Adama, który również był obserwatorem. Podczas rozgrywki wchodzimy w umysły różnych postaci, odkrywając ich wspomnienia, tajemnice i mroczne aspekty ich osobowości. Największe zalety gry to wciągająca fabuła oraz znakomicie zbudowany klimat.

Średnia ocen w Metacritic: 7,8/10

The Medium (Bloober Team)

Psychologiczny horror z elementami gatunku survival horroru. W grze wcielamy się Marianne, medium komunikujące się z duchami. Kobieta otrzymuje wezwanie do opuszczonego kurortu Niwa, miejsca tajemniczych wydarzeń. Jej misją jest odkrycie prawdy na temat przeszłości tego ośrodka oraz odnalezienie zaginionej dziewczyny. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość przechodzenia między dwoma światami – rzeczywistym oraz zaświatami.

Średnia ocen w Metacritic: 7,1/10

Shadow Warrior 3 (Flying Wild Hog)

Dynamiczna strzelanka FPP z nutą humoru i wpływami japońskiej stylistyki. Gra jest kontynuacją Shadow Warrior 2 z 2016 roku i ponownie pozwala wcielić się w Lo Wanga, mistrza miecza i pistoletu. W Shadow Warrior 3 Wang musi stawić czoła nowemu niebezpieczeństwu – Oni, demonom pragnącym opanować świat. Aby pokonać przeciwników, Wang wyrusza na pełną niebezpieczeństw podróż, którą wypełniają walki, zagadki i czarny humor. Warto zwrócić uwagę, że Shadow Warrior to remake popularnej gry z 1997 roku.

Średnia ocen w Metacritic: 7,1/10

The Vanishing of Ethan Carter (The Astronauts)

Przygodowa gra detektywistyczna z elementami horroru. Gracz wciela się w Paula Prospero, prywatnego detektywa z paranormalnymi zdolnościami, który przybywa do Red Creek Valley, aby rozwiązać zagadkę zaginięcia młodego chłopca, Ethana Cartera. Czeka go eksploracja mrocznej doliny, która kryje w sobie mroczne sekrety. Niedługo po przybyciu na miejsce Paul odkrywa, że Ethan również posiadał paranormalne zdolności, a jego zniknięcie jest ściśle powiązane z prastarą legendą i morderstwami z przeszłości. Gra łączy eksplorację, rozwiązywanie zagadek i odkrywanie kolejnych zagadek. Ciekawostka – jedna z lokacji została zainspirowana Zaporą Pilchowice na rzece Bóbr.

Średnia ocen w Metacritic: 8,2/10

Bulletstorm (People Can Fly)

Pierwszoosobowa strzelanina, w której przenosimy się do odległej przyszłości. Wcielamy się w Graysona Hunta, najemnika z mrocznymi wspomnieniami. Przemierzamy galaktykę, wykonując ryzykowne misje i stawiając czoła hordom przeciwników. Bullstorm jest znany z dynamicznej rozgrywki, która premiuje gracza za kreatywne sposoby eliminacji przeciwników. System Skillshot punktuje spektakularne eliminacje, takie jak przewracanie wrogów, odbijanie pocisków czy wykańczanie przeciwników w zwolnionym tempie. Im bardziej efektowna eliminacja, tym więcej punktów i bonusów zdobywa gracz.

Średnia ocen w Metacritic: 8,4/10

Outriders (People Can Fly)

Gra akcji z elementami RPG, która przenosi graczy na dystopijną planetę Enoch. Jako członkowie tytułowej grupy Outriders muszą się oni zmagać z różnej maści stworami w celu odkrycia źródła tajemniczego sygnału. Gra oferuje dynamiczną rozgrywkę opartą na systemie klas postaci. Każda z nich ma unikalne zdolności, które możemy dopasować do naszego stylu gry oraz do składu drużyny. Outriders kładzie bowiem nacisk na sieciową, kooperacyjną rozgrywkę.

Średnia ocen w Metacritic: 7,3/10

Superhot (SUPERHOT team)

Rewolucyjna strzelanka pierwszoosobowa. Gra zyskała rozgłos dzięki innowacyjnemu mechanizmowi czasu, który upływa jedynie wtedy, gdy gracz wykonuje ruch. Dzięki temu Superhot przekształca się w strategiczne wyzwanie, w którym każdy ruch i strzał muszą być dokładnie przemyślane. Gra charakteryzuje się minimalistyczną grafiką w stylu retro oraz dynamiczną rozgrywką, w której kluczowe jest unikanie pocisków, rozbrajanie przeciwników i wykorzystywanie różnorodnego arsenału do ich eliminacji.

Średnia ocen w Metacritic: 8,2/10

Ancestors Legacy (Destructive Creations)

Strategia czasu rzeczywistego (RTS), której akcja rozgrywa się w średniowieczu. Gra pozwala wcielić się w role liderów czterech różnych narodów – Wikingów, Anglo-Sasów, Niemców oraz Słowian. W Ancestors Legacy duży nacisk położony jest na taktykę oraz strategiczne planowanie. Gracze muszą nie tylko zarządzać zasobami i rozwijać swoje osady, ale również prowadzić zaawansowane operacje wojskowe. W walce o dominację wykorzystujemy zarówno siłę, jak i zmysł taktyczny.

Średnia ocen w Metacritic: 7,7/10

We. The Revolution (Polyslash)

Oryginalna gra strategiczna, osadzona w burzliwym okresie rewolucji francuskiej. Pozwala wcielić się w rolę sędziego rewolucyjnego trybunału, który musi podejmować skomplikowane decyzje prawne i moralne, mające wpływ na losy oskarżonych oraz bieg historii. Autorzy wymieszali elementy gier sądowych (takich jak serie Phoenix Wright czy The Great Ace Attorney) z zarządzaniem politycznym i rodzinnym. To wyzwanie intelektualne i emocjonalne, które zmusza do refleksji nad takimi wartościami, jak sprawiedliwość, empatia czy poczucie obowiązku. Wyzwanie, które może skończyć się... śmiercią gracza.

Średnia ocen w Metacritic: 7,5/10

The Invincible (Starward Industries)

Gra science fiction inspirowana powieścią Stanisława Lema o tym samym tytule (w tłumaczeniu na polski: "Niezwyciężony"). Jej akcja osadzona jest na tajemniczej, wrogiej planecie Regis III, gdzie gracze wcielają się w postać asrobiolożkę, doktor Yasny, który musi odkryć losy zaginionej załogi i przetrwać w obcym środowisku. Rozgrywka łączy elementy przygodowe z thrillerem, skupiając się na eksploracji, rozwiązywaniu zagadek i interakcjach z zaawansowanymi technologiami. To typowa "chodzonka", ale z ciekawą fabułą, dobrze zbudowanym klimatem i różnymi urozmaiceniami.

Średnia ocen w Metacritic: 7,2/10

Evil West (Flying Wild Hog)

Gra akcji z elementami horroru, osadzona w XIX-wiecznych Stanach Zjednoczonych, gdzie nadprzyrodzone siły wzięły górę. Gracze wcielają się w postać Jessego Rangleta, agenta sekretnej organizacji walczącej z potworami. Uzbrojony w rewolwer, strzelbę i łopatę, Jesse musi stawić czoła hordom wampirów, wilkołaków i innych monstrów rodem z horrorów. Evil West oferuje dynamiczną rozgrywkę, wymagającą od graczy wykorzystywania różnorodnego arsenału oraz takiego łączenia ataków, aby skutecznie eliminować przeciwników. Gra kładzie także duży nacisk na atmosferę. Autorzy wyraźnie czerpali inspiracje z klasycznych westernów i horrorów.

Średnia ocen w Metacritic: 7,3/10

Gamedec (Anshar Studios)

RPG przenosi nas do dystopijnego cyberpunkowego świata. Wcielamy sięw  detektywa rozwiązującego przestępstwa w wirtualnych rzeczywistościach. Gra bazuje na serii książek autorstwa Marcina Przybyłka. Gamedec skupia się na rozwijaniu fabuły przez podejmowanie decyzji, które mają realny wpływ na świat gry i jego mieszkańców. Gracze muszą wykorzystać swoje umiejętności dedukcyjne i moralne osądy, aby rozwikłać skomplikowane sprawy. Autorzy zrezygnowali z elementów walki na rzecz eksploracji, dialogów i rozwiązywanie zagadek.

Średnia ocen w Metacritic: 7,2/10

Hard West 2 (Ice Code Games)

Gra taktyczna z elementami RPG, osadzona w mrocznym świecie Dzikiego Zachodu z elementami nadprzyrodzonymi. Sequel kontynuuje i rozwija motywy z pierwszej części serii – i robi to wyraźnie lepiej. W Hard West 2 gracze kierują bandą łotrów, którzy muszą przetrwać w brutalnym świecie pełnym demonów, duchów i innych paranormalnych zagrożeń. Gra oferuje rozbudowany system walki turowej, w którym odpowiednie ustawienie i wykorzystanie środowiska odgrywają kluczową rolę. Unikalne umiejętności postaci i ich rozwój także w dużym stopniu wpływają na strategie i wynik starć.

Średnia ocen w Metacritic: 7,7/10

To nie wszystko

Wymieniliśmy najlepsze naszym zdaniem polskie gry wideo. Na liście zabrakło wielu tytułów, które nie zasługują na miejsce na liście najlepszych, ale są warte przynajmniej wspomnienia. Zaliczają się do nich między innymi: 

  • The Thaumaturge
  • Sniper: Ghost Warrior (niektóre odsłony serii)
  • Warsaw Rising
  • Ancestors Legacy
  • Green Hell
  • Medieval Dynasty
  • The Inquisitor
  • House Flipper
  • RoboCop: Rogue City
  • Terminator: Resistance
  • Gord
  • Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści
  • Achilles: Legends Untold
  • Gas Station Simulator
  • War Mongrels
  • Kangurek Kao
  • Darkwood
  • Lust from Beyond
  • Lust for Darkness
  • Seven: The Days Gone Long
  • Blair Witch
  • Tainted Grail: Conquest
  • Hard Reset
  • War Hospital
  • Kholat
  • Ruiner
  • Beat Cop

Oczywiście nie wszystkie polskie gry wypaliły. To naturalne. Przy tak dużej liczbie produkcji nie ma możliwości, aby wszystkie się udały. Gdybyśmy tworzyli listę najsłabszych (może to dobry pomysł na kolejny tekst), zaczęlibyśmy ją pewnie od Enemy Front, Agony czy Hatred. Takich niewypałów jest więcej, ale one zdarzają się wszędzie. Nie musimy chyba przypominać, że nawet tak wysokobudżetowa produkcja, jak Cyberpunk 2077, trafiła na rynek w wyjątkowo rozczarowującej formie (która, jak wspomnieliśmy, uległa fantastycznemu przeobrażeniu dzięki ogromnemu zaangażowaniu i konsekwencji "Redów").

Polski przemysł gier wideo nie zatrzymuje się. Producenci prężnie działają. Nie tylko duzi i uznani, jak CD Projekt RED, który pracuje nad nowym Wiedźminem, remakiem pierwszego Wiedźmina, kontynuacją Cyberpunka 2077 i zapewne nad kilkoma nieujawnionymi jeszcze projektami. Ciekawie zapowiada się twórczość Mighty Koi. Nowo założone studio pracuje nad adaptacjami serii komiksów "Thorgal" (pod tym samym tytułem) i cyklu powieści "Pan Lodowego Ogrodu" (The Night Wanderer). Wkrótce zagramy we Frostpunk 2. Bloober Team tworzy remake kultowego Silent Hilla 2. Na horyzoncie jest też ponad setka pomniejszych tytułów, z których część - kto wie? - może sprawić nam miłą niespodziankę. Jestem pewien, że jeszcze wiele dobrego przed nami!

Obserwuj nas w Google News

Tagi

GamingGry

Pokaż / Dodaj komentarze do: Dziki gon za Wiedźminem. Najlepsze polskie gry ostatnich lat

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł