Karta graficzna to świetny prezent na Mikołaja. Wybierz odpowiednią!

Karta graficzna to świetny prezent na Mikołaja. Wybierz odpowiednią!

Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami i jeśli nadal nie wiesz, jaki podarunek będzie odpowiedni dla bliskiej ci osoby, albo sam chcesz sprawić sobie prezent, świetnym pomysłem może być odpowiednio wydajna karta graficzna, która posłuży na lata. Na identyczny krok możesz zdecydować się w trakcie składania wydajnego, nowoczesnego komputera gamingowego, ponieważ karta graficzna i tak będzie jego nieodzownym elementem. Dziś najwydajniejszym układem i absolutnym królem jest GeForce RTX 4090, ale zdecydowana większość sięgnie po rozwiązania, za które nie musimy wydawać tak ogromnej sumy. Nie oznacza to jednak, że grać się na nieco bardziej budżetowych kartach graficznych nie da, wręcz przeciwnie, ale przed wybraniem konkretnego modelu warto zapoznać się z wydajnością, jaką zaprezentują w przyjętych przez nas scenariuszach.

Wybór prezentu nie musi być trudny. Karta graficzna to idealny pomysł na Mikołaja!

ASUS Strix i ASUS TUF

Kart graficznych na rynku jest aktualnie całe mnóstwo i o wydarzeniach związanych z kryptowalutami i ogromnych problemach logistycznych spowodowanych pandemią koronawirusa można już właściwie zapomnieć. Całe szczęście, bo osoby z mniejszym budżetem niestety musiały ten okres po prostu przeczekać. Dziś wybierać można spośród wielu interesujących nas modeli we właściwie każdym przedziale cenowym, dlatego warto, bo tak tanio nie było od kilkunastu miesięcy.

Zdecydowana większość z nas sięgnie po najbardziej sprawdzone rozwiązanie, a więc kartę graficzną marki NVIDIA. Z ostatniej, listopadowej analizy wynika, że wszystkie GPU „Zielonych”, oprócz GeForce GTX 1650, nabyć można dziś w sugerowanej przez producenta cenie lub nieco poniżej tego progu. A zatem, jeśli opieramy się dziś na kartach budżetowych i średniopółkowych, będzie to GeForce RTX 3050, RTX 3060, RTX 3060 Ti i ewentualnie GeForce RTX 3070 Ti, z czego po tę ostatnią powinni sięgać bardziej wymagający.

Wykresy prezentujące możliwości poszczególnych modeli kart graficznych ASUS

Jaka karta graficzna na Mikołaja do budżetowego komputera do gier?

Jeśli chodzi o nowoczesny komputer do gier z niskiego i średniego przedziału cenowego, najlepszym wyborem wydaje się być karta graficzna GeForce RTX 3050, która dzięki sprzętowemu wsparciu dla śledzenia promieni w czasie rzeczywistym i rdzeniom Tensor wykorzystywanym do obsługi techniki skalowania obrazu DLSS świetnie nada się do gier w rozdzielczości Full HD. Mowa tutaj jednak nie tylko o najbardziej wymagających produkcjach, ale również o tytułach e-sportowych, gdzie GeForce RTX 3050 bez problemu osiąga dziesiątki i nawet setki klatek na sekundę. Idealnie zatem sprawdzi się w stanowisku gracza, który już posiada lub przymierza się do kupna monitora z wysoką częstotliwością odświeżania obrazu.

ASUS GeForce RTX 3050 Dual

Karta graficzna bazuje na architekturze Ampere, która względem poprzedniej generacji zapewnia dwukrotnie wyższą przepustowość FP32, rdzenie RT 2. generacji oraz rdzenie Tensor 3. generacji. Opiera się na GPU GA106, wykonanym w procesie 8 nm i wyposażonym w 2560 rdzeni CUDA, 80 TMUs (jednostki teksturujące), 32 ROP (jednostki renderujące) i współpracującym z 8 GB pamięci typu GDDR6 o przepustowości 224 GB/s.

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo wariantów GeForce RTX 3050, ale szczególnie polecamy coś z nieco wyższego segmentu jakościowego, czyli ROG Strix od ASUS-a lub ASUS Dual. Te modele charakteryzują się znakomitymi nastawami fabrycznymi (taktowaniem Boost na poziomie nawet 1807 MHz), co jest możliwe do uzyskania dzięki rozbudowanemu układowi chłodzenia. Chłodzenie potrafi pracować w trybie półpasywnym, dlatego podczas spoczynku lub mniejszego obciążenia wentylatory nie generują niepotrzebnie dodatkowego hałasu, zapewniając tym samym ciszę wtedy, kiedy tego potrzebujemy. A skoro już przy tym jesteśmy, w ROG Strix trzy wentylatory chłodzą tutaj dedykowany radiator o gęstym użebrowaniu, w którym znajdziemy również kilka ciepłowodów usytuowanych w ten sposób, by zagwarantować jak najwydajniejsze oddawanie ciepła do otoczenia. Ostateczny efekt jest taki, że ASUS Dual i ROG Strix GeForce RTX 3050 to karta cicha, chłodna i wydajna. ASUS ROG Strix RTX 3050 wspiera także podświetlenie RGB, a samą iluminacją możemy dowolnie sterować w dedykowanym oprogramowaniu.

Jaka karta graficzna na Mikołaja do komputera ze średniej półki?

Jeśli chodzi o zestaw komputerowy do gier ze średniej półki, warto sięgnąć w tym wypadku po GeForce RTX 3060 lub GeForce RTX 3060 Ti. Ta pierwsza karta graficzna bazuje na rdzeniu GA106, wyposażonym w 3584 rdzeni CUDA, 28 rdzeni RT, 112 rdzeni Tensor, 112 jednostek teksturujących, 48 jednostek renderujących oraz aż 12 GB pamięci VRAM o przepustowości 360 GB/s. GeForce RTX 3060 świetnie nada się do wszelkich gier w rozdzielczości Full HD, zarówno najbardziej wymagających dla pojedynczego gracza, gdzie będziemy w każdej chwili mogli uruchomić opcje związane ze śledzeniem promieni w czasie rzeczywistym i technikę skalowania obrazu DLSS, jak i e-sportowe, gdzie znaczenie ma każda milisekunda przewagi nad przeciwnikiem po drugiej stronie monitora. GeForce RTX 3060 zapewni w tych scenariuszach świetną wydajność.

GeForce RTX 3060 ASUS TUF Gaming

Jeśli chodzi o konkretny wariant GeForce RTX 3060, świetnie sprawdzą się zarówno ASUS TUF Gaming, jak i ASUS Dual. Oba wyposażono w trzy wentylatory mające za zadanie dbać o niską temperaturę układu, jak i generowanie jak najmniejszego hałasu. Z tym drugim związana jest technologia Zero RPM, a więc jeśli karta graficzna jest w trakcie spoczynku lub podczas niewielkiego obciążenia (nawet w mniej wymagających grach wideo), zainstalowane wentylatory w obu wariantach nie kręcą się wcale dla utrzymania ciszy absolutnej.

Czym zatem różnią się TUF Gaming i Dual? Ten pierwszy z racji wyższego fabrycznego taktowania w trybie Boost zapewni nieco wyższą wydajność w grach komputerowych. Taktowanie rdzenia TUF Gaming w trybie OC wynosi bowiem 1882 MHz. Przekłada się to na niewielką różnię w wydajności, ale na tyle istotną, że da się ją zmierzyć. Nie jest jednak to coś, na co powinieneś zwracać uwagę, bo w rzeczywistości między tymi dwoma modelami różnicy nie zauważysz - tak jest z każdym modelem konkretnego GPU.

Oba warianty korzystają z bardzo rozbudowanego chłodzenia, które przede wszystkim różnią się wyglądem. Jeśli podoba Ci się bardziej TUF, sięgnij właśnie po ten model. Oba natomiast prezentują znakomitą jakość wykonania, dlatego nie zawiedziesz się na żadnym z nich.

GeForce RTX 3060 ASUS DUAL

GeForce RTX 3060 Ti natomiast to już nieco bardziej rozbudowana karta, która świetnie nada się zarówno do rozdzielczości Full HD, jak i QHD (1440p), bowiem wydajność jaką prezentuje, jest naprawdę wysoka. Tak jak w przypadku wcześniejszych kart graficznych, GeForce RTX 3060 Ti bazuje na architekturze Ampere, a zatem nadal możemy wykorzystać potencjał drzemiący w drugiej generacji rdzeniach RT oraz trzeciej generacji rdzeniach Tensor. Bazuje ona na rdzeni GA104 wyposażonym w aż 4864 rdzeni CUDA, 152 TMU i 80 ROP współpracujących bezpośrednio z 8 GB pamięci VRAM na magistrali 256-bit o przepustowości rzędu 448 GB/s.

Wszystkie te dane składają się tak naprawdę na świetną wydajność w grach w rozdzielczości Full HD i QHD (1440p) przy wykorzystaniu maksymalnych detali graficznych, śledzenia promieni w czasie rzeczywistym i skalowania obrazu DLSS. Jednym z lepszych wariantów na rynku jest ASUS TUF Gaming, czyli rozbudowana wersja z trzema wentylatorami, które potrafią dodatkowo pracować w trybie półpasywnym. Półpasywność gwarantuje świetną kulturę pracy, bo jeśli akurat gramy w mniej wymagające tytuły lub po prostu pracujemy w tekstem czy oglądamy film, wentylatory na karcie nie kręcą się wcale, zapewniając tym samym absolutną ciszę. TUF Gaming to także zdecydowane poprawione osiągi względem innych, konkurencyjnych rozwiązań. Taktowanie rdzenia w trybie boost ustalone zostało bowiem na aż 1785 MHz, a nie 1665 MHz tak, jak w przypadku wersji referencyjnej.

W przypadku ASUS TUF Gaming rozbudowany układ chłodzenia zapewni niskie temperatury i znakomitą kulturę pracy, a wsparcie dla podświetlenia RGB i oprogramowanie typu ASUS GPU Tweak II możliwość pełnej personalizacji. To jedna z lepszych wersji na rynku.

Jaka karta graficzna na Mikołaja do komputera z wysokiej półki?

Wyższa półka wydajnościowa to już terytorium przynajmniej GeForce RTX 3070, choć tutaj sięga się jeszcze po GeForce RTX 3070 Ti oraz GeForce RTX 3080. Żeby nieco skonsolidować ten artykuł, postawiliśmy na kartę znajdującą się w centrum, a zatem GeForce RTX 3070 Ti, którą wykorzystać można już nie tylko w rozdzielczości Full HD i QHD (1440p), ale również przy monitorach UWQHD (3440 x 1440) oraz 4K UHD (3840 x 2160).

ASUS RTX 3070 Ti TUF Gaming

GeForce RTX 3070 Ti bazuje na rdzeniu GA104 wyposażonym w aż 6144 rdzenie CUDA, 192 TMU, 96 ROP, 192 rdzeni Tensor i 48 rdzeni RT, które bezpośrednio współpracują z 8 GB superszybkiej pamięci VRAM typu GDDR6X na magistrali 256-bit zapewniającą aż 608,3 GB/s przepustowości. Taka przepustowość szczególnie przyda się właśnie do gier w rozdzielczości UWQHD lub nawet 4K UHD. Również i tutaj – wszystko za sprawą architektury Ampere – mamy do dyspozycji rdzenie RT drugiej generacji oraz rdzenie Tensor trzeciej generacji, co zapewni optymalną wydajność w grach ze śledzeniem promieni i techniką skalowania obrazu DLSS.

Jedną z lepszych wersji GeForce RTX 3070 Ti jest ASUS TUF Gaming, która dzięki rozbudowanemu układu chłodzącemu i trzem wentylatorom, gwarantuje znakomitą kulturę pracy i niskie temperatury komponentów umieszczonych na laminacie. TUF Gaming to świetna jakość wykonania, praca półpasywna (wentylatory w ogóle się nie uruchamiają przy niskim obciążeniu układu), wsparcie dla podświetlenia RGB oraz oprogramowanie ASUS Tweak II.

Jaka karta graficzna będzie najlepsza?

Poznałeś już wydajność poszczególnych układów GPU i na bazie tych informacji możemy wspólnie wybrać konkretne modele. Okres świąteczny to czas prezentów i na szczęście nie musisz wydawać na niego ogromnej sumy. Jeśli szukasz czegoś budżetowego, ale nadal prezentującego bardzo dobrą wydajność i użytkujesz monitor o rozdzielczości Full HD, ciekawym wariantem jest ASUS GeForce RTX 3050 w wersji Dual. Wysoka jakość wykonania i świetny układ chłodzenia zapewni niskie temperatury i wysoką kulturę pracy

Jeśli natomiast składasz komputer ze średniego segmentu, warto pokusić się o nieco mocniejszy model. GeForce RTX 3060 TUF Gaming lub Dual świetnie nada się do rozdzielczości Full HD lub ewentualnie QHD, a GeForce RTX 3060 Ti w wersji TUF Gaming do Full HD, QHD i w niektórych przypadkach nawet 4K UHD. Obie wersje wspierają ray tracing i DLSS oraz wyposażone zostały w doskonałej jakości układy chłodzące gwarantujące niskie temperatury i wysoką kulturę pracy.

Dla najbardziej wymagających ze średniego i wysokiego segmentu, czyli tych, którzy posiadają monitory QHD lub nawet 4K, polecamy ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 Ti. To fenomenalna karta graficzna, która sprosta każdej grze na rynku. Rozbudowany układ chłodzenia TUF Gaming zapewni wysoką kulturę pracy i niskie temperatury nawet podczas najbardziej wymagających zadań.

Spraw prezent bliskiemu lub nawet sobie i wybierz odpowiedni model karty graficznej do nowego komputera gamingowego, który posłuży latami!

*Artykuł powstał we współpracy z ASUS - czołowym producentem komponentów komputerowych, urządzeń mobilnych i peryferiów.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karta graficzna to świetny prezent na Mikołaja. Wybierz odpowiednią!

 0