Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

Komputery stacjonarne to świetne narzędzie dla twórców treści

Choć popularność laptopów stale rośnie, wciąż nie brakuje osób, które preferują komputery stacjonarne. W porównaniu do mobilnych odpowiedników, pecety zapewniają wyższe osiągi, za sprawą podzespołów z mniej restrykcyjnymi limitami energetycznymi, lepszą kulturę pracy (na ogół wyraźnie) oraz są opcją korzystniejszą dla portfela. Ponadto nie jesteśmy skazani na wyświetlacz zamontowany przez producenta laptopa, zamiast tego wybierając monitor, jaki nam odpowiada. I zanim powiecie, że przecież komputer przenośny także można podłączyć do zewnętrznego ekranu, od razu spieszymy z wyjaśnieniem - tak, to prawda, ale w takim wypadku mamy podwójny wydatek, bo przecież wyświetlacz wbudowany jest wliczony w cenę laptopa. Komputery stacjonarne są zatem atrakcyjnym wyborem szczególnie dla osób zajmujących się pracą twórczą, gdzie dodatkowa wydajność oraz wyświetlacz o większej przekątnej są bardzo pożądane.

Platforma NVIDIA Studio to ukłon zielonych w stronę osób kreatywnych. Zobaczmy, czym charakteryzują się i co potrafią pecety x-kom PRO z kartami GeForce RTX.

Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

NVIDIA Studio - czym jest platforma zielonych dla osób kreatywnych

Szukając peceta do takich zastosowań, warto zwrócić uwagę na platformę NVIDIA Studio, która jest skierowana do osób twórczych. W jej skład wchodzą karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z wyspecjalizowanymi jednostkami obliczeniowymi, tzw. rdzeniami RT i Tensor, rozwiązania programowe pozwalające wykorzystać moc GPU do przyspieszania aplikacji służących do tworzenia treści, a także sterowniki Studio. Te ostatnie są specjalnie zoptymalizowane pod kątem programów kreatywnych, zapewniając najwyższe możliwe osiągi oraz najlepszą stabilność ich działania. Kolejnym elementem ekosystemu, i jednocześnie wisienką na torcie, są certyfikaty NVIDIA GeForce RTX Studio, przyznawane komputerom z kartami NVIDIA GeForce RTX, które przyspieszają liczne aplikacje twórcze. Maszyny te są zaprojektowane pod kątem pracy kreatywnej, a więc oprócz odpowiedniego GPU wyposażone są również w wydajne procesory, których rola podczas wykonywania niektórych zadań jest nieoceniona, oraz pojemną pamięć RAM i dyskową - koniecznie na szybkich nośnikach M.2 NVMe.

Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

Pecety x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – dostępne karty graficzne

Jednym ze sprzedawców oferujących pecety z certyfikatem NVIDIA GeForce RTX Studio, jest x-kom, który stworzył linię x-kom PRO, w skład której wchodzą maszyny dla twórców treści. Aktualnie znajdziemy w niej komputery z trzema różnymi kartami graficznymi: NVIDIA GeForce RTX 3060, NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti oraz NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti. Wszystkie z wymienionych GPU są generacji Ampere i pierwsze z nich bazuje na jądrze krzemowym GA106, podczas gdy dwa pozostałe na większym GA102. Efekt to oczywiście znaczna różnica w temacie specyfikacji, gdzie NVIDIA GeForce RTX 3060 może się pochwalić 3584 jednostkami cieniującymi, podczas gdy wyższe modele mają ich odpowiednio 10240 oraz 10752. Przy czym warto zwrócić uwagę, że nawet najsłabszy z oferowanych GPU dysponuje 12 GB pamięci VRAM, co jest bardzo pomocne w zastosowaniach kreatywnych i notabene taką samą jej pojemnością charakteryzuje się NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti. Dopiero NVIDIA GeForce RTX 3090 Ti zapewnia aż 24 GB VRAM, a to pozwala przykładowo renderować jeszcze większe sceny 3D bez dodatkowych utrudnień. Co do wydajności, choć NVIDIA GeForce RTX 3060 jest z tego grona zdecydowanie najwolniejszy, także i ten układ graficzny przynosi wymierne korzyści względem pracy bez sprzętowego przyspieszania przez GPU, o czym szerzej będzie w dalszej części materiału.

Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

Pozostałe komponenty wykorzystywane przez komputery x-kom PRO

Przechodząc do reszty komponentów, maszyna z kartą graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060 wyposażona jest w procesor Intel Core i7-12700F, podczas gdy dwie pozostałe korzystają z Core i9-12900F. Oba modele wchodzą w skład linii Alder Lake i bazują na architekturze hybrydowej z szybkimi rdzeniami Golden Cove oraz energooszczędnymi Gracemont. Core i7-12700F to CPU 12-rdzeniowe i 20-wątkowe, podczas gdy Core i9-12900F ma 16 rdzeni i potrafi wykonywać 24 wątki jednocześnie. Procesory charakteryzują się więc wysoką wydajnością wielowątkową, ale co ważne, również pojedynczy wątek jest bardzo mocny, a to ma duże znaczenie podczas projektowania grafiki 3D. Poza tym zarówno CPU z rodziny Alder Lake, jak i układy graficzne NVIDIA GeForce RTX dobrze spisują się w grach komputerowych, więc rozrywka "po godzinach" nie będzie żadnym problemem.

Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

Idąc dalej, pojemność pamięci RAM dla peceta z kartą NVIDIA GeForce RTX 3060 to aż 64 GB, podczas gdy dla wariantów z mocniejszymi GPU parametr ten jest jeszcze okazalszy, wynosząc bagatela 128 GB. Płyty główne we wszystkich komputerach oparte są o topowy chipset Intel Z690 i mają zintegrowane Wi-Fi 6 oraz szybkie porty USB 3.2 Gen 2/2x2. Podobnie na podsystem dyskowy nie ma co narzekać, gdyż dostajemy szybki 2 TB nośnik M.2 NVMe oraz 4 TB HDD lub 8 TB HDD z konfiguracją RAID 1 (dotyczy wersji z GPU NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti/3090 Ti). Za zasilanie odpowiada PSU o mocy 750-1000 W z certyfikatem 80 PLUS Gold, a całość zamknięto w eleganckiej, metalowej obudowie. Na komputery x-kom udziela trzech lat gwarancji w systemie door-to-door, a w cenę wliczony jest system operacyjny Windows 11 Professional.

* Komputery x-kom PRO kupicie w sklepie Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

Praktyczne korzyści związane z NVIDIA Studio i kartami NVIDIA GeForce RTX

Tyle o sprzęcie, a jeśli chodzi o część programową NVIDIA Studio, najczęściej aby wspomóc tworzenie treści mocą karty graficznej, wykorzystywane jest API CUDA, pozwalające wykonywać rozmaite obliczenia na GPU. Niemniej z uwagi na fakt, że w ramach generacji Turing i Ampere pojawiły się wspomniane wyżej tzw. rdzenie RT, konieczne było opracowanie kolejnego rozwiązania. Mowa o API OptiX, dzięki któremu można skorzystać z tych jednostek wykonawczych, aby jeszcze bardziej skrócić czas renderingu grafiki 3D. Rdzenie RT odpowiadają za sprzętowe przyspieszanie śledzenia promieni (ang. ray-tracing), a konkretniej za wspomaganie przeszukiwania drzewa BVH i testowania przecięcia obiektów sceny przez promień, przez co świetnie sprawdzają się w tym zastosowaniu. Przykładowo rendering sceny "barbershop_interior" w programie Blender na procesorze Intel Core i9-12900F z limitem mocy 125 W trwa aż 18 minut i 48 sekund, podczas gdy na karcie graficznej NVIDIA GeForce RTX 3060 (TDP 170 W) z wybranym API OptiX zaledwie 2 minuty i 17 sekund, ergo poprawa wydajności jest przeszło 8-krotna. Blender implementuje też odszumianie OptiX oparte na AI, pozwalające jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces, bądź ekspresowo uzyskać podgląd sceny.

Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

Kolejna dziedzina, w której karta graficzna jest bardzo pomocna, to edycja wideo. Bardzo popularnym pakietem służącym do tego celu jest Adobe Premiere Pro, którego integralną częścią jest komponent Mercury Playback Engine, odpowiadający za efekty, przejścia i manipulacje kolorami. Z uwagi na fakt, że implementuje API CUDA, nie ma problemu, aby wykorzystać GPU do ich przeliczania, co potrafi skrócić czas eksportu projektu nawet kilkukrotnie. Przy czym rezultat jest rzecz jasna zależny od tego, jakie dokładnie efekty wybierzemy, gdyż nie wszystkie wspierają sprzętowe przyspieszanie. Poza tym nie należy zapominać o obecnym w serii NVIDIA GeForce RTX sprzętowym koderze wideo NVENC, który wspiera m.in. formaty H.264 i H.265. Skorzystanie z niego, zamiast kodowania przez procesor, to dodatkowy zysk wydajności i jeszcze mocniejsze skrócenie czasu eksportu. Innym ciekawym rozwiązaniem jest DLSS, czyli autorska technika firmy NVIDIA, która polega na renderingu w obniżonej rozdzielczości i późniejszym przeskalowaniu obrazu z użyciem stworzonej do tego celu sieci neuronowej. Właśnie tutaj przydają się rdzenie Tensor i choć o DLSS najczęściej wspomina się w kontekście gier, nie jest to jedyne zastosowanie. Mianowicie technika ta wspomaga również wizualizację architektoniczną i jej włączenie w programie D5 Render potrafi podnieść liczbę FPS nawet o ok. 75%.

Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

NVIDIA Studio i komputery x-kom PRO to doskonały wybór dla profesjonalistów

Podsumowując, platforma NVIDIA Studio to kompletny ekosystem dla twórców treści. Decydując się na nabycie peceta z certyfikatem NVIDIA GeForce RTX Studio, mamy pewność, że otrzymamy maszynę z mocnymi częściami i kartą graficzną, która pozwala skorzystać ze sprzętowego przyspieszania w szerokiej palecie oprogramowania, znacząco zwiększając komfort pracy i produktywność. Poza programami wspomnianymi wcześniej, z możliwości GPU NVIDIA GeForce RTX potrafią skorzystać także m.in. DaVinci Resolve (edycja wideo), silniki renderujące Autodesk Arnold i V-Ray Next, które współpracują z pakietami 3ds Max i Maya, oraz aplikacje Adobe: Illustrator, Lightroom i Photoshop. Co więcej, NVIDIA regularnie aktualizuje sterowniki Studio, przeznaczone dla osób kreatywnych i zapewniające optymalne osiągi oraz stabilność działania oprogramowania dla twórców. Jeżeli zaś chodzi o komputery x-kom PRO, są to maszyny niezawodne, stworzone z wykorzystaniem wysokiej klasy części bazowych, w tym funkcjonalnych płyt głównych, wydajnych coolerów, mocnych zasilaczy o wysokiej sprawności oraz pojemnej i szybkiej pamięci RAM i dyskowej. Do ich mocnych stron należy też estetyka i trwałość, za sprawą eleganckiej obudowy wykonanej z metalu. Jeżeli poszukujecie peceta dla profesjonalistów, naprawdę warto mieć na uwadze ofertę sklepu x-kom, gdyż na pewno nie zawiedziecie się na modelach z linii x-kom PRO.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą:

Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio - idealny wybór dla profesjonalistów

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Komputery x-kom PRO z certyfikatem NVIDIA Studio – idealny wybór dla profesjonalistów

 0