Ogromna przestrzeń robocza i bezkompromisowe kolory. Oto Samsung Viewfinity S8!

Ogromna przestrzeń robocza i bezkompromisowe kolory. Oto Samsung Viewfinity S8!

Ogromna przestrzeń robocza i bezkompromisowe kolory. Oto Samsung Viewfinity S8!

Dobry monitor to podstawa każdego stanowisko komputerowego, niezależnie od tego, czy jesteśmy graczem, czy też użytkownikiem wykonującym zwykłe prace biurowe. Jeszcze większe znaczenie ma on w przypadku profesjonalistów, jak graficy i twórcy treści, dla których jest on najważniejszym narzędziem pracy. W tym przypadku wybór odpowiedniego sprzętu jest więc kluczowy, a wyselekcjonowanie właściwego z szerokiej oferty dostępnej na rynku potrafi być kłopotliwe. Samsung ViewFinity S80PB (S8) spełnia jednak wymagania idealnego monitora dla branż kreatywnych, a przy okazji są to pierwsze monitory Samsung oferujące tak szeroką paletę barw (Wide Color Gamut) i matowe wykończenie matrycy „Matte Display”, zapewniające brak odblasków. 

Samsung ViewFinity S80PB (S8) spełnia wymagania idealnego monitora dla branż kreatywnych

Znakomite odwzorowanie kolorów

Monitor dla grafików musi charakteryzować się szerokim pokryciem barw i świetnym odwzorowaniem kolorów. Na serię Viewfinity S8 składają się dwa modele, 27-calowy i 32-calowy, wyposażone w szerokogamutowe matryce IPS 4K UHD, które są w stanie wyświetlić ponad 1 mld kolorów i zapewniają aż 98 proc. pokrycia przestrzeni kolorów DCI-P3. Typowe monitory przeważnie zapewniają jedynie pokrycie najbardziej podstawowego standardu sRGB, czyli relatywnie wąskiego gamutu, który nie jest w stanie sprostać współczesnym wymaganiom profesjonalistów. Dlatego też graficy i twórcy treści bardzo często sięgają po gamut DCI-P3, który pokrywa o 25 proc. większy obszar spektrum barw od sRGB, co przekłada się na bardziej nasycone i żywe barwy, głębszą czerń i możliwość wykorzystania 10-bitowej głębi kolorów. Certyfikat Pantone potwierdza zaś autentyczne odwzorowanie przez Viewfinity S8 ponad 2 milionów kolorów Pantone i 110 odcieni Pantone SkinTone.

Samsung Viewfinity S8

Monitory Samsung pochwalić mogą się też innym certyfikatem, a mianowicie HDR 600 (HDR 400 w przypadku 27-calowego modelu), który potwierdza obsługę szerokiego zakresu tonalnego. Wsparcie dla formatu HDR daje możliwość korzystania z dynamicznej gamy głębokich czerni i jaśniejszych bieli. Ciemniejsze obszary ekranu są wyraźniejsze, a jaśniejsze jeszcze bardziej olśniewające i intensywne, co pozwala oddać pełną skalę kontrastów i naturalniejsze kolory z bardziej szczegółową gradacją, z jakimi spotykamy się na co dzień i tym samym zasadniczo poprawia jakość wyświetlania.

4K = duży obszar roboczy i szczegółowy obraz

Zastosowanie w monitorach Viewfinity S8 wysokiej rozdzielczości 4K UHD, czyli 3840 × 2160 pikseli zapewnia czterokrotnie więcej pikseli niż w wyświetlaczach o rozdzielczości Full HD (1920 × 1080 pikseli). Przekłada się to na czterokrotnie większy obszar roboczy do jednoczesnego wyświetlania wielu narzędzi, aplikacji i programów, co zwiększa efektywność pracy. Nie do przecenienia dla grafików i twórców treści jest również fakt, że wyższa rozdzielczość to także bardziej szczegółowy, ostrzejszy obraz. A jeśli dodamy do tego takie funkcje jak osadzanie obrazów („obraz w obrazie”) i kafelkowanie obrazów („obraz obok obrazu”), to otrzymamy niezwykle skuteczne narzędzie pracy. 

Zastosowanie w monitorach Viewfinity S8 wysokiej rozdzielczości 4K UHD, czyli 3840 × 2160 pikseli zapewnia czterokrotnie więcej pikseli niż w wyświetlaczach o rozdzielczości Full HD

Samsung Viewfinity S8

IPS, czyli szerokie kąty widzenia

Jednocześnie matryca IPS zapewnia wysoką jakość kolorów i bardzo szerokie kąty widzenia na poziomie 178 stopni, zarówno w pionie, jak i poziomie. Jest to niezwykle istotne, szczególnie w przypadku większych ekranów, gdzie obraz na bokach nie znajduje się już na wprost użytkownika. Poza tym, pozwala to na korzystanie z monitora w szerszym gronie, np. kiedy dzielimy się z innymi wynikami naszej pracy, a warto też pamiętać, że matryce IPS nie borykają się z tak dużą stratą kontrastu, kiedy patrzymy na nie pod kątem. 

Komfort użytkowania i ochrona wzroku

A co z komfortem użytkowania? Samsung zadbał i o tę kwestię, dlatego wyświetlacze Viewfinity S8 zostały pokryte matową powłoką, która skutecznie redukuje odbicia, niezależnie od oświetlenia pomieszczenia, bez konieczności stosowania osłony monitora. Dzięki temu możemy bez problemu pracować nawet w nasłonecznionych pokojach, bez obawy o refleksy świetlne na powierzchni ekranu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że matowe ekrany nie brudzą się tak bardzo jak błyszczące (szczególnie jeśli chodzi o odciski palców), a do tego ich obraz jest bardziej rozproszony, co powoduje mniejsze zmęczenie oczu.

Samsung Viewfinity S8

A skoro już przy ochronie wzroku jesteśmy, seria Viewfinity S8 pozwala na długą pracę przed ekranem, bo w monitorach zaimplementowano inteligentne technologie dbające o oczy użytkownika. I tak, Adaptive Picture odpowiada za automatyczne dostosowanie jasności ekranu do otoczenia, dzięki czemu nie musimy ręcznie regulować tego parametru, co ma szczególnie istotne znaczenie wieczorami, kiedy pracujemy po ciemku. Eye Saver Mode ogranicza emisję niebieskiego światła, a Flicker Free eliminuje migotanie obrazu - obie technologie sprawiają, że nasze oczy nie będą się męczyć w czasie dłuższej pracy przy komputerze.

Ergonomiczne podstawy Viewfinity S8, które oferują szeroki zakres regulacji

Pozostając w temacie komfortu użytkowania, producent zadbał także o ergonomiczne podstawy Viewfinity S8, które oferują szeroki zakres regulacji. Monitory są dostarczane z podstawą HAS, która pozwala na ustawienie wysokości, kąta odchylenia, obrót, a nawet pivot, czyli przekręcenie ekranu o 90 stopni i użytkowanie go w trybie portretowym, co bardzo ułatwia korzystanie z różnego rodzaju narzędzi. Monitor ustawiony w pionie ułatwia np. podgląd obrazu przed wydrukowaniem, a świetnie sprawdzi się też w przypadku pracy z edytorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi lub dokumentami PDF, pozwalając uniknąć męczącego przewijania tekstu na ekranie lub przechylania głowy, które może się skończyć bólem szyi. Do dyspozycji jest też oczywiście standard VESA, więc użytkownicy mogą skorzystać z własnej podstawy lub zawiesić monitor na ścianie. Warto też odnotować, że dzięki odchyleniu wspornika monitora do tyłu, głębokość całkowita monitora i podstawy wynosi tylko 20 cm, a stopa ma tylko 2 mm grubości.

Funkcjonalność

Kolejną niewątpliwą zaletą monitorów Samsung jest funkcjonalność zapewniana przez bogaty zestaw złączy. Poza standardowymi wejściami obrazu, takimi jak HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4, seria ViewFinity S8 pełni również niejako funkcję stacji dokującej oferującej możliwość podłączenia laptopa jednym kablem USB-C, umożliwiając użytkownikom jednoczesne przesyłanie obrazu do monitora, połączenie z akcesoriami USB podłączonymi do wbudowanego HUB-a, połączenie z siecią LAN oraz ładowanie z mocą do 90 W - takie rozwiązanie skutecznie redukuje ilość irytującego okablowania! Do tego otrzymujemy wspomniany koncentrator z portami USB 3.0 typu A, a także złącze ethernetowe RJ45 i słuchawkowe minijack (3,5 mm). Co więcej, model LS27B800TGUXEN (S80TB) posiada również 2 złącza Thunderbolt 4, więc powodów do narzekania nie znajdą nawet najbardziej wymagający użytkownicy.

Samsung Viewfinity S8

Monitory ViewFinity S8 wyposażone są ponadto w rozwiązania zmniejszające zużycie energii, co potwierdzają certyfikaty efektywności energetycznej EnergyStar, EPEAT czy TCO 9.0. Samsung zadbał o kilka energooszczędnych funkcji, w tym Eco Savings Plus, które redukuje jasność pikseli w obszarach obrazu w kolorze czarnym i ogranicza pobór mocy o 10 proc.

Jak widać seria ViewFinity S8 to urządzenia, które spełniają wszystkie wymagania monitorów dla profesjonalistów, w tym grafików i twórców treści. Oferują ekrany o dużej powierzchni roboczej z szerokogamutowymi matrycami o bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów i obsługą HDR, wysoki komfort użytkowania, rozwiązania chroniące wzrok czy bogate wyposażenie, które pozwala podłączyć do monitora wiele urządzeń, ale jednocześnie ogranicza liczbę kabli na biurku. Nic więc dziwnego, że ViewFinity S8 został wyróżniony podczas targów CES 2022, szczególnie że cena tych monitorów jest bardzo przystępna. 32-calowy model LS32B800PXUXEN nabyć można już za ok. 2500 zł, natomiast 27-calowy LS27B800PXUXEN kupimy za niecałe 2000 zł. Nic, tylko brać!

Artykuł powstał we współpracy z firmą Samsung

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ogromna przestrzeń robocza i bezkompromisowe kolory. Oto Samsung Viewfinity S8!

 0