Oto najbardziej opłacalny zestaw RAM DDR4!

Oto najbardziej opłacalny zestaw RAM DDR4!

Jeszcze jakiś czas temu zestawy pamięci RAM o wysokim taktowaniu istniały jedynie w konkretnym miejscu – na półce dla największych entuzjastów. Wyposażone zostały przede wszystkim w wysokiej jakości kości pamięci, których zegar z powodzeniem można było przetaktować do niebotycznych wręcz częstotliwości rzędu 4400 MHz. Dziś nieco mniej zaawansowane, ale nadal piekielnie szybkie nabyć można w śmiesznych wręcz pieniądzach – nawet za 1/3 ceny początkowej tych pierwszych. O jakich dokładnie mowa?

Cóż… Agresywna polityka cenowa Patriota przyczyniła się do największych roszad na naszym rodzimym rynku, choć nie tylko, bowiem to samo obserwujemy nawet na zachodzie i za oceanem. Na przykład zestaw Patriot Viper Steel 2x 8 GB 3733 MHz CL 17 nabyć można dziś za… mniej niż 300 zł, a to oznacza, że właśnie przestają istnieć wszystkie zestawy nieposiadające dodatkowo podświetlenia RGB, które nie mogą pochwalić się takimi parametrami w tym konkretnym segmencie.

 

Patriot Viper Steel 2x 8 GB 3733 MHz CL 17 – najbardziej opłacalny zestaw RAM

W cenie do ok. 300 zł (do 315 zł w zależności od sprzedawcy) nie znajdziemy lepszego zestawu RAM. Wszystkie „dobre”, czyli te, które mogą się pochwalić przynajmniej parametrami DDR4-3200 CL16 nie będą miały nawet podejścia do omawianego zestawu Patriot Viper Steel. O co tu chodzi?

Jak już wspomnieliśmy, wszystko rozbija się o agresywną politykę cenową Patriota, który ewidentnie chce uzyskać jak największy kawałek tortu w niskiej i średniej półce cenowej (do ok. 400 zł). To właśnie dzięki rodzinie Viper Steel mu się to udało i wygląda na to, że konkurencja zaspała, bo w cenie, w jakiej nabyć można bohatera dzisiejszego artykułu znajdziemy maksymalnie 2x 8 GB DDR4-3600 CL 18.

Patriot Viper Steel

Patriot 2x 8 GB DDR4-3733 CL 17 gwarantuje uzyskanie pracy pamięci w trybie Dual Channel, a zatem nie zostawiamy na stole nawet cząstki wydajności. Moduły te oferują wsparcie dla systemu XMP 2.0, gdzie zauważymy wpis DDR4-3733 CL 17-21-21-41 o napięciu 1,35 V, choć tak jak już wspomnieliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, by dodatkowo parametry te zoptymalizować pod procesorem Intel Core czy AMD Ryzen (w szczególności Ryzen 5000). Moduły wyposażono w stylowy, znany już chyba wszystkim aluminiowy radiator, mający za zadanie chłodzić zainstalowaną na laminacie elektronikę – z pamięciami włącznie, a producent udziela na nie wieczystej gwarancji.

XMP, czyli co by było, gdyby

Wszystko rozbija się tak naprawdę o możliwości zapisanego w modułach profilu, bo przypomnijmy, wszystko co znajdziemy powyżej DDR4-2400 to overclocking i nie jest gwarantowane, że akurat ten konkretny zestaw będzie współpracował z naszą płytą główną i procesorem – w szczególności procesorem.

Musicie wiedzieć, że to przede wszystkim od procesora zależy, czy dany zestaw będzie z nim współpracował. Bez problemu można uzyskać wyżej wymienione parametry na najbardziej wypasionym sprzęcie, ale nie trzeba się obawiać, że profil XMP w BIOS pokroju DDR4-3733 CL 17 nie będzie dostępny czy że nasz procesor absolutnie nie będzie chciał z nim współpracować. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by zmniejszyć częstotliwość do DDR4-3600 i tym samym zmniejszyć dodatkowo opóźnienia nawet do CL 15. Można iść jeszcze dalej i zmniejszyć częstotliwość do DDR4-3200 MHz i uzyskać jeszcze niższe opóźnienia.

Patriot Viper Steel OC

Profil XMP jest zatem gwarancją producenta zestawu pamięci, że takowy osiągnie parametry podane w specyfikacji i już niejednokrotnie (w przypadku zestawów Patriot Viper Steel zawsze) widzieliśmy, że można z poszczególnych modułów wyciągnąć jeszcze więcej. Na przykład w teście Patriot Viper Steel na platformie Alder Lake, zestaw DDR4-3600 CL 17 uzyskał od nas celującą ocenę oraz odznaczenie opłacalności i rekomendacji, a to teoretycznie wolniejszy, i zarazem droższy zestaw. Wydajność bohatera dzisiejszego artykułu będzie bardzo zbliżona.

Dobra pamięć do budżetowego i średniopółkowego komputera do gier

Patriot Viper Steel w wersji 2x 8 GB DDR4-3733 CL 17 można wykorzystać zarówno w budżetowym, jak i średniopółkowym zestawie do gier. Mowa zatem o platformie Alder Lake – na przykład z procesorem Core i5-12400F czy Core i5-12600K, Raptor Lake – na przykład z procesorem Core i5-13600K i płytą główną DDR4 oraz platformie AM4 z Ryzenem z serii 5000 – na przykład przecenionym dziś, super-opłacalnym Ryzen 7 5800X3D.

We wszystkich tych zestawach (z płytą główną z chipsetem B lub X/Z) istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uzyskamy niemal maksymalną wydajność, jaką potrafi uzyskać w grach dana jednostka i wcale nie musimy w tym wypadku sięgać po najdroższy zestaw RAM bazujący na kościach pamięci Samsung B-Die. Różnica owszem, będzie, ale taki zestaw jest przynajmniej 50% droższy, a tu przecież mowa o niesamowitej opłacalności. A zatem, oszczędzamy mnóstwo pieniędzy, by uzyskać nieco niższą wydajność w grach wideo (nawet nie 5%, co widać w naszym wielkim teście pamięci RAM). Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na kolejny element zestawu – lepszą kartę graficzną, lepszy zasilacz, dodatkowe wentylatory.

Patriot Viper Steel

Patriot Viper Steel – warto!

Tak naprawdę wszystkie zestawy sygnowane marką Viper Steel są dziś opłacalne i wybrać możemy spośród wielu różnych konfiguracji idealnie nadających się do naszego nowego zestawu komputerowego do gier. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by do budżetowego i średniopółkowego komputera wybrać bohatera dzisiejszego artykułu i uzyskać maksymalną opłacalność, a do najwydajniejszych maszyn ten zestaw, który bazuje na kościach pamięci Samsung B-Die – bo i takie w portfolio tej marki się znajdą i to już w cenie do 600 zł. Tak czy owak, tego pierwsze zestawu, czyli Patriot Viper Steel 2x 8 GB DDR4-3733 CL 17 pod względem czystej opłacalności nie przebija aktualnie żaden. Nie w cenie, w jakiej można ten zestaw nabyć, czyli za mniej niż 300 zł. Jeśli składasz dziś komputer, powinieneś się tymi modułami zainteresować w pierwszej kolejności.

*Artykuł powstał we współpracy z Patriot

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oto najbardziej opłacalny zestaw RAM DDR4!

 0