Pamięć RAM w telefonie – na co zwrócić uwagę?

Pamięć RAM w telefonie – na co zwrócić uwagę?

Choć wciąż wielu użytkownikom pamięć RAM kojarzy się głównie jako element komputerów, to jednak wykorzystuje się ją również w smartfonach. Bez niej urządzenie nie byłoby w stanie pracować i należycie spełniać swoich funkcji. Niestety część osób nie przywiązuje wagi do tego parametru podczas zakupu nowego telefonu. Jest to jednak niezwykle istotna kwestia, o której należy pamiętać. Na co więc zwrócić uwagę w kontekście pamięci RAM w smartfonie?

 

 

Czym jest pamięć RAM w telefonie?

Pamięć RAM, czyli Random Access Memory to szybka pamięć o swobodnym dostępie, która niezbędna jest do prawidłowego funkcjonowania każdego nowoczesnego telefonu. Nierzadko pamięć RAM nazywana jest również pamięcią operacyjną ze względu na to, że odpowiada ona za realizację procesów na urządzeniu. Jej zadaniem jest przechowywanie danych w trybie rzeczywistym potrzebnych do wykonywania określonych zadań. Zarówno w przypadku telefonów, tabletów, jak i komputerów – brak pamięci RAM uniemożliwiałby prawidłową pracę innych podzespołów.

Postęp technologiczny sprawił, że obecnie smartfony często pełnią funkcję podręcznych komputerów, przez co ilość pamięci RAM zaczyna mieć niebagatelne znaczenie w kontekście funkcjonowania całego systemu operacyjnego. Co więcej, warto również wiedzieć, że nawet w momencie, kiedy nie używa się telefonu, wiele procesów wykonuje się na nim samoistnie.

Wpływ pamięci RAM na pracę smartfona

Im więcej pamięci RAM posiada telefon, tym więcej programów może zostać uruchomionych w tle. Umożliwia to nie tylko poprawę komfortu użytkowania, ale również zachowanie wielozadaniowości sprzętów na wysokim poziomie. W wielu przypadkach wystarczy już samo uruchomienie przeglądarki internetowej z kilkunastoma kartami, aby pozbyć się mnóstwa pamięci i tym samym sprawić, że korzystanie z telefonu staje się problematyczne i przy tym niezwykle denerwujące. Nikt przecież nie lubi, kiedy jego urządzenie nie działa płynnie i stale się zawiesza. Chcąc uniknąć takiej sytuacji, przy wyborze nowego smartfona należy zwrócić uwagę na częstotliwość korzystania ze sprzętu. Osoby, które korzystają jedynie z podstawowych funkcji telefonu, takich jak wykonywanie połączeń, czy wysyłanie wiadomości będą potrzebowały mniej pamięci RAM, aniżeli ci, którzy traktują swoje przenośne urządzenie jak podręczny komputer, grając w gry, oglądając filmy czy surfując po sieci przez wiele godzin dziennie. Niemniej jednak warto również pamiętać, że ilość pamięci RAM idzie w parze z ceną telefonu – nie zmienia to jednak faktu, że w wielu przypadkach warto dopłacić do większej wydajności i wygody użytkowania.

Smartfon

Ile pamięci RAM powinien mieć telefon?

Zastanawiając się, ile pamięci RAM powinno posiadać urządzenie, aby umożliwiało wygodne użytkowanie, warto najpierw określić swoje potrzeby i dopiero na ich podstawie dokonać odpowiedniego wyboru. Kluczowe znaczenie ma to, jakie zadania będzie pełnił smartfon i jak często będzie wykorzystywany. Być może okaże się, że część użytkowników wcale nie potrzebuje sprzętu z bardzo dużą pamięcią, co pozwoli im zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Im więcej pamięci RAM, tym lepiej – warto jednak przy tym pamiętać, że dobrze wyposażone modele mogą kosztować naprawdę sporo. Obecnie wiele osób, wybierając sprzęt ze średniej półki cenowej, najczęściej decyduje się na smartfony mające przynajmniej 4 lub 6 GB RAM. W przypadku, kiedy telefon traktowany jest jako urządzenie wielozadaniowe, lepszym wyborem mogą okazać się modele dysponujące co najmniej 8 GB pamięci RAM. Nierzadko jednak spotkać można telefony mające nawet 12, 16 czy 18 GB RAM – korzystanie z takich urządzeń jest prawdziwą przyjemnością. Warto przy tym zaznaczyć, że pomiędzy pamięcią RAM w smartfonie z systemem Android a iOS jest spora różnica. Sprzęt z jabłkiem w logo radzi sobie doskonale nawet przy 3 lub 4 GB pamięci RAM ze względu na swój zamknięty system. Android z kolei pochłania znacznie większe podkłady pamięci operacyjnej.

Jak zmniejszyć zużycie pamięci RAM?

Tajemnicą nie jest, że wbudowana pamięć RAM zmniejsza się wraz z korzystaniem z urządzenia, co bezpośrednio wpływa na wydajność telefonu i wygodę użytkowania. Szybko rozładowująca się bateria jest jednym z symptomów, które powinny zwrócić uwagę użytkownika i skierować podejrzenia na zmniejszoną wydajność pamięci RAM. Podobnie w przypadku przegrzewania się telefonu oraz wolniejszego działania systemu. Warto jednak wiedzieć, że wymiana pamięci niestety nie wchodzi w rachubę – istnieje natomiast kilka sposobów, które pozwolą zmniejszyć jej zużycie.

Przede wszystkim warto usunąć z telefonu wszystko, co niepotrzebne – nieużywane aplikacje, pulpity czy widgety, a także na bieżąco wyłączać programy działające w tle – bardzo mocno obciążają one pamięć operacyjną. Dobrze byłoby także zrezygnować z animowanych tapet i wygaszaczy ekranu. Co więcej, dobrym rozwiązaniem jest również wyłączanie transmisji danych lub Wi-Fi, kiedy się z nich nie korzysta – jak można się domyślić, stałe połączenie z siecią niekorzystnie wpływ na pamięć RAM.

Korzystając ze wspomnianych sposobów, można z łatwością przedłużyć żywotność swojego urządzenia i poprawić jego działanie. Niekiedy jednak zakup nowego sprzętu będzie nieunikniony. Stale rozwijająca się technologia sprawia, że nawet najlepszy telefon po kilku latach będzie gorzej radził sobie z nowoczesnymi aplikacjami.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z PLUSH.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pamięć RAM w telefonie – na co zwrócić uwagę?

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł