Problemy z Wi-Fi w firmie? Mamy na to sposób!

Problemy z Wi-Fi w firmie? Mamy na to sposób!

Infrastruktura sieciowa w firmie lub home office spędza zazwyczaj sen z powiek wielu użytkownikom. Przede wszystkim chodzi o cenę jej utrzymania. Sprzęt do zadań specjalnych i opłacanie ekspertów, którzy stworzą zaawansowane i przede wszystkim bezpieczne systemy klasy biznesowej to droga impreza. Tak jednak być nie musi, ponieważ w każdej chwili możemy zakupić sprzęt łatwy w konfiguracji, opłacalny, bezpieczny i taki, który spełni wszystkie wymogi. Tylko na co zwracać uwagę i jaki sprzęt wybrać?

Bezprzewodowe połączenie sieciowe można wykorzystać na wiele różnych sposobów i taki system jest coraz chętniej wybierany podczas tworzenia stanowisk home office oraz w małych i średnich firmach. Wcale się oczywiście nie dziwimy, ponieważ Wi-Fi potrafi pozbyć się bolączek związanych przede wszystkim z niezliczoną liczbą przewodów, które muszą dotrzeć do każdego biurka i kluczowych dla danego pomieszczenia elementów wyposażenia.

Ważne zatem jest to, by już na początku wybrać optymalny do tych zastosowań sprzęt. Oprócz odpowiedniego pokrycia zasięgiem całej dostępnej przestrzeni dochodzi również kwestia bezpieczeństwa, łatwa konfiguracja i zarządzanie oraz oczywiście możliwość dalszej rozbudowy. W tym pomoże zatem nie tylko dobrej jakości router, ale również system WiFi typu mesh.

WiFi 6

WiFi 6, na ratunek ciągle rosnących wymagań

Jeszcze nie tak dawno temu sieć WiFi kojarzyła się przede wszystkim z niskimi transferami, zrywaniem sygnału, wysokimi opóźnieniami i brakiem względnego bezpieczeństwa – w szczególności w starszych urządzeniach. Dziś, wraz z wprowadzeniem WiFi 6 wszystko się jednak zmieniło. To właśnie dzięki standardowi Wi-Fi ax możliwe jest użytkowanie sieci internet przez wiele różnych urządzeń, które na dodatek wymagają szybkiego i niezawodnego połączenia i choć najważniejszą różnicą względem Wi-Fi 5 jest zdecydowanie wyższa przepustowość (nawet rzędu 9,6 Gb/s), nad niezawodnością i bezpieczeństwem czuwają również zaawansowane systemy.

Wi-Fi 6 znacznie lepiej komunikuje się z dużą liczbą urządzeń i lepiej zarządza ruchem sieciowym. Dzieje się tak dzięki technologiom OFDMA, OBSS i Beamforming. OFDMA gwarantuje, że router wspierający Wi-Fi 6 potrafi przesłać różne sygnały w tym samym czasie (w tym samym oknie transmisji), co jest niemożliwe w przypadku starszych urządzeń obsługujących OFDM – bez Wi-Fi 6. OFDMA dzieli przesyłane dane na kilka małych pakietów, aby w łatwy sposób przenosić niewielkie fragmenty informacji. OBSS natomiast pozwala na ignorowanie ruchu sieciowego przez router, który wcześniej musiał „czekać” aż zajmowane przez niego pasmo będzie wolne. OBSS czuwa nad tym, żeby router dokładnie wiedział na jaki sygnał odpowiadać, a jaki zignorować. Beamforming, czyli kształtowanie wiązki odpowiada już za transmisję informacji tylko w tym kierunku, w którym zlokalizowane jest urządzenie końcowe, a nie we wszystkich – tak, jak wcześniej.

Zalety Wi-Fi 6 na tym się jednak nie kończą, ponieważ dochodzi do tego również kwestia najważniejsza i w przypadku urządzeń do home office, i małych oraz średnich firm kluczowa, czyli bezpieczeństwo. Wi-Fi 6 wspiera najnowszy standard bezpieczeństwa WPA3, który działa w oparciu o metodę uwierzytelniania SAE. Bez zagłębiania się w technikalia związane z cyberbezpieczeństwem należy wiedzieć tylko jedno – WPA3 jest znacznie bezpieczniejszym standardem od WPA2. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym szerzej omówiliśmy podatność starszych rozwiązań. Niektóre rzeczy mogą Was zdziwić.

ASUS

Jaki router do biura?

Jednym z lepszych producentów sprzętu sieciowego do domowych biur oraz małych i średnich firm jest bezsprzecznie ASUS. Ten w swojej ofercie posiada wiele różnych urządzeń, ale jeśli ma ono posłużyć do wypełnienia zasięgiem dużego pomieszczenia lub współpracować dodatkowo z systemem Wi-Fi typu mesh, warto postawić na serię ASUS-AX86, czyli RT-AX86U lub RT-AX86S, router z serii ROG, czyli Rapture GT AX6000 lub ASUS TUF Gaming AX5400, który posłuży nieco mniej wymagającym użytkownikom.

Kup router ASUS RT-AX86S najtaniej na Ceneo.pl

Urządzenie z serii RT-AX86 to dwuzakresowy router AX5700, który wspiera nowoczesny standard połączenia sieciowego Wi-Fi 6 oraz jest kompatybilny z technologią ASUS AiMesh (w tym Primary AiMesh router i AiMesh node). Na jego pokładzie znajdziemy czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,8 GHz, który wspólnie z zastosowanymi technologiami OFDMA i Beamforming zarządzać będzie całym ruchem sieciowym. Wyposażono go w pięć gigabitowych portów ethernet oraz jeden, konfigurowalny 2,5G (tylko w wersji RT-AX86U) i producent nie zapomniał również o dwóch portach USB 3.1 Gen. 1. W przypadku tego routera możemy liczyć na przepustowość sięgającą do 5700 Mb/s, rozdzieloną na 861 Mb/s i 4804 Mb/s (2,4 GHz i 5 GHz), a za pokrycie jak największej przestrzeni odpowiadają w sumie cztery anteny (trzy z nich to anteny zewnętrzne). Router ten, dzięki swojej zaawansowanej budowie i wsparciu dla najnowszych technologii sprawdzi się zatem nie tylko w biurach domowych, ale również w małych i średnich przedsiębiorstwach.

ASUS router

Dla nieco bardziej wymagających użytkowników ASUS przewidział również routery z serii ROG i choć zdecydowana większość tych urządzeń wspiera przede wszystkim funkcje potrzebne graczom, takowe wykorzystać można również w nieco bardziej rozbudowanych biurach. Jednym z lepszych modeli jest niewątpliwie ASUS ROG Rapture GT-AX6000. To dwuzakresowy router z Wi-Fi 6 (ax), który zapewnia transfer nawet na poziomie 4804 Mb/s na częstotliwości 5 GHz (6000 Mb/s w sumie). Wyposażono go w cztery zewnętrzne anteny, bardzo wydajny, czterordzeniowy procesor o taktowaniu 2.0 GHz oraz nowoczesne technologie OFDMA oraz Beamforming, które dbają o odpowiednie połączenie ze wszystkimi podłączonymi urządzeniami. Również i tutaj możemy liczyć na pełną współpracę z systemami AiMesh, ale oprócz tego nie zabrakło wsparcia dla VPN Fusion, dzięki której router obsługuje jednoczesne połączenie z VPN i bez VPN, minimalizacji opóźnień, dzięki funkcji Mobile Game Mode, AiProtection Pro, WPA3 oraz RangeBoost Plus.

Router ASUS

Kolejnym routerem, który znajdzie zastosowanie w home office oraz małych i średnich przedsiębiorstwach jest ASUS TUF Gaming AX5400. Ten oferuje maksymalną przepustowość na dwóch pasmach na poziomie 5400 Mb/s, technologię OFDMA, szeroki kanał 160 MHz i obsługuje system AiMesh. Za zarządzanie całym ruchem odpowiada tutaj trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz, a wraz z aż sześcioma zewnętrznymi antenami oraz technologiami OFDMA i Beamforming zagwarantuje nie tylko odpowiednie pokrycie całej przestrzeni, ale również optymalną pracę podłączonych do niego urządzeń. Router wyposażono w cztery portu LAN, jeden WAN oraz bardzo przydatny w dzisiejszych czasach port USB 3.2 Gen. 1. Urządzenie jest również kompatybilne z systemem AiProtection Pro.

Kup router ASUS TUF Gaming AX5400 najtaniej na Ceneo.pl

Kup router ASUS ROG Rapture GT-AX6000 najtaniej na Ceneo.pl

Wi-Fi Mesh, czyli system rozbudowy naszej sieci

W przeszłości spotkaliśmy się już z podobnym systemem rozbudowy, który opierał się na niewielkich urządzeniach, czyli wzmacniaczach WiFi. Wzmacniacze sygnału działały na zasadzie retransmisji informacji otrzymanych z routera głównego i niestety nie wspierały one funkcji automatycznego przełączania się między nadajnikami. Dziś system ten zastąpił WiFi mesh, czyli jedna sieć z myślą o poszerzaniu sygnału, łatwości konfiguracji oraz automatyzacji. To właśnie dzięki WiFi mesh pozbędziemy się w biurze martwych punktów i zagwarantujemy sobie nieprzerwaną pracę odbiorników nawet podczas przemieszczania się.

WiFi Mesh

Jaki zestaw WiFi mesh do biura?

Niewątpliwą zaletą stosowania ekosystemu urządzeń sieciowych ASUS jest to, że w każdej chwili można skorzystać z dobrodziejstw wspieranych technologii. Jeśli zatem uznamy, że w jakiejś części biura zasięg WiFi nie należy do najlepszych, nic nie stoi na przeszkodzie, by dzięki AiMesh dorzucić do zestawu kolejny węzeł i pozbyć się wszystkich problemów z tym związanych. AiMesh to technologia bardzo elastyczna, a wszystkie węzły mają dostęp do wbudowanych w główny router funkcji niezależnie od tego, czy będą to funkcje dla graczy, czy pakiet zabezpieczeń klasy komercyjnej, jak AiProtection Pro.

Kup system mesh ASUS ZenWiFi AX XT8 najtaniej na Ceneo.pl

Bardzo dobrymi zestawami są ZenWiFi AX XT8 oraz ZenWiFi Pro XT12. Ten pierwszy sprawdzi się przede wszystkim w niewielkich biurach lub większych domach, gdzie użytkownicy końcowi nie wymagają najwyższej możliwej wydajności. Zestaw ZenWiFi AX X8 składa się z pary routerów ASUS AX6600 WiFi 6, które wspierają technologie pozwalające na szybkie, niezawodne i bezpieczne połączenie WiFi dla wszystkich urządzeń końcowych. Żeby skonfigurować cały system wystarczy pobrać aplikację ASUS Router i przejść przez zaledwie trzy etapy, kilka kliknięć. Wszystkie zestawy XT8 posiadają czterordzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz, sześć anten wewnętrznych, kilka portów (w tym WAN 2,5G, oraz 3x LAN i USB 3.1 Gen.1) oraz wspierają technologie OFDMA, Beamforming AiMesh i AiProtection Pro.

WiFi Mesh

WiFi Pro XT12 to już zaawansowany zestaw, dla najbardziej wymagających użytkowników małych i średnich przedsiębiorstw. Korzysta on z technologii OFDMA typu uplink i downlink, OBSS oraz wspiera 160 MHz MU-MIMO. Wszystkie podłączone do tego systemu urządzenia wspierające WiFi 6 będą zatem działać w pełni optymalnie. Pro XT12 to urządzenie 12-strumieniowe o łącznej przepustowości sięgającej 11 000 Mb/s, co wraz z wsparciem dla technologii zwiększenia zasięgu RangeBoost Plus oraz 10 antenami zagwarantuje niezrównaną jakość i stabilność połączenia gdziekolwiek się nie znajdujemy. W zestawie otrzymamy dwa routery, ale nic nie stoi na przeszkodzie by dzięki AiMesh rozbudować system dorzucając do całości kolejne urządzenia, dzięki którym rozbudujemy swoją sieć i pozbędziemy się martwych punktów w biurze. Nad bezpieczeństwem czuwać będzie oczywiście technologia AiProtection Pro.

Kup system mesh ASUS WiFi Pro XT12 najtaniej na Ceneo.pl

WiFi stało się jeszcze szybsze!

Jak widać można stworzyć system sieci bezprzewodowej w home office oraz małych i średnich przedsiębiorstwach. Nie trzeba do tego zatrudniać żadnych fachowców, ponieważ ekosystem ASUS można skonfigurować za pomocą łatwej w obsłudze i przejrzystej aplikacji. Jeśli nie wymagamy tak zaawansowanego połączenia, do niewielkich przestrzeni biurowych wykorzystać możemy dowolny wymieniony tutaj router. Jeśli jednak mamy duży dom lub dużą powierzchnię roboczą w biurze, warto postawić na nieco bardziej zaawansowany system WiFi mesh. Odpowiednie ustawienie węzłów zagwarantuje optymalne warunki pracy podłączonych do sieci urządzeń, w pełni zautomatyzowany mechanizm i zaawansowane technologie czuwać będą nad jakością połączenia, a zabezpieczenia klasy komercyjnej, czyli ASUS AiProtection ochronią przed włamaniami oraz wykryją i zablokują zainfekowane urządzenia. Kupno urządzenia to tylko pierwszy krok, dlatego tak istotna jest inwestycja w sprzęt sieciowy renomowanej marki, która zagwarantuje wieloletnie wsparcie i pomoc techniczną.

*Artykuł powstał we współpracy z ASUS

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Problemy z Wi-Fi w firmie? Mamy na to sposób!

 0