Router z USB. Dlaczego to złącze się przydaje?

Router z USB. Dlaczego to złącze się przydaje?

Routery domowe od swoich początków w późnych latach 90. XX wieku przeszły znaczącą ewolucję, zarówno pod względem wydajności, jak i funkcjonalności. Wczesne modele, często oferujące ograniczoną przepustowość i wsparcie dla standardu 802.11b, umożliwiały jedynie podstawową łączność bezprzewodową. Z biegiem lat zwiększające się zapotrzebowanie na szybszy dostęp do internetu oraz rosnąca liczba podłączanych urządzeń doprowadziły do rozwoju nowych standardów, takich jak 802.11g, 802.11n, a później 802.11ac i 802.11ax, które znacząco poprawiły szybkość i zasięg sygnału. Rzecz jasna zmieniło się również wyposażenie, bo choć pierwsze routery z portem USB pojawiły się już jakiś czas temu, dopiero dziś są uważane za standard. Tylko, co możemy z takim portem zrobić? Cóż, oszczędzić mnóstwo pieniędzy!

„Darmowy” NAS? Proszę bardzo!

Network Attached Storage (NAS) jest dedykowanym urządzeniem do przechowywania danych, które łączy się z siecią. NAS zapewnia centralne miejsce do przechowywania i zarządzania danymi, co jest szczególnie przydatne w sieciach domowych, małych firmach czy w większych organizacjach. Umożliwia wielu użytkownikom jednoczesny dostęp do danych przez sieć lokalną (LAN) lub internet. Jest to rozwiązanie bardziej efektywne i elastyczne niż tradycyjne metody przechowywania danych, takie jak dyski zewnętrzne, ponieważ umożliwia lepszą kontrolę nad danymi i łatwiejszy dostęp dla wielu użytkowników.

Główną zaletą NAS jest to, że zazwyczaj płacimy za niego raz, a nie w formie subskrypcji, jak w przypadku dedykowanej chmury. Co więcej, nie limituje nas prędkość sieci Internet, ale przepustowość systemu bezprzewodowego Wi-Fi lub przewodowego LAN. No dobra, ale co to ma wspólnego z routerem z USB?

NAS, w zależności od modelu czy pojemności przestrzeni dyskowej, jest urządzeniem dość drogim i skierowanym przede wszystkim do nieco bardziej wymagających użytkowników. Przeciętnemu „Kowalskiemu” nie zawsze zależy natomiast na tak rozbudowanej funkcjonalności, jaką oferują serwery NAS, dlatego do tej pory wybierał albo to, albo tradycyjne przenoszenie plików za pośrednictwem dostępu bezpośredniego (pendrive, dysk zewnętrzny itp.). Na szczęście z tym koniec, ponieważ taki dysk może zostać podłączony do routera wyposażonego w port USB.

Router z USB

Router z USB – dlaczego warto?

Routery z portem USB posiadają dodatkową funkcjonalność, która znacząco rozszerza ich zastosowanie. Port USB może być używany do podłączenia różnych urządzeń peryferyjnych. Najpopularniejszym zastosowaniem jest podłączenie zewnętrznych dysków twardych lub pamięci flash, co pozwala na tworzenie domowego serwera plików, dostępnego dla wszystkich urządzeń w sieci. Umożliwia to łatwe udostępnianie plików, filmów czy muzyki bez konieczności korzystania z usług chmurowych.

Jest to jak widać NAS dla mniej wymagających użytkowników, którzy nie potrzebują ani dedykowanego systemu zarządzania, ani tym bardziej dodatkowego urządzenia, o które należy dbać. Tutaj wystarczy podłączyć pendrive’a lub dowolny dysk zewnętrzny i korzystać z dobrodziejstw naszego domowego Wi-Fi przy zapisywaniu i odbieraniu plików z naszej przestrzeni dyskowej.

Inną funkcją jest możliwość podłączenia drukarki przez port USB. Dzięki temu drukarka staje się dostępna dla każdego urządzenia w sieci, eliminując potrzebę bezpośredniego połączenia z komputerem. Niektóre routery z portem USB umożliwiają także podłączenie modemu USB, co jest szczególnie przydatne w przypadku braku tradycyjnego połączenia internetowego. Dzięki temu router może korzystać z połączenia mobilnego do zapewnienia dostępu do Internetu.

Dodatkowo, niektóre modele routerów z portem USB pozwalają na ładowanie urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety. Jest to wygodna opcja, gdy brakuje wolnych gniazdek elektrycznych. Ponadto, zaawansowane modele routerów mogą oferować dodatkowe funkcje, jak zarządzanie siecią za pomocą podłączonego urządzenia USB, co może obejmować zaawansowane opcje monitorowania i kontrolowania ruchu sieciowego.

Warto zaznaczyć, że dostępność i rodzaj funkcji zależy od konkretnego modelu routera, jego oprogramowania oraz specyfikacji technicznej portu USB.

Jak stworzyć sieciowy dysk w routerze z USB?

Proces tworzenia dysku sieciowego różni się w zależności od producenta, ale w każdym panelu nowoczesnego routera można się odnaleźć w dosłownie kilka sekund, więc nawet zupełny laik powinien sobie z tym poradzić. Wystarczy wejść do panelu (ustawienia routera są zazwyczaj dostępne po wejściu w odpowiedni adres w przeglądarce, na przykład 192.168.1.1), wybrać zakładkę USB, a stamtąd urządzenie pamięci masowej. Konfiguracja dla systemu Windows i macOS dobrze została opisana w poradniku TP-Link.

TP-Link Archer

Jaki router z USB kupić?

Na rynku znajdziemy wiele modeli routerów wspierających połączenie USB, ale z oczywistych względów powinniśmy się skupić na nowoczesnym urządzeniu, obsługującym najnowsze standardy Wi-Fi, na przykład bardzo popularny dziś Wi-Fi 6. Jest on już obsługiwany przez większość modemów dostarczanych przez usługodawców, nowych smartfonów i laptopów i w zasadzie można powiedzieć, że nie korzystają z niego wyłącznie systemy i urządzenia inteligentnego domu. Tylko jaki router Wi-Fi 6 z USB będzie dobry?

Dziś takim routerem może być TP-Link Archer AX72 Pro, który nabyć można za ok. 600 zł. Mowa zatem o sprzęcie ze średniej półki cenowej. Test TP-Link Archer AX72 Pro pojawił się już u nas w portalu, dlatego chętnych odsyłamy do wcześniej przygotowanego artykułu.

Tutaj napiszemy jedynie, że w zaimponował nam rewelacyjną wydajnością w paśmie 5 GHz, mocnym sygnałem, jakością wykonania, opłacalnością ogólną i oczywiście wyposażeniem. Producent udostępnił bowiem nie tylko funkcjonalny port USB 3.0, który świetnie spisze się przy konfiguracji domowej sieci NAS (router obsługuje NTFS, exFAT, HFS+, FAT32 oraz funkcje FTP czy Samba), ale również przemyślane i rozbudowane oprogramowanie w postaci typowego panelu przeglądarkowego oraz aplikacji mobilnej. To tutaj znajdziemy również bardzo dobrze zrealizowaną kontrolę rodzicielską.

TP-Link Archer AX72 Pro to zaawansowany router dwupasmowy, kompatybilny z Wi-Fi IEEE 802.11 a/n/ac/ax i oferujący łączną przepustowość do 5400 Mb/s (5378 Mb/s). Dla 2,4 GHz przepustowość wynosi do 574 Mb/s, a dla 5 GHz - 4804 Mb/s. Ponadto znajdziemy tutaj port LAN/WAN 2.5G, który przydaje się w szczególności użytkownikom szybkiego połączenia światłowodowego.

Urządzenie jest wyposażone w technologię MU-MIMO 4x4, co umożliwia jednoczesne obsługiwanie czterech strumieni danych, znacząco zwiększając wydajność podłączonych urządzeń. Router posiada funkcję Smart Connect, która automatycznie dobiera optymalne parametry połączenia (częstotliwość, kanał, szerokość kanału) dla każdego urządzenia, gwarantując najwyższą jakość połączenia.

Dodatkowo, technologia Beamforming pozwala na lokalizację urządzeń łączących się z routerem i zwiększenie siły sygnału w ich kierunku. Urządzenie posiada także 6 wydajnych anten, zaawansowany moduł front-end, który poprawia moc transmisji dla lepszego zasięgu sygnału, oraz technologię 4T4R, która wzmacnia odporność pasma na zakłócenia transmisji danych.

Kup router TP-Link Archer AX72 Pro najtaniej na Ceneo.pl

Router z USB to dobra inwestycja

Router z portem USB może być bardzo przydatny, ponieważ oferuje dodatkową elastyczność i funkcjonalność. Port USB umożliwia podłączenie zewnętrznych urządzeń pamięci, takich jak dyski twarde czy pendrive'y, co umożliwia tworzenie domowej sieci NAS (Network Attached Storage) do udostępniania plików w sieci lokalnej. Można również podłączyć drukarkę, co umożliwia wspólne korzystanie z niej przez wszystkie urządzenia w sieci. Dodatkowo, niektóre routery z USB pozwalają na podłączenie modemu 3G/4G, co zapewnia alternatywny dostęp do Internetu w przypadku awarii połączenia głównego lub w miejscach, gdzie nie ma stałego dostępu do Internetu.

Router z USB to zatem inwestycja i przede wszystkim realna alternatywa dla tych, którzy nie chcą kupować nowej drukarki wspierającej Wi-Fi czy dodatkowo domowego NAS, narażając się na wydatek pokaźnej sumy pieniędzy. Jeśli masz aktualnie plan zmienić swój przestarzały już router, warto sięgnąć po nowoczesny model wyposażony w port USB – najlepiej USB 3.0 lub nowszy.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z TP-Link

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Router z USB. Dlaczego to złącze się przydaje?

 0