Premiery gier w styczniu 2023 - w co najlepiej zagrać?

Premiery gier w styczniu 2023 - w co najlepiej zagrać?

Wygląda na to, że w nowy rok trzeba będzie wejść w orientalnym stylu. Ponieważ studia zachodnie, wraz z wydawcami, korzystają z tradycyjnej przerwy świątecznej - na pierwszy plan wysunęły się projekty japońskie. Tam na przełomie roku praca nie zwalnia, co widać wyraźnie także na naszych półkach sklepowych. Nie są to same nowości, ale jednak kilka ich w styczniu zobaczymy. Najwięcej uwagi na pewno zbierze Forspoken - gra stworzona tylko na nową generację sprzętów przez Square Enix.

Ważnym wydarzeniem będzie także One Piece Odyssey, które ma duże szanse być grą godną swej licencji. A jeżeli totalnie nie łykacie „takich klimatów” to na pewno powrót Dead Space zafunduje wam wiele przyjemnych chwil. Oby inne tytuły tego miesiąca równie dały radę zdobyć kilka waszych spojrzeń. Powrót kultowych odsłon Persony, czy nowe Fire Emblem to przecież duże wydarzenia. Czasem jakość jest ważniejsza od ilości, a na wejściu w nowy rok otrzymujemy właśnie kilka bardzo dużych i trwających dziesiątki godzin projektów. Nie będę się z nikim zakładał, ale jestem pewny, że nikt nie zdąży skończyć ich wszystkich.

 

Najlepsze premiery w styczniu 2023:

 • One Piece Odyssey
 • Persona 3: FES
 • Person 4: Golden
 • Fire Emblem Engage
 • Monser Hunter Rise
 • Forspoken
 • Dead Space

 

One Piece Odyssey - 12 stycznia

Wielka nadzieja na wpadnięcie w świat One Piece! Największa manga i prawdziwy fenomen kulturowy, jakim są przygody Luffy’ego nie są bowiem, u nas tak rozpoznawalne, jak choćby Dragon Ball. Myślę jednak, że każdy, kto choć trochę lubi japoński komiks i animację, wie, że to gigantyczny cykl pełen wyjątkowych postaci i wydarzeń. One Piece Odyssey ma pomóc w poznaniu Załogi Słomkowego Kapelusza i chyba lepszej okazji do zaprzyjaźnienia się z nimi już nie będzie. Ten RPG z turowym systemem walki, kolorowym światem i toną zawartości, która kipi lekkim humorem powinien wszystkich przekonać do One Piece. Szykuje się świetna, długa gra, dla fanów licencji i dla osób, które dopiero tymi fanami chcą zostać.

 • Rodzaj: RPG

 • Platformy: PC (249,00 PLN), PS4, PS5 (259,00 PLN), Xbox Series (259,00 PLN)

 • Wymagania sprzętowe minimalne: Intel Core i5-6600, 8 GB RAM, grafika Geforce GTX 780

 • Wymagania sprzętowe rekomendowane: Intel Core i5-8400, 8 GB RAM, grafika NVIDIA GTX 1060

 

Persona 3 & 4 - 19 stycznia 

Na niektóre decyzje czekamy absurdalnie długo. Atlus w końcu się jednak złamał i przeniósł Personę 3 i Personę 4 na nowe platformy. Gry te sprzedawane są oddzielnie, jednak warto omówić je razem. Stanowią bowiem wspaniały przykład tego, jak można połączyć jRPG z lekką, obyczajową formułą - nie przenosząc nas w krainę fantasy, czy do kolejnej wersji magicznego średniowiecza. Persona 3 i 4 to opowieści osadzone we współczesności, w której dzieją się dziwne rzeczy, i akurat nasi bohaterowie potrafią je dostrzec. Mistycyzm i świat demonów kleją się tutaj z życiem nastolatków, chodzeniem do szkoły, nawiązywaniem przyjaźni i doświadczaniem dziesiątek codziennych smutków i radości, których skąpią nam inne serie. Jeżeli tylko chcecie przeżyć serial anime w formie gry oraz lubicie turowe walki to, nie możecie przegapić reedycji Persony 3 i 4. A już, zwłaszcza jeżeli jesteście głodni pięknych utworów muzycznych.

 • Rodzaj: RPG

 • Platformy: PC, PS4, PS5, XOne, Xbox Series (cena niepotwierdzona)

 • Wymagania sprzętowe minimalne: Intel Core i3-540, 4 GB RAM, grafika Geforce GT 730

 • Wymagania sprzętowe rekomendowane: Intel Core i5-650, 4 GB RAM, grafika NVIDIA GTX 650

 

Fire Emblem Engage - 20 stycznia

Mało która seria w ostatnich latach takim przebojem zdobyła świat jak Fire Emblem - i do tego zrobiła to tylko na platformach Nintendo. Taktyczne walki królestw i ich dzielnych szlachciców i rycerzy są na topie od czasu odsłony z podtytułem Awakening (3DS), ale na dobre „wybuchły” dzięki switchowej części Three Houses. Teraz gdy marka jest już stabilnym, globalnym brandem czas, by odciąć od niej parę kuponów. Fire Emblem Engage miesza w sobie motywy i bohaterów, znanych fanom serii, ale jest także gotowe na to, by przysposobić osoby zupełnie świeże w temacie. Wystarczy lubić klimat lekkiego fantasy, kombinowania na polu bitwy i spędzania masy czasu na budowie wzajemnych relacji między postaciami.

 • Rodzaj: Taktyczny RPG

 • Platformy: Switch (259,00 PLN)

 

Monster Hunter Rise  - 20 stycznia (Xbox, PlayStation)

Po tym, jak Monster Hunter World na dobre upolowało graczy spoza Japonii, Capcom doskonale wyczuł koniunkturę i wrócił z gracją na platformę Nintendo. Monster Hunter Rise przygotowano w 2021 tak, by dobrze działało na Switchu - w 2022 gra trafiła również na PC - a teraz będziemy mogli zacząć rok z polowaniem na bestie na kolejnych platformach. W przypadku tak dopracowanej, uzależniającej i zwyczajnie ciekawej marki warto świętować jej ukazywanie się na PlayStation i Xboksach, bo w ostatnich latach kojarzyła się nam przede wszystkim ze sprzętami Big N. Jeżeli tylko RPG akcji i ogromne, systemowe produkcje są czymś, co lubicie to MonHun jest dla was stworzony. No i tryb kooperacji jest tu genialny!

 • Rodzaj: RPG Akcji

 • Platformy: PS4, PS5 (249,00 PLN), XOne, Xbox Series (249,00 PLN)

 

Forspoken - 24 stycznia

Wielka niewiadoma Square Enix. Z jednej strony Forspoken wygląda przecudownie i wykorzystuje moc nowej generacji konsol (wychodzi tylko na PS5 i PC), z drugiej są duże obawy, czy poza wyglądem będzie czymś powyżej średniej. Młoda Frey, przenosząc się do krainy magii, stara się ogarnąć w nowej rzeczywistości i znaleźć sposób na powrót do współczesnego Nowego Jorku. Na zwiastunach widać wyjątkowo efektowny sposób poruszania się i przepięknie przygotowane środowiska oraz efekty związane z magią. Tylko cała reszta wydaje się, być nieco pusta, albo nie pasować do siebie… ale może, gdy już chwycimy za pada, to wrażenie zniknie? Oby, bo dobrze byłoby zacząć nowy rok od zupełnie nowej marki, która od razu stanie się przebojem.

 • Rodzaj: Akcja, przygoda

 • Platformy: PC (339,00 PLN), PS5 (299,00 PLN)

 • Wymagania sprzętowe minimalne: niepotwierdzone

 • Wymagania sprzętowe rekomendowane: niepotwierdzone

 

Dead Space - 27 stycznia

Odnowienie Dead Space wydawało się jeszcze niedawno średnim pomysłem. Ponieważ jednak The Calisto Protocol okazało się grą, która nie do końca sprostała oczekiwaniom fanów kosmicznych horrorów, teraz może być idealny czas na to, by powrócić do Dead Space. Opuszczona stacja kosmiczna, paskudne istoty chcące nas pożreć i kultowy system strzelania polegający na pozbawianiu oponentów konczyn - to zestaw, który jest gwarancją sukcesu. Oczywiście, jeżeli remake zostanie zrobiony z odpowiednią domieszką nowości, które dodatkowo usprawnią oryginał. Sam widok kultowego kombinezonu bohatera buduje jednak taki klimat, że na pewno obcowanie z DS na początku 2023 nie będzie złym pomysłem.

 • Rodzaj: Akcja, przygoda

 • Platformy: PC (269,00 PLN), PS4, PS5 (289,00 PLN), XOne, Xbox Series (289,00 PLN)

 • Wymagania sprzętowe minimalne: Intel Core i5-8600, 16 GB RAM, grafika Geforce GTX 1070

 • Wymagania sprzętowe rekomendowane: Intel Core i5-11600K, 16 GB RAM, grafika NVIDIA RTX 2070


 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Premiery gier w styczniu 2023 - w co najlepiej zagrać?

 0