Synology - jaki był ten rok i co firma szykuje w przyszłości? (wywiad)

Synology - jaki był ten rok i co firma szykuje w przyszłości? (wywiad)

Synology - jaki był ten rok i co firma szykuje w przyszłości? (wywiad)

Porozmawialiśmy z firmą Synology na temat tego, jak był dla niej 2020 rok, co zmieniło się w nowej wersji systemu DSM 7.0 i co planowane jest w niedalekiej przyszłości. Zapraszamy na rozmowę!

Jaki był rok 2020 dla Synology?

Pandemia zmieniła sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i prowadzimy interesy. Przechowywanie i uzyskiwanie dostępu do danych stało się z dnia na dzień jeszcze ważniejsze. Już podczas pierwszej fali pandemii widzieliśmy duże zapotrzebowanie na produkty umożliwiające zdalny dostęp i pracę z danymi. Odpowiedzieliśmy, udostępniając bezpłatne licencje VPN Plus routerom Synology dla wszystkich naszych klientów (więcej informacji znajdziecie pod linkiem TUTAJ). Wzrosło też zapotrzebowanie na rozwiązania do przechowywania, synchronizacji i tworzenia kopii zapasowych danych nie tylko w sieci wewnętrznej, ale głównie przez Internet, ponieważ z dnia na dzień wielu pracowników znalazło się w sytuacji, gdy pracowali w domu, ale ich firma nie była gotowa. Zaletą rozwiązań Synology jest to, że umożliwia bardzo łatwy i wygodny dostęp do danych z dowolnego miejsca, nawet bez VPN, a jednocześnie z wysokim stopniem bezpieczeństwa, za pośrednictwem QuickConnect.

Co nas czeka w nowej wersji DSM 7.0?

Naszym celem było stworzenie najlepszego systemu operacyjnego, jaki kiedykolwiek wprowadziliśmy. Postawiliśmy na niezawodność, wydajność, prostotę i skalowalność. Chociaż prostota była często przywilejem sektora użytkowników domowych, Synology z powodzeniem wprowadziła intuicyjny interfejs użytkownika i łatwą konfigurację do sektora małych i średnich firm, a obecnie przechodzimy do rozwiązań dla dużych przedsiębiorstw. Czas, kiedy trzeba było wyobrazić sobie administratora IT jako kogoś siedzącego za czarnym ekranem z wierszem poleceń, dawno minął. DSM 7 oferuje ulepszony kreator, który towarzyszy użytkownikowi lub administratorowi w pierwszych krokach, ale także pomaga im rozwiązywać problemy techniczne, takie jak awaria macierzy RAID i nie tylko. Oprócz ostrzegania o zidentyfikowanym problemie, aktywnie sugeruje lub przekierowuje użytkownika do podjęcia działań w celu jego rozwiązania.

Synology to nie tylko pamięć masowa, prywatna chmura, ale oferuje również wiele dodatkowych funkcji. Dla niektórych nowych użytkowników, pomimo intuicyjnego interfejsu, znajomość wszystkich ustawień może być nieco skomplikowana, dlatego też chętnie współpracujemy z naszymi partnerami, którzy przygotowują szkolenia dla naszych klientów. Świetnie przygotowane materiały naszego dystrybutora Konsorcjum FEN można zobaczyć tutaj: https://event.fen.pl/wakacyjne-warsztaty-synology-2020/?szkoleniaSynology

Wspomnieliście również o wydajności i skalowalności

DSM 7 jest szybszy niż DSM 6.2, zmiana jest widoczna podczas logowania, pracy w interfejsie użytkownika, ale także podczas pracy z plikami i konserwacji. Wydajność wzrosła nie tylko w normalnych warunkach, kiedy zauważysz znacznie szybsze logowanie do DSM, pracę z aplikacjami i pakietami, ale też np. wzrost wydajności RAID 6, zarówno w przypadku awarii, jak i w normalnych warunkach, gdzie osiągnęliśmy nawet 80% wzrost wydajności. Proces naprawy macierzy RAID jest znacznie szybszy w nowej wersji i zajmuje tylko połowę czasu w DSM 7 w porównaniu z poprzednią wersją DSM, a klienci biznesowi będą cieszyć się jeszcze szybszym przełączaniem awaryjnym w przypadku awarii systemów o wysokiej dostępności

Dzisiejszy świat opiera się na danych. Każdego dnia tworzymy wiele danych, które muszą być bezpiecznie przechowywane, a naszą odpowiedzią na wymagania dotyczące pamięci masowej jest Peta Volume. W DSM 7 przy użyciu Peta Volume zapewniamy możliwość tworzenia wolumenu do 1PB. Jednak więcej danych oznacza większe zapotrzebowanie na wydajność. Aby maksymalnie efektywnie wykorzystać pamięć masową, deduplikacja w DSM 7 zostanie rozszerzona z poziomu aplikacji, jaką znamy z aktualnej wersji DSM, na cały NAS. Ta funkcja zostanie wprowadzona w 2021 r. Jako aktualizacja DSM 7.

Synology to popularne rozwiązanie do przechowywania zdjęć, czy przedstawiliście również nowości dotyczące tego zagadnienia?

Bezpieczne, bezpłatne, automatyczne przechowywanie zdjęć zawsze było poszukiwaną funkcją serwera Synology NAS. Wielu klientów skontaktowało się z nami w ostatnich tygodniach, ponieważ ich ulubiona usługa przechowywania w chmurze ogłosiła zmianę z wersji bezpłatnej na płatną. Tak nie jest w przypadku rozwiązań Synology - przechowujesz swoje zdjęcia nie tylko w bezpieczny sposób, z pełną kontrolą dostępu, ale także za darmo, ogranicza Cię jedynie rozmiar pamięci masowej, czyli zakupionych dysków twardych. Jeśli jesteś na wakacjach, tworzenie kopii zapasowych zdjęć przez dane mobilne może być powolne i kosztowne. Po powrocie do hotelu i połączeniu się z siecią Wi-Fi kopie zapasowe zdjęć zostaną automatycznie przesłane na serwer Synology NAS. Ta funkcja jest już znana z Photo Station, podobnie jak możliwość zarządzania zdjęciami, prawami dostępu, tworzenia folderów i albumów. Synology Moments wprowadził zaawansowane funkcje oparte na sztucznej inteligencji, takie jak identyfikacja osób, automatyczne sortowanie zdjęć według miasta, czasu, ale także bardzo popularną oś czasu. Synology Photos reprezentuje to, co najlepsze w Moments i Photo Station, które zostały połączone w zupełnie nową aplikację, dodatkowo wzbogaconą o nowe zaawansowane funkcje. Synology Photos dodaje także przyspieszone przesyłanie zdjęć i filmów z urządzeń mobilnych i komputerów, wykorzystując ich moc do generowania miniatur. Synology Photos oferuje podobnie prosty interfejs jak Moments, a dla tych, którzy chcą posortować swoje zdjęcia w foldery lub albumy, oferuje również tę opcję. Wyszukiwanie zdjęć i filmów jest teraz jeszcze lepsze dzięki filtrom Smart Seach. Ta funkcja obsługuje wyszukiwanie na podstawie wykrytej twarzy, miejsca lub roku wykonania zdjęcia, a nawet pozwala na połączenie tych kryteriów. Oczywiście nie zapomnieliśmy również o udostępnianiu zdjęć i filmów, co jest popularne wśród użytkowników domowych, którzy chcą dzielić się radością z wakacji z rodziną, a także profesjonalistów, którzy prezentują klientom efekty swojej pracy.

Synology jest znana jako chmura prywatna, ale istnieje chmura Synology C2 - czy nie jest to sprzeczne ze sobą?

Wcale nie, tak jak samochody hybrydowe łączą zalety samochodów elektrycznych i spalinowych, tak chmura hybrydowa łączy w sobie zalety przechowywania w chmurze i tak zwanego przechowywania lokalnego. Chmura prywatna oferuje pełną kontrolę nad plikami, prędkość dostępu do plików ograniczoną jedynie szybkością sieci i dlatego jest idealnym rozwiązaniem do bezpiecznej, wygodnej i szybkiej pracy z plikami, niezależnie od szybkości i dostępności połączenia internetowego. Dodatkowo takie rozwiązanie z własnym sprzętem może zaoszczędzić firmie od tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy euro, ponieważ koszt rozwiązań chmurowych znacząco rośnie wraz ze wzrostem ilości danych. Z drugiej strony w przypadku rozwiązań chmurowych początkowa inwestycja jest niższa niż w przypadku chmury prywatnej. Dostęp do danych jest również łatwiejszy, połączenie VPN i związane z nim wymagania dotyczące konfiguracji i sprzętu sieciowego nie muszą być uwzględniane. W firmie Synology wierzymy, że połączenie serwera Synology NAS i chmury Synology C2 skutecznie łączy zalety obu rozwiązań. Chmura Synology C2 służy jako główny magazyn danych, a najczęściej używane dane są również synchronizowane i przechowywane na lokalnym serwerze NAS. Zapewnia to szybki dostęp, niezależny od łącza internetowego, ale dzięki chmurze C2, jako podstawowej pamięci masowej, bardzo łatwo jest również synchronizować dane pomiędzy poszczególnymi oddziałami jednej firmy. Jednocześnie lokalny sprzęt nie musi być budowany na całkowitej pojemności danych w chmurze C2, ponieważ zawsze jest na nim tylko część danych, tylko część potrzebna do pracy.

Jakich wiadomości możemy się spodziewać w kwestii backupu?

Niezależnie od tego, czy jest to dla użytkowników biznesowych, czy domowych, jeśli masz serwer Synology NAS, nie chcesz go używać tylko jako pamięci masowej. Funkcja tworzenia kopii zapasowych jest jedną z najczęściej pytanych funkcji. Pakiet Active Backup Suite nie jest niczym nowym, jest pakietem poszukiwanym, ponieważ łączy w sobie zalety dobrych i bezpłatnych rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych.

Jak określisz dobre rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych? Tworzy kopie zapasowe całej infrastruktury - fizycznych komputerów, serwerów wirtualnych i fizycznych, a obecnie większe ilości danych w chmurze publicznej. Tworzenie kopii zapasowych rozwiązań chmurowych, takich jak G-Suite i Microsoft 365, staje się coraz bardziej popularne. Dobre rozwiązanie obsługuje deduplikację, aby zaoszczędzić miejsce na dysku i nie korzystać z sieci. Obsługuje centralne zarządzanie i monitorowanie. A dobre rozwiązania są oczywiście płatne, ponieważ wspomniane zaawansowane funkcje zwykle podlegają pewnemu modelowi licencjonowania.

Po czym rozpoznajesz doskonałe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych? To jest proste. Jeśli potrafisz zidentyfikować dobre rozwiązanie, to doskonałe rozwiązanie oferuje zaawansowane funkcje dobrego rozwiązania i nie wymaga licencji. I to jest pakiet Active Backup Suite firmy Synology!

Active Backup for Business doczeka się kilku ulepszeń w przyszłym roku. Jeśli chodzi o platformy, mamy w pełni zabezpieczoną platformę Windows i Linux na poziomie kopii zapasowych plików. Z przyjemnością informuję o nadchodzących ulepszeniach środowiska Linux i pojawieniu się narzędzia Active Backup Agent. Użytkownicy MacOS mogą również spodziewać się pojawienia się Active Backup for Business dla tej platformy, ponieważ pracujemy również nad rozwiązaniem do tworzenia kopii zapasowych dla użytkowników komputerów Mac.

Jednym z najczęściej otrzymywanych przez nas żądań była możliwość szyfrowania kopii zapasowych, a ponieważ kładziemy duży nacisk na opinie klientów, usługa Active Backup będzie obsługiwać szyfrowanie kopii zapasowych AES256, które zapewnia bardzo wysokie bezpieczeństwo danych w kopii zapasowej.

Podobnie jak chmura Synology C2 i Synology NAS utworzą chmurę hybrydową, planujemy również zintegrować Active Backup for Business z Synology C2. Kopie zapasowe wspomnianych platform będzie można tworzyć nie tylko na serwerze Synology NAS, ale także bezpośrednio na serwerze Synology C2, który znajduje się dla europejskich klientów we Frankfurcie w Niemczech.

Dziękujemy za rozmowę!

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Synology - jaki był ten rok i co firma szykuje w przyszłości? (wywiad)

 0