Szukasz ładowarki do laptopa, smartfona lub tabletu? Ten sprzęt może Cię zaciekawić!

Szukasz ładowarki do laptopa, smartfona lub tabletu? Ten sprzęt może Cię zaciekawić!

Rynek mobilnych urządzeń elektronicznych przeszedł długą i wyboistą drogę, by po kilku latach znaleźć się w końcu tu, gdzie powinien być. Wszystko to dzięki nowoczesnym standardom ładowania urządzeń czy portom, które w wielu przypadkach eliminują konieczność sięgania po dedykowany zasilacz, będący, szczególnie w segmencie laptopów, niemałym obciążeniem, jeśli chodzi o komfort użytkowania. Dzisiejsze ładowarki są jednak znacznie bardziej kompaktowe i mogą obsłużyć już nie tylko konkretne, jedno urządzenie, ale również wiele innych – na przykład dzięki wsparciu dla USB-C. Jednym z liderów w branży jest natomiast AXAGON, który posiada w swoim portfolio naprawdę świetne i przede wszystkim uniwersalne zasilacze. Oto one!

Jedna ładowarka sieciowa do wszystkiego

Czy bylibyśmy tu, gdyby nie Unia Europejska? Pomijamy względy czysto polityczne, szczególnie na dzisiejszej bądź co bądź podzielonej arenie, ale nie da się ukryć, że to właśnie przez UE producenci zostali niejako zmuszeni do stosowania jednego, wspólnego dla wszystkich standardu. Nawet Apple znane z forsowania swoich kiepskich rozwiązań pokroju złącza Lightning nie miało wyjścia przy swoich nowych urządzeniach mobilnych, więc jak najbardziej na plus.

A tym plusem jest nic innego jak USB-C, ponieważ dziś, i nie chodzi tu już wyłącznie o zieloną planetę, przy pomocy jednego tylko zasilacza sieciowego, jesteśmy w stanie podładować niemal wszystkie urządzenia mobilne, a wszystko to dzięki uniwersalności.

Jedna, dobra ładowarka, na przykład ACU-DPQ65 może ładować nieco mocniejsze laptopy, wspierające USB-C Power Delivery 65W, smartfony Samsung z ładowaniem 45-watowym (dzięki SFC 2.0) czy najnowsze iPhone’y Pro i Pro Max. Nie musimy zatem nosić ze sobą odrębnego zasilacza do każdego z tych urządzeń, wystarczy jeden.

AXAGON

Moc, standardy, szybkie ładowanie

Ładowarka ładowarce nierówna. Żeby to sobie zobrazować, wystarczy że sięgnięcie po zasilacze ze starego i nowego smartfona. Istnieje bowiem ogromne prawdopodobieństwo, że wasz stary smartfon był dostarczany z ładowarką o mocy 10W (5 V i 2 A) i choć nic nie stoi na przeszkodzie, by ładować nią telefon wspierający szybkie ładowanie, dużo lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po dedykowany zasilacz zdolny do jeszcze szybszego ładowania - na przykład 45 W w przypadku najnowszych Samsungów z funkcją SFC 2.0, którą wspierają modele ACU-PQ45 czy ACU-DPQ65.

Standardów ładowania w ładowarkach AXAGON jest jednak dużo więcej. Wspierają one poniższe, więc mowa o naprawdę szerokiej kompatybilności:

 • Ładowanie 5V dla starszych urządzeń i Apple iPhone 5, 6, SE, 7
 • SMART - ładowanie 5V/3A dla Quick Charge 1, USB Battery Charging 1.2 (DCP 1,5A), czy Apple 2,4A (iPad)
 • PE+ - szybkie ładowanie przy użyciu protokołu MediaTek Pump Express+ i Pump Express 2.0u
 • FCP - szybkie ładowanie z protokołem Huawei Fast Charge Protocol
 • SCP - szybkie ładowanie (do 20W) z protokołem Huawei SuperCharge Protocol
 • AFC - szybkie ładowanie z protokołem Samsung Adaptive Fast Charging
 • SFC - szybkie ładowanie z protokołem Samsung Super Fast Charging i Super Fast Charging 2.0
 • QC - szybkie ładowanie z protokołem Qualcomm Quick Charge 2.0, 3.0 i 4+
 • PPS - szybkie ładowanie z protokołem Programable Power Suppy (część USB Power Delivery 3.0 i Quick Charge 4+)
 • PD - szybkie ładowanie z protokołem USB Power Delivery 2.0 i 3.0

Poniżej znajdziesz przykłady użycia ładowarki AXAGON ACU-PQ45

 • SFC - szybkie ładowanie (do 25W) telefonu Samsung Galaxy S20, S21, S22, S23, S24, Note 10, 20, Z Fold 2, 3, 4.
 • SFC 2.0 - szybkie ładowanie (do 45W) telefonu Samsung Galaxy S20, S21, S22, S23, S24 Ultra, Tab S7+, Tab S8+, Tab S9+, Tab S8 Ultra, Tab S9 Ultra.
 • PD - szybkie ładowanie telefonów Apple iPhone 8, 8 Plus, X, XS, XS Max, XR, 11, 11 Pro, 11 Pro Max.
 • PD - szybkie ładowanie (do 20W) telefonu Apple iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro, 12 Pro Max, 12, 12 Mini, 12 Pro, 12 Pro Max, 13, 13 Mini, 14, 14 Plus, 15, 15 Plus.
 • PD - szybkie ładowanie (do 27W) telefonu Apple iPhone 13 Pro, 13 Pro Max, 14 Pro, 14 Pro Max, 15 Pro, 15 Pro Max.
 • PD - szybkie ładowanie (do 45W) Apple iPad mini, iPad Air, iPad Pro, MacBook Air i innych ultrabooków.

GaN vs. SIL, czym się różnią?

GaN, czyli azotek galu (Gallium Nitride) to nowoczesny materiał wykorzystywany do produkcji mocnych zasilaczy, które na tle typowych ładowarek krzemowych zużywają mniej energii i mają wyższą sprawność energetyczną ogólnie. Nawet przy relatywnie kompaktowych wymiarach potrafią zapewnić bezproblemowe, szybkie ładowanie pokroju Power Delivery 100 W, mogące w optymalny sposób zapewnić energię mocniejszym laptopom i innym urządzeniom mobilnym. Czołowym przedstawicielem linii GaN jest ACU-DPQ65.

SIL, czyli ładowarki krzemowe są z reguły mniej wydajne niż konstrukcje oparte o GaN, ale oferują znakomity stosunek ceny do jakości, przy zachowaniu dobrej wydajności i kompaktowych wymiarów. Do takich modeli należy na przykład ACU-PQ30.

AXAGON

Uniwersalna i dostępna

Większość użytkowników z całą pewnością będzie korzystać z bardziej przyziemnych laptopów czy innych urządzeń mobilnych, które będą wspierać maksymalnie Power Delivery o mocy 65W. Niezależnie od tego czy mowa o ultrabooku, tablecie czy telefonie, jedna ładowarka AXAGON ACU-DPQ65W obsłuży je wszystkie.

Posiada bowiem trzy porty – USB-A o mocy 30W, USB-C o mocy 33 W i USB-C o mocy 65 W. Maksymalna moc się oczywiście nie sumuje, ale jednoczesne podłączenie trzech urządzeń oznaczać będzie maksymalną moc 60 W.

Ładowarka, tak jak poprzedni model, wspiera niemal wszystkie standardy, więc mowa o podobnym poziomie uniwersalności. Jest tu ładowanie 5V dla starszych telefonów iPhone 5, 6, SE i 7, SMART (5V/3A) z Quick Charge 1, PE+ (MediaTek Pump Express), FCP (Huawei Fast Charge Protocol), SCP (Huawei o mocy do 40W), AFC (Samsung Adaptive Fast Charging), SFC (Samsung Super Fast Charging), QC (nawet Quick Charge 4+), PPS i wspomniane wcześniej Power Delivery 2.0 i 3.0.

Dla telefonów i tabletów

Jeśli nie mamy zamiaru ładować naszego laptopa, bo ten na przykład nie posiada złącza USB-C z funkcją Power Delivery, i chcemy jedynie ładować nasz smartfon czy tablet, warto sięgnąć po jeszcze bardziej kompaktowy model ACU-PQ45, który bez problemu oddaje 45 W mocy całkowitej. Wyposażony został w jeden port USB-C z obsługą Power Delivery o mocy 45 W i jeden USB-A z funkcją Quick Charge o mocy 20W. Jednoczesne ładowanie dwóch urządzeń mobilnych jest oczywiście możliwe.

Ładowarka wspiera standardy SMART, PE+, FCP, SCP, AFC, SFC, QC, PPS i najważniejszy czyli Power Delivery, gwarantując kompatybilność z wieloma popularnymi urządzeniami mobilnymi.

Podobną ładowarką jest też ACU-PQ30W, a ten model różni się od poprzedniego zastosowaną technologią wykonania (krzemowa zamiast z galu), więc jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna cenowo, ale tak czy owak wspiera szybkie ładowanie o mocy 30W i jednoczesne ładowanie urządzeń podłączonych do portu USB-A (30W) i USB-C (30 W).

AXAGON

Mała ładowarka do telefonu i tabletu

Jeśli nie posiadamy wypasionego telefonu czy tym bardziej nie chcemy za pomocą takiego zasilacza ładować naszego laptopa, warto sięgnąć po bardzo kompaktowy i przystępny cenowo sprzęt, a dokładnie model ACU-PQ20, który oferuje dwa porty USB – USB-A o mocy 18W ze wsparciem dla Quick Charge oraz USB-C o mocy 20 W ze wsparciem dla Power Delivery i SMART, PE+, FCP, SCP, AFC, SFC, QC i PPS. Waży zaledwie 55 gramów i mierzy 84 x 36 x 32 mm, więc w zasadzie zmieści się wszędzie.

Nowa ładowarka – o tym pamiętaj

Podczas wyboru nowego zasilacza sieciowego warto kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem, by niepotrzebnie nie przepłacać. Warto mieć jednak na uwadze również przyszłościowość, a zatem jeśli na horyzoncie majaczy już nowy telefon wspierający szybkie ładowanie o mocy 65 W, należy się zastanowić, czy już dziś nie kupić ładowarki o takiej właśnie mocy.

Niezależnie od tego, jakiego sprzętu używasz, sprzęt AXAGON można po prostu polecić. To dobre produkty w niewygórowanej cenie. Całą ofertę znajdziesz na stronie AXAGON.

AXAGON

O AXAGON

AXAGON to czeskie przedsiębiorstwo specjalizujące się w produkcji akcesoriów komputerowych i mobilnych. Marka korzysta z wieloletniego doświadczenia, dzięki któremu jest w stanie na bieżąco wprowadzać innowacyjne rozwiązania z zakresu IT i Mobile, spełniając przy tym nie tylko ciągle rosnące wymagania użytkowników, ale również restrykcyjne wymagania w kontekście opłacalności.

W portfolio AXAGON, oprócz wymienionych wcześniej zasilaczy, znajdziemy HUB-y USB, stacje dokujące i inne akcesoria dla nośników danych, czytniki i multiporty, karty sieciowe, adaptery wideo, karty dźwiękowe czy okablowanie.

*Artykuł powstał we współpracy z AXAGON

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Szukasz ładowarki do laptopa, smartfona lub tabletu? Ten sprzęt może Cię zaciekawić!

 0