Tekken 8 PC vs PS5. Na czym najlepiej zagrać?

Tekken 8 PC vs PS5. Na czym najlepiej zagrać?

Fani Tekkena długo czekali na kolejną odsłonę swojej ulubionej bijatyki. Niegdyś bardzo popularna produkcja była centralną częścią „kawiarenek” (wiecie, wrzucało się kilka złotych na kredyty i grało), ale czasy się zmieniły, bo wielkie maszyny zostały zastąpione konsolami i pecetami. No, ale właśnie, na czym lepiej pograć w Tekkena 8? Wiemy, że crossplatformowe rozgrywki są możliwe, ale jaka platforma dominuje, jeśli chodzi o komfort czy grafikę?

Z reguły jest tak, że konsola, niezależnie od tego czy PlayStation 5 czy Xbox Series X, nie prezentuje tak zaawansowanej grafiki jak dopieszczona, odpalona na mocarnym zestawie komputerowym gra. W Tekkenie 8 nie ma to jednak tak naprawdę znaczenia, gdyż na wszystkich trzech tych platform można się świetnie bawić w rozdzielczości 4K UHD przy 60 klatkach na sekundę, przy wykorzystaniu jakiejś formy upscalingu.

W PlayStation 5 widać to przy analizowaniu nagranej rozgrywki, ponieważ prezentacja, szczególnie jeśli akurat na ekranie sporo się dzieje, jest wyraźnie „bardziej zamazana” niż na PC bez wykorzystania upscalingu. Problem jest tylko taki, że do 4K UHD i ustawień Ultra, potrzeba znacznie mocniejszej karty graficznej od testowanej przez nas GeForce RTX 4070.

GeForce RTX 4070 oferuje w natywnej rozdzielczości 4K UHD (i z wykorzystaniem TSR o wartości 100%) i ustawieniach ultra „zaledwie” 40-50 FPS, więc szczerze powiedziawszy wolelibyśmy włączyć jeden z trzech dostępnych upscalerów - XeSS, DLSS, FSR 2 - wybrać opcję jakościową i cieszyć się idealnie płynną rozgrywką tak, jak zostało to rozwiązane na PlayStation 5 czy Xbox Series X.

Upscalerów jest więcej, bo twórcy zaimplementowali nawet FSR 1 czy TAUU, ale jakościowo nie zbliżają się nawet do wspomnianych wyżej, więc można je sobie darować.

Xbox Series S natomiast nie jest tak mocną konsolą, więc tutaj należy spodziewać się już wyraźnych cięć w grafice – rozdzielczość 4K UHD czy nawet QHD jest poza jej zasięgiem.

Tekken 8 na PC wygląda identycznie jak na PlayStation 5

Tekken 8 jest jedną z tych gier, które nie otrzymały dodatkowych wodotrysków na platformę PC. Nie ma to w sumie żadnego znaczenia, ale mnogość opcji pozwala na ręczną optymalizację grafiki – na przykład żeby otrzymać stałe 60 klatek na sekundę w przypadku mniej wydajnych systemów. Ustawienia graficzne nie wprowadzają jakichś większych usprawnień, bo różnice między ustawieniami średnimi, a ultra są naprawdę minimalne. Dopiero zejście z ustawieniami na Niskie przyczynia się zarówno do zdecydowanie wyższej wydajności, jak i widocznie gorszej grafiki, szczególnie w kontekście tekstur i cieniowania.

Na czym zagrać w Tekken 8?

Zarówno PC wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 5800X3D, kartę graficzną GeForce RTX 4070 i 32 GB pamięci RAM DDR4-3600 CL16, jak i PlayStation 5 oferują bardzo dobrą wydajność w Tekken 8. 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 4K UHD (z wykorzystaniem upscalingu) prezentuje się znakomicie w obu przypadkach – na monitorze i telewizorze. Co więcej, dzięki wprowadzeniu crossplatformowej rozgrywki, osoba z pecetem może grać przeciwko użytkownikowi konsol, więc nie ma tu ani jednej tak naprawdę różnicy między tymi dwiema platformami.

 

Wszystko zatem zależy od naszych osobistych preferencji. Pod względem jakości grafiki i komfortu nie wygrywa ani PS5, ani PC. Chcecie rozłożyć się z padem na kanapie w salonie? Proszę bardzo – 4K UHD 60 FPS jest w zasięgu ręki na PlayStation 5. A może wolicie jednak monitor i klawiaturę? Też można w taki sposób grać, choć oczywiście granie w bijatykę na klawiaturze jest dla niektórych grafczy wręcz nie do przyjęcia, ale nie bójcie się, stworzone zostały bowiem aż trzy profile sterowania na PC, na którym przecież też można grać z wykorzystaniem pada – na przykład Xbox Series.

Tekken 8 - graj na czym chcesz!

Tekken 8 prezentuje się wyśmienicie, zarówno na PC, jak i konsolach. W trakcie trwania tego testu nie zauważyliśmy żadnych nieprawidłowości, zacięć obrazu, spadków wydajności czy innych niepożądanych efektów. Pod względem optymalizacji Tekken 8 jest jedną z najlepszych produkcji ostatnich lat. Polecamy!

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Tekken 8 PC vs PS5. Na czym najlepiej zagrać?

 0