TOP5 gier zręcznościowych na telefon

TOP5 gier zręcznościowych na telefon

Branża gier mobilnych zaskakuje wygenerowanymi przychodami. Sprawdźmy więc, co ma do zaoferowania. Jako pierwsze pod lupę weźmiemy gry zręcznościowe.

Smartfon i tablet nie opuszczają już praktycznie naszych rąk. Dzwonimy, piszemy, czytamy i wprowadzamy je do szkół – mobilne urządzenia, o których kiedyś Stanisław Lem pisał jako o technologiach science fiction, dzisiaj stanowią dla nas fundament codziennego życia i przejmują kolejne rynki. Tak samo stało się z grami – badania Newzoo wskazują, że przychód z gier mobilnych stanowi już około 42% rynku. To więcej niż przychód z gier na konsole czy PC. Na popularności gier mobilnych korzystają także Polscy twórcy. Tylko w 2016 roku rynek gier mobilnych wygenerował przychód na poziomie 40,6 miliarda dolarów, co (jak podaje badanie przeprowadzone na początku zeszłego roku przez Unity i Superdata) stanowiło wtedy równowartość pieniędzy zarobionych w kasach biletowych kin na całym świecie.. Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów.

Gry mobilne podbijają rynek – przyjrzymy się więc, co mają do zaoferowania

Podane wyżej statystki prezentują się naprawdę imponująco. Gdy zapoznałem się z nimi po raz pierwszy, zrozumiałem, że nie tylko esport oraz zwykły gaming jest przyszłością – mobilne granie przyciąga jeszcze więcej interesantów. Chcąc zrozumieć sekret telefonowego szaleństwa, sam zacząłem testować rozmaite produkty – szybko się przekonałem, że to faktycznie przyjemne. Na chwilę bezstresowej rozgrywki możemy pozwolić sobie w każdym miejscu, a odetchnienie zapewnią nam tysiące tytułów – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeszcze do niedawna sceptycznie podchodziłem do gamingu mobilnego, jednak oderwanie od szarej rzeczywistości w autobusie, w poczekalni u lekarza czy podczas innych niekoniecznie zajmujących chwil jest naprawdę ciekawe. Smartfona mamy przy sobie praktycznie zawsze więc chyba warto urozmaicić nudne chwile?

Z takim podejściem ostatnie tygodnie spędziłem na testowaniu różnorakich produkcji na telefon – tym sposobem przygotowałem dla Was serię artykułów, gdzie przedstawię kilka wyróżniających się tytułów z poszczególnych gatunków gier mobilnych. Na pierwszy ogień zająłem się zręcznościówkami, które o dziwo mnie urzekły. Prostota rozgrywki, wciągające elementy i przyjemna otoczka audiowizualna. Na dziś przygotowałem 5 mobilnych gier zręcznościowych, które w mojej opinii są warte uwagi. Nie jest to oczywiście jedyne właściwe TOP5, zachęcam, abyście dzielili się swoimi wyborami – dzięki nim przygotujemy kolejne części serii.

Kolejność jest przypadkowa, wszystkie gry uważam za równie dobre ;)

Geometry Dash (Android, IOS)

Nie jest to w sumie jedna gra a cała ich seria. RobTopGames przygotowało kilka odsłon przygód naszego… kwadratu. Tak, w grze sterujemy prostym blokiem, którego jedyną umiejętnością jest skakanie. W każdej części przywita nas nieco inna oprawa audiowizualna oraz zupełnie odmienne poziomy. Zadaniem gracza jest prosta kontrola tego, co dzieje się na ekranie. Poprzez dotyk ekranu smartfona skaczemy, dzięki czemu omijamy rozmaite przeszkody – od kolców po zapadnie czy piły. Całość urozmaica niezbyt rozbudowana, ale nadająca rytm muzyka, która ułatwia przejście kolejnych poziomów. Graficznie gra wygląda na dość kreskówkową, jednak zastosowano w niej wiele efektów wizualnych dodających klimatu i utrudniających rozgrywkę – mimo to produkcja bez problemu odpali się na większości telefonów, nawet tych leciwych. Na koniec dodam od siebie, że Geometry Dash to jedna z tych gier, które nieraz zaleją nas falą frustracji. Zatem uzbrójcie się w cierpliwość i chwalcie się wynikami!

Duet (Android)

Kolejna bardzo dobra w swej prostocie gra. Naszym zadaniem jest sterowanie dwiema kulkami tak, aby nie dotknęły żadnej przeszkody. Z początku wszystko jest naprawdę łatwe, jednak z poziomu na poziom napotykamy coraz cięższe kombinacje, które wymagają perfekcyjnego wyczucia czasu i refleksu. Duet dopełnia świetne audio, które nadaje tajemniczej atmosfery. Podobnie jak przy Geometry Dash postawiono na skromną oprawę graficzną jednak urozmaiconą pomniejszymi efektami, dzięki czemu w produkcję studia Kumobius zagramy nawet na słabszych urządzeniach. Gra mocno pobudza w nas chęć rozegrania jeszcze jednego poziomu – przynajmniej tak było u mnie, co poskutkowało przejściem jej w jeden wieczór. Duet cechuje się więc krótką, lecz bardzo angażującą i wciągającą rozgrywką.

Subway Surfers (Android, IOS)

Subway Surfers od studia Kiloo to dalej nieskomplikowana, jednak nieco bardziej rozbudowana gra względem poprzedniczek. Rozgrywka opiera się na ucieczce przed strażnikiem kolei. Jako intruz wymijamy stojące wagony i nadjeżdżające pociągi korzystając z kilku dostępnych akrobacji, takich jak poślizg czy salto. Gameplay urozmaicają przeróżne boosty czy chociażby samo zbieranie monet, które potem wymienić możemy na skórki bądź ulepszenia dla naszego bohatera. Graficznie gra ponownie oparta jest na kreskówkowych klimatach, wszystko jest bardzo kolorowe jednak przejrzyste i czytelne. O muzyce nie ma co wspominać, w mojej opinii oprawa audio jest najzwyczajniej w świecie słaba i równie dobrze mogłoby jej nie być. Podsumowując Subway Surfers to przyzwoita zręcznościówka, która poprzez system ‘zbieractwa’ potrafi przykuć naszą uwagę na dłużej.

Knife Hit (Android, IOS)

Knife Hit to gra popularnego studia Ketchapp, który słynie z niewielkich, lecz bardzo wciągających produkcji. Tak jest i tym razem. Jedynym celem gracza jest rzucanie nożami poprzez dotykanie ekranu smartfona w taki sposób, aby wbiły się w postawiony przed nami cel. Nie wydaje się to trudne prawda? Po kilku minutach rozgrywki uświadomicie sobie, że jest znacznie inaczej – Knife Hit wymaga błyskawicznego czasu reakcji i pełnego skupienia. Do gry przyciąga chęć pobijania coraz to lepszych rekordów i zdobywania przeróżnych noży. Jedyne dźwięki, jakie usłyszymy to soczyste odgłosy wbijania ostrza w bal drewna (bądź inny cel) i nic poza tym. Co do grafiki – również postawiono na prostotę. Kilka niezłożonych tekstur komponuje małe przejrzyste plansze, jednak całość, o dziwo, jest naprawdę ładna. Zachęcam do zagrania i dzielenia się rekordami!

Rider (Android, IOS)

Kolejna gra od studia Ketchapp i ponownie bardzo wciągająca. Tym razem przyjdzie nam kierować małym pojazdem, który przemierza bardzo dziwne i trudne tereny futurystycznego świata. Tak samo, jak w Knife Hit, gameplay wydaje się niezwykle prosty, jednak jeżeli chcecie osiągać rekordowe wyniki, to musicie być nadzwyczaj precyzyjni. Wasz pojazd niezwykle łatwo jest przewrócić, zwłaszcza przy zawiłych terenach oraz chęci wykonywania złożonych akrobacji. Całość napędza chęć odblokowywania kolejnych coraz bardziej fikuśnych maszyn i bicia rekordów, a to wszystko przyprawione ciekawymi zadaniami. Graficznie nie mam żadnych zastrzeżeń, futurystyczny prosty design jest przyjemny dla oka i poprzez zmianę drobnych elementów pomiędzy rozgrywkami nie znudzi się tak szybko. Co do oprawy audio, według mnie jest słaba. Twórcy muzyką chcieli utrzymać futurystyczny klimat, jednak wyszły z tego niezwykle kiczowate piosenki, które, przynajmniej mi, wcale nie przypadły do gustu. Grajcie, lecz bez słuchawek ;)

Co następne? Gry przygodowe, z najładniejszą grafiką, ze świetną fabułą czy może łamigłówki? Dajcie znać i oczywiście dzielcie się swoimi rekordami oraz propozycjami na kolejne artykuły!

Pokaż / Dodaj komentarze do: TOP5 gier zręcznościowych na telefon

 0