WD Red – zobacz dlaczego warto postawić na sprawdzone dyski dla systemów NAS

WD Red – zobacz dlaczego warto postawić na sprawdzone dyski dla systemów NAS

Producenci nośników danych często koncentrują się przede wszystkim na wydajności, chwaląc się imponującymi prędkościami zapisu i odczytu danych. Dla użytkowników istotniejsze bywają jednak inne czynniki niż osiągi, które przeważnie i tak mają odzwierciedlenie jedynie w testach syntetycznych. To co w sytuacji, gdy zależy nam na dyskach do NAS-ów, gdzie istotniejsze niż same prędkości są stabilność i trwałość? W takim przypadku najlepiej sięgnąć po sprawdzone HDD i SSD od uznanego producenta, tworzone z myślą o takich zastosowaniach.

Seria dysków WD Red jest dostępna na rynku od ponad 10 lat i stworzona została właśnie z myślą o pracy w urządzeniach NAS.

Nie da się ukryć, że NAS-y coraz częściej znajdują zastosowanie w domowych warunkach i małych biurach jako centralne huby do przechowywania i udostępniania plików, dokumentów, zdjęć i plików multimedialnych. Wraz ze wzrostem popularności tego typu urządzeń, na rynku pojawiły się także dedykowane im dyski, jak seria WD Red, w skład której wchodzą modele WD Red Plus i WD Red Pro HDD oraz SSD SATA jak i SSD NVMe M.2. Jest ona dostępna na rynku od ponad 10 lat i stworzona właśnie z myślą o pracy w urządzeniach NAS. Nośniki te idealnie spełniają wymagania użytkowników NAS-ów i są od podstaw projektowane tak, by idealnie nadawały się do specyficznego modelu pracy tych urządzeń, działających zwykle w modelu 24/7, zarówno u użytkowników domowych, jak i biznesowych, a także cyfrowych twórców.

Szeroki wybór

Western Digital zadbało także o to, by dyski twarde z serii WD Red były dostępne w dużym zakresie pojemności i producent ma w ofercie modele od 1 do aż 22 TB. Nadają się one zatem zarówno do przechowywania domowych zdjęć, jak i ogromnych ilości danych generowanych w nowoczesnych firmach. A jeśli zależy nam na większej wydajności naszych NAS-ów, możemy zdecydować się na dyski SSD z serii WD Red, dostępne w wersjach SATA oraz NVMe, które zapewniają użytkownikom szybkość niezbędną do realizowania najbardziej wymagających zadań. 

WD Red 22 TB

Niezależnie więc od tego, czy potrzebujemy ogromnej pojemności, czy wysokiej wydajności, w serii WD Red znaleźć można produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. Co więcej, jest też możliwość stosowania mieszanego systemu z HDD o wysokiej pojemności do przechowywania dużej ilości danych i SSD do szybkich codziennych zadań, ale także jako pamięci cache, która przyspiesza działanie systemu. 

WD Red

Teoretycznie zwykłe dyski również bez problemu zainstalujemy w urządzeniu NAS, ale decydując się na taki nośnik trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy, choćby kwestię optymalizacji pod kątem pracy w trybie RAID. Często będziemy korzystać z więcej niż jednego nośnika i rozbudowywać naszą platformę, a warto pamiętać, że dyski, które nie są zaprojektowane do pracy w trybie RAID mogą ulec uszkodzeniu przez to, co grozi utratą danych. Wybór serii WD Red zapewni zatem nie tylko optymalną wydajność, ale pozwoli bezpiecznie przechowywać cenne dane. 

HDD zaprojektowane dla NAS-ów

NASware

Dyski twarde WD Red od początku tworzone były z myślą o systemach NAS, dlatego warto wspomnieć o kilku cechach i rozwiązaniach zastosowanych przez producenta, które to potwierdzają. I tak, w przeciwieństwie do dysków do komputerów stacjonarnych, HDD z serii  WD Red są specjalnie zaprojektowane i przetestowane pod kątem systemu NAS, aby były w stanie sprostać rygorystycznym wymaganiom użytkowników. Tu z pomocą przychodzi m.in. technologia NASware, która precyzyjnie dostosowuje parametry dysku do obciążeń systemu w celu uzyskania optymalnej wydajności. 

WD Red

A skoro już jesteśmy przy tym temacie, to nieco szerzej wyjaśnijmy, czym dokładnie zajmuje się to rozwiązanie, dostępne wyłącznie dla dysków Western Digital przeznaczonych do NAS-ów. W gruncie rzeczy jest to unikalny firmware, które sprawia, że ​​dysk zapewnia większą wydajność w małej konfiguracji NAS. Optymalizuje zużycie energii, co skutkuje znacznymi oszczędnościami w poborze mocy (to jest korzystne zarówno dla systemu NAS, jak i kieszeni klienta) i niższą temperaturą pracy dysku twardego, co poprawia ogólną niezawodność i wydajność dysku. 

Inteligentna kontrola odzyskiwania po błędzie i OptiNAND

Zapewnia również inteligentną kontrolę odzyskiwania po błędzie, która zapobiega wypadaniu dysków twardych z macierzy RAID z powodu wydłużonego odzyskiwania po błędzie. Gwarantuje to większą dostępność i krótsze przestoje podczas odbudowy macierzy RAID. NASware minimalizuje także utratę lub uszkodzenie danych w przypadku nieoczekiwanej utraty zasilania, realizując wykonywane polecenie przed wyłączeniem. Jak więc widać, jest to bardzo pomocna technologia, której na próżno szukać w produktach konkurencji. 

WD Red

Dyski twarde WD Red Pro są też wyposażone w opatentowaną przez Western Digital technologię OptiNAND, która wykorzystuje zintegrowaną pamięć flash iNAND do wykonywania kluczowych funkcji porządkowych, uwalniając większą pojemność i poprawiając ogólną wydajność dysku. 

Energooszczędność i niezawodność

Dyski WD Red Plus zostały również zaprojektowane tak, aby zużywały jeszcze mniej energii (w porównaniu do modeli WD Red i WD Red Pro) i pracowały w niższej temperaturze, co zmniejsza koszty operacyjne i pomaga ograniczyć ciepło w wymagających termicznie obudowach NAS.

Kolejną istotną kwestią jest niezawodność. Dyski do komputerów stacjonarnych przeważnie nie są projektowane z myślą o pracy ciągłej, do której wykorzystywane są systemy NAS. Seria WD Red została zaś zaprojektowana z myślą o pracy w trudnych warunkach, jakie występują w środowiskach NAS o wysokiej intensywności, pracujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z wieloma użytkownikami, zapewniając większą trwałość systemu.

RAID to podstawa

Nie można też zapomnieć o obsłudze konfiguracji RAID, która jest bardzo często stosowana w przypadku NAS-ów (nawet jeśli na starcie decydujemy się na pojedynczy nośnik, to z czasem możemy chcieć rozbudować system o kolejne dyski). W przeciwieństwie do większości dysków do komputerów stacjonarnych, które są skonfigurowane do użytku ogólnego, dyski twarde WD Red - jak już wspominaliśmy przy okazji NASware - są wyposażone w system odzyskiwania po wystąpieniu błędu RAID, aby ułatwić zminimalizowanie liczby awarii w wielodyskowym systemie NAS.

WD Red

Nie straszne im drgania i zakłócenia

Seria WD Red została także odpowiednio zabezpieczona przed zakłóceniami i drganiami, na które dyski w systemach NAS są w większym stopniu narażone. Producenci standardowych dysków przeważnie projektują swoje produkty do samodzielnej pracy w komputerach stacjonarnych, przez co te nie oferują stosownych zabezpieczeń przed wibracjami, które występują w systemach wielodyskowych. Dyski twarde WD Red otrzymały zaś specjalne czujniki Rotation Vibration (RV), które przewidują i aktywnie przeciwdziałają zakłóceniom powodowanym przez zwiększone wibracje. Poprzez rozproszenie nadmiernych wibracji w obudowie dysku, turbulencje są zminimalizowane, wydajność jest utrzymana, a dyski są chronione. 

WD Red

Technologia dynamicznego sterowania wysokością głowicy natychmiast dostosowuje z kolei położenie głowic zapisujących i odczytujących w celu ochrony danych - to dodatkowa ochrona dysków i poprawa ich niezawodności.

Trzeba mieć też na uwadze, że nieprawidłowo wyważone dyski twarde mogą w systemie wielodyskowym powodować nadmierne wibracje i hałas, co skutkuje pogorszeniem funkcjonowania dysków i skróceniem ich żywotności. Dlatego ulepszona technologia równoważenia dwupłaszczyznowego 3D Active Balance Plus, stosowana w dyskach WD Red Pro, dodatkowo zwiększa ogólną wydajność i niezawodność napędu. 

Kompatybilność i dostępne serie

O czym warto też wspomnieć, to fakt, że dyski WD Red są w pełni kompatybilne z niemal wszystkimi dostępnymi rozwiązaniami NAS na rynku, a producent przeprowadził szeroko zakrojone testy, aby zapewnić tę zgodność. 

WD Red

W ramach dysków twardych WD Red wyróżnić możemy trzy podserie, o nieco odmiennym przeznaczeniu i właściwościach. 

WD Red 

 • Idealne dla biur domowych, profesjonalnych użytkowników, małych i średnich firm oraz konsumenckich i komercyjnych systemów NAS
 • Do systemów NAS zoptymalizowanych pod kątem pracy w trybie RAID z nawet 8 dyskami
 • Przystosowane do obciążeń wynoszących do 180 TB/rocznie i MTBF do miliona godzin
 • 3-letnia gwarancja
 • Pojemności 2-6 TB

WD Red Pro

 • Idealne dla profesjonalnych twórców, średnich i dużych firm oraz komercyjnych/korporacyjnych systemów NAS
 • Do systemów NAS zoptymalizowanych pod kątem pracy w trybie RAID z nieograniczoną liczbą dysków
 • Przystosowane do obciążeń wynoszących do 550 TB/rocznie i MTBF do 2,5 miliona godzin
 • 5-letnia gwarancja
 • Pojemności 2-22 TB

WD Red Plus

 • Idealne dla biur domowych, profesjonalnych użytkowników, małych i średnich firm oraz konsumenckich i komercyjnych systemów NAS
 • Do systemów NAS zoptymalizowanych pod kątem pracy w trybie RAID z nawet 8 dyskami
 • Przystosowane do obciążeń wynoszących do 180 TB/rocznie i MTBF miliona godzin
 • Zoptymalizowane pod kątem obniżonego całkowitego kosztu posiadania (niższy pobór energii)
 • 3-letnia gwarancja
 • Pojemności 1-14 TB

A może SSD?

A co jeśli chcemy przyspieszyć działanie naszego NAS-a? W takim razie warto sięgnąć po dyski SSD z serii WD Red. Aby zwiększyć wydajność systemu oraz skrócić czas reakcji, dobrze sprawdzą się nośniki półprzewodnikowe WD Red SA500. Te podobnie jak HDD z serii WD Red, zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o pracy ciągłej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i przetestowane w takim środowisku. 

WD Red

Dysk SSD pozwoli też na zwiększenie możliwości platformy NAS. Dzięki wykorzystaniu pamięci podręcznej w przypadku dużych plików, dysk WD Red SA500 świetnie sprawdza się m.in. do baz danych służących do przetwarzania transakcji online (OLTP), środowisk wymagających współpracy wielu użytkowników, renderowania zdjęć czy obróbki filmów w rozdzielczości 4K i 8K.

SSD z serii WD Red to także bardziej responsywna praca, ponieważ dyski są zoptymalizowane pod kątem buforowania w systemach NAS, aby zapewniać szybki dostęp do najczęściej używanych plików. Dzięki zwiększonej wytrzymałości SSD WD Red, nie musimy też obawiać się o pracę pod dużym obciążeniem operacji odczytu i zapisu w systemach NAS.

WD Red

W przypadku najbardziej wymagających środowisk urządzeń NAS o ekstremalnym obciążeniu i wysokiej intensywności, warto zainwestować w dyski SSD typu NVMe - WD Red SN700. Krótki czas reakcji systemu i kilkukrotnie wyższa wydajność wykonywania operacji wejścia/wyjścia niż w przypadku SSD SATA sprawiają, że ten dysk jest idealny do wielozadaniowej pracy przy wielu użytkownikach. Nośnik świetnie sprawdzi się w przypadku najtrudniejszych projektów dla małych i średnich firm: od wirtualizacji, poprzez wspólną edycję, aż po przechowywanie dużej ilości danych w magazynie danych i wysokiej wydajności buforowanie, a wszystko to przy jednoczesnym obniżeniu całkowitego kosztu posiadania.

WD Red

Podobnie jak inne dyski z serii WD Red, SN700 również pochwalić może się niezawodnością i dużą wytrzymałością do 5100 TBW (model 4 TB), a producent zapewnia 5 lat gwarancji na te produkty. Dyski SSD WD Red mogą być idealnym dopełnieniem nośników HDD z tej serii, pełniąc rolę bufora pamięci podręcznej, która posłużyć może do przyspieszenia operacji odczytu, zapisu lub odczytu/zapisu. 

Postaw na jakość

Tak jak wspominaliśmy na wstępie, w przypadku dysków dla urządzeń NAS warto postawić na sprawdzone rozwiązania od cenionych producentów, takich jak Western Digital. Firma posiada naprawdę szeroką ofertę w ramach serii WD Red, zarówno pod względem pojemności (do 22 TB), jak wydajności (HDD, SSD SATa i SSD NVMe), a dyski te naszpikowane są technologiami, które wspomagają działanie w ramach środowisk NAS.

WD Red

* Artykuł powstał we współpracy z WD

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: WD Red – zobacz dlaczego warto postawić na sprawdzone dyski dla systemów NAS

 0