Wi-Fi 6 czy Wi-Fi 6E? Który standard będzie najlepszy?

Wi-Fi 6 czy Wi-Fi 6E? Który standard będzie najlepszy?

Standard połączenia bezprzewodowego Wi-Fi nieustannie ewoluuje i postęp jest zauważalny gołym okiem. Niegdyś nowością absolutną było Wi-Fi 5 (ac), które dzięki paśmie 5 GHz na stałe przyjęło się w naszych domach, zamieniając tym samym archaiczne już dziś Wi-Fi 4 (n), opierające się na najczęściej używanym, najbardziej zatłoczonym paśmie 2,4 GHz. Nowe standardy to jednak nie tylko wyższa przepustowość przy połączeniu bezprzewodowym, ale też znacznie szersze spektrum, w którym zmieścić można znacznie więcej kanałów Wi-Fi, a najnowszy, czyli Wi-Fi 6E, jest tego najlepszym przykładem.

 

 

Co to jest Wi-Fi 6E?

Wi-Fi 6E nie jest bezpośrednim następcą dla Wi-Fi 6, lecz jego rozszerzeniem. Rozszerzeniem na miano nowego standardu, ponieważ Wi-Fi 6E potrafi wykorzystać to, czego zwykła wersja Wi-Fi 6 zrobić nie potrafi. Co zatem zmienia Wi-Fi 6E?

Wi-Fi 6E oferuje – tak jak przy Wi-Fi 6 – przepustowość na poziomie 600-9608 Mb/s, a zatem idealnie nadaje się do dzisiejszych światłowodowych połączeń z siecią Internet. Różnic należy się dopatrywać w skuteczności, ponieważ Wi-Fi 6 potrafi wykorzystać wyłącznie zatłoczone dziś pasma 2,4 GHz oraz 5 GHz, a Wi-Fi 6E potrafi operować dodatkowo na znacznie szerszym paśmie 6 GHz (5,925-7,125 GHz).

A zatem w skrócie – Wi-Fi 6E jest to Wi-Fi 6 rozbudowane o dodatkowe pasmo 6 GHz, w którym do dyspozycji otrzymujemy w sumie aż 1200 MHz szerokości na siedmiu kanałach niedostępnych ani dla zwykłego Wi-Fi 6, ani Wi-Fi 5/Wi-Fi 4.

WiFi

Wi-Fi 6E – zalety

Wi-Fi 6E potrafi wykorzystać siedem dodatkowych kanałów o szerokości 160 MHz, które nie są zajęte przez poprzedni standard, a Wi-Fi 6 nie dość, że musi dzielić pasmo z poprzednikami (Wi-Fi 4 i 5), to jeszcze może skorzystać wyłącznie z trzech kanałów o szerokości 160 MHz. Zalety Wi-Fi 6E są zatem widoczne na pierwszy rzut oka i są to znacznie mniejsze zakłócenia oraz możliwość osiągnięcia znacznie wyższej przepustowości.

Wi-Fi 6E świetnie sprawdzi się w najbardziej wymagających zadaniach. Odpowiedni sprzęt wraz z obsługującym Wi-Fi 6E odbiornikiem (smartfon, laptop, karta sieciowa), będą w stanie uzyskiwać maksymalną przepustowość połączenia sieciowego jednocześnie, zapewniając wszystkim podłączonym urządzeniom możliwość oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości, pobierania plików z maksymalną prędkością i grania w gry sieciowe z minimalnym opóźnieniem.

Wi-Fi 6E nie jest zatem podatne na przeciążenia stosowanych do tej pory pasm, co ma miejsce szczególnie dziś – w dobie ciągle rosnącej liczby urządzeń oferujących połączenie bezprzewodowe Wi-Fi.

5GHz vs 6GHz

Do czego wykorzystać Wi-Fi 6E?

W związku z tym, że urządzenia sieciowe korzystające z Wi-Fi 6E nie muszą martwić się o zatłoczone pasma 5 GHz i tym bardziej 6 GHz, standard ten wykorzystać można w najbardziej wymagających zadaniach. Świetnie sprawdzi się podczas streamingu sieciowego na wielu urządzeniach w tym samym czasie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na jednym urządzeniu w domu oglądać Netfliksa w rozdzielczości 4K UHD z HDR, na drugim słuchać podcastów w najlepszej jakości audio, na trzecim grać w gry sieciowe nastawione na rywalizacje, gdzie niskie opóźnienie wynikające z tego standardu przyda się najbardziej, a na ostatnim streamować rozgrywkę z usług pokroju Xbox Game Pass czy GeForce Now w najwyższej możliwej jakości.

Czegoś takiego naturalnie zrobić się w domowych warunkach na starszym sprzęcie nie potrafiącym wykorzystać potencjału Wi-Fi 6E nie da. Nie ze względu na niskiej jakości urządzenia, ale ze względu na limity związane z zatłoczonym pasmem 5 GHz i 2,4 GHz. Wi-Fi 6E nada się zatem tam, gdzie potrzebujemy absolutnie bezkompromisowej wydajności.

ASUS ROG Rapture GX-AXE16000

Dobry router z Wi-Fi 6E

Świetnym dowodem na to, jak istotną rolę odgrywa pasmo 6 GHz w Wi-Fi 6E, i jak potrzebne jest w wyżej wymienionym przypadku, jest router ASUS ROG Rapture GT-AXE 16000. Jednostka ta korzysta właśnie z najnowszego standardu połączenia Wi-Fi 6E i jest ultraszybkim, czteropasmowym routerem zapewniającym maksymalną przepustowość na poziomie aż 16 000 Mb/s, na którą składają się pasma 6 GHz (4804 Mb/s), 5 GHz (4804 Mb/s x2) oraz 2,4 GHz (1148 Mb/s).

Wyposażono go w dwa porty 10 Gbps (WAN i LAN dla podwójnej funkcjonalności), dla bezkompromisowego połączenia światłowodowego, dodatkowy port WAN 2,5 Gbps oraz aż cztery porty LAN 1 Gbps. Wysoka elastyczność z tym związana zapewni ogromną przepustowość dla wszystkich podłączonych do routera urządzeń.

W zarządzaniu tak rozbudowaną funkcjonalnością i bezkompromisową przepustowość zarządza dedykowany układ scalony. Jest to czterordzeniowy procesor 64-bitowy o częstotliwości taktowania 2 GHz, który w połączeniu z chipsetami Wi-Fi, zapewni stabilność i maksymalną wydajność. Chipsetów jest w sumie aż cztery – każdy obsługuje inne pasmo.

ASUS ROG Rapture GX-AXE11000

ASUS projektując tego Behemota nie zapomniał o przydatnych dodatkach. Funkcja RangeBoost Plus to bezpośredni następca uznanej technologii polepszającej zasięg i wydajność Wi-Fi. Producent obiecuje, że dzięki wykorzystaniu najnowszych chipsetów marki Broadcom, był w stanie zwiększyć zasięg sygnału i pokrycie Wi-Fi nawet o 38%. Na tym jednak nie koniec. Router posiada funkcje gamingowe, VPN Fusion, standard bezpieczeństwa WPA 3 z zaawansowaną kontrolą rodzicielską i aplikacją ASUS Instant Guard oraz korzysta z najnowszych rozwiązań w sprzęcie sieciowym – MU-MIMO, OFDMA i oczywiście AiMesh, który pozwala łączyć ze sobą kompatybilne urządzenia przy tworzeniu zaawansowanego systemu Mesh Wi-Fi.

Kolejnym świetnym routerem z Wi-Fi 6E jest ASUS GT-AXE11000, który jest nieco mniej wydajnym modelem od prezentowanego wyżej AXE16000. Tak czy owak, nadal do czynienia mamy z topowym wykonaniem, ponieważ sprzęt oferuje wszystkie niemal wszystkie zalety tego pierwszego. Znakomita wydajność w pasmach 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz, technologie MU-MIMO i OFDMA oraz funkcjonalność związana z zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa WPA3, VPN i kontroli rodzicielskiej. Router wyposażono w jeden port 2,5G WAN/LAN oraz cztery porty LAN 1 Gbps. Wspiera przy tym technologię Mesh Wi-Fi AiMesh.

Oba modele – jak już wspomnieliśmy – korzystają z technologii AiMesh. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać jej pełny potencjał, połączyć ze sobą kilka kompatybilnych routerów ASUS i stworzyć sieć, która pokryje całe mieszkanie, dom czy nawet miejsce pracy w biurze. AiMesh stworzy jedną sieć, a urządzenia końcowe automatycznie połączą się z tym routerem, który oferuje w tym miejscu najlepszy zasięg i przepustowość. Z tych zalety można korzystać nawet podczas łączenia się z routerem w standardzie Wi-Fi 6E.

ZenWiFi ET12

Mesh z Wi-Fi 6E

Jeśli chcesz upewnić się, że cały dom zostanie pokryty zasięgiem Wi-Fi w standardzie 6E, warto postawić na sprawdzony system Mesh. Doskonałość ASUS ZenWiFi Pro ET12 uwidacznia się już po pierwszym kontakcie z tym sprzętem. Nietuzinkowy design i bezkompromisowa wydajność sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających użytkowników.

ZenWiFi Pro ET12 to 12-strumieniowe urządzenie oferujące łączną przepustowość rzędu 11 000 Mb/s, a jednocześnie odpowiednio ustawiony zagwarantuje brak jakichkolwiek martwych stref w domu. Router wyposażono w 10 anten, dwa porty LAN i WAN 2,5 G, funkcjonalną aplikację sterującą, możliwość zarządzania systemem głosowych Ok Google lub Alexa oraz system bezpieczeństwa WPA3 wraz z kontrolą rodzicielską.

ZenWiFi ET12

Wi-Fi 6E – wydajność, na jaką zasługujesz

Wi-Fi 6E to odpowiedź na ciągle rosnące wymagania użytkowników. Pasmo 6 GHz zapewnia nieznaną dotąd wydajność i niezawodność. Niezależnie od tego, czy szukasz routera do niewielkiego mieszkania, czy ogromnego domu jednorodzinnego, gdzie najlepiej sprawdzi się system mesh, podczas planowania warto postawić na najnowszy standard. Nie tylko ze względu na jakość połączenia i wydajność, ale również – a właściwie przede wszystkim – na bezpieczeństwo związane ze standardem WPA3.

*Artykuł powstał we współpracy z ASUS

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Wi-Fi 6 czy Wi-Fi 6E? Który standard będzie najlepszy?

 0