Windows 11 24H2 – lista zmian. Wszystko, co trzeba wiedzieć, o nadchodzącej aktualizacji

Windows 11 24H2 – lista zmian. Wszystko, co trzeba wiedzieć, o nadchodzącej aktualizacji

Nowa aktualizacja Windows 11 24H2 zbliża się do premiery - wprowadzi ona kilka interesujących zmian, którym dokładnie się przyjrzeliśmy.

Windows 11 w wersji 24H2 tak naprawdę został wydany trzy miesiące temu, ale wciąż nie jest dostępny dla większości użytkowników. Obecnie korzystają z niego tylko posiadacze Copilot+ PC z procesorami ARM. Tradycyjne systemy z procesorami Intel i AMD (oraz starsze ARM) nadal korzystają z wersji 23H2 i otrzymają wersję 24H2 pod koniec tego miesiąca lub w październiku. Przejdźmy zatem do przeglądu tego, co nowego ujrzymy w Windows 11, w wersji 24H2:

Pasek zadań, menu Start i Copilot

Pasek zadań (ten u dołu ekranu) w Windows 11 w wersji 24H2, może teraz wyświetlać mniej przycisków. Wskaźniki baterii, głośności i sieci wciąż pozostają jednym przyciskiem, ale będzie można przełączyć się także na uproszczony zegar systemowy i wyłączyć dzwonek powiadomień. Kolejna drobna zmiana w tej sekcji to opcja włączania lub wyłączania sekund zegara zasobnika, która teraz znajduje się w Ustawienia > Czas i język > Data i czas > Pokaż czas i datę.

Microsoft zmienił sposób działania menu szybkich ustawień. Zamiast wyświetlać wybrane opcje, teraz pokazuje wszystkie dostępne opcje w przewijanym widoku. Chociaż nadal można reorganizować te przyciski, aby ulubione znajdowały się na jednej stronie, nie będzie można już usunąć z podglądu tych, których się nie używa.

Menu Start

Największą zmianą w menu Start jest nowa integracja z aplikacją Phone Link. Obok menu Start dodano duży panel, który wyświetla przydatne informacje o telefonie i możliwość wejścia w jego wiadomości, zdjęcia, wskaźniki baterii itd. To świetny dodatek dla użytkowników Phone Link z telefonami z systemem Android.

Poza panelem Phone Link, Windows 11 w wersji 24H2 nie zawiera znaczących zmian w menu Start, z wyjątkiem małego folderu w sekcji „Polecane”, gdzie można uzyskać dostęp do ostatnio dodanych aplikacji. Jeśli zainstalowałeś pięć nowych aplikacji, zamiast szukać ich na liście "Wszystkie aplikacje", możesz po prostu kliknąć folder „Ostatnio dodane” i tam je znajdziesz.

Copilot - asystent AI

Co zaskakujące, integracja Copilot z systemem operacyjnym została mocno ograniczona. Po aktualizacji Copilot nie będzie już wykonywać nawet tak podstawowych czynności jak włączanie trybu „Nie przeszkadzać” czy trybu ciemnego. Zamiast wykonać takie polecenie, wyświetli nam instrukcje, jak to zrobić samemu, krok po kroku.

Microsoft mógł zrobić o wiele lepszą robotę, integrując Copilot z Windows, tak by zwiększyć wygodę korzystania z komputera. Z pozytywnych rzeczy, Copilot działać będzie jako samodzielna aplikacja okienkowa, którą można łatwo przesuwać po pasku zadań, odpiąć, minimalizować itd.

Menu kontekstowe

Microsoft w końcu dodał etykiety do często używanych działań na plikach (takich jak wytnij, kopiuj, wklej, udostępnij, zmień nazwę i usuń). To duża zmiana, która powinna ułatwić nowym użytkownikom Windows 11 zrozumienie, jak korzystać z tego menu. W językach innych niż angielski podpowiedzi te jednak nie zawsze mogą być dobrze przetłumaczone.

Eksplorator plików, ustawienia, zasilanie

Użytkownicy Windows 11 z telefonami z Androidem zyskali możliwość przeglądania plików ze swoich telefonów bezpośrednio w Eksploratorze plików na komputerze. Wersja 24H2 wprowadza również kilka usprawnień Eksploratora plików. Na przykład, można teraz kompresować pliki do dodatkowych formatów archiwów, nie tylko ZIP. Obsługiwane są także TAR i 7Z, można również dostosować dodatkowe opcje, takie jak współczynnik i algorytm kompresji.

Kolejną rzeczą, która nie wymaga już korzystania z klasycznego Panelu sterowania ani Rejestru Windows, jest konfiguracja zachowania systemu po zamknięciu pokrywy laptopa lub naciśnięciu przycisku zasilania. Te opcje są teraz dostępne w Ustawienia > System > Zasilanie i bateria.

Windows 11 w wersji 24H2 umożliwia ustawienie oddzielnych planów zasilania dla pracy na zasilaniu sieciowym i z baterii.  Funkcja oszczędzania energii jest teraz dostępna również na komputerach stacjonarnych dla użytkowników dbających o środowisko.  W kwestii wyglądu systemu, dodano nową sekcję ustawień, w której można dodawać profile kolorów, zmieniać opcje zarządzania kolorami, kalibrować ekran itd. Wcześniej wszystkie te opcje wymagały użycia starego Panelu sterowania.

Ekskluzywne funkcje komputerów Copilot+

Windows 11 24H2 na komputerach Copilot+ oferuje kilka unikalnych funkcji, które nie są dostępne na innych systemach. Oto one:

  • Windows Studio Effects może poprawić oświetlenie, wygładzić skórę, rozmyć tło, utrzymać Cię w kadrze, skorygować kontakt wzrokowy i wprowadzić inne zmiany, aby wyglądać lepiej podczas wideorozmów;

  • Live Captions generuje napisy w czasie rzeczywistym dla dowolnego dźwięku odtwarzanego z dowolnej aplikacji na Twoim komputerze;

  • Paint Cocreator umożliwia generowanie obrazów na podstawie rysunków w programie Paint;

  • Generowanie obrazów w aplikacji Zdjęcia wykorzystuje Twoje sugestie do tworzenia obrazów generowanych przez sztuczną inteligencję;

  • AutoSR umożliwia skalowanie grafiki w grach i generowanie klatek dla lepszego doświadczenia gamingowego.

Inne zmiany i poprawki

  • Voice Clarity było wcześniej funkcją dostępną wyłącznie na urządzeniach z jednostkami przetwarzania neuronowego (NPU), takich jak Surface Pro 9 5G lub najnowsze komputery Copilot+. Jednak Microsoft zoptymalizował model AI dla Voice Clarity, co zmniejszyło jego wpływ na wydajność systemu. Teraz Voice Clarity działa również na tradycyjnych komputerach x86 z procesorami Intel i AMD. Voice Clarity może tłumić hałas tła, aby poprawić jakość dźwięku podczas wideorozmów.

  • Ulepszenia wydajności Dev Drive - Deweloperzy docenią usprawnienia systemu plików. Windows 11 wersji 24H2 obsługuje klonowanie bloków na dyskach Dev - w niektórych przypadkach klonowanie bloków może niemal podwoić prędkość kopiowania dużych plików.

  • Windows 11 w wersji 24H2 wprowadza hotpatching z edycji serwerowych dla zwykłych użytkowników. Aktualizacje są teraz instalowane poprzez mniejsze, przyrostowe różnice, oszczędzając czas, przepustowość i miejsce na dysku. Ponadto hotpatching pozwala instalować niektóre aktualizacje bez ponownego uruchamiania komputera.

  • Tapety HDR - jeśli posiadasz monitor obsługujący HDR, możesz teraz używać obrazów JXR jako tapet o wysokim zakresie dynamicznym.

  • Usunięte i wycofane aplikacje - wersja 24H2 usuwa kilka wbudowanych aplikacji, które są teraz przestarzałe lub wycofane. Należą do nich WordPad (można go odzyskać), Cortana, stara aplikacja Poczta i Kalendarz (zastąpiona przez webową wersję Outlook dla Windows), Mapy, Kontakty oraz Filmy i TV.

Zmiany w wymaganiach sprzętowych

Windows 11 nadal wymaga komputera z procesorem Intel siódmej generacji lub procesorem AMD Ryzen drugiej generacji (lub nowszym), modułu Trusted Platform Module (TPM) i bezpiecznego rozruchu (Secure Boot) - tutaj nic się nie zmieniło. Nowością jest to, że najnowsze funkcje zasilane sztuczną inteligencją wymagają komputera Copilot+ z procesorem Snapdragon X i dedykowanym NPU. Wi-Fi 7 także jest teraz oficjalnie obsługiwane. Jeśli planujesz zakup karty sieciowej Wi-Fi 7 i odpowiedniego routera, Windows 11 24H2 jest dla Ciebie.

Należy pożegnać się z uruchamianiem Windows 11 na urządzeniach z procesorami ARM v8. Od teraz minimalnym wymogiem jest ARM v8.1, co oznacza, że Snapdragon 835 nie może już oficjalnie uruchamiać Windows 11 (właściwie to nigdy nie mógł, ale możliwe było uruchamianie Windows 11 23H2 i starszych komputerach z Windows na ARM po obejściu wymagań sprzętowych).

Poza tym, Windows 11 wersja 24H2 nie wprowadza niczego nowego w zakresie specyfikacji. Jeśli masz stosunkowo nowoczesny komputer z Windows 11, prawdopodobnie będziesz mógł uruchomić Windows 11 24H2 bez żadnych problemów.

Pamiętaj o tym, że Twój Ryzen może działać lepiej z Windows 11 już dziś

Warto pamiętać, że AMD potwierdziło, że znaczący wzrost wydajności dla procesorów Ryzen, który pierwotnie był ograniczony do nadchodzącej wersji Windows 11 24H2, jest już dostępny w obecnej wersji systemu - 23H2.

Aby skorzystać ze wzrostu wydajności, należy znaleźć aktualizację KB5041587 w Windows Update, pobrać ją i zrestartować komputer. Optymalizacja dotyczy procesorów Ryzen z serii 5000, 7000 i 9000, poprawiając ich wydajność w grach nawet o 35% (średnio o 11%).

Aktualizacja ta poprawia współpracę procesorów Ryzen z systemem Windows 11. Decyzja o wcześniejszym udostępnieniu aktualizacji umożliwia wszystkim użytkownikom procesorów Ryzen skorzystanie z lepszej wydajności ich sprzętu.

Wszystkie nowości wersji 24H2 Windows 11 - podsumowanie

Podsumowując w wersji 24H2 menu Start nadal pozostawia wiele do życzenia, tryb ciemny wciąż jest mało użyteczny (nadal nie ma możliwości automatycznego przełączania między jasnym a ciemnym trybem), a Windows 10 wciąż wydaje się szybszy od swojego trzyletniego następcy. Jednak dla tych, którzy przyzwyczaili się do Windows 11 i porzucili Windows 10, wersja 24H2 będzie przyzwoitą aktualizacją, która przynajmniej nie powinna pogorszyć sytuacji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Windows 11 24H2 – lista zmian. Wszystko, co trzeba wiedzieć, o nadchodzącej aktualizacji

 0