Forza Horizon 5 - porady dla początkujących

Forza Horizon 5 - porady dla początkujących

Forza Horizon 5 szturmem zdobyła serca graczy na całym świecie. Według branżowych doniesień, już 10 milionów użytkowników wypróbowało jedną z najlepszych gier wyścigowych w historii. Dużą zasługą jest to, że gra pojawiła się w usłudze Microsoft Game Pass, która zresztą znajduje się aktualnie w promocji (4 zł za 1 miesiąc+ 2 miesiące gratis). Pomimo bolączek z serwerami i pomniejszymi błędami, premiera odbyła się bez większych zgrzytów i to widać po ogólnym zadowoleniu krytyków oraz samych graczy. W serwisie Metacritic Forza Horizon 5 może pochwalić się notą 92/100 (krytycy) lub 87/100 (gracze) na Series X. Dziś prezentujemy Wam garść porad na temat tejże gry. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak zarabiać punkty umiejętności, pieniądze oraz na co zwracać uwagę w mniejszych aspektach. Zapraszamy!

Forza Horizon 5 – Wymagania sprzętowe PC

Minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: AMD Ryzen 3 1200 lub Intel Core i5-4460
 • Karta graficzna: Radeon RX 470 lub GeForce GTX 970
 • RAM: 8 GB
 • Dysk: 110 GB
 • System operacyjny: Windows 10

Zalecane wymagania sprzętowe

 • Procesor: AMD Ryzen 5 1500X lub Intel Core i5-8400
 • Karta graficzna: Radeon RX 590 lub GeForce GTX 1070
 • RAM: 16 GB
 • Dysk: 110 GB
 • System operacyjny: Windows 10

Optymalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: AMD Ryzen 7 3800XT lub Intel Core i7-10700K
 • Karta graficzna: Radeon RX 6800 XT lub GeForce RTX 3080
 • RAM: 16 GB
 • Dysk: 110 GB SSD
 • System operacyjny: Windows 10

Forza Horizon 5 - Jak zdobywać pieniądze? (CR)

Forza horizon 5 poradnik

Na początku zacznijmy z grubej rury – kasa. To się oczywiście liczy najbardziej, bo w taki sposób możemy kupować nowe samochody, posiadłości czy emotki i ubrania. Jak zdobywać pieniądze w Forza Horizon 5? Nic prostszego. Na początku może być Ci trudno dokładnie zbadać sprawę, bo jesteś ciągle bombardowany nowymi rzeczami, a gra z reguły dokładnie nie interpretuje swoich podpowiedzi. Przede wszystkim wyścigi. Za ukończenie danego wyścigu otrzymasz określoną ilość gotówki (CR), która pomnożona zostanie przez wybrany przez Ciebie poziom trudności. Tak, poziom trudności wpływa na ilość CR zdobytych po ukończeniu wyścigu. Im mniej asyst (kontrola trakcji, ABS) tym większy mnożnik. To samo tyczy się poziomu trudności. Na niższych poziomach zdobywasz mniej CR.

Branie udziału w wyścigach pośrednio wpływa też na poziom główny Twojej postaci. W pierwszych poziomach wystarczy około 1500 punktów doświadczenia, by zdobyć kolejny level, a każdy level oznacza jedną nagrodę w postaci Wheel Spina (swojego rodzaju lootboxa). To właśnie te Wheel Spiny są najbardziej lukratywnym sposobem na zdobywanie pieniędzy (CR) w Forza Horizon 5. Dzielą się one na dwie kategorie – zwykłe (pojedyncze) oraz Super Wheel Spin (potrójne). Te drugie zdobywa się przede wszystkim przez odblokowanie Biegłości w danych samochodach oraz kupowanie posiadłości – na przykład kosztująca 1,5 miliona CR posiadłość La Casa Solariega, po zakupie zagwarantuje uzyskanie aż pięciu Super Wheel Spinów.

Jak zarabiać pieniądze w Forza Horizon 5?

 • Wygrywaj wyścigi
 • Zwiększ poziom trudności, wyłącz asysty sterowania
 • Zdobywaj Wheel Spiny i Super Wheel Spiny
 • Zamiast kupować samochody z salonu, kupuj z aukcji
 • Sprzedawaj zdobyte samochody na aukcji

Forza Horizon 5 – jak szybko zdobywać doświadczenie (PD)?

Forza Horizon 5 poradnik

Doświadczenie w Forza Horizon 5 bezpośrednio określa poziom konta głównego. Co za tym idzie? Przede wszystkim nagrody. Za każdy poziom otrzymujesz jeden Wheel Spin, a więc bezpośrednio za pomocą zdobywania doświadczenia, możesz otrzymać dosłownie wszystko. Kredyty, samochody (nawet te legendarne), ubrania i emotki.

Jak szybko zdobywać doświadczenie w Forza Horizon 5? Wyścigi. Tutaj nie ma się nad czym zastanawiać. Im dłuższy wyścig, tym więcej doświadczenia zdobędziesz. Możesz w trakcie wyścigów pokusić się o prowadzenie samochodów, które posiadają przypisane do nich specjalne umiejętności Biegłości. Na przykład w Lamborghini Sesto FE możesz wykupić zwiększoną ilość PD ukończonych wyścigów, a w Jeepie Willy, jeden punkt zagwarantuje ci uzyskanie 7000 PD.

Leveling AFK w Forza Horizon 5

Aktualizacja: Deweloperzy gry stosują dziś sytuację nieaktywności gracza. Jeśli podczas wyścigu, po kilku minutach gra wykryje, że oprócz wciśniętego gazu gracz nie wykonuje żadnych aktywności, zostanie wyrzucony z lobby.

Forza Horizon 5 ma wbudowany system, który umożliwia użytkownikowi korzystanie z asyst. Możesz nawet wybrać taki tryb, w którym samochód będzie prowadził się sam – Ty musisz tylko trzymać gaz. Co to oznacza? Otóż to, że gracze wykorzystują to na swoją korzyść, tworząc trasy bez ruchu ulicznego, gdzie samochody z wysokim współczynnikiem prowadzenia (najlepiej 10) poradzą sobie z każdym dostępnym na trasie zakrętem.

Najbardziej znaną trasą jest Goliath, gdzie gracze tworzą swoje własne scenariusze (na przykład wykonując 50 okrążeń najdłuższej trasy), a później blokują kontroler, by klawisz odpowiedzialny za dodawanie gazu był bez przerwy wciśnięty i… idą spać. Rano wypoczęci wstają z łóżka, by zostać przywitanym ekranem podsumowania 8-godzinnego wyścigu, po którym otrzymają wiele milionów punktów doświadczenia.

Uwaga! Nie otrzymaliśmy bezpośredniego stanowiska dewelopera w tej sprawie. Robicie to na własną odpowiedzialność. Ponadto warto ustosunkować się także do łatki, która rzekomo uniemożliwia już przeprowadzenie wyścigów w trybie AFK.

Jaki samochód i jaki wyścig wybrać? Tak jak wspomniałem, najlepszy będzie tutaj samochód, w statystykach którego widnieje cyfra 10 przy prowadzeniu na danej nawierzchni – z reguły asfalcie. Aktualnie jednym z lepszych do tego celów samochodem jest Lamborghini Sesto FE (ze względu na bardzo wysokie statystyki oraz umiejętności w Biegłości, które dodatkowo zwiększają punkty doświadczenia), który niestety też swoje kosztuje – na aukcji aktualnie kupić można go za około 7 milionów kredytów. Można go zdobyć również z Wheel Spinów. Jak skorzystać z wcześniej przygotowanej trasy? Nic prostszego. Z menu, podczas rozgrywki wybierz Creative Hub, a następnie Laboratorium Zawodów. Stamtąd wystarczy kliknąć Schematy Zawodów i wybrać coś z listy. Z reguły faktyczne schematy są nazwane jako AFK i są popularne wśród społeczności, dlatego warto filtrować ją według własnego uznania.

Forza Horizon 5 - Zdobywanie punktów umiejętności

Forza Horizon 5 poradnik

Drugim środkiem płatniczym w grze są punkty umiejętności, które przeznaczamy na punkty biegłości. Każdy samochód ma własne umiejętności biegłości, a te z kolei różnią się nierzadko zwykłym zastosowaniem. Na przykład Lamborghini Sesto FE posiada dodatki w postaci procentowych bonusów do punktów doświadczenia po ukończonych wyścigach, a Hoonigan Escort – do wykonywania driftów.

Jak zdobywać takie punkty? Nic prostszego. Za wykonywanie różnych manewrów na trasach, na środku ekranu wyświetlają się aktualnie zgromadzona liczba wraz z mnożnikiem, a za każde 100 tysięcy, otrzymujesz jeden punkt umiejętności. Miej na uwadze fakt, że różne samochody mogą mieć inny mnożnik, ale z reguły (jeśli nie doprecyzowano bezpośrednio w biegłości samochodu), mnożnik ten wzrasta o 0,1 punkta, aż do 5 (lub więcej, przy innych samochodach). Jednorazowo możesz zdobyć maksymalnie 10 punktów umiejętności, dlatego nie warto uzyskiwać większej ilości punktów niż 500 000 (już po pomnożeniu).

Co wpływa na punkty? Oprócz mnożników i bonusów w biegłości – utwór w radiu, który mnoży… mnożnik, a ten zwiększa się z 0,1 na 0,2.

Niestety wcześniej znana metoda z wydawaniem punktów biegłości jest już niedostępna. Wcześniej, by otrzymać Super Wheel Spin, wystarczyło kupić niezliczoną ilość samochodów Willy’s Jeep. Jeden kosztował 40 tysięcy kredytów oraz jedynie 5 punktów biegłości, by otrzymać jeden Super Wheel Spin, co mogliśmy powtarzać w nieskończoność. A więc jeśli zgromadziliśmy na przykład 500 punktów, oznaczało to, że mogliśmy wydać je na punkty biegłości w Willy’s Jeep, by uzyskać aż 100 Super Wheel Spinów. Dziś, po wprowadzonej przez deweloperów aktualizacji, jest to 14 punktów w samochodzie Pontiac Firebird Trans AM GTA, który kosztuje 25 tysięcy kredytów lub 11 punktów, jeśli zdecydujesz się na zakup Porsche Cayman GTS (2015). Zatem, za identyczną liczbę zgromadzonych punktów – 500, otrzymamy jedynie 35 Super Wheel Spinów w przypadku Firebirda lub 45 w przypadku Caymana GTS.

Jak szybko zdobywać punkty umiejętności?

Aktualnie jedną z lepszych metod na zdobywanie punktów umiejętności jest drift specyficznym samochodem, który posiada bonusy do właśnie tego trybu. Takim autem może być na przykład 1965 Hoonigan Gymkhana. Po prostu pojedź nim na pas startowy na południu mapy i wykonuj triki aż do momentu uzyskania maksymalnej ilości punktów (500 000 po pomnożeniu).

Drugim sposobem jest wykorzystanie natury tej gry. Jeśli skorzystasz z konkretnego schematu wyścigu, możesz w 30 sekund zdobyć 10 punktów umiejętności, a wszystko to za pomocą niszczenia obiektów na trasie, którą zaplanował ktoś wcześniej. Kod ten to 743324179. Nazwa tego schematu brzmi 10 SP in 30S AUTO 3.0.

Czy da się wyłączyć głos GPS w grze?

Forza horizon 5 poradnik

Tak, da się wyłączyć głos. Pomimo tego, że w większości przypadków się przydaje, niektórych może irytować, dlatego w ustawieniach dźwięku znajdziesz specyficzną opcję GPS Voice. Jej wyłączenie spowoduje, że z gry znikną wcześniej ustalone głosy GPS. Oczywiście w każdej chwili możesz tam wrócić i włączyć je ponownie.

Zapomniane samochody i Barn Finds

Forza Horizon 5 poradnik

W grze napotkać można zapomniane, ukryte samochody, które znajdują się w określonych miejscach na mapie (specyficzny fioletowy okrąg). Twoim zadaniem jest odkrycie miejsca położenia stodoły, podjechanie do niej i przeczekanie aż zapomniany wóz zostanie naprawiony. Proces ten można przyspieszyć przy pomocy zarobionych wcześniej kredytów. Wszystkie Barn Finds dostępne będą po przejściu określonych kroków w grze (to znaczy podczas historii) i nie można odblokować konkretnej lokacji samodzielnie.

Jak zmienić wygląd postaci?

Forza Horizon 5 poradnik

W każdej chwili możesz wejść do kreatora postaci w menu i dowolnie zmieniać wygląd Twojego bohatera. Zmieniać jego ubiór, płeć i głos. Części ubioru zdobywa się ze skrzynek, a właściwie Wheel Spinów i Super Wheel Spinów lub kupując je w odpowiedniej zakładce za wcześniej zarobione kredyty w grze. Modyfikować swoją postać możesz więc do woli, bo do ubioru dochodzą też emotki.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Forza Horizon 5 - porady dla początkujących

 0