Jak rozliczyć e-PIT w 2024? To proste!

Jak rozliczyć e-PIT w 2024? To proste!

To ten czas. Czas, w którym jeszcze kilkanaście lat temu staliśmy w kolejkach do okienka w urzędzie skarbowym i cierpliwie czekaliśmy, by rozliczyć się z fiskusem, złożyć zeznanie podatkowe. Ostatnie lata jednak przyniosły długo oczekiwaną zmianę, która zapewniła komfort milionom ludzi w Polsce – elektroniczny system składania zeznań podatkowych. Aktualnie z systemu może skorzystać każdy, kto ma zamiar złożyć na przykład najpopularniejszy PIT-37. W jaki sposób to zrobić? Jak złożyć PIT w systemie e-PIT w 2024 roku? Sprawdź!

PIT 2024 – jak się zalogować do systemu Ministerstwa Finansów?

e-pit logowanie 2023

Oficjalny system znajdziesz po tym adresem. Po wejściu zauważysz pierwszy etap logowania, który został nazwany: e-Urząd Skarbowy – zaloguj się. Tutaj możesz złożyć PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Po wejściu na stronę logowania, znajdziesz kilka dostępnych metod. Najpopularniejszym jest profil zaufany, ale nie musisz go posiadać, by uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego. Do panelu wejść możesz za pośrednictwem bankowości internetowej i systemu mojeID - po wejściu na stronę swojego banku należy podać dokładne dane osobowe i uwierzytelnić działanie.

Drugą metodą na zalogowanie się, jest przygotowanie wcześniej złożonego (w tym wypadku za rok 2022) zeznania podatkowego oraz dowolnego dokumentu PIT-11 wystawionego przez Twojego pracodawcę w roku bieżącym. Będą potrzebne Ci cztery zestawy danych – przychód roczny za 2023 r. (z jednej, dowolnej pozycji w wypadku uzyskania przychodów z wielu źródeł w PIT-11), przychód za rok 2022 (również PIT-11 z poprzedniego roku lub w zeznaniu z poprzedniego roku), numer PESEL oraz kwota nadpłaty/niedopłaty za poprzedni rok, którą znajdziesz w zeznaniu podatkowym w kolumnie I, poz. 130. Uwaga, jeśli wartość w tej kolumnie wynosi 0, nie będziesz mógł się w ten sposób zalogować na swoje konto.

Trzecia metoda odnosi się do aplikacji mobilnej mObywatel. Wystarczy posiadać aplikację oraz skaner kodu QR. Jeśli nie masz bankowości internetowej i nie chcesz (lub nie potrafisz) zakładać żadnego nowego konta, o które się później trzeba martwić, sposób logowania danymi jest najbardziej przyjazny. Bardziej przyjazny niż stanie w kolejkach.

e-pit

Jak rozliczyć PIT-37?

Po zalogowaniu do systemu, zauważysz sekcję Twoj e-PIT, gdzie znajdować się będą wszystkie potrzebne dokumenty. Tam też znajdują się dane źródłowe, czyli wszystkie dokumenty PIT-11, których mogłeś jeszcze nie otrzymać ani drogą mailową, ani pocztą tradycyjną - pracodawca ma obowiązek takowy wysłać do końca lutego. W każdej chwili możesz przejrzeć wszystkie dostępne dokumenty w postaci pliku PDF. Zakładka e-Urząd Skarbowy to główny system do składania zeznania. Znajdziesz tu swój e-PIT 37 (lub jakikolwiek inny wspierany przez system) za rok 2023 i stąd możesz wybrać, czy rozliczasz się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

System Urzędu Skarbowego w większości przypadków sam tworzy roczne zeznanie podatkowe (PIT-37) za Ciebie w oparciu o przesłane przez wszystkich pracodawców dokumenty. Tutaj znajdziesz swój roczny dochód, ulgi i odliczenia, podatek, numer Twojego rachunku bankowego, na który przelana zostanie nadpłata oraz organizację, do której chcesz przekazać 1,5% podatku. Organizację wybiera się za pośrednictwem numeru KRS, który dla właściwej instancji znajdziesz na głównej stronie organizacji – na przykład szpitala rejonowego, czy fundacji. Po prawej stronie znajdziesz też pierwszą informację o zeznaniu – nadpłata oznaczona kolorem zielonym lub niedopłata, oznaczona kolorem czerwonym.

Na dole ekranu znajdziesz też cztery opcje, w których znajduje się podgląd PIT, zmiana PIT, korekta złożonego wcześniej zeznania oraz potwierdzenie UPO.. To tutaj sprawdzisz jak wygląda Twój PIT, jeszcze przed złożeniem zeznania. Sprawdź, czy wszystko jest w Twoim wypadku w porządku przez wysłaniem dokumentu do Ministerstwa Finansów.

Co to jest UPO i jak go pobrać na swój komputer?

Jeśli wszystkie dane i obliczenia się zgadzają, możesz zatwierdzić swój e-PIT i wysłać go do Ministerstwa Finansów. Pierwszym statusem weryfikacji będzie 302 (PIT w trakcie weryfikacji), ale po chwili, jeśli wszystko się zgadza, zmieni się na status 200 – PIT poprawnie złożony. W tym momencie, w tym samym miejscu, będziesz mógł pobrać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. UPO to nic innego jak dokument, który potwierdza, że złożone wcześniej zeznanie skutecznie przeszło weryfikację. Możesz go pobrać na swój komputer w postaci pliku PDF.

Nadpłata

PIT-37 – do kiedy należy złożyć zeznanie?

PIT-37 należy złożyć do dnia 30 kwietnia 2024 r. Jeśli nie złożysz PIT-37 w podanym wyżej terminie, wygenerowane elektronicznie zeznanie zostanie zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów automatycznie. W każdej chwili możesz też złożyć korektę zeznania podatkowego, jeśli dowiedziałeś się, że w jakimś miejscu popełniono błąd, już po fakcie.

Jak zapłacić niedopłatę za PIT w 2024 roku?

Usługa e-PIT jest tak przemyślana, że nie zabrakło tam specyficznej opcji, która umożliwia rozliczenie się z fiskusem w przypadku niedopłaty. Wskazany zostanie indywidualny mikrorachunek, na który należy przelać pieniądze.

Kiedy otrzymam zwrot za PIT w 2024 roku?

Podatnikowi, który skorzystał z elektronicznego systemu i zatwierdził swój e-PIT, nadpłata zostanie zwrócona na konto (jeśli podane) w terminie do 45 dni od daty złożenia zeznania lub do 30 dni, jeśli posiadasz KDR (Kartę Dużej Rodziny). Im dłużej zwlekasz, tym później otrzymasz pieniądze z nadpłaty.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak rozliczyć e-PIT w 2024? To proste!

 0