Jaką kartę SD wybrać? Na co zwracać uwagę?

Jaką kartę SD wybrać? Na co zwracać uwagę?

Rynek kart SD jest po cichu zajmowany przez rozwiązania chmurowe, ale zanim zdarzy się tak, że ogólnodostępne i tanie połączenie sieciowe zrówna się wydajnościowo z fizycznymi nośnikami danych, trochę wody w rzece upłynie. Z tego też względu wielu użytkowników decyduje się na sprawdzone rozwiązania, a więc pamięć przenośną, co w tym wypadku oznacza nic innego jak karty SD różnego rodzaju. Przed zakupem warto jednak prześledzić temat, ponieważ wybór odpowiedniej dla siebie karty może – i zapewne będzie – mieć kluczowe znaczenie. A więc czym się kierować i ostatecznie na jaki model się zdecydować?

Wideorejestrator

SD czy microSD? Czym się różnią?

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo różnego rodzaju kart SD, które różnią się przede wszystkim rozmiarem i standardem. Najpopularniejsze są oczywiście microSD i SD, a sama kompatybilność powinna widnieć w opisie urządzenia, do którego chcemy taki sprzęt zakupić. Pomimo tego, że w przypadku kart microSD zawsze możemy skorzystać z adaptera do SD (często zresztą dołączanego do zestawu), tego samego z oczywistych względów standardowymi sposobami zrobić się na odwrót nie da.

Jeśli już ustaliliśmy, jakie gabaryty powinna mieć nasza karta, warto prześledzić temat standardów. Na rynku znaleźć możemy kilka, a te z kolei różnią się od siebie pojemnością.

W przypadku SD mamy:

 • SD do 2 GB
 • SDHC powyżej 2GB, do 32 GB
 • SDXC powyżej 32 GB, do 1 TB
 • SDUC powyżej 2 TB, do 128 TB

W przypadku microSD mamy:

 • microSD do 2 GB
 • microSDHC powyżej 2 GB, do 32 GB
 • microSDXC powyżej 32 GB, do 2 TB
 • microSDUC powyżej 2 TB, do 128 TB

Zanim jednak wybierzemy najbardziej pojemny wariant, warto zapoznać się z tematem wstecznej kompatybilności. Jeśli nasze urządzenie wspiera jedynie standard microSD lub SD, nie obsłuży ono tych z dopiskiem HC, XC ani UC. Jeśli jednak nasz sprzęt jest kompatybilny ze standardem microSDXC, możemy wyposażyć go zarówno w microSDXC, jak i HC oraz po prostu microSD. Standardy posiadają zatem wsteczną kompatybilność, ale nie możemy tak po prostu sparować urządzenia ze standardem nowszym, nieobsługiwanym przez nasz sprzęt.

Klasy kart SD

Jeśli już wiemy z jakim standardem jest kompatybilne nasze urządzenie, przejdźmy do najbardziej zawiłej części tego zagadnienia – klas kart SD. Klas tych jest trzy, a te między sobą różnią się ze względu na zastosowanie. Rozróżniamy klasę szybkości (oznaczoną numerkiem w okręgu), klasę szybkości UHS (oznaczoną numerkiem w literze U) oraz klasę szybkości wideo (oznaczoną numerkiem z literą V). Pamiętajmy jednak, że takie oznaczenia mają rację bytu tylko w produktach renomowanych producentów (na przykład Kingston). Bardzo często zdarza się bowiem tak, że chińskie podróbki oznaczenia takowe posiadają, ale nie mają one nic wspólnego z rzeczywistymi certyfikatami, a tym bardziej wydajnością, jaką powinny się odznaczać. Poniższa infografika powinna przybliżyć nam to, z czym mamy do czynienia.

klasy kart SD

Klasa szybkości (oznaczona symbolem C, okręgiem) jest najstarsza i wśród niej znajdziemy kilka podklas. C2 oznacza, że karta SD bądź microSD musi osiągać prędkość przynajmniej 2 MB/s przy zapisie danych. C4 to 4 MB/s, C6 to 6 MB/s, a C10 to 10 MB/s. W sumie nic zawiłego.

Nieco bardziej zawiłe są klasy szybkości UHS (oznaczone literką U z cyfrą arabską ). Tutaj rozgraniczamy dwa rodzaje – U oraz UHS. Klasa U dzieli się na dwie podklasy – U1 oraz U3, dla których minimalna prędkość zapisu danych wynosi odpowiednio 10 MB/s i 30 MB/s. Te wspierają również odpowiedni dla siebie interfejs magistrali UHS. Dla UHS-I (cyfra rzymska) jest to teoretyczna maksymalna szybkość przesyłania danych do 104 MB/s, a dla UHS-II do 312 MB/s.

Karty pamięci z klasą szybkości U1 i U3 mogą wykorzystać jedynie interfejs magistrali UHS-I i nie są zgodne ze standardem UHS-II ani UHS-III. Warto pamiętać również o tym, iż interfejsy magistrali wskazują na teoretyczne maksymalne prędkości odczytu i zapisu, a nie minimalną prędkość zapisu, jak w przypadku klasy szybkości C czy U. A więc jeśli zakupimy kartę pamięci UHS-I U3, mamy zagwarantowaną prędkość minimalną zapisu na poziomie 30 MB/s oraz teoretyczną prędkość maksymalną dla zapisu i odczytu na poziomie do 104 MB/s, jeśli tylko urządzenie końcowe obsługuje interfejs dla magistrali UHS-I. Karta o standardzie UHS-III wspiera magistralę o prędkości dobijającej nawet do 624 MB/s.

Klasą szybkości jest również V, czyli Video Speed Class. Została stworzona ona z myślą o obsłudze wyższej rozdzielczości nagrywanych filmów, rejestrowaniu wielu strumieni wideo i obrazu z kamer 360 stopni, treści VR oraz klipów nawet o rozdzielczości 8K.

Tutaj rozróżniamy pięć podklas, do których należą:

 • V6 (minimalna prędkość zapisu 6 MB/s)
 • V10 (minimalna prędkość zapisu 10 MB/s)
 • V30 (minimalna prędkość zapisu 30 MB/s)
 • V60 (minimalna prędkość zapisu 60 MB/s)
 • V90 (minimalna prędkość zapisu 90 MB/s)

Ostatni standard dotyczy oznaczenia A (A1 lub A2). Oba te standardy spełniają określone wymagania wykonywania liczby operacji wyjścia/wejścia na sekundę (IOPS) oprócz standardowych wymogów co do minimalnej prędkości zapisu na poziomie 10 MB/s. A1 oznacza, że karta musi spełniać 1500 IOPS przy odczycie i 500 IOPS przy zapisie, a A2 4000 IOPS przy odczycie i 2000 IOPS przy zapisie.

Jaka karta pamięci do telefonu z systemem Android?

Informacje podane wcześniej pomogą wybrać nam idealny model karty microSD do naszego telefonu z systemem Android. Jeśli problem kompatybilności mamy już rozwiązany, warto omówić to, do czego chcemy taką kartę wykorzystać. Do najbardziej podstawowych zadań, czyli zapisywania niewielkiej ilości danych, przechowywania, słuchania muzyki lub oglądania zdjęć i krótkich, względnie niskiej rozdzielczości filmów, wystarczy nam karta z oznaczeniem C10, V10, A1 – na przykład Kingston Canvas Select Plus o pojemności 32-512 GB.

kingston canvas select

Jeśli jednak chcemy instalować na niej odpowiednio rozbudowane aplikacje, nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości i korzystać wszędzie i zawsze, warto dopłacić do karty z oznaczeniem V30, A2, UHS-I o wysokiej trwałości – na przykład Kingston Canvas Go! Plus o pojemności 64-512 GB.

Kup kartę pamięci microSD Kingston Canvas Go! Plus najtaniej na Ceneo.pl

Jaka karta pamięci do wideorejestratora?

Wideorejestrator to dziś nieodłączny element wyposażenia samochodu i nie dotyczy to jedynie profesjonalnych kierowców. Jadąc na wycieczkę mamy pewność, że jeśli wydarzy się coś złego, wszystko będziemy mieć udokumentowane. Oczywiście w zależności od modelu wideorejestratora, możemy użyć różniących się od siebie kart SD, ale we wszystkich przypadkach powinniśmy skierować wzrok ku tym, które cechuje wysoka wytrzymałość. Skorzystają z niej zarówno profesjonaliści (w szczególności oni) oraz niedzielni wycieczkowicze.

Kingston hi-endurance SD

Takim sprzętem jest niewątpliwie karta Kingston Hi-Endurance, która w przeciwieństwie do typowych modeli konsumenkich posiada gwarantowany czas eksploatacji wynoszący 26,9 tys. godzin, czyli potrafi zapewnić optymalne warunki pracy urządzenia 24/7 przez trzy lata i taką gwarancję otrzymujemy na wszystkie dostępne warianty. Do dyspozycji otrzymujemy 32-,64- i 128-gigabajtowe modele z klasą szybkości UHS-I U1, C10 A1. Wariant 32 GB i 64 GB zapewnią odczyt i zapis na poziomie odpowiednio 95 MB/s i 30 MB/s, a wersja 128 GB – 95 MB/s i 45 MB/s. Tę drugą polecamy wybrać wtedy, kiedy narze urządzenie nagrywa w rozdzielczości 4K UHD. Nie musimy się również obawiać warunków atmosferycznych, ponieważ karty te potrafią pracować w temperaturach od -25 C do 85 C.

Kup kartę pamięci microSD Kingston Hi-Endurance najtaniej na Ceneo.pl

Jaka karta pamięci do drona?

Dron dronowi nierówny. Z tego też powodu ciężko jest wybrać jeden model karty SD lub microSD, ponieważ wszystko zależy od tego, jakimi parametrami odznacza się zamontowana w dronie kamera. Obowiązują tu zatem standardowe reguły przy wyborze karty pamięci, a więc należy spoglądać przede wszystkim na klasę szybkości wideo (V). Dobrze również, jeśli dana karta wspiera klasę UHS-I, bo wtedy mamy pewność, że w odpowiednim urządzeniu będzie mogła rozwinąć skrzydła. Tak czy inaczej, do najtańszych dronów warto wybrać kartę pamięci z oznaczeniem V10 lub V30. Do tych, które nagrywają w rozdzielczości 1080p przy zachowaniu płynności na poziomie 60 klatek na sekundę, można dorzucić microSD o klasie V30, a dla najbardziej wymagających, czyli użytkowników dronów z kamerą o rozdzielczości 4K 60 FPS lub nawet 8K, przewidziane zostały karty SD ze standardem V60 lub V90.

Kingston canvas plus ract SD

A zatem, do podstawowego drona nada się karta Kingston Canvas Select Plus, do nieco bardziej zaawansowanego Kingston Canvas Go! Plus, a dla najbardziej wypasionego – Kingston Canvas React Plus.

Kup kartę pamięci SD Kingston Canvas Select React Plus najtaniej na Ceneo.pl

Jaka karta pamięci do monitoringu?

Monitoring, szczególnie rozbudowany, to najbardziej wymagający scenariusz dla kart pamięci SD. Z tego względu zdecydowana większość wcześniej wymienionych rzeczy nie ma już racji bytu, ponieważ w tym aspekcie dominują przede wszystkim odpowiednie tryby i najwyższa możliwa wytrzymałość. Do takich zastosowań Kingston przygotował karty pamięci microSD klasy przemysłowej, które są odporne na skrajne temperatury, mają wbudowane funkcje klasy industrial, wysoką wytrzymałość i cechują się odpowiednimi prędkościami zapisu i odczytu.

Kingston industrial SD

Niewątpliwą zaletą Kingston SDCIT2 jest wytrzymałość. Mówimy tutaj nawet o współczynniku TBW na poziomie 1920 TB, 30 tys. cyklach P/E i możliwości pracy w temperaturze od -40 do 85 C. Oprócz tego, karty oferują wsparcie dla korekcji błędów ECC, zarządzania uszkodzonymi blokami, systemu SIP, usuwania pozostałości danych, zabezpieczenie przed awarią zasilania i monitorowania kondycji. Do wyboru mamy kilka wariantów pojemnościowych (8, 16, 32 i 64 GB) i wszystkie charakteryzują się klasą szybkości 10, UHS-I, U3, V30, A1.

Kup kartę pamięci microSD Kingston Industrial najtaniej na Ceneo.pl

Karty pamięci Kingston – do wszystkich zastosowań

Jak widać, Kingston solidnie podchodzi do każdego segmentu na rynku. Nieważne zatem, czy chcemy kupić kartę pamięci do telefonu komórkowego, kamery, czy rozbudowanego monitoringu, ponieważ w ofercie producenta znajdziemy model do każdego z tych zastosowań. Mniej wymagający użytkownicy zapewne wybiorą najbardziej podstawowe, czyli Canvas Select Plus. Nieco bardziej zaawansowani Canvas Go! Plus lub Canvas React Plus, a ci, którzy wymagają najwyższej wydajności oraz najwyższej trwałości – Hi-Endurance lub klasy przemysłowej.

*Artykuł powstał we współpracy z Kingston

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaką kartę SD wybrać? Na co zwracać uwagę?

 0