Jaki rozmiar klawiatury gamingowej wybrać? Na co zwracać uwagę?

Jaki rozmiar klawiatury gamingowej wybrać? Na co zwracać uwagę?

Rynek klawiatur gamingowych w ostatnich latach przeszedł istną metamorfozę. Pomimo tego, że na początku mechaniczne odpowiedniki zwykłych klawiatur były zarezerwowane wyłącznie dla najbardziej zamożnych entuzjastów, bo tak naprawdę liczyły się wówczas tylko przełączniki marki Cherry, na przestrzeni ostatnich lat pojawiła się dla nich ogromna konkurencja. Konkurencja, dzięki której dziś można zakupić świetną klawiaturę mechaniczną dla graczy w rozsądnej cenie. Tylko na jaki rozmiar się zdecydować? Czym one się tak naprawdę różnią?

Rozmiar ma znaczenie. Jeśli mówimy tutaj w kontekście klawiatur mechanicznych oznacza on nie tylko to, ile potrzebujemy zapewnić takiemu urządzeniu miejsca na biurku, ale również to – a właściwie przede wszystkim – jaką funkcjonalność zaoferuje. Klawiatura 80% czy nawet 60% wyposażona jest w mniejszą liczbę przycisków niż klawiatura 100% i choć po te drugie sięgają przede wszystkim gracze, oni również muszą odpowiedzieć sobie na pytanie czy za te kilka miesięcy nie będą potrzebować na przykład sekcji numerycznej.

 

Klawiatura standardowa, czyli 100-procentowa funkcjonalność

Jakiś czas temu klawiatura posiadająca 104 klawisze była po prostu standardem, po który sięgali wszyscy – zarówno gracze, jak i pracownicy biurowi oraz zwykli użytkownicy komputerów domowych. Wraz z rozwojem gałęzi e-sportowej, na rynku zaczęły się pojawiać znacznie mniejsze konstrukcje, ale to właśnie zwykła klawiatura typu Full Size była najchętniej wybierana. Dziś mamy wrażenie, że już nikt o nich nie pamięta, ponieważ rynek z każdej strony zalewany jest fikuśnymi wynalazkami „gamingowymi”, ale na szczęście standard ten nigdzie nie odchodzi, bo na rynku nadal można znaleźć naprawdę ciekawe urządzenia.

100%

Ciekawą klawiaturą dla graczy typu Full Size jest bez wątpienia Genesis Thor 303, którą nabyć można w wersji czarnej lub białej już za ok. 269 zł. Thor 303 to klasyczna klawiatura mechaniczna wyposażona w przełączniki marki Outemu o żywotności do 50 milionów kliknięć. Co ciekawe, producent zdecydował się tutaj umieścić funkcję Hot Swap, a zatem bez problemu można te przełączniki podmienić na inne kompatybilne.

Genesis Thor 303 posiada aluminiową obudowę, podświetlenie RGB i przydatne graczom funkcje typu N-Key Rollover czy pełen anti-ghosting. Nie musimy się tu obawiać o trwałość, ponieważ zastosowano nie tylko wysokiej jakości tworzywo sztuczne, ale również wyprofilowane nakładki wykonane metodą Double Injection (podwójnego wtrysku) o zwiększonej odporności na ścieranie. Nie zabrakło również pełnej kompatybilności z dołączonym oprogramowaniem. W aplikacji zmieniać można niemal wszystkie parametry klawiatury, a zatem mowa o szerokiej możliwości personalizacji. Co ciekawe, stworzone w aplikacji profile można bez problemu zapisać na wbudowanej w klawiaturze pamięć.

Dla kogo taka klawiatura? Pełnowymiarowy sprzęt znajdzie zastosowanie tam, gdzie potrzebna jest sekcja numeryczna i tam, gdzie nie będzie przeszkadzać, a zatem na nieco większych biurkach. Można na niej bez problemu grać i pracować.

80%

TKL – co to właściwie jest?

Klawiatura TKL (Tenkeyless) w zasadzie oznacza „o 10 mniej klawiszy”, choć dokładnie ta sama budowa oznaczana jest jako „80%”. TKL jest często wybieraną wersją przez graczy, którzy przede wszystkim stawiają na kompaktowość. Taka klawiatura, gdzie nie znajdziemy sekcji numerycznej, jest zdecydowanie mniejsza, a zatem łatwiej jest znaleźć dla niej miejsce na biurku. Szczególnie istotną kwestią związaną z TKL jest bezproblemowa możliwość ustawienia jej pod kątem, co zdają się uwielbiać szczególnie gracze spędzający czas w grach nastawionych na rywalizację sieciową pokroju CS:GO, Fortnite, Valorant czy League of Legends.

Na rynku znajdziemy całe mnóstwo dobrych klawiatur TKL, a jedną z nich jest bez wątpienia Genesis Thor 303 TKL. Możemy ją zakupić za ok 229 zł i to w dwóch wariantach kolorystycznych dla maksymalizacji personalizacji (białą lub czarną). Tą konkretną wersję mieliśmy już przyjemność dla was przetestować i w recenzji zdobyła maksymalną ocenę. Chwaliliśmy ją za elegancki i przemyślany design, solidną konstrukcję kadłubka, dobre materiały, kompaktowe rozmiary, funkcję Hot Swap, zjawiskowe i znakomicie prezentujące się podświetlenie LED RGB, wysokiej jakości przewód w oplocie, bogate wyposażenie i dedykowane, sprawnie działające oprogramowanie.

Genesis Thor 303 TKL to mechaniczna klawiatura dla graczy z przełącznikami Outemu o żywotności do 50 milionów kliknięć. Jej wymiary to 355 x 136 x 36 mm, a zatem mowa tutaj o naprawdę kompaktowej budowie. Jak już wspomnieliśmy, można ją kupić już za zaledwie 229 zł, a zatem jest ultraopłacalna.

60%

Klawiatura 60% - małe jest piękne

Ciągła pogoń za innowacjami przyczyniła się do stworzenia klawiatur w rozmiarze 60%. Te bardzo szybko zdobyły uznanie przede wszystkim graczy, szukających wówczas niewielkich urządzeń, które można bez problemu załadować do plecaka i które nie zabierają zbyt wiele miejsca na biurku. Klawiatura typu 60% nie tylko została pozbawiona bloku numerycznego, ale również wielu innych, przeważnie nieużywanych przez graczy klawiszy. Taka klawiatura posiada ok. 58-65 przycisków i choć najbardziej potrzebne funkcje ukryte zostały pod skrótami klawiszowymi, trzeba zdawać sobie sprawę z limitów związanych z tym aspektem.

Na rynku istnieje wiele godnych polecenia klawiatur gamingowych w formacie 60% i jedną z nich jest na przykład Genesis Thor 660, a zatem mechaniczna konstrukcja bezprzewodowa wysokiej jakości. W 2022 roku mieliśmy ją już przyjemność testować i trzeba przyznać, że bardzo nas zaskoczyła. Zdobyła niemal pełny pakiet odznaczeń i najwyższą notę. Chwaliliśmy ją za ciekawy i przemyślany design, solidne wykonanie, którego nie znajdziemy w wielu, nawet kilkukrotnie droższych klawiaturach, bardzo dobre przełączniki mechaniczne marki Gateron o wysokiej trwałości, nakładki puddingowe, które wraz z podświetleniem RGB zapewniają znakomity efekt, pojemne ogniwo (aż 3000 mAh), zapewniające długi czas pracy na jednym ładowaniu i możliwość podłączenia i przełączania się między aż trzema urządzeniami jednocześnie.

Genesis Thor 660 kosztuje… 299 zł i jak na tej klasy sprzęt jest w tej kwocie ultraopłacalna. W cenie otrzymujemy klawisze puddingowe, pełną pracę bezprzewodową, wysokiej klasy nakładki PBT, pojemny akumulator, zjawiskowe podświetlenie RGB, wysokiej klasy stabilizatory (dodatkowo nasmarowane) oraz przemyślane skróty klawiszowe i rozbudowane oprogramowanie. Ten model kupić można w wersji czarnej bądź białej.

100%, 80% czy 60%? Jaką klawiaturę wybrać?

Wybór nowej klawiatury musi być uwarunkowany naszymi preferencjami. Jest to sprawa czysto subiektywna, a zatem uniwersalność tutaj nie istnieje. Jeśli wiesz, że podczas pracy czy jakichkolwiek innych zajęć często korzystasz z sekcji numerycznej, wybierz klawiaturę pełnowymiarową. Jeśli jedyne co robisz, to grasz i korzystasz przede wszystkim z WSAD i dodatkowych przycisków wokół lub po prostu zajmujesz się pisaniem, możesz postawić na TKL (80%) lub 60%. Gracze, którzy nie mają zbyt wiele miejsca na biurku, również mogą zainteresować się dwiema ostatnimi pozycjami.

*Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z Genesis

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaki rozmiar klawiatury gamingowej wybrać? Na co zwracać uwagę?

 0