Lokalizacja telefonu. Jak to zrobić?

Lokalizacja telefonu. Jak to zrobić?

W dzisiejszych czasach, telefon stał się nie tylko narzędziem komunikacji, ale również ważnym urządzeniem, które pomaga nam w codziennym życiu. Możliwość lokalizacji telefonu to funkcja, która zyskuje na znaczeniu zarówno w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia, jak i w sytuacjach, gdy chcemy mieć pewność co do bezpieczeństwa bliskich osób, na przykład w kontekście kontroli rodzicielskiej.

Utrata smartfona jest ze względu na jego wszechstronność bardzo dotkliwa, bo to w nim zazwyczaj trzymamy nie tylko kontakty, ale również wrażliwe dane czy nawet podpiętą bankowość. Zastosowane, nowoczesne zabezpieczenia w mniejszym bądź większym stopniu potrafią chronić przed nieautoryzowanym dostępem, ale po zdeterminowanym złodzieju można się spodziewać wszystkiego. Lokalizacja telefonu jest zatem naszą ostatnią deską ratunku.

Jak zlokalizować telefon?

Zlokalizowanie telefonu jest procesem stosunkowo prostym, ale wymaga wcześniejszego przygotowania i aktywacji odpowiednich funkcji w urządzeniu. Ważne jest, aby pamiętać o włączeniu opcji lokalizacji w ustawieniach telefonu oraz o zainstalowaniu i skonfigurowaniu odpowiednich aplikacji. Różnorodność metod lokalizacji pozwala na wybranie najbardziej odpowiedniej, w zależności od sytuacji i typu urządzenia.

Lokalizacja telefonu z Androidem

Lokalizacja smartfona z systemem Android wymaga aktywacji funkcji 'Znajdź moje urządzenie'. Aby to zrobić, należy wejść w ustawienia telefonu, a następnie w zakładkę zabezpieczeń i lokalizacji. Po aktywacji tej funkcji, w razie potrzeby, można zlokalizować telefon poprzez stronę internetową Google lub odpowiednią aplikację. Dodatkowo, istnieje możliwość zdalnego blokowania urządzenia lub usunięcia z niego danych, co jest szczególnie przydatne w przypadku kradzieży.

W większości przypadków funkcja taka jest domyślnie włączona, ale warto się upewnić. Tak czy owak, do zlokalizowania telefonu wystarczy nam zwykła przeglądarka internetowa, ponieważ wystarczy wejść na stronę google.com/android/find. Tutaj wybieramy interesujące nas urządzenie i jeśli wszystkie omawiane rzeczy są aktywne, będziemy w stanie je zlokalizować. Nie wyświetli nam się idealne położenie co do centymetra, ale można tutaj odtworzyć dźwięk dzwonka, nawet w przypadku wyciszonego telefonu, a także zablokować smartfon lub wymazać z niego wszystkie dane.

Lokalizacja telefonu

Lokalizacja telefonu z iOS

W przypadku iPhone'ów, proces lokalizacji jest podobny. Konieczne jest aktywowanie funkcji 'Znajdź mój iPhone' w ustawieniach iCloud. Po jej włączeniu, można zlokalizować urządzenie za pomocą aplikacji 'Znajdź iPhone' lub przez stronę iCloud.com. Funkcja ta oferuje również możliwość odtwarzania dźwięku na telefonie, co może pomóc w jego odnalezieniu, gdy jest gdzieś w pobliżu.

Lokalizacja może się również odbywać przy pomocy AirTaga, bo dzięki temu niewielkiemu urządzeniu, zlokalizować można nie tylko iPhone’a.

Aplikacja do lokalizacji telefonu

Na rynku dostępne są również inne aplikacje umożliwiające lokalizację smartfona, zarówno dla systemu Android, jak i iOS. Aplikacje te często oferują dodatkowe funkcje, takie jak monitorowanie historii lokalizacji, ustawianie bezpiecznych stref, czy powiadomienia o zmianie lokalizacji urządzenia. Są one szczególnie przydatne w kontekście kontroli rodzicielskiej, pozwalając rodzicom na monitorowanie położenia swoich dzieci. Ważne jest jednak, aby wybierać aplikacje od zaufanych dostawców i zwracać uwagę na kwestie prywatności i bezpieczeństwa danych.

Aplikacji do lokalizacji telefonu jest na rynku całe mnóstwo, a te różnią się od siebie nie tylko sposobem działania, ale również funkcjonalnością. Na przykład aplikacja gdziejestdziecko działa za pośrednictwem numeru telefonu. Są również appki takie jak Cerberus, Glympse, Family Locator czy Prey.

gdziejestdziecko

Źródło fot. gdziejestdziecko.pl

 

Jak namierzyć telefon po numerze?

Namierzanie telefonu po numerze telefonu jest możliwe, ale zazwyczaj wymaga zaangażowania operatora sieci komórkowej. Ta metoda jest często używana w sytuacjach awaryjnych przez służby ratunkowe. W niektórych krajach dostępne są również usługi prywatne, które oferują lokalizację telefonu na podstawie jego numeru, jednak mogą one być ograniczone przepisami dotyczącymi prywatności.

Lokalizacja telefonu po SIM to przede wszystkim aplikacja "Gdzie jest dziecko", którą można aktywować w ramach użytkowania sieci Orange, Play, Plus i T-Mobile. Rzecz jasna nie dotyczy ona wyłącznie dzieci, bo używać może jej dosłownie każdy. Oczywistością jest też to, że nie oferuje ona lokalizacji dowolnego telefonu, ponieważ wymaga zgody właściciela danego urządzenia – potwierdzenie SMS. Aplikacja ta jest dostępna zarówno na Androida, jak i iOS.

Lokalizacja telefonu
 

Podsumowanie

Lokalizacja telefonu jest funkcją, która może być bardzo przydatna w wielu sytuacjach, od odnajdywania zgubionego lub skradzionego sprzętu, po dbanie o bezpieczeństwo bliskich osób. Istnieje wiele metod i narzędzi umożliwiających lokalizację zarówno telefonów z systemem Android, jak i iOS. Ważne jest jednak, aby pamiętać o prywatności i bezpieczeństwie danych podczas korzystania z tych narzędzi.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Lokalizacja telefonu. Jak to zrobić?

 0