Rozwiązania profesjonalne Logitech, czyli jak podnieść jakość i komfort pracy

Rozwiązania profesjonalne Logitech, czyli jak podnieść jakość i komfort pracy

Pandemia koronawirusa już od ponad roku wpływa na nasze życie, zmuszając nas do zmiany wielu nawyków i dostosowywania się do nowej sytuacji. Również w zakresie pracy zawodowej, która dla wielu osób jest teraz pracą zdalną, co oznacza konieczność stworzenia domowego miejsca pracy i wyposażenia go w niezbędne urządzenia. Na początku wydawało się, że to sytuacja przejściowa, więc wielu pracowników nie przywiązywało większej wagi do posiadanych komputerów i akcesoriów, wychodząc z założenia, że się „przemęczą”, bo to i tak rozwiązanie na krótko. Jak się jednak okazuje, wcale nie jest ono tak tymczasowe, jak mogło się wydawać i wielu z nas będzie pracować w takim trybie na stałe (albo już tak pracuje) lub przynajmniej przez dłuższy czas, pora więc zadbać o jakość pracy.

Wybór odpowiedniego sprzętu zwiększa także efektywność naszej pracy i zdziwicie się, ile można osiągnąć wymianą „zwykłej” myszki na coś lepiej przystosowanego do tego zadania. 

W jaki sposób? Wymieniając nietrafiony sprzęt na urządzenia poprawiające naszą wydajność i komfort podczas wykonywania obowiązków, dzięki którym szybko poczujemy różnicę. Ciekawe rozwiązania w tym zakresie znajdziemy choćby w ofercie Logitecha, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać - myszki, klawiatury i inne akcesoria tego producenta od lat regularnie trafiają na nasze biurka. Bo warto pamiętać, że wielogodzinna praca przy komputerze to obciążenie nie tylko dla naszego kręgosłupa, które można ograniczyć odpowiednim fotelem, ale i choćby nadgarstków, więc równie ważne są urządzenia wskazujące, tj. mysz i klawiatura. Co więcej, wybór odpowiedniego sprzętu zwiększa także efektywność naszej pracy i zdziwicie się, ile można osiągnąć wymianą „zwykłej” myszki na coś lepiej przystosowanego do tego zadania. 

Logitech MX Master 3

Co prawda wiele osób może zapytać, po co wydawać krocie, skoro myszkę komputerową można teraz kupić za kilkanaście/kilkadziesiąt złotych niemal w każdym większym sklepie, ale… są myszki i myszki. Jeżeli nasze korzystanie z tego urządzenia ogranicza się do okazyjnego klikania po stronach internetowych, to najtańsze rozwiązania może i zdadzą egzamin, chociaż i tu należy pamiętać o ich ograniczeniach. Kiepski sensor, materiały słabej jakości, niewygodny scroll, głośne przyciski czy irytujący przewód, jeśli tania myszka nie ma wszystkich tych wad, to z dużym prawdopodobieństwem co najmniej kilka, które dyskwalifikują ją do pracy na pełen etat. Jeśli więc chcemy wygodnie i wydajnie pracować przez długie godziny albo wykonujemy specjalistyczne zawody, które wymagają ciągłego klikania, scrollowania, zoomowania i tym podobnych, jak choćby programowanie czy tworzenie treści z obróbką materiałów graficznych/wideo, to musimy wymagać od myszki więcej.

Takich wyzwań z pewnością nie obawia się seria myszek MX Master, w ramach której możemy liczyć na przemyślaną ergonomiczną konstrukcję, świetny sensor, materiały najwyższej jakości, a także wiele opcji personalizacji, dzięki którym dokładnie dostosujemy urządzenie do własnych potrzeb. Najnowszy przedstawiciel tej rodziny, MX Master 3, to mysz bezprzewodowa, dzięki czemu pozwala na pełną swobodę ruchu i nieskrępowaną niczym pracę w każdej sytuacji. I choć na pierwszy rzut oka jej konstrukcja wygląda nieco futurystycznie, to tak naprawdę Logitech zdecydował się tu na zastosowanie klasycznego kształtu z lekką modyfikacją w postaci podpórki pod kciuk. Dzięki temu myszka idealnie dopasowuje się do dłoni i oferuje niespotykaną kontrolę oraz precyzję ruchów - warto jednak zaznaczyć, że jednocześnie jest przez to przeznaczona tylko dla użytkowników praworęcznych.

Do tego cechuje się innowacyjnymi rozwiązaniami, jak choćby dwa scrolle - jeden klasyczny do przewijania w pionie, a drugi obsługiwany kciukiem do przewijania w poziomie. Producent zdecydował się tu na nowe elektromagnetyczne kółko przewijania z technologią MagSpeed wykonane ze stali, które zapewniać ma ogromną precyzję (można zatrzymać przewijanie na wybranym pikselu) oraz szybkość (niemal bezgłośne przewijanie nawet 1000 wierszy w sekundę), a także wrażenia dotykowe. A że MX Master 3 to najbardziej zaawansowany model z serii Master, to nie mogło również zabraknąć hi-endowego sensora o czułości 4000 DPI. 

Co więcej, za sprawą 7 przycisków zyskujemy łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych i często wykorzystywanych funkcji. MX Master 3 zapewnia też możliwość pełnej personalizacji w niemal każdej aplikacji, a do dyspozycji mamy nawet wstępnie zdefiniowane opcje personalizacji dla takich programów, jak Adobe Photoshop, Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro, Google Chrome, Safari, Zoom, Microsoft Teams, Word, Excel, PowerPoint i Edge - wszystko w celu przyspieszenia i podniesienia wydajności pracy. Na uwagę zasługuje również możliwość przenoszenia plików między różnymi komputerami, wystarczy skopiować element na jednym komputerze i wkleić na drugim oraz technologia Easy-Switch, która pozwala na sparowanie myszy z nawet 3 urządzeniami i przełączanie się między nimi jednym kliknięciem. 

Logitech MX Keys 

Następna w kolejce jest klawiatura, z której korzystamy równie często i intensywnie, dlatego powinniśmy sięgnąć po rozwiązanie dobrze dopasowane do naszych potrzeb. Jest duża szansa, że w większości przypadków będzie to MX Keys, które wyróżnia się na wielu płaszczyznach. To klawiatura zaprojektowana dla twórców i programistów oraz wszystkich innych osób, które oczekują najwyższej precyzji, stabilności i niezawodności. Konstrukcja opiera się na przyciskach Perfect Stroke, które charakteryzują okrągłymi brzegami, wgłębieniem na opuszki palców oraz matową powłoką, a także dużą płynnością i dokładnością, dzięki czemu pisanie na klawiaturze to prawdziwa przyjemność. 

Co więcej, przyciski cechuje praktycznie bezgłośna praca, więc nie rozpraszamy się klikaniem i nie przeszkadzamy innym domownikom czy pracownikom, co jest dużym problemem np. w przypadku klawiatur mechanicznych. Konstrukcja bazuje na jednej metalowej płytce, co zapewnia dużą stabilność i sprawia, że możemy też zapomnieć o irytującym ślizganiu się klawiatury po biurku. MX Keys wyróżnia się na tle konkurencji również zastosowanym inteligentnym podświetleniem, bo została wyposażona nie tylko w czujniki oświetlenia otoczenia dostosowujące poziom jasności podświetlenia (ten możemy regulować także ręcznie), ale i czujniki zbliżeniowe wykrywające dłonie, tj. włączające podświetlenie, gdy zbliżamy je do przycisków i wyłączając je, gdy wstajemy od biurka, co pozwala na duże oszczędności energii.

A ma to znaczenie, bo MX Keys to konstrukcja bezprzewodowa, która polega na wbudowanym akumulatorze. Ten po całkowitym naładowaniu oferuje nawet 10 dni intensywnej pracy z włączonym podświetleniem, a jeśli zdecydujemy się na jego wyłączenie, to możemy liczyć nawet na 5 miesięcy działania. Jeśli zaś chodzi o opcje łączności, to klawiaturę połączymy z komputerem za pomocą Bluetooth lub dołączonego odbiornika USB, a co więcej nie jesteśmy wcale ograniczeni do jednego sprzętu. Dzięki funkcji Easy-Switch możemy używać jednej klawiatury z nawet trzema różnymi urządzeniami, przełączając się między nimi jednym kliknięciem - osoby korzystające na co dzień z kilku zestawów z pewnością docenią wygodę tego rozwiązania. Podobnie zresztą jak technologii Flow, dzięki której klawiatura razem z myszką MX Master 3 pozwala na przenoszenie plików i dokumentów między różnymi komputerami. 

Logitech BRIO 4K Stream Edition

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie pracę również bez kamerki internetowej - zdalne wykonywanie obowiązków nierozerwalnie wiąże się z prowadzeniem wideorozmów, a coraz więcej użytkowników idzie też w streaming treści, co automatycznie oznacza wymóg rejestratora dobrej jakości. A że kamerki internetowe w laptopach pozostawiają wiele do życzenia - większość z nich mocno odstaje od możliwości choćby współczesnych smartfonów, coraz częściej są umieszczane w dziwnych miejscach, przez co kadrowanie jesteśmy w bardzo niekorzystny sposób (odchudzanie ramek wokół ekranów ma swoje konsekwencje), a część producentów w ogóle z nich rezygnuje. 

Nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko zainwestować w sprzęt lepszej jakości, jak choćby Logitech BRIO 4K Stream Edition. To bardzo uniwersalne urządzenie do nagrywania i streamingu oferujące rozdzielczość 4K oraz wsparcie dla technologii HDR, dzięki czemu obraz jest wysokiej jakości, pełen szczegółów, a kolory wiernie odwzorowane, nawet w nieidealnych warunkach oświetleniowych, typowych dla zamkniętych pomieszczeń. Logitech zadbał też o możliwość dostosowania kąta widzenia, od szerokiego kąta 90° obejmującego więcej tła po wąskie kąty 65° lub 78°, dzięki którym cała uwaga skupia się na osobie rejestrowanej. 

Dzięki temu możemy dopasować ustawienia kamery do aktualnych potrzeb, a co więcej mamy do dyspozycji funkcję neutralizacji tła z wykorzystaniem AI (do wyboru mamy trzy tryby: rozmycie, usuwanie lub zastępowanie), która zadba o to, by nasz przekaz zawsze wyglądał profesjonalnie, a nasza prywatność była chroniona. Osoby zajmujące się streamingiem z pewnością docenią również płynny, realistyczny i szybki przekaz 1080p w 60 klatkach oraz opcję tworzenia powtórek w zwolnionym tempie, możliwą dzięki wysokiej szybkości przesuwu klatek. 

Logitech Zone Wireless

A skoro już o wideorozmowach i streamingu mowa, to nie obejdzie się również bez odpowiednich słuchawek, dzięki którym możemy odciąć się od rozpraszaczy, skupić na wykonywanych obowiązkach, a przy okazji nie przeszkadzać pozostałym domownikom. Nie da się bowiem ukryć, że praca z domu bywa wyzwaniem, szczególnie jeśli mamy małe dzieci, dlatego warto zainwestować w rozwiązania w stylu Zone Wireless, które wyciszają niechciane dźwięki otoczenia i pozwalają na produktywną pracę w każdych warunkach. Jak sama nazwa wskazuje, konstrukcja jest też bezprzewodowa, więc podczas prowadzenia rozmów możemy poruszać się po pokoju, np. wstać, żeby znaleźć konkretne dokumenty albo sprawdzić, co się dzieje w domu (łączność Bluetooth 5.0 gwarantuje zasięg nawet do 30 metrów), a do tego ograniczamy bałagan wokół biurka. 

Dla osób korzystających z firmowych komunikatorów nie bez znaczenia będzie fakt, że zestaw posiada certyfikaty biznesowe Microsoft Teams i Skype dla Firm, jest kompatybilny z Google Meet i Voice, współpracuje z wbudowaną kontrolą wyciszania dla Zoom oraz innymi popularnymi aplikacjami, takimi jak Cisco Jabber, BlueJeans i GoToMeeting, co gwarantuje bezproblemowe działanie. Podobnie zresztą jak pojemny akumulator, który pozwala na aż 14 godzin rozmów z włączoną redukcją szumów, więc mamy pewność, że w ciągu intensywnego dnia nie zabraknie mu energii, a do tego wspiera bezprzewodowe ładowanie Qi, więc po skończonej pracy możemy go odłożyć na podkładkę ładującą i następnego dnia będzie znowu gotowy do działania. 

Podczas wielogodzinnej pracy docenimy również komfort Zone Wireless, słuchawki oferują wyściełany silikonem pałąk oraz miękkie nausznice z ekoskóry, które gwarantują odpowiednią siłę nacisku (żegnaj, bólu głowy!), a co więcej zastosowane materiały są oddychające i przyjazne użytkownikowi nawet w cieplejszych miesiącach. Do tego możemy liczyć na bardzo intuicyjne sterowanie słuchawkami, zarówno podczas rozmów (mikrofon obsługuje np. funkcję wyciszenia przez obrócenie), jak i słuchania muzyki (regulacja głośności, odtwarzanie i wstrzymywanie). Tak, słuchania muzyki, bo Zone Wireless to nie tylko praca - Logitech tworząc ten zestaw słuchawkowy myślał również o relaksie przy ulubionej muzyce i producent chwali się, że dźwięk słuchawek to efekt wieloletniej pracy jego inżynierów, dzięki czemu możemy cieszyć się audio najwyższej jakości. 

*

Podsumowując, wydajność i komfort pracy zależą od wielu elementów, ale jednym z najważniejszych są zastosowane urządzenia. Bo choć obsługiwać komputer można za pomocą nawet najtańszych myszek, klawiatur i innych akcesoriów, to przesiadka na odpowiednio dobrane szybko pokazuje, ile możemy zyskać. Czasem wystarczy tylko zmienić myszkę i klawiaturę, aby znacznie przyspieszyć pracę, problemy ze skupieniem znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki po wymianie słuchawek na model z aktywną redukcją szumów, a wideokonferencje przestają być codzienną zmorą, kiedy sięgniemy po dedykowaną temu kamerę. Podobnie jest w przypadku większości akcesoriów, szczególnie jeśli wybierzemy urządzenia sprawdzonych producentów i zoptymalizowane z myślą o zastosowaniach profesjonalnych, jak te z oferty Logitech. 

***

Artykuł powstał we współpracy z firmą Logitech

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Rozwiązania profesjonalne Logitech, czyli jak podnieść jakość i komfort pracy

 0