Test prędkości internetu – Speed Test

Test prędkości internetu – Speed Test

Test prędkości internetu to kluczowe narzędzie dla każdego użytkownika sieci, pozwalające ocenić jakość połączenia internetowego. W dzisiejszych czasach, kiedy internet stał się nieodłącznym elementem życia codziennego, jego szybkość może mieć znaczący wpływ na pracę, naukę, a nawet rozrywkę. Prędkość internetu determinuje, jak szybko możemy pobierać pliki czy strumieniować wideo, ale na tym nie koniec, gdyż przepustowość łącza wpływa również na komfort podczas grania w gry online czy prowadzenia wideokonferencji. Przetestuj swój internet!

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Aby sprawdzić prędkość internetu, możesz skorzystać z wielu dostępnych narzędzi do testowania. Jednym z najbardziej popularnych jest Speed Test, który znajdziesz nieco niżej. Wystarczy kliknąć na dowolnym urządzeniu – niezależnie od tego czy jest to smartfon z internetem mobilnym czy komputer lub laptop z dostępem do Wi-Fi i łącza kablowego. Speed test internetu to świetne narzędzie diagnostyczne, ponieważ nie chodzi już wyłącznie o prędkość, ale również o stabilność.

Speed Test – jaki wynik jest dobry?

Dobry wynik w Speed Test to taki, który pozwala użytkownikowi na swobodne użytkowanie sieci internet. Nie można zatem powiedzieć, że dobra będzie przepustowość rzędu 100 Mb/s czy 600 Mb/s, bo wszystko zależy od indywidualnych wymagań gospodarstwa domowego. Łącza do 100 Mb/s w zupełności wystarczają do zwykłego przeglądania stron internetowych i materiałów wideo, ale wszystko się zmienia, jeśli z tego samego łącza korzystają jeszcze inni domownicy.

Gracze na przykład będą czerpać korzyści nawet z ultraszybkich połączeń gigabitowych, światłowodowych, ponieważ im szybszy internet, tym szybciej można pobrać grę z platform takich jak Steam.

Jaka prędkość internetu jest dobra w 2024 roku?

W 2024 roku takim dobrym Internetem uniwersalnym jest ok. 100-200 Mb/s przy pobieraniu i ok. 30-50 Mb/s przy wysyłaniu danych. Nieco inaczej działa to w przypadku smartfonów z internetem mobilnym. Tutaj góruje przede wszystkim łączność 5G, ale zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy posiadają taki abonament, a na dodatek nie wszystkie smartfony zostały wyposażone w moduł 5G. Jeśli chodzi o 4G/LTE, jeśli zauważysz przepustowość na poziomie ok. 50 Mb/s, możesz powiedzieć, że masz dobrą prędkość internetu w 2024 roku.

Jak zwiększyć prędkość internetu?

Prędkość internetu zależy od naprawdę wielu czynników. Rzecz jasna głównym limitem jest nasz abonament w przypadku połączenia kablowego i mobilnego, ale ten drugi aspekt jest jeszcze bardziej rozbudowany, ponieważ prędkość internetu zależy również od ruchu w danej sieci czy siły sygnału. Rzadko kiedy zdarza się tak, że na telefonie zauważymy maksymalną teoretyczną prędkość internetu.

Jak ją zwiększyć? Oczywiście zamawiając wyższy poziom abonamentu u dostawcy internetowego, ale jeśli wiesz, że Twoje łącze powinno w teorii zapewniać ok. 500 Mb/s, a Ty w testach widzisz tylko 100 Mb/s, winowajcą może być również sprzęt sieciowy.

Załóżmy, że zamówiliśmy internet o prędkości 500 Mb/s i że dostawca dorzucił do niego odpowiednio wyposażony router. My jednak widzimy zaledwie 100 Mb/s na komputerze, dlaczego? Być może dlatego, że nasza karta sieciowa oferuje maksymalną prędkość przesyłu rzedu 100 Mb/s.

Założenie jest więc bardzo proste. Internet będzie tak szybki, jak jego najwolniejszy element składowy – abonament, sprzęt sieciowy, komputer, smartfon itp.

Jaka prędkość internetu do 4K?

Rozdzielczość 4K UHD jest 4x wyższa od popularnego Full HD. Cztery razy więcej pikseli wymaga odpowiednio szybszego internetu podczas streamowania, ale to, o ile szybszego zależy również od wybranej platformy. W serwisie Youtube na przykład, filmy 4K UHD są odpowiednio skompresowane i można je z powodzeniem oglądać nawet na łączu o prędkości 50 Mb/s. Im więcej użytkowników będzie oglądało, tym wyższa wymagana prędkość. Tyczy się to również płynności. W serwisie Youtube materiał 4K UHD o płynności 24 klatek na sekundę wymaga mniejszej przepustowości niż ten sam materiał ale o płynności 60 klatek na sekundę.

Inaczej jest na przykład w serwisie Netflix w najdroższym abonamencie, oferującym dostęp do materiałów 4K UHD. W odpowiedniej aplikacji Netflix potrafi użyć przepustowości na poziomie nawet 400-500 Mb/s, ale nie oznacza to, że jest to wymogiem. Po prostu Netflix korzysta zazwyczaj z maksymalnej przepustowości naszego łącza.

Jaka prędkość internetu do domu?

Ostateczna przepustowość naszego łącza zależy od osobistych wymagań wszystkich użytkowników w domu. Jeśli mieszkamy samotnie i zazwyczaj korzystamy jedynie z serwisu Youtube czy ITHardware, w zupełności wystarczy nam internet o prędkości 50 Mb/s. Schody zaczynają się w momencie, w którym jesteśmy zapalonymi graczami.

Gracze to bardzo wymagająca grupa odbiorców, bo zależy im już nie tylko na przepustowości, ale również na niskich opóźnieniach i stabilnym łączu. Załóżmy, że chcemy pobrać nową grę na swój komputer, która „waży” 100 GB. W przypadku internetu 50 Mb/s pobierzemy ją w ok. 266 minut, zakładając, że będziemy ją pobierać maksymalną prędkością 6,25 MB/s. Internet 600 Mb skraca ten czas do zaledwie 22 minut, bo pobierać będziemy z prędkością ok. 75 MB/s.

Test prędkości internetu
 

Speed Test - Jaki ping do gier online?

Test prędkości internetu to nie tylko sama prędkość. Bardzo często przepustowość łącza nie jest źródłem naszych problemów – szczególnie w grach online. Tu najważniejszym czynnikiem wpływającym na komfort jest ping, czyli opóźnienie. Im niższy on jest, tym mniejsze opóźnienia i większa responsywność akcji na ekranie monitora. Lag, czyli wyraźnie wyczuwalne opóźnienia między akcją i reakcją skutecznie rujnuje nasze plany na spędzenie czasu w tytułach online. Dobry ping to ok. 15 ms, ale bawić można się również przy 50 ms, bo nawet przy takiej wartości człowiek nie jest w stanie wychwycić opóźnienia związanego z łączem. Opóźnienia rzędu 150 ms natomiast są już wyraźnie wyczuwalne i nie polecamy przy takowym grać w gry online.

Ping zależy od wielu czynników. Na przykład mieszkaniec Warszawy, użytkujący internet z Vectry będzie mieć niższy ping niż mieszkaniec Rybnika, korzystający z oferty tego samego dostawcy – ta druga znajduje się dalej od centrali, a na jej drodze może stać wiele sprzętu sieciowego samego dostawcy. Inne opóźnienie zauważymy w przypadku internetu mobilnego, a inny w przypadku internetu światłowodowego.

W teście prędkości łącza internetowego ping jest powiązany również z wartością jitter. Im wyższa jest ta wartość, tym bardziej niestabilny ping, który raz może wynosić bardzo komfortowe w użytkowaniu 40 ms, a raz 400 ms. W taki sposób nie da się grać w gry online.

Test prędkości internetu - Mb/s i MB/s

Podczas pobierania materiałów – na przykład gier na platformie Steam, zamiast jednostki Mb/s, jaką reklamuje się w przypadku dostawców internetu, widać MB/s, czyli megabajty, a nie megabity na sekundę. Jeden bajt to osiem bitów, a zatem, posiadając internet o prędkości 500 Mb/s, w trakcie pobierania zauważymy maksymalnie ok. 62,5 MB/s. Test prędkości internetu przedstawia tę pierwszą jednostkę, ale każdej chwili, jeśli wolisz operować megabajtami, możesz podzielić widoczną wartość przez osiem. Wówczas otrzymasz MB/s.

Mam internet 600 Mb/s, dlaczego widzę tylko 300 Mb/s?

Jeśli jesteś pewny, że Twój sprzęt potrafi wykorzystać maksymalną przepustowość rzędu 600 Mb/s, a widzisz jedynie 300 Mb/s, zostałeś ofiarą marketingu. Nieczyste zagrywki dostawców internetowych nie są już na szczęście tak szeroko wykorzystywane, jak kiedyś, ale nadal można spotkać termin typu „internet DO 600 Mb/s”. Przedrostek DO oznacza właśnie to, co oznacza – liczyć możesz na prędkość DO 600 Mb/s, ale niekoniecznie NA 600 Mb/s. Na przykład w Vectrze, trzeba przeczytać regulamin usługi i umowę, bo to tam zawarta jest informacja o przepustowości minimalnej, która w przypadku pakietu internetowego 600 Mb/s wynosi 300 Mb/s.

Obserwuj nas w Google News

Tagi

Internet

Pokaż / Dodaj komentarze do: Test prędkości internetu – Speed Test

 0