W jaki sposób wybrać hulajnogę elektryczną? Na co zwracać uwagę?

W jaki sposób wybrać hulajnogę elektryczną? Na co zwracać uwagę?

W dzisiejszych czasach, kiedy ruch miejski zaczyna przypominać pokonywanie skomplikowanego toru przeszkód, hulajnogi elektryczne stają się niezwykle popularnym rozwiązaniem, pozwalającym na szybkie przemieszczanie się bez stania w korkach. Wybór odpowiedniej nie jest jednak łatwy, bo rynek oferuje dziesiątki różnych modeli, które różnią się wieloma parametrami. Ale spokojnie, dziś podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze takiego pojazdu i jak nie dać się „złapać” na marketingowe obiecanki. Swoją drogą, wcześniej stworzyliśmy już ranking hulajnóg na 2023 rok, dlatego gorąco zachęcamy do zapoznania się również z tym artykułem.

Wybierając nowe urządzenie, zazwyczaj kierujemy się opiniami i recenzjami dostępnymi w sieci, ale w większości przypadków wcale nie musimy studiować całych artykułów, ponieważ wystarczy znać kilka kluczowych aspektów kupowanego sprzętu. W przypadku hulajnóg elektrycznych wybór powinien być podyktowany nie tylko samą ceną, ale również zasięgiem, wagą, mocą zastosowanego silnika, zaawansowaniem technologicznym i funkcjami czy mobilnością podczas transportu danej jednostki. 

Czym kierować się przy wyborze hulajnogi elektrycznej?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku hulajnóg elektrycznych ważne są przede wszystkim kluczowe dla tego pojazdu parametry. Nie pojedziesz bowiem za daleko, jeśli maksymalny udźwig danego modelu wynosi zaledwie 80 kg, a ty ważysz powyżej stówy. Nie pojedziesz dynamicznie, jeśli zastosowany silnik nie ma zbyt dużo mocy i momentu obrotowego. Nie pojedziesz daleko, jeśli akumulator nie ma odpowiedniej pojemności. To wszystko ma ogromne znaczenie.

Hulajnoga elektryczna

 

Moc i prędkość

Zgodnie z polskim prawem możesz poruszać się hulajnogą elektryczną z prędkością maksymalnie 20 km/h, ale nie oznacza to wcale, że na taki właśnie model powinieneś postawić. Zdecydowanie lepiej wybrać pojazd z dobrym układem napędowym, który pozwala teoretycznie na osiągnięcie wyższych prędkości, ale jest wyposażony w ogranicznik prędkości niż mniej sprawny silnik, którego prędkość maksymalna wynosi 20 km/h, bo po prostu nie potrafi napędzić hulajnogi do wyższych prędkości, co widoczne jest szczególnie wśród najtańszych urządzeń. 

Warto zatem „wziąć nieco na zapas” i korzystać z ogranicznika lub w przypadku jego braku – zdrowego rozsądku. Jeśli na drodze będzie akurat bezpiecznie lub będziemy chcieli rozpędzić się na prywatnym terenie, będziemy mogli to zrobić dużo łatwiej na hulajnodze z nieco mocniejszą jednostką napędową. Tym bardziej, jeśli wysoka moc zostanie połączona z dużym momentem obrotowym, który wpływa przede wszystkim na dynamikę i przyspieszenie, szczególnie na wzniesieniach. Nie warto zatem inwestować pieniędzy w hulajnogi o słabych parametrach dotyczących silnika. Dobrą hulajnogą ze sztucznym ogranicznikiem, która nie dostanie “zadyszki” na wzniesieniach czy tym bardziej na prostej drodze, jest Ninebot Kick Scooter MAX G2.

Hulajnoga elektryczna

Bateria i zasięg

Nie licząc silnika, największe znaczenie w hulajnogach elektrycznych ma zastosowany akumulator. Większa pojemność oznacza z reguły większy zasięg i rzadsze sięganie po ładowarkę. Pamiętaj tylko, że z baterią wiąże się pewien duży kompromis. Większe ogniwo to wyższa waga i tego – przynajmniej przy aktualnie stosowanych akumulatorach litowo-jonowych lub litowo-polimerowych – przeskoczyć się nie da. Owszem, możesz zainwestować w taką hulajnogę, która została wyposażona w baterię o pojemności nawet 960 Wh, ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że może ona ważyć ponad 35 kilogramów (to taki bardziej ekstremalny przypadek). Nie ma to już nic wspólnego z typową mobilnością, prawda? 

W tym wypadku warto rozważyć złoty środek, czyli kompromis między zasięgiem i wagą, a świetnym przykładem jest ważąca nieco ponad 24 kilogramy hulajnoga Ninebot Kick Scooter MAX G2, która dzięki akumulatorowi o pojemności aż 15300 mAh, może zapewnić maksymalny zasięg rzędu 70 km.

Oczywiście, wymagania co do zasięgu jednostki są bardzo subiektywne i jedna osoba oczekuje, że w ciągu jednego dnia przejedzie na hulajnodze 10 km, a inna 40 km, ale to jeden z tych parametrów, które koniecznie należy brać pod uwagę. Warto jednak pamiętać, że zasięg hulajnóg czy ogólnie pojazdów elektrycznych, nie jest stały i zmienia się wraz ze stopniem zużycia baterii, obciążeniem, prędkością, wiatrem czy nawet temperaturą otoczenia. 

Po dwóch latach dany pojazd, właśnie przez zużyte ogniwa, przejedzie mniejszy dystans niż w dniu zakupu, a w zimowych warunkach również nie ma co liczyć na dystans, który przejechałeś na jednym ładowaniu w lato. Tu również warto więc wziąć „nieco zapasu” i jeśli chcesz przejeżdżać hulajnogą 20 km dziennie, zainteresuj się modelami oferującymi nawet 40 km zasięgu.

Nowsze, lepsze modele hulajnóg korzystają z systemu rekuperacji. To znaczy potrafią zamieniać energię kinetyczną w elektryczną i tym samym ładować akumulator nawet w trakcie jazdy. Oczywiście o wynalazkach pokroju perpetuum mobile mowy być tu nie może, ale wydłużenie zasięgu nawet o kilka kilometrów bywa naprawdę przydatną funkcją. Zresztą, dokładnie to samo widzimy w samochodach elektrycznych.

Dochodzi tu jeszcze kwestia szybkiego ładowania urządzenia, bo niektóre modele oferują taką funkcję, choć nie jest ona tak istotna jak zasięg. Dobrze jest widzieć, że urządzenie ładuje się w zaledwie 4 godziny, ale musisz zadać sobie pytanie, czy faktycznie tego potrzebujesz. Bo jeśli ładujesz hulajnogę w nocy, na przykład korzystając z dobrodziejstw nocnej taryfy, by zaoszczędzić nieco grosza na rachunku za prąd, inwestować w takową nie musisz. Szybkie ładowanie wspiera na przykład model Ninebot Kick Scooter MAX G2, tutaj baterię o pojemności aż 15300 mAh naładujesz w zaledwie 6 godzin.

Hulajnoga elektryczna

Waga i konstrukcja

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze nowej hulajnogi elektrycznej jest waga netto. Jak już wspominaliśmy, zależy ona od kilku czynników, ale modele dla osób dorosłych najczęściej mieszczą się w granicach ok. 15-25 kg. Musisz po prostu zdawać sobie sprawę z faktu, że chociaż codzienne przenoszenie pojazdu o wadze worka ziemniaków może poprawić twoją siłę, to nie wpływa zbyt pozytywnie na komfort użytkowania samego pojazdu. Nikt przecież nie chce codziennie wnosić 30 kilogramów żelastwa na czwarte piętro, prawda?

Konstrukcja hulajnogi również ma ogromne znaczenie i chodzi tu przede wszystkim o wymiary. Hulajnogi dla dzieci nie będą dobrym wyborem dla osób mierzących 2 metry, a naprawdę duże urządzenia nie sprawdzą się u bardziej filigranowych osobników. Podczas wyboru konkretnego modelu sprawdź zatem, jakie rekomendacje odnośnie wzrostu i wagi podaje sam producent.

Konstrukcja to jednak nie tylko ergonomia, ale również mobilność. Chcesz dojeżdżać hulajnogą z domu do metra, które następnie zabierze cię do pracy lub szkoły? Postaw na składaną i lekką konstrukcję, którą zdecydowanie łatwiej się przenosi. Dobrym przykładem lekkiej i ergonomicznej hulajnogi jest Ninebot KickScooter F2 Pro D. Waży zaledwie nieco ponad 18 kg, co jak na jej osiągi, o których jeszcze opowiemy, jest naprawdę dobrym wynikiem.

Bezpieczeństwo

Kwestia bezpieczeństwa, gdybyśmy mieli wymieniać wyżej wymienione podpunkty od najmniej do najbardziej ważnego, zajęłaby zapewne ostatnie (czyli pierwsze) miejsce. Bezpieczeństwo to podstawa i absolutnie nie wolno tego bagatelizować. Dobre hamulce, oświetlenie, dodatkowy osprzęt i zabezpieczenie przed kradzieżą powinny być ściśle związane z tym konkretnym rodzajem komunikacji. Wybierz zatem sprawdzoną hulajnogę, która na nich nie oszczędza - oczywiście osprzęt należy kupić już we własnym zakresie (np. kask), ale lepiej dmuchać na zimne i wydać kilka dodatkowych stówek, niż później żałować, bo każda kolizja może być opłakana w skutkach.

Cena i opłacalność

W przypadku wielu różnych produktów, szczególnie elektronicznych, istnieje pewna umowna cecha sprzętu nazywana opłacalnością. Jest ona ściśle powiązana z ceną, aczkolwiek nie ten aspekt jest w niej najważniejszy. Najważniejszy jest stosunek jakości/wydajności do ceny. To właśnie tą kwestią powinna kierować się zdecydowana większość użytkowników szukających nowego sprzętu, w tym hulajnogi. Wyjątkiem są tu osoby, chcące nabyć absolutnie topowy sprzęt, który ze względu na wysoką cenę nigdy nie zaprezentuje się jako opłacalny oraz użytkownicy, którzy mają określony, bardzo niski budżet na dane urządzenie. Opłacalną hulajnogę kupić można już za ok. 2000-3000 zł, na przykład wysokiej klasy Ninebot KickScooter F2 Pro D. Lepsze, bardziej zaawansowane technologicznie modele, jak na przykład Ninebot Kick Scooter MAX G2, to już wydatek rzędu ok. 3000-4000 zł.

Hulajnoga do 3000 zł. Wysoka mobilność w zasięgu ręki dzięki Ninebot KickScooter F2 Pro D

Ninebot KickScooter F2 Pro D

Dobra, mocna i przede wszystkim odznaczająca się wysokim poziomem mobilności hulajnoga to świetny wybór dla każdego użytkownika. Warto zainteresować się w tym wypadku modelem Ninebot KickScooter F2 Pro D.

Jest to hulajnoga dla nieco bardziej rosłych nastolatków oraz dorosłych. Producent podaje, że maksymalne obciążenie wynosi aż 120 kg, więc problemów nie będą miały osoby nawet ze wzrostem ok. 1,9-2m. Mierzy ona 1158 x 570 x 1252 mm (lub 529 mm, jeśli ją złożymy) i waży zaledwie 18,5 kg. Można się zatem spodziewać małego zasięgu, prawda? Cóż, niekoniecznie, ponieważ producent zastosował tu ogniwo o pojemności 460 Wh, które wystarczy na przejechanie nawet 40 km.

Hulajnoga wyposażona została w silnik o mocy znamionowej 450 W (900W maks.), który radzi sobie nie tylko na płaskim terenie, ale również na wzniesieniach i to o kącie nachylenia aż 22%. Do dyspozycji otrzymujemy tu przednie zawieszenie sprężynowe, wodoszczelność potwierdzoną certyfikatem IPX5, inteligentny system zarządzania baterią, którą naładujemy w 8 godzin od 0 do 100%, dwa hamulce (przedni tarczowy i tylny elektroniczny z rekuperacją), pełne oświetlenie o mocy 2.1 W wraz z kierunkowskazami, donośny klakson i koła o średnicy 10 cali z oponami pneumatycznymi, bezdętkowymi.

Hulajnogę można połączyć z aplikacją przy pomocy Bluetooth, a wszystkie potrzebne informacje są wyświetlane na ekranie LCD w centralnej części kierownicy. Sprzęt oferuje trzy tryby jazdy i konfigurowalny tryb sportowy.

Dobra hulajnoga z wysokiej półki do 4000 zł – Ninebot Kick Scooter MAX G2

Ninebot Kick Scooter MAX G2

Ninebot KickScooter MAX G2 to przystosowana do użytkowników w wieku 14+ (o maksymalnej wadze 120 kg) hulajnoga elektryczna o wymiarach 1210 x 570 x 1264 mm (lub 605 mm, jeśli ją złożymy, bo taka funkcja jest oczywiście wspierana). Pojazd waży przy tym sporo, bo 24,3 kg, ale jak już wspomnieliśmy w trakcie omawiania kwestii baterii i zasięgu, ma to swoje uzasadnienie. Akumulator o pojemności aż 15300 mAh, który naładujemy do pełna w ok. 6 godzin, w zupełności wystarczy, by w określonych warunkach przejechać nawet 70 km, choć typowo (średnio) należy się spodziewać zasięgu rzędu ok. 50 km.

Hulajnogę napędza bardzo wydajny silnik o mocy znamionowej aż 450 W (900 W maks.), który pozwala rozpędzić się maksymalnie do 20 km/h (ogranicznik prędkości) i świetnie radzi sobie na wzniesieniach. W tym modelu to aż 22% kąt nachylenia, więc mowa o solidnych, niemal topowych wynikach.

Hulajnoga wyposażona została w hydrauliczne zawieszenie przednie i tylne zawieszenie z podwójnymi sprężynami. Za hamowanie odpowiada elektroniczny hamulec z rekuperacją na tylnym kole oraz bębnowy na przednim. Hulajnoga korzysta również z zaawansowanej kontroli trakcji TCS i porusza się na 10-calowych, samonaprawiających się pneumatycznych oponach bezdętkowych.

Na pokładzie znaleźć można także klakson i pełny zestaw certyfikowanego oświetlenia LED o mocy 2,1 W, zarówno z przodu, jak i z tyłu, wraz ze wskaźnikami. Na samej kierownicy umieszczono centralny wyświetlacz LCD ze sterownikiem, który komunikuje się za pośrednictwem aplikacji i bezprzewodowej łączności Bluetooth. Hulajnoga wspiera również funkcję Apple Find My i oferuje trzy tryby jazdy, czyli Eco, Drive i Sport (konfigurowalny) oraz jeden tryb chodzenia.

Wybór staje się prostszy!

Jak widać, jest kilka naprawdę przydatnych informacji, którymi należy się kierować przy wyborze hulajnogi elektrycznej. Do tej listy można jeszcze dopisać kilka, na przykład możliwość integracji pojazdu z dedykowaną aplikacją czy funkcjonalność związaną z samym sterownikiem, aczkolwiek nie odgrywają one tak dużego znaczenia, jak wcześniej wymienione. Wiesz już zatem, na co zwracać uwagę i poznałeś dwa polecane przez nas modele – jeden do codziennego użytku dla zdecydowanej większości użytkowników i jeden dla tych najbardziej wymagających. Teraz wybór należy do ciebie. Hulajnogi elektryczne Segway kupisz na oficjalnej stronie internetowej.

*Artykuł powstał we współpracy z Segway-Ninebot

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: W jaki sposób wybrać hulajnogę elektryczną? Na co zwracać uwagę?

 0