Zestawienie darmowych programów do czyszczenia & przyśpieszenia komputera

Zestawienie darmowych programów do czyszczenia & przyśpieszenia komputera

Zestawienie darmowych programów do czyszczenia i przyśpieszenia komputera

Aby nasz komputer był w dobrej kondycji, nie wystarczy tylko dbać o jego regularne czyszczenie ze zbierającego się kurzu czy co jakiś czas wymieniać pastę termoprzewodzącą. Kluczową rolę gra między innymi system operacyjny, który z czasem z różnych powodów potrafi znacząco spowolnić komputer, a zwłaszcza jeżeli nie przykładamy odpowiedniej uwagi do jego regularnego opróżniania z gromadzących się plików-śmieci. Proces ten można przeprowadzić ręcznie, jest on jednak czasochłonny, dlatego też z pomocą przychodzą do nas wszelkiej maści cleanery, pozwalające zwolnić trochę przestrzeni dyskowej, delikatnie przyśpieszyć komputer, oczyścić ram i nie tylko. Niestety spora część z nich posiada płatną licencję, przez co niekoniecznie każdy może sobie pozwolić na korzystanie z nich. Dziś dla odmiany pod lupę weźmiemy kilka najpopularniejszych programów z darmową licencją.

Nieczyszczone regularnie pliki-śmieci potrafią nie tylko zająć sporo przestrzeni dyskowej, ale także znacząco spowolnić nasz komputer czy w najgorszym wypadku doprowadzić do powstawania różnorakich błędów systemu.

Jak już ustaliliśmy poza wirusami największym zagrożeniem dla sprawnego funkcjonowania komputera, są zalegające pliki-śmieci zalegające w pamięci przeglądarki, pamięci podręcznej, logach, folderach będących pozostałościami po odinstalowanych aplikacjach itd. Nieczyszczone regularnie potrafią nie tylko zająć sporo przestrzeni dyskowej, ale także znacząco spowolnić nasz komputer czy w najgorszym wypadku doprowadzić do powstawania różnorakich błędów systemu. Aby uniknąć najgorszego, wystarczy zwyczajnie regularnie, ze sporą dokładnością i starannością przeprowadzać kompleksowe czyszczenie, co zaoszczędzi nam formatowania dysków czy uporczywego spadku wydajności.

Total PC Cleaner

Licencja: Darmowa

Najbardziej podstawowym spośród wszystkich testowanych przez nas dziś programów jest Total PC Cleaner od firmy Microsoft. Samą nakładkę można uznać za bardzo minimalistyczną i nie oferuje ona zbyt wiele, jednak aplikacja robi to co ma w założeniu. Wyszukuje ona przede wszystkim zalegające pliki cache i opcjonalnie pozwala też wyczyścić folder “Pobrane”, gdzie domyślnie znajdują się wszystkie nasze dokumenty, grafiki, pliki wykonywalne ściągnięte z internetu. Naszym zdaniem jest to ciekawa alternatywa dla osób, które nie szukają mnogości funkcji, a jedynie sprawnego programu zastępującego manualne opróżnianie cache. Na zakończenie Total PC Cleaner to program w pełni darmowy, chociaż posiada on również płatną wersję, która dostępna jest na okres dożywotni w cenie około 77 zł.

Total PC Cleaner

Wise Disk Cleaner

Licencja: Darmowa z wyjątkiem zastosowań komercyjnych

Następnym godnym uwagi programem jest Wise DIsk Cleaner, o dosyć prostym, aczkolwiek niekoniecznie przyjemnym wizualnie laoutem. Najważniejszy jest jednak nie wygląd a jego funkcjonalność, za którą można go pochwalić, chociaż program ten skupia się na najbardziej podstawowych funkcjach takich jak czyszczenie pamięci ze śmieci systemowych, pozbywanie się cache przeglądarek i aplikacji, ciasteczek, a także zalegających pozostałości po odinstalowanych aplikacjach. Można więc powiedzieć, że jest to nieco bardziej rozbudowana konkurencja dla Total PC Cleaner od Microsoftu.

Wise Disk Cleaner

Razer Cortex

Licencja: Darmowa

Razer Cortex to propozycja skierowana typowo dla graczy, stanowi ona część programu Razer Synapse 3, o którym zdania są policzone, gdyż jedni go uwielbiają, inni uważają, że to zwykły bloatware. Faktem jest jednak, iż sam Cortex może być pomocny dla wszystkich tych, którzy chcą mieć możliwość łatwego czyszczenia pamięci ram ze zbędnych procesów i nie tylko, gdyż nie brakuje opcji opróżniania systemu z plików śmieci, defragmentacji gier czy optymalizacji procesów. Dodatkowo oprogramowanie marki Razer oferuje nam również licznik ilości FPS i tryb “Autoboost” załączający się w momencie, gdy odpalimy jakąś grę. Dostępne są także szczegółowe statystyki z wyszczególnioną średnią oraz maksymalną i minimalną ilością klatek czy wykresy. Naszym zdaniem stanowi on więc ciekawą opcję dla osób poszukujących funkcjonalnego cleanera pamięci RAM oraz licznika fps, który na bieżąco zbierał będzie dane odnośnie klatkarzu naszej gry.

Razer Cortex

IOBit Advanced system care 13 Free

Licencja: Darmowa z wyjątkiem zastosowań komercyjnych

Propozycja od IObit to chyba jeden z najbardziej zaawansowanych cleanerów, z jakimi przyszło nam dziś mieć styczność. Oferuje on sporą ilość opcji w zakresie czyszczenia plików śmieci i usuwania niepożądanych programów, ale dodatkowo jest w stanie naprawić uszkodzone skróty czy nawet załatać luki systemu. Jak na jego darmową wersję można uznać, że jest to aż nadto, zwłaszcza jeśli spojrzymy na jego bezpłatnych konkurentów.

IOBit

Ashampoo WinOptimizer 17

Licencja: Darmowa

Ashampoo WinOptimizer 17 to drugi co do ilości oferowanych funkcji program, zaraz po wspomnianym nieco wcześniej konkurencyjnym cleanerze od IObit. W bezpłatnej wersji daje on dostęp do takich opcji jak optymalizacja procesów w tle, kontrola automatycznego rozruchu aplikacji, czy czyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki, co dodatkowo pozwala zwolnić trochę miejsca. Niestety w darmowej wersji nie otrzymujemy dostępu do usuwania plików rejestru, a szkoda, gdyż jest to jedna z najważniejszych możliwości WinOptimizer17.

Ashampoo

CCleaner

Licencja: Darmowa z wyjątkiem zastosowań komercyjnych

Programu CCleaner chyba raczej nikomu nie trzeba przedstawiać, gdyż jest to chyba najpopularniejsza tego typu aplikacja, z której na co dzień korzystają masy użytkowników. Dzięki niemu możemy pozbyć się niechcianych plików przechowywanych w pamięci podręcznej, ciasteczek, plików rejestru, zawartości kosza, plików rejestru - czego niestety nie oferuje np. darmowa wersja WinOptimizer 17, uszkodzonych dokumentów, a także wielu innych niepotrzebnych zawartości naszego komputera, które tylko zajmują miejsce i nie są do niczego potrzebne. Nie zapomniano oczywiście o kontroli nad rozruchem aplikacji startowych oraz usuwaniu punktów przywracania systemu i duplikatów.

CCleaner

Glary Utilities

Licencja: Darmowa z wyjątkiem zastosowań komercyjnych

Oprogramowanie Glary Utilities, tak jak poprzedzające je aplikacje pozwala przede wszystkim na pozbycie się wszelkich śmieciowych plików podręcznych, które tylko zajmują przestrzeń dyskową naszego komputera. Nie jest to jednak jedyna funkcjonalność tej aplikacji, gdyż dzięki niej możemy naprawić także wpisy rejestru, zarządzać automatycznym rozruchem programów, wyszukać oraz pozbyć się duplikatów, usunąć niechciane programy i dokumenty, naprawić skróty itd. Ilość oferowanych opcji jest naprawdę imponująca, przez co można by się długo rozpisywać o każdej z funkcji oraz co najważniejsze znacznie większa niż w przypadku konkurencyjnych propozycji, nawet IOBit Advanced system care 13 czy CCleaner. Niestety największym jego minusem jest nieco przestarzały layout, który mógłby być nieco bardziej czytelny.

Glary Utilities

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Zestawienie darmowych programów do czyszczenia & przyśpieszenia komputera

 0