Centra danych coraz chętniej sięgają po procesory AMD EPYC

Centra danych coraz chętniej sięgają po procesory AMD EPYC

W trakcie China EPYC Technology Summit firma AMD (NASDAQ: AMD) ogłosiła, że jej ekosystem partnerów procesorów EPYC powiększa się. Nowi klienci z obszaru centrów danych – firmy Tencent i JD.com – wraz z partnerami OEM Lenovo i Sugon dołączyli na scenie do AMD prezentując nowe produkty oraz szerokie portfolio systemów, a także demonstracji wydajnościowych.

„Dziś uczciliśmy wpływ rodziny procesorów AMD EPYC na rynek centrów danych w Chinach i jesteśmy podekscytowani mogąc ogłosić, że wiodący dostawcy usług w chmurze, tacy jak Tencent i JD.com, wspierają nasz ekosystem podobnie jak Baidu, Lenovo i Sugon. — powiedział Forrest Narrod, starszy wiceprezes i główny menedżer w dziale EESC AMD. — rodzina procesorów AMD EPYC zapewnia niezwykłą wydajność i skalowalność w zadaniach, które mają znaczenie dziś i będą miały w przyszłości. BędąC partnerem tych liderów rynkowych firma AMD wnosi możliwość wyboru i konkurencyjność na jeden z najszybciej rosnących rynków technologicznych na świecie.”

Wśród uczestników tego szczytu były firmy Acer, Asus, Dell, Fiberhome, Gigabyte, HPE, H3C, Inventec, Lenovo, Sugon, SuperCloud, SuperMicro, TYAN i Wistron. Wsparcie sprzętowo-programowe dla ekosystemu AMD EPYC zapewnili też partnerzy tacy jak Mellanox, Redhat, Samsung i VMware.

Centra danych zorientowane na chmurę obliczeniową wybierają procesory EPYC

„Firma Tencent Cloud zapewnia publiczne usługi dla wszystkich. W związku z tym, że naszym celem jest oferować użytkownikom coraz większy wybór i coraz lepsze możliwości oraz doznania w Tencent Cloud cały czas szukamy rozwiązań serwerowych z większą liczbą rdzeni, większą liczbą linii komunikacyjnych (I/O), bezpieczniejszych funkcji sprzętowych i coraz lepszym współczynnikiem TCO (Total Cost of Ownership). — powiedział Sage Zou, starszy dyrektor Tencent Cloud. — Chcąc pozostać wiodącym dostawcą wydajnych i opłacalnych usług w chmurze musimy stosować najbardziej zaawansowaną infrastrukturę oraz najnowsze osiągnięcia branżowe. Z końcem tego roku jako Tencent Cloud wprowadzimy bazujące na procesorach AMD EPYC serwery chmurowe 2P, które będą korzystać z nawet 64 rdzeni i najlepszych możliwości obliczeniowych, jakie może zaoferować pojedynczy system. Dzięki temu będziemy mogli zapewnić branży bardziej zdywersyfikowane portfolio produktów i usług.”

„Chińskie firmy internetowe i e-commerce potrzebują więcej rdzeni obliczeniowych i większej przepustowości pamięci. Dostrzegamy, że procesory AMD EPYC dysponują nawet 32 rdzeniami pozwalając uzyskać przewagę nad dotychczasowymi systemami 2P, a 8 kanałów pamięci zapewnia lepszą przepustowość, która powinna lepiej sprostać wymaganiom naszych krajowych klientów. — powiedział Andrew Wang, lider technologii w departamencie systemów sprzętowych w JD.com — Procesory AMD EPYC pomogą JD.com ulepszyć współczynnik TCO naszych systemów serwerowych. Będziemy współpracować z AMD nad rozwiązaniami z kategorii Big Data, sztucznej inteligencji oraz usług w chmurze bazujących na platformie AMD EPYC w przyszłości.”

Platformy OEM

„Naszym zdaniem jako strategicznego partnera (firmy Sugon i AMD współpracują ze sobą od przeszło 15 lat) nowe procesory AMD EPYC wniosą nową jakość do centrów danych. — powiedział Cao Zhennan, wiceprezes Sugon. — Sugon wprowadzi nową linię produktów w całości bazującą na procesorach AMD EPYC, wśród których będzie dziewięć nowych stacji roboczych, systemów w formacie rack, blade i super rack. Zapewnią one wysoką wydajność w obliczeniach, chmurze, analizie dużych zbiorów danych i współczesnych aplikacjach głębokiego uczenia.”

„Procesory AMD EPYC oferują naszym klientom unikalne możliwości obniżenia TCO poprzez niezwykłą kombinację liczby rdzeni, przepustowości pamięci oraz liczby linii I/O. Jesteśmy podekscytowani mogąc współpracować z AMD i kilkoma globalnymi klientami systemów hiperskalarnych przy opracowywaniu i wdrażaniu jedno- i dwuprocesorowych serwerów z procesorami EPYC. — powiedział Paul Ju, wiceprezes i główny menedżer w Lenovo Global Hyperscale Business.”

Wydajność procesorów EPYC

Pozytywna reakcja branży wynika z konkurencyjnej wydajności x86 zarówno na gruncie jedno- jak i dwuprocesorowych konfiguracji, w tym rekordowe wyniki w obliczeniach zmiennoprzecinkowych.

W przypadku serwerów jednoprocesorowych:

  • System z procesorem AMD EPYC™ 7601 uzyskał wynik 1200 punktów w teście SPECint®_rate2006 wypadając tym samym w czołowej czwórce najszybszych przetestowanych systemów x86 jak dotąd.
  • System z procesorem AMD EPYC™ 7601 ustanowił rekord w tej klasie sprzętu w obliczeniach zmiennoprzecinkowych uzyskując wynik 943 punktów w teście SPECfp®_rate2006.

W przypadku serwerów dwuprocesorowych:

  • System z procesorem AMD EPYC 7601 uzyskał wynik 2360 punktów w teście SPECint®_rate2006, co plasuje go w czołówce dotychczas zarejestrowanych wyników.

Wszystkie procesory EPYC łączą innowacyjną ochronę, solidność klasy korporacyjnej i wsparcie całego zestawu funkcji. Jednoprocesorowy serwer z procesorem AMD EPYC™ 7601 podnosi oczekiwania względem wydajności takich systemów obniżając przy tym współczynnik TCO.

Najważniejsze informacje o procesorach EPYC

  • To niezwykle skalowalna architektura SoC (System-on-Chip) oferująca od 8 do 32 rdzeni per produkt oraz obsługę dwóch wątków na rdzeń.
  • To wiodąca w branży przepustowość pamięci na przestrzeni całej linii produktowej – każdy procesor EPYC obsługuje 8-kanałową pamięć. W serwerze dwuprocesorowym możliwa jest obsługa nawet 32 modułów pamięci DDR4 w ramach 16-kanałowego podsystemu pamięci, co przekłada się na nawet 4 TB całkowitej pojemności pamięci.
  • To niezwykłe wsparcie dla zintegrowanych, szybkich linii I/O – każdy produkt zapewnia obsługę 128 linii PCIe®.
  • To wysoce zoptymalizowana struktura pamięci podręcznej, która skutkuje szybkim i energooszczędnym przetwarzaniem.
  • To magistrala AMD Infinity Fabric pozwalająca łączyć dwa procesory EPYC w dwuprocesorowym systemie.
  • To dedykowane ochronie podsystemy sprzętowe.

Linia procesorów EPYC

Model

Liczba rdzeni / wątków

Bazowa częstotliwość

Maks.

częstotliwość

TDP

EPYC™ 7601

32 / 64

2,2 GHz

3,2 GHz

180W

EPYC™ 7551P

32 / 64

2,0 GHz

3,0 GHz

180W

EPYC™ 7501

32 / 64

2,0 GHz

3,0 GHz

155/170W

EPYC™ 7451

24 / 48

2,3 GHz

3,2 GHz

180W

EPYC™ 7401P

24 / 48

2,0 GHz

3,0 GHz

155/170W

EPYC™ 7351P

16 / 32

2,4 GHz

2,9 GHz

155/170W

EPYC™ 7301

16 / 32

2,2 GHz

2,7 GHz

155/170W

EPYC™ 7281

16 / 32

2,1 GHz

2,7 GHz

155/170W

EPYC™ 7251

8 / 16

2,1 GHz

2,9 GHz

120W


 
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Centra danych coraz chętniej sięgają po procesory AMD EPYC

 0