Jaka hulajnoga elektryczna? Ranking TOP 10 na 2023 rok!

Jaka hulajnoga elektryczna? Ranking TOP 10 na 2023 rok!

Hulajnoga elektryczna w swojej dość krótkiej historii znalazła wiele tysięcy zwolenników. To proste w użyciu i bardzo wygodne urządzenie do codziennego przemieszczania się z punktu A do punktu B i pretekst do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Omijanie zakorkowanych ulic wielkich miast jest tu szczególnie istotne, bo tak, jak zwykłym bądź elektrycznym rowerem, wcale nie musisz w nich stać, niezależnie od tego czy interesuje cię dojazd do pracy, szkoły czy spotkanie towarzyskie.

Dziś hulajnoga elektryczna wiąże się przede wszystkim z wynajmem tego środka transportu, ale warto prześledzić, czy czasem bardziej nie opłaca ci się jej po prostu kupić we własnym zakresie. Jeśli dużo jeździsz, jak najbardziej warto to zrobić, bo dobre modele można zakupić nawet za 1000-3000 zł, a zatem jest to tańsza opcja nawet w porównaniu do zwykłych rowerów (te elektryczne to jeszcze większy wydatek). No dobrze, tylko jaką hulajnogę elektryczną kupić? Oto nasz ranking hulajnóg elektrycznych 2023!

 

Jaką hulajnogę elektryczną kupić? Ranking 2023:

Hulajnoga elektryczna

Hulajnoga elektryczna – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Hulajnoga elektryczna to przede wszystkim bezpieczeństwo i parametry w postaci mocy i zasięgu. Zasięg hulajnogi elektrycznej jest zazwyczaj większy niż 20 km i kończy się w granicy 50-65 km. Warto pamiętać, że na zasięg składa się zarówno moc, jak i rozmiar akumulatora, który bezpośrednio odpowiada za ostateczną wagę całego środka transportu. Tutaj warto prześledzić zatem, czy czasem nie lepiej jest sięgnąć po nieco lżejszą hulajnogę, odznaczającą się mniejszym zasięgiem. Jeśli jednodniowa wycieczka czy dojazd do określonego miejsca zabiera mniej niż zapisano w specyfikacji, warto sięgnąć po nieco mniej zaawansowany model.

Pamiętaj tylko, że akumulatory się z czasem zużywają, dokładnie tak, jak w samochodach elektrycznych, smartfonach i laptopach. Jeśli dziś zakupisz hulajnogę, która jest w stanie przejechać 20 km, za 2-3 lata zaoferuje zasięg mniejszy, dopóki nie wymienisz baterii. Nad tym samym aspektem należy się pochylić również w przypadku temperatury. Zimą elektryki nie zaoferują tego samego zasięgu co w porze letniej.

Podczas zakupu hulajnogi elektrycznej należy też sprawdzić kwestię bezpieczeństwa, czyli jakości oświetlenia i jakości wykonania. Należy też sprawdzić maksymalne dopuszczalne obciążenie danej jednostki. 80-kilowy mężczyzna daleko na hulajnodze dla dzieci nie zajedzie. Kwestia bezpieczeństwa to również prędkość maksymalna. W Polsce przy pomocy hulajnogi elektrycznej możesz poruszać się z prędkością maksymalną na poziomie 20 km/h, więc miej odpowiedni dystans do wynalazków oferujących wyższe prędkości. Jeśli chcesz uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji oraz mandatu, polecamy stosować się do zaleceń.

Kwestia bezpieczeństwa to również osprzęt. Jasne, nikt nie mówi, że hulajnogą nie można jechać bez kasku czy dodatkowych ochraniaczy, ale lepiej jest dmuchać na zimne. Dobry kask to nie jest astronomiczny wydatek i pomimo tego, że przepisy nie mówią o konieczności jego posiadania, zwiększenie kwestii bezpieczeństwa powinno być w twoim najlepszym interesie. Szczególnie, że o potencjalną kolizję czy wypadek w przypadku hulajnóg nie jest trudno.

Ile kosztuje hulajnoga elektryczna?

Hulajnoga elektryczna kosztuje od ok. 1000 do nawet 4000 zł za lepsze modele przepełnione bajerami. Jednak tak, jak w przypadku najtańszych urządzeń elektronicznych, warto się poważnie zastanowić nad opłacalnością najbardziej atrakcyjnych cenowo hulajnóg. Zakup taki może bowiem wiązać się z potężnymi kompromisami, przez co cierpi stosunek ceny do jakości, czyli nasza ulubiona opłacalność. Może się bowiem okazać, że hulajnoga elektryczna do 2000 zł zaoferuje znacznie wyższy wskaźnik opłacalności niż hulajnoga elektryczna do 1000 zł.

Ranking hulajnóg elektrycznych 2023 – TOP 10

Hulajnoga elektryczna Xiaomi - Xiaomi Mi Electric Scooter Pro2

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro2

Ranking zaczynamy od jednego z bardziej popularnych modeli hulajnóg elektrycznych, czyli Pro 2 w wersji na 2022 rok. Ten pojazd posiada wydajny silnik o mocy 600 W (do 20% nachylenia terenu) oraz znany system bezpieczeństwa, czyli połączenie hamulca tarczowego (tył) oraz E-ABS (przód). Maksymalne dopuszczalne obciążenie to w tym wypadku 100 kilogramów, a sama hulajnoga oferuje duży zasięg rzędu 45 km oraz prędkość maksymalną na poziomie 20 km/h.

Korpus hulajnogi wykonano z lekkiego i trwałego aluminium oraz zastosowano w niej przemyślany mechanizm składania (posiada też normę IP54). Pomimo akumulatora o pojemności 12800 mAh, całość waży 14,2 kg. Akumulator można naładować do pełna w czasie 9 godzin. Ciekawostką jest tutaj również system rekuperacji KERS, który pozwala odzyskiwać energię poprzez konwersję energii kinetycznej w energię elektryczną. Efektywnością tego systemu można dodatkowo sterować za pomocą aplikacji Mi Home. Zalecana wysokość użytkownika to w tym wypadku od 120 do 200 cm.

Do dyspozycji otrzymujemy trzy tryby prędkości (na chodnik, czyli tryb pieszego, standardowy oraz sport), całkiem sprawną deskę rozdzielczą z wyświetlaczem ośmiu rodzajów danych oraz 8,5-calowe koła. Dodatkiem jest przedni reflektor LED o mocy 2 W oraz tylne połączenie światła LED z odblaskiem. Hulajnogę kupimy za ok. 2349 zł.

Hulajnoga z siedzeniem - KuKirin M5 Pro

KuKirin M5 Pro

Jeśli szukasz czegoś bardziej uniwersalnego i praktycznego – bardziej na wzór wózków z USA – powinieneś zainteresować się hulajnogą z siedziskiem. Nie jest ona może tak mobilna, jak reszta pojazdów w tym zestawieniu i koniecznie trzeba pamiętać o tym, że w świetle przepisów hulajnoga z siedziskiem nie jest już hulajnogą (brak słów), ale tak czy inaczej warto mieć ten model na oku.

Przyda się szczególnie osobom starszym. Posiada wygodne siedzisko, komplet oświetlenia (dwa reflektory przednie, światła boczne i dwa światła z tyłu), bardzo duże, amortyzowane koła 11” i 10” (przednia opona jest większa), bardzo wysoką moc na poziomie 1000W i oferuje do 70 km zasięgu (maksymalna prędkość to aż 52 km/h). Akumulator to w tym wypadku pojemność 960Wh, choć warto wspomnieć, że dołączona ładowarka nie jest szybka (3A).

Hulajnoga została wykonana z aluminium, ale to nie przeszkodziło jej – dzięki pojemnemu akumulatorowi – żeby ważyć aż 36,2 kg. Hulajnoga dostała się do tego rankingu z jednego, prostego powodu. Kosztuje aktualnie ok. 3199 zł.

Hulajnoga z rekuperacją i dużymi kołami - Segway F40D II

Segway F40D II

Rekuperacja to integralna część pojazdów elektrycznych. To dzięki przemianie energii kinetycznej w elektryczną, jesteśmy w stanie wydłużyć zasięg na jednym ładowaniu z gniazdka i dobrze, że producenci hulajnóg starają się usprawniać to w podobnym stopni, jak producenci samochodów.

Dobrą rekuperacją odznacza się na przykład Segway-Ninebot KickScooter F40D II, którą nabyć można za ok. 2599 zł. Za odzyskiwanie energii odpowiada w tym wypadku znany system KERS

Oprócz elektrycznego hamulca, hulajnoga oferuje dodatkowo silnik o mocy 350 W, maksymalną prędkość na poziomie 20 km/h oraz dość spory jak na jej gabaryty zasięg do 40 km. Jest też pełny pakiet bezpieczeństwa wraz z oświetleniem i tylnym hamulcem tarczowym oraz funkcjonalny wyświetlacz LCD z łącznością Bluetooth. Całość opiera się na pneumatycznych kołach o średnicy 10”. Akumulator o pojemności aż 10200 mAh naładujemy w 6,5 godziny, a składana konstrukcja ułatwi transport tego 17,1-kilowego pojazdu.

Ultraszybka hulajnoga 65 km/h z 60 km zasięgu - Motus Pro 10 Sport 2021

Motus Pro 10 Sport 2021

O tym, że nie wolno poruszać się po drogach hulajnogą elektryczną z prędkością wyższą niż 20 km/h już wiecie, ale na rynku znajdziemy również sprzęt, który pozwoli na znaczne szybsze przemieszczanie się po terenie (tylko swoim, bo inaczej w najlepszym przypadku tylko mandat). Taką hulajnogą jest niewątpliwie Motus Pro 10 Sport. Kosztująca aż 6999 zł potrafi rozpędzić się nawet do 66 km/h dzięki dwóm silnikom o mocy 1000 W. Przyspieszenie od 0 do 24 km/h wynosi zaledwie 3 sekundy.

Pamiętaj jedynie, że to nie jest hulajnoga dla każdego i akumulator o pojemności aż 18200 mAh, zapewniający nawet 60 km zasięgu swoje ważyć musi. To nawet 29 kg netto i to pomimo tego, że całość wykonano z aluminium. Sam akumulator naładujemy w 10 godzin.

Hulajnoga potrafi przyjąć maksymalnie 150 kg obciążenia, więc doskonale sprawdzi się u nieco bardziej rosłych osobników. Szczególnie, że mierzy ona aż 1270 x 1280 mm. Jest też funkcjonalny wyświetlacz LCD, składana konstrukcja, oświetlenie LED wahaczowe zawieszenie i 10-calowe koła oraz dwa tarczowe hamulce. Jest też dodatkowe zabezpieczenie w postaci stacyjki. Jeśli szukasz naprawdę szybkiego sprzętu, właśnie go znalazłeś. Pamiętaj tylko o kasku i ochraniaczach.

Lekka hulajnoga z zasięgiem 50 km i rekuperacją - NIU KQi3 Pro

NIU KQi3 Pro

Wielu ludzi poleca przede wszystkim KQi2, ale my skupimy się na nieco nowszym, a zarazem droższym rozwiązaniu. Przede wszystkim chodzi tu o zasięg na poziomie nawet 50 km oraz wydajny akumulator 48V. Z ładunku korzysta silnik o wysokiej mocy 700 W, a sam akumulator o pojemności 10125 mAh naładujemy już w 6 godzin. Co ciekawe, tak duże ogniwo nie oznacza wysokiej wagi. Tutaj należy się spodziewać masy rzędu 20 kg.

Hulajnoga posiada dwa hamulce tarczowe oraz system rekuperacji. Maksymalne obciążenie tego pojazdu to 100 kg. Wyposażony został w funkcjonalny wyświetlacz LCD, moduł Bluetooth oraz oświetlenie LED. Porusza się przy pomocy kół o średnicy 9,5-cala. Są to koła pneumatyczne.

Opłacalna i lekka hulajnoga - Acer ES Series 3

Acer Series 3

Za ok. 1500 zł możecie zakupić bardzo dobrą hulajnogę od Acera. Acer ES Series 3 to przystępny cenowo model, który jest niezwykle funkcjonalny, a to za sprawą prostego i szybkiego systemowi składania i wadze zaledwie 16 kg, dzięki czemu pojazd można zebrać wszędzie ze sobą.  7,5 Ah akumulator ładuje się w ciągu 4 godzin, pozwalając cieszyć się nam długimi i swobodnymi przejażdżkami, a minimalistyczna stylistyka i czarny kolor hulajnogi Acer ES Series 3 przypadną do gustu osobom ceniącym nowoczesne rozwiązania. 

Acer ES Series 3 oferuje także intuicyjny wyświetlacz, który pokazuje informacje o prędkości, poziomie naładowania baterii i innych istotnych parametrach. Do wyboru mamy również jeden z trzech trybów jazdy, pozwalający dostosować przejażdżkę do indywidualnych potrzeb. Spokojna jazda z prędkością 6 km/h, dojazd do pracy z prędkością 10 km/h lub szybka jazda z prędkością 20-25 km/h (w zależności od przepisów krajowych) - teraz możesz swobodnie wybierać. 

Do tego dochodzi silnik o mocy 36V/250W, który pozwolą  pokonać każdą trasę, zarówno po płaskim, jak i pochyłym terenie. Z kolei podest o wymiarach 107 cm długości i 49 cm szerokości zapewni większą przestrzeń i stabilność podczas jazdy.

Lekka hulajnoga elektryczna z amortyzatorami - Motus Pro 8.5 Lite

Motus Pro 8.5 Lite

Motus Pro 8.5 Lite to nie jest tania zabawka, bo względem konkurencji producent naprawdę się ceni, ale warto ją mieć na oku, gdyż zapewnia nie tylko odpowiedni zasięg na jednym ładowaniu (do 35 km) i wagę wynoszącą 17 kg, ale również maksymalne obciążenie do 120 kg. Dodatkowo warto tutaj wspomnieć, że wersja Pro Lite oznacza dodatkową amortyzację zarówno koła tylnego, jak i przedniego. Nie straszne tej hulajnodze lekkie nierówności, bo potrafi je całkiem sprawnie wybierać.

Akumulator o pojemności 10400 mAh naładujemy w 8 godzin, a z energii korzystać będzie 350-watowy silnik, oferujący prędkość maksymalną rzędu 35 km/h. Za poruszanie się odpowiada w tym wypadku zestaw kół 8” i 8,5” (tył). Jest tez funkcjonalny wyświetlacz LCD oraz składana konstrukcja, pomagająca w transporcie.

Czarny "koń" wśród hulajnóg - Bird One

Bird One

Bird One kosztuje aż 3799 zł. To niewiele, zważywszy na to, że jeszcze półtorej roku temu kosztował 6000 zł. Dorzucając do tego inflację otrzymujemy jeszcze lepszy obraz sytuacji. Tak czy owak, Bird One rzuca się w oczy i to jest największa zaleta tego sprzętu. Nie jest tak lekka jak przytoczona tutaj Xiaomi, bo waży ok. 17 kg, ale oprócz naprawdę solidnych rozmiarów (na szerokość) i aluminiowej obudowy, doliczyć jednak należy akumulator o pojemności aż 12800 mAh. Ładuje się go w ok. 6,5 godziny, więc jest nieźle.

Bird One posiada dwa hamulce (bębnowy i elektryczny) z systemem odzyskiwania energii. Maksymalna deklarowana przez producenta prędkość wynosi całkiem solidne 29 km/h, przy maksymalnym zasięgu ok. 48 km. Maksymalnie może unieść 100 kg, a zatem już bardziej standardowo. Porusza się na kołach o średnicy 9”, które napędzane są przy pomocy silnika o mocy 350 W. Bird One oferuje wbudowany system GPS, co pozwoli na szybką lokalizację pojazdu. Jest też Bluetooth, wyświetlacz, oświetlenie LED i dedykowana aplikacja.

Zasięg 65 km w hulajnodze? Proszę bardzo - Segway-Ninebot KickScooter G30D II

Segway-Ninebot KickScooter G30D II

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, większy zasięg wiąże się przede wszystkim z pojemnością akumulatora. Ten w Segway-Ninebot KickScooter G30D II ma aż 15300 mAh, dlatego całość waży ok 20 kg. Nie jest tragicznie, ale trzeba mieć to na uwadze. Tak czy owak, zasięg w tym modelu wynosi nawet 65 km, co jest bardzo dobrym wynikiem.

10-calowe koła (bezdętkowe opony pneumatyczne) napędzane są przez silnik o mocy maksymalnej rzędu 350 W, co w zupełności wystarcza do tego, by udźwignąć osobę o wadze 100 kg i rozpędzić się do prędkości 20 km/h. Hulajnoga posiada dwa hamulce (bębnowy i tarczowy) oraz system rekuperacji. Jest też dość szybkie jak na taki akumulator ładowanie (6 godzin), certyfikat wodoodporności IPX5, wyświetlacz LCD, składana konstrukcja i moduł Bluetooth. To bardzo ciekawy sprzęt, choć nie jest on najtańszy. Zapłacimy za niego ok. 3499 zł.

Dobra hulajnoga do 2000 zł - Acer ES serii 5

Acer Series 5

Acer ES serii 5 to druga propozycja tego producenta w naszym zestawieniu. Ten model pochwalić może się lekką (18,5 kg) składaną konstrukcją, która jest łatwa w przenoszeniu. Poprowadzenie okablowania przez rurę oraz duży wyświetlacz pozwalają zaś na wygodne i bezpieczne korzystanie z hulajnogi, wybierając prędkość, monitorując poziom baterii oraz aktualną prędkość. 

Znajdziemy tu te same trzy tryby jazdy co w Acer ES Series 3, ale dzięki piankowym oponom i tylnej amortyzacji, hulajnoga zapewnia jeszcze wygodniejszą i przyjemniejszą jazdę, redukując wstrząsy o 20-30% na wyboistych drogach. Dodatkowo, w trybie pieszym, światło ostrzegawcze zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Hulajnoga posiada również podwójne przednie i tylne zawieszenie, co umożliwia bardziej komfortowe podróżowanie na dłuższych trasach i łatwe pokonywanie wszelkich napotkanych po drodze wybojów. 

Produkt Acer zapewnia też daleki zasięg, bo aż do 65 km na jednym ładowaniu. Hulajnoga jest również bezpieczna w użytkowaniu, dzięki przedniemu hamulcowi elektrycznemu i tylnemu hamulcowi tarczowemu, które skracają drogę hamowania w trybie sportowym. Przyspieszenie i dzwonek sterowane są za pomocą prostych przycisków, a duży podest zapewnia stabilną i przyjemną jazdę.

Całości dopełnia dedykowana aplikacja ACER E SCOOTER, dzieki której użytkownik ma możliwość sprawdzania stanu baterii i pozostałej mocy w czasie rzeczywistym, poprzez prostą instalację aplikacji przez Bluetooth. Dodatkowo aplikacja umożliwia blokowanie i odblokowywanie hulajnogi za pomocą prostego dotknięcia, umożliwiając pełną kontrolę nad pojazdem.

Najlepsza hulajnoga elektryczna 2023 – opinia

Tak, jak i zawsze, ciężko wyłonić z tego grona najlepszą hulajnogę, ponieważ istnieje duża dysproporcja między potrzebami użytkowników. Jeśli szukasz ultraszybkiej hulajnogi elektrycznej i nie boisz się ani o mandat, ani tym bardziej o swoje zdrowie, twój wzrok powinien być skierowany na Motus Pro 10 Sport 2021, która oferuje aż 65 km/h prędkości maksymalnej. Jeśli jednak szukasz czegoś po prostu uniwersalnego i opłacalnego, możesz postawić na bardzo popularny model Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2. Fani siedzisk (tutaj warto uważać) mogą zdecydować się na dość egzotyczny model KuKirin M5 Pro, a ci bardziej rośli, ważący powyżej 100 kg, powinni zwrócić uwagę na 10 Pro Sport lub ewentualnie Kugoo Kirin M4 Black.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaka hulajnoga elektryczna? Ranking TOP 10 na 2023 rok!

 0