Laptopy do gier: Polecane modele w 2021 roku

Laptopy do gier: Polecane modele w 2021 roku

Jaki laptop gamingowy kupić? Polecane modele na listopad 2021

Laptop gamingowy to dla wielu z was oksymoron, ale czasy się zmieniają. Po zakupie odpowiednio mocnej maszyny można z powodzeniem ogrywać najbardziej wymagające tytuły, takie jak Cyberpunk 2077 czy Red Dead Redemption 2. Niestety urządzenia takie są zazwyczaj dużo droższe, a to dlatego, że lwią część budżetu pochłania droga w dzisiejszych czasach karta graficzna. Pierwszy laptop gamingowy znajdziemy w przedziale cenowym od 3500 do 4000 zł i ponownie – wszystko ze względu na GPU. Dzisiejszy artykuł skupi się na omówieniu poszczególnych polecanych przez nas modeli w różnych półkach cenowych. Znajdziesz tu coś za omawiane wcześniej 3500 zł, jak i maszyny bezkompromisowe, za nawet 10 tysięcy i droższe. A więc jaki laptop do gier kupić? Na co zwracać uwagę?

Na co zwracać uwagę podczas zakupu laptopa gamingowego?

Laptopy gamingowe dzielimy na dwie kategorie – ze względu na przeznaczenie. Jeden użytkownik chce pograć w starsze produkcje (na przykład GTA V) lub po prostu te, z niskimi wymaganiami sprzętowymi (na przykład Hearthstone). Drugi natomiast koniecznie chce uzyskać odpowiednią wydajność w grach wysokobudżetowych, takich jak wspomniany wcześniej Cyberpunk 2077 czy Red Dead Redemption 2. Równanie jest proste. Ten pierwszy musi wydać dużo mniej pieniędzy niż ten drugi i tu nie ma przebacz. W obu przypadkach konieczny jest wydajny procesor – minimum czterordzeniowy i ośmiowątkowy. Dobrze jest jednak postawić dziś na procesor sześciordzeniowy AMD z serii 4000 lub 5000, albo Intel Core i5 10 lub 11 generacji.

laptopy gamingowe

Jaka karta graficzna w laptopie gamingowym?

Jak wiemy, karta graficzna gra pierwsze skrzypce jeżeli chodzi o gry komputerowe. W kwocie około 3500 zł otrzymujemy dostęp do odpowiednio wydajnego GPU – GeForce GTX 1650 Ti. Dlaczego nie 1650 bez dopisku Ti? Ponieważ jest to loteria. 1650 Ti i 1650 nie różnią się tak bardzo, jeśli spojrzymy przez pryzmat laptopów nowej generacji. Istnieją jednak na rynku takie modele, w których znajdziemy GTX’a 1650 starszej generacji. To oznacza, że wyposażono go w pamięć VRAM GDDR5, która będzie znacznie wolniejsza od nowszej – GDDR6. Co to daje? Oczywiście niższą wydajność ogólną w grach wideo. Niestety producenci niechętnie dzielą się informacjami na temat konfiguracji pamięci na karcie graficznej, dlatego lepiej być po prostu pewnym tego, co się kupuje. A więc GeForce GTX 1650 Ti dla tanich laptopów do gier – za około 3500 zł.

Wyżej mamy półkę cenową 4000-5000 zł. Tutaj znajdziemy już dobrej wydajności średniaka – GeForce RTX 3050 Ti. I tutaj trzeba być uważnym, ponieważ również w tym wypadku na potencjalnego kupca czyhają pewne pułapki. Nie są one tak ukryte jak omawiane w poprzednim akapicie, ale należy tutaj spoglądać na TGP – ilość mocy, którą karta graficzna może pobrać. Więcej mocy to wyższa wydajność w grach. Są to różnice czasem niemierzalne, dlatego tylko o tym wspominamy.

Jeszcze wyżej mamy już typowego średniopółkowca, choć aktualnie bardzo drogiego – NVIDIA GeForce RTX 3060. Ta karta graficzna pozwala już na ogrywanie właściwie wszystkich produkcji na rynku, nawet podczas korzystania z najnowszych technik renderowania obrazu – śledzenia promieni i wykorzystywać do tego wygładzanie krawędzi NVDIA DLSS. Tak, jak w przypadku poprzedniego RTX 3050 Ti, warto zwracać uwagę na TGP karty. Ponownie – im więcej mocy, tym lepsza wydajność. Dobrym wyborem są GPU z TGP 80 W.

Na końcu mamy już kombajny dla naprawdę wymagających użytkowników. Tutaj kwota za laptopa często przekracza nawet 10 tysięcy złotych, dlatego zarezerwowane są dla nielicznych. Mamy do wyboru GeForce RTX 3070 lub RTX 3080.

Jaki procesor w laptopie gamingowym?

Z procesorami jest dużo łatwiej – przynajmniej od strony AMD. W przypadku tanich laptopów do gier, możesz zainwestować nawet w czterordzeniowego, ośmiowątkowego Intel Core i5 10 lub 11 generacji. Jeśli takowe są dostępne, warto jednak postawić w tej półce cenowej (około 3500 zł) na sześciordzeniowego AMD Ryzen 5 z serii 4000 lub 5000. To już kwestia dostępności, bo pamiętajmy, że rynek laptopów zmienia się dosłownie na naszych oczach. Dziś laptop z procesorem AMD Ryzen 5 5600H może kosztować równie 4000 zł, a za miesiąc już 5000 zł.

W lepszych i zarazem droższych laptopach nie ma przebacz – sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 4000 lub 5000, albo Intel Core i5 10 lub 11 generacji. Są to aktualnie najbardziej opłacalne CPU – najlepszy stosunek ceny do możliwości. W laptopach topowych, czyli tych najdroższych, można nawet postawić na procesor ośmiordzeniowy, ale pamiętaj, że lepiej jest zainwestować większą ilość gotówki w lepszą kartę graficzną, a nie w procesor, jeśli weźmiemy na tapet 6 i 8 rdzeni. Różnica między nimi może być po prostu dużo mniejsza.

laptopy gamingowe

Ile pamięci RAM w laptopie gamingowym?

Z reguły w laptopach gamingowych pamięć RAM można bardzo łatwo rozbudować. Aktualnie dążymy do konfiguracji, w której laptop posiada 16 GB pamięci RAM, ale to zależy od zastosowania – ponownie. W grach z niskimi wymaganiami sprzętowymi, jak najbardziej można korzystać z 8 GB. Natomiast w grach wysokobudżetowych, dobrze jest mieć 16 GB. Ilość RAM zależy też od tego, co na komputerze chcesz jeszcze robić. Chcesz mieć w tle działające kolejne programy? Komunikatory? Przeglądarkę? Jeśli tak – 16 GB RAM to optymalna wartość. Tak jak na początku wspomniałem, RAM z reguły można względnie niskim kosztem rozbudować. Nic nie stoi na przeszkodzie byś zakupił laptopa z 8 GB RAM, by za rok stwierdzić, że jednak to dla Ciebie zbyt mało i dorzucić jeszcze jedną kostkę. Dla spokoju ducha jednak, wybierz po prostu laptopa do gier z 16 GB RAM. Warto też na koniec wspomnieć, że w listingu produktów nie znajdziemy informacji odnośnie gęstości upakowania kości w modułach. Niestety, ale dziś producenci stosują zarówno R1 x8, jak i R1 x16, z czego ten pierwszy może zaoferować znacznie wyższą przepustowość i niższe opóźnienia, co w laptopach dla graczy oznacza po prostu wyższą wydajność w grach komputerowych. Niestety, ponieważ kupujący nie jest w stanie stwierdzić jakiego rodzaju RAM w komputerze został zastosowany, jeśli go nie rozkręci i nie zobaczy fizycznego produktu.

Polecane laptopy gamingowe:

  • Lenovo IdeaPad Gaming 3 – Core i5 10300H i GeForce GTX 1650 Ti
  • MSI GF63 – Core i5 10500H i GeForce RTX 3050
  • Acer Nitro 5 – Core i5 11400H i GeForce RTX 3050 Ti
  • Gigabyte G5 – Core i5 10500H i GeForce RTX 3060
  • ASUS ROG Strix G15 – Ryzen 4700H i GeForce RTX 3060
  • Acer Nitro 5 – Ryzen 5 5600H i GeForce RTX 3070
  • DreamMachines 17PL26 – Core i7 11800H i GeForce RTX 3080

Lenovo IdeaPad Gaming 3 – tani laptop gamingowy

laptop gamingowy - lenovo ideapad gaming 3

Dziś słowo „tani” oznacza tak naprawdę, że jest tańszy niż urządzenia drogie. Trochę to zagmatwane, wiem, ale jednak pojęcie to jest względne i w przypadku laptopów gamingowych oznacza po prostu około 3500 zł. Takim laptopem jest Lenovo IdeaPad Gaming 3. Wyposażony został w czterordzeniowy, ośmiowątkowy procesor Intel Core i5 10300H (turbo do 4.5 GHz) oraz 8 GB pamięci RAM o taktowaniu 2933 MHz. Jest oczywiście możliwość rozbudowy, bo maksymalnie laptop może obsłużyć 32 GB RAM. Czy warto dokładać kolejne 150 zł na rozbudowę pamięci? Owszem. 150 zł nie tylko eliminuje potrzebę robienia tego samemu – co może przynieść problemy, jeśli nie wiesz jak to zrobić, ale też zwiększa pojemność ogólną oraz dodaje wydajność, bo RAM w takiej konfiguracji będzie działać w dual channel (dwa razy wyższa przepustowość pamięci).

W laptopie zainstalowano dysk SSD o pojemności 256 GB (PCIe) i użytkownik ma możliwość rozbudowania pamięci masowej o kolejne dyski (M.2 PCIe i 2.5” SATA). Kartą graficzną jest w tym wypadku NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti – w zupełności wystarczy na mniej wymagające gry lub wysokobudżetowe, po odpowiednim dostosowaniu detali. Centralną częścią laptopa jest ekran o wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu. Mamy tutaj 15,6” matrycę IPS i 120 Hz o rozdzielczości Full HD. Oprócz tego znalazło się miejsce dla dwóch złączy USB 3.2 Gen.1, jednego USB-C, HDMI 2.0 oraz modułu Wi-Fi 6 (AX) oraz Bluetooth. Laptop nie ma zainstalowanego systemu operacyjnego.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 kupisz w sklepie X-kom

MSI GF63 – najbardziej opłacalny laptop gamingowy

laptop gamingowy - MSI GF63

Opłacalność to nie cena. To stosunek ceny do możliwości, a opisywany aktualnie laptop należy właśnie do ścisłej czołówki najbardziej opłacalnych laptopów do gier. Za około 4000 zł bowiem, nabywamy laptopa wyposażonego w sześciordzeniowy procesor Intel Core i5 10500H (4.5 GHz w turbo) oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050 (40 W TGP). Urządzenie możemy dodatkowo skonfigurować. Cena poniżej 4000 oznacza 8 GB RAM o taktowaniu 3200 MHz, ale dodając 150 zł do zakładanego wcześniej budżetu, otrzymamy świetnie skonfigurowany laptop z 16 GB RAM. Nic innego do gier tak naprawdę nie potrzebujemy – jeśli nasze wymagania nie są zbyt wysokie.

Szczególnie istotny jest też ekran. Wyświetlacz w laptopie ma 15,6”. Jest to matryca IPS o rozdzielczości Full HD i częstotliwości odświeżania ekranu 144 Hz. W środku znajdziemy też pojemny dysk SSD (512 GB) na interfejsie M.2 PCIe, a dodatkowo możemy zamontować kolejny – SATA. Laptop ma wbudowany moduł Wi-Fi 6 (AX) oraz Bluetooth, a na jego obudowie znajdziemy dość bogaty zestaw złączy. Są trzy złącza USB 3.2 Gen.1, jedno USB-C oraz HDMI. Jest też aluminiowy szkielet i bateria o pojemności 4600 mAh. Niestety laptop w tej cenie nie przyjedzie do was z zainstalowanym systemem operacyjnym.

MSI GF63 kupisz w sklepie X-kom

Acer Nitro 5 – dobry laptop gamingowy za 4500 zł

laptop gamingowy - Acer Nitro 5

Co nam da kolejne 300-400 zł? Jeśli nie system, to może lepszą kartę i procesor. Postawiliśmy na to drugie, bo Acer Nitro 5 wyposażony został w sześciordzeniowy procesor Intel najnowszej generacji (Core i5 11400H) oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti (65 W TGP). Również i w tym wypadku możemy skonfigurować pamięć. Natywne 8 GB o taktowaniu 3200 MHz można rozbudować aż do 32 GB. 16 GB to koszt o 200 zł wyższy. Na pokładzie znalazło się też miejsce na pojemny dysk SSD PCIe (512 GB) wraz z możliwością rozbudowy o kolejny M.2 PCIe oraz SATA.

Wyświetlacz ma 15,6” i jest to matryca IPS, która zapewnia odpowiednią reprodukcję kolorów oraz kąty widzenia. Warto tutaj wspomnieć, że jest też rozdzielczość Full HD oraz wysoka częstotliwość odświeżania ekranu (144 Hz). Na obudowie znajdują się dwa złącza USB 3.2 Gen.1, jedno USB 3.2 Gen.2 oraz USB-C i prawdziwa gratka – HDMI 2.1. Jest też Wi-Fi 6 (AX) oraz Bluetooth. Niestety, tak jak z reguły ma to miejsce, laptop w tej cenie nie ma zainstalowanego systemu operacyjnego.

Acer Nitro 5 kupisz w sklepie X-kom

Gigabyte G5 – wysoka wydajność w grach komputerowych

laptop gamingowy - Gigabyte G5

Wkraczamy w końcu na średnią półkę cenową, która w laptopach gamingowych wynosi nawet 5000 zł. Co otrzymujemy za takie pieniądze? Przede wszystkim wydajną kartę graficzną. Zacznijmy jednak od mózgu laptopa. Ten wyposażony został w sześciordzeniowy procesor Intel Core i5 10500H (turbo do 4.5 GHz). Karta graficzna to w tym wypadku NVIDIA GeForce RTX 3060 (80 W TGP, 105 W maks.), która ma na swoim pokładzie 6 GB szybkiej pamięci GDDR6. Taki duet, wraz z 16 GB RAM o taktowaniu 3200 MHz wystarczy, by cieszyć się wydajnością w dowolnej grze na rynku – nawet na wysokich lub najwyższych detalach wyświetlanego obrazu. Szczególnie jeśli weźmiemy też na tapet zastosowany, szybki dysk SSD o pojemności 512 GB (PCIe) – pamięć masową można swoją drogą rozbudować o M.2 PCIe oraz SATA.

Gigabyte zastosował w laptopie dobrą matrycę o przekątnej 15,6”. Wykonana została w technologii IPS, ma rozdzielczość Full HD oraz częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz – idealna właśnie do gier. Nie zabrakło bogatego wyposażenia, jeśli chodzi też o złącza. Mamy do dyspozycji bowiem 2 sztuki USB 3.2 (jedno Gen.1, a drugie Gen.2), jedno złącze USB 2.0, jedno USB-C (z DisplayPort), HDMI 2.0, Mini DisplayPort i czytnik kart pamięci SD. Brakuje chyba tylko Thunderbolta, choć w tej cenie i segmencie to rzadkość. W laptopie dobra jest także łączność. Mamy Wi-Fi 6 (AX), Bluetooth oraz 2.5 G LAN. Oczywiście – w tej cenie laptop nie ma zainstalowanego systemu operacyjnego.

ASUS ROG Strix G15 – najlepszy laptop gamingowy za 5000 zł

laptop gamingowy - ASUS ROG Strix G15

Za nieco ponad 5500 zł możemy zakupić prawdziwe gamingowego laptopa – Asus ROG Strix G15. Wyposażony został on w ośmiordzeniowy procesor Ryzen 7 4800H (turbo na poziomie 4.2 GHz) oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3060 (130 W TGP). Wybrana przez nas konfiguracja ma wbudowane już 16 GB RAM o taktowaniu 3200 MHz, choć maksymalnie można zainstalować 32 GB – jeśli w przyszłości zabraknie, można z powodzeniem ją rozbudować. Ekran ma 15,6” i rozdzielczość Full HD. Ma też wysoką częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, a matryca wykonana została w technologii EWV (IPS level).

Na obudowie znalazło się miejsce na bogaty zestaw portów. Mamy trzy wejścia USB 3.2 Gen.1, jedno USB-C z DisplayPort i Power Delivery i HDMI 2.0. Za łączność natomiast odpowiadają moduły Wi-Fi 6 (AX) oraz Bluetooth 5.1. Do tego dochodzi też podświetlana klawiatura (RGB), choć zabrakło w tej cenie miejsca na system operacyjny.

Acer Nitro 5 – RTX 3070 za 6500 zł

laptop gamingowy - Acer Nitro 5 RTX 3070

6500 zł za gamingowego laptopa nie zaskakuje, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę Acer Nitro 5. Wyposażony został w sześciordzeniowy procesor AMD Ryzen 5 5600H (4.2 GHz w trybie turbo) oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3070 (80 W TGP, 100 W maks.) Oprócz tego mamy 16 GB pamięci RAM o taktowaniu 3200 MHz, choć należy tu wspomnieć, że można ją rozbudować do 32 GB. W tej cenie otrzymujemy także jednoterabajtowy dysk SSD PCIe wraz z możliwością rozbudowy o M.2 PCIe oraz SATA.

Wyświetlacz ma standardową przekątną 15,6” i rozdzielczość Full HD. Matryca wykonana została w technologii IPS i może pochwalić się częstotliwością odświeżania na poziomie 144 Hz. Na pokładzie znajdziemy dwa porty USB 3.2 Gen. 1, jeden port USB 3.2 Gen. 2, USB-C oraz HDMI 2.1. Za łączność natomiast odpowiadają moduły Wi-Fi 6 (AX) oraz Bluetooth. W tej cenie laptop nie przyjedzie do was z zainstalowanym systemem operacyjnym.

Acer Nitro 5 kupisz w sklepie X-kom

Dream Machines 17PL26 – RTX 3080 w laptopie za ponad 10 tysięcy

laptop gamingowy - Dream Machines 17PL26

Może nie jest to 20 tysięcy złotych, jak w przypadku Alienware z RTX 3080, ale ponad 11 tysięcy za komputer może być poza zasięgiem wielu z was. Warto jednak o nim wspomnieć, jeśli koniecznie chcesz laptopa gamingowego – bezkompromisowego. Dream Machines 17PL26 jest właśnie takim urządzeniem. Na pokładzie znajduje się jeden z najmocniejszych procesorów mobilnych na rynku – Intel Core i7-11800H – osiem rdzeni, szesnaście wątków i 4.6 GHz w trybie boost. W tej konfiguracji znalazło się też miejsce dla 32 GB pamięci RAM (2x 16 GB, 3200 MHz, dual channel), a można ją w przyszłości rozbudować – do 64 GB.

Wyświetlacz laptopa ma 17,3” oraz rozdzielczość QHD (2560x1440 pikseli). Sama matryca wykonana została w technologii WVA (IPS level) i ma częstotliwość odświeżania na poziomie 165 Hz. Prawdziwy, gamingowy kombajn. Na pokładzie znalazło się też miejsce dla pojemnego dysku SSD M.2 PCie (1 TB). Na obudowie znajdują się liczne porty. Trzy USB 3.2 Gen.1, HDMI, Thunderbolt i mini DisplayPort 1.4. Jest też Wi-Fi 6 (AX), Bluetooth oraz gigabitowa karta sieciowa.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Laptopy do gier: Polecane modele w 2021 roku

 0