Najlepsze karty graficzne 2023 roku. Oto TOP 5 wybranych przez nas modeli GPU!

Najlepsze karty graficzne 2023 roku. Oto TOP 5 wybranych przez nas modeli GPU!

W 2023 roku pojawiło się całkiem sporo dobrych modeli GPU, a opinię na temat wszystkich możecie zobaczyć w naszym dziale testy kart graficznych. Mowa oczywiście nie tylko o konkretnych wersjach AIB, ale ogólnie o GPU z rodziny NVIDIA GeForce RTX, jak i AMD Radeon. W przeszłości przygotowaliśmy dla was również nasz ranking kart graficznych oraz wielokrotnie sprawdzaliśmy ceny kart graficznych w Polsce, czyli analizowaliśmy ogólną sytuację i opłacalność konkretnych modeli. Tylko jakie karty graficzne wywarły na nas w 2023 roku szczególne wrażenie? Jakie dokładnie modele autorskie możemy wam polecić na początku 2024 roku?

Jak już wspomnieliśmy, niniejsze zestawienie nie dotyczy możliwości danego GPU, tylko możliwości konkretnych wersji autorskich. Nie jest to po prostu ranking kart graficznych, tylko zbiór opinii zebranych przez naszego redakcyjnego kolegę Tomka, który w ubiegłym roku miał przyjemność przetestować je wszystkie. A zatem, jakie modele zasłużyły sobie na szczególne uznanie?

Najlepsze karty graficzne 2023 – TOP 5

  • PowerColor Radeon RX 7600 Hellhound
  • Gigabyte GeForce RTX 4060 Gaming OC
  • Gigabyte Radeon RX 7800 XT GAMING OC
  • KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X
  • MSI GeForce RTX 4070 Gaming X Trio

Jeden z lepszych modeli RX 7600 – PowerColor Hellhound

PowerColor znany jest z produkcji autorskich wersji GPU z serii AMD Radeon. Ciężko było zatem oczekiwać, że w ofercie tej marki nie pojawi się również jej wersja średniopółkowej karty graficznej AMD Radeon RX 7600, która swoją drogą w ostatnich miesiącach zyskała na popularności i to nie tylko dzięki zmianom w naszej rekomendacji przy ostatniej analizie cen kart graficznych w Polsce.

Radeon RX 7600 sama w sobie jest kartą po prostu dobrą. W zupełności wystarcza nieco mniej wymagającym graczom, którzy nie mają parcia na ray tracing czy monitory o bardzo wysokiej rozdzielczości i to pomimo tego, że względem poprzednika prezentuje w tym wypadku zdecydowanie wyższą wydajność. W ogólnym rozrachunku, w rasteryzacji, prezentuje bardzo podobny poziom co Radeon RX 6700 lub GeForce RTX 4060.

Co zatem z PowerColor Hellhound? W naszej recenzji chwaliliśmy tę wersję za przyjemny dla oka design, dobre wykonanie, nienachalne podświetlenie LED (bez RGB), sensowny, dostosowany do potrzeb tego GPU, dwuwentylatorowy cooler i to, co najważniejsze, czyli rozsądne temperatury pod maksymalnym obciążeniem i dobrą kulturą pracy, którą dodatkowo można zoptymalizować we własnym zakresie. Wersję PowerColor Hellhound nabyć można aktualnie (na dzień pisania tego artykułu, czyli 24.01.2024) za 1299 zł, czyli zaledwie o 60 zł więcej niż kosztuje najtańsza wersja bez podświetlenia. Sądzimy, że jest to bardzo opłacalny wybór.

 Kup kartę graficzną PowerColor Radeon RX 7600 Hellhound najtaniej na Ceneo.pl

Jeden z lepszych RX-ów 7800 XT - GIGABYTE Radeon RX 7800 XT GAMING OC

AMD Radeon RX 7800 XT nam zaimponował, gdyż czerwoni po raz kolejny udowodnili, że nie trzeba wydawać niebotycznej ilości pieniędzy na kartę z wydawałoby się średniej półki wydajnościowej. RX-a 7800 XT oceniliśmy bardzo pozytywnie ze względu na wysokie możliwości w grach wykorzystujących rasteryzację, choć rzecz jasna karta ta musiała ustąpić GeForce’owi pod względem wydajności w grach z aktywnym śledzeniem promieni.

Tak czy owak, testowana przez nas wersja GIGABYTE Radeon RX 7800 XT GAMING OC wyprzedziła pod względem wydajności wersję ASUS TUF Gaming OC o jakieś 1,4%. Zdajemy sobie sprawę z istniejącej loterii krzemowej, ale jak na kartę, która kosztuje znacznie mniej, wynik może imponować.

W recenzji chwaliliśmy tę wersję za dobre możliwości OC (realnie jakieś 9% przyrostu), jakość wykonania, wyposażenie w postaci metalowej płytki usztywniającej, subtelne podświetlenie LED i zastosowane chłodzenie. Fakt, faktem, że Gigabyte nieco przesadził z krzywą obrotów wentylatorów, ale cooler jest na tyle wydajny, że można niskim nakładem pracy ten stan rzeczy naprawić. Co więcej, wszystkie bolączki znikają, jeśli przełączymy BIOS. Wówczas karta oferuje bardzo dobrą kulturę pracy i w tej cenie po prostu nie można się tu do niczego przyczepić. Jeśli szukacie opłacalnej wersji RX-a 7800 XT, koniecznie zainteresujcie się Gigabyte Gaming OC. Kosztuje ok. 2500 zł i jest jedną z najtańszych dostępnych na rynku.

 Kup kartę GIGABYTE Radeon RX 7800 XT GAMING OC najtaniej na Ceneo.pl

Jeden z lepszych coolerów! - Gigabyte GeForce RTX 4060 Gaming OC

Test Gigabyte GeForce RTX 4060 Gaming OC pokazał, że można stworzyć dobre, autorskie chłodzenie i nie żądać za nie miliona monet. Chłodzenie jest naprawdę dobre, zapewniając niskie temperatury GPU przy wysokiej kulturze pracy, w szczególności po przełączeniu na drugi BIOS. W tym aspekcie to prawdziwa przepaść względem WINDFORCE OC, którego cooler należy określić mianem bardzo nieudanego, jednak jak na szczęście widać, to tylko pojedyncza wpadka tej firmy, która nie rzutuje na ogół modeli bazujących na układzie GeForce RTX 4060. W trakcie recenzji Gaming OC była najtańszą wersją karty RTX 4060 z trzema wentylatorami i to również za to znalazła się w naszym ostatecznym zestawieniu.

 Kup kartę Gigabyte GeForce RTX 4060 Gaming OC najtaniej na Ceneo.pl

Kompaktowa i dobrze chłodzi – KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X

GeForce RTX 4070 to dobra i wielokrotnie polecana przez nas karta graficzna w tamtym roku. Oczywiście test RTX 4070 Super pokazał, że NVIDIA nieco naciągnęła konsumentów, bo dziś oferuje więcej za tą samą kwotę, ale były to zupełnie inne czasy. Technologia przecież w jednym miejscu nie stoi, a szczególnie w kontekście kart graficznych.

Tak czy owak, w teście KFA2 GeForce RTX 4070 1-Click OC 3X sprzęt ten chwaliliśmy za stonowany design, jakość wykonania, wydajność ogólną (na poziomie wersji referencyjnej, ale to nikogo nie powinno dziwić, gdyż różnią się taktowaniem rzędu zaledwie 15 MHz) i zastosowany cooler. Ten zajmuje tylko dwa sloty i w dzisiejszych realiach, pomimo posiadania trzech wentylatorów, można to uznać za rozwiązanie kompaktowe. Mimo tego temperatury są naprawdę rozsądne i przy tym wentylatory nie muszą się zbytnio napracować, żeby je utrzymać w ryzach, generując przy tym niewielki, całkowicie akceptowalny hałas. KFA2 1-Click OC 3X jest jedną z najtańszych wersji z trzema wentylatorami na rynku.

Najlepsza karta graficzna 2023 - MSI GeForce RTX 4070 Gaming X Trio

W 2023 roku byliśmy świadkami premiery karty GeForce RTX 4070. Ciężko zatem, żeby nie polecić jednego z najlepszych modeli jakie wówczas dostępne były na rynku, czyli MSI Gaming X Trio. Najmocniejszym punktem jest tu nic innego jak cooler, który zapewnia sensowne temperatury GPU/VRAM, będąc przy tym ledwie słyszalny - sonometr wskazał 34,3 dBA w naszym teście. A jak pokazały dodatkowe pomiary w zunifikowanych warunkach, po podwyższeniu prędkości obrotowej tylko minimalnie ustępuje AORUS MASTER, tzn. o 2-3 °C, pomimo zauważalnie mniejszych wymiarów (trzyslotowa konstrukcja zamiast czteroslotowej). W naszej recenzji wystawiliśmy jej ocenę 9/10 i polecamy, nawet dzisiaj.

Najlepsze karty graficzne 2023 roku – Ocena redakcji

Zdajemy sobie sprawę, że nie przetestowaliśmy dla was wszystkich modeli kart graficznych, bo jest to jakby nie patrzeć niewykonalne. Jesteśmy jednak w stanie wytypować taki sprzęt, który powinien być wysoko na waszej liście zainteresowań, w zależności od wyboru konkretnej półki cenowo-wydajnościowej. Uznaliśmy, że najlepszą kartą graficzną z tego zestawienia jest MSI GeForce RTX 4070 Gaming X Trio.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze karty graficzne 2023 roku. Oto TOP 5 wybranych przez nas modeli GPU!

 0