Najlepsze obudowy komputerowe 2021/2022 - Top 5

Najlepsze obudowy komputerowe 2021/2022 - Top 5

Obudowa to nieodłączna część każdego komputera i choć komponenty można nawet zostawić w kartonowym pudle, nie będzie to prezentować się najlepiej. Obudowa to dla wielu przede wszystkim kwestia wyglądu, ale nie zapominajmy o podstawach, czyli dobrej wentylacji i zatrzymywaniu kurzu na zewnątrz tak, by ten nie dostawał się do radiatorów w środku. Na rynku istnieje całe mnóstwo obudów, które można polecać, ale my skupimy się naszym zdaniem na tych, które wybijają się przed szereg. W artykule znajdziecie zarówno konstrukcje budżetowe, jak i te hi-endowe.

Najlepsze obudowy 2021/2022 – jak ocenialiśmy?

Tak, jak z każdym komponentem w komputerze, warto do całości podchodzić od strony opłacalności. Z tego też względu stosunek ceny do możliwości jest głównym wyznacznikiem naszej oceny, choć należy też wspomnieć o tym, że polecając konstrukcje hi-endowe, często to pomijamy, bo te mają najzwyczajniej w świecie wyznacznik zupełnie inny – jakość ponad wszystko. Tak więc artykuł został podzielony przede wszystkim na półki cenowe, gdzie znajdziecie interesujące Was obudowy. W 2021 roku pojawiło się ich relatywnie mało, a te, które weszły na rynek jeszcze wcześniej, nadal mogą wieść prym w swoim przedziale cenowym. O tym również należy pamiętać.

Wspomnimy też o aktualnie panującej na świecie sytuacji. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego obudowa, która ma w zwyczaju kosztować 300 zł, kosztuje 800 zł, to już wiecie – problemy z dostępnością, pandemią i wynikającym z niej koszmarem logistycznym. Warto zatem wstrzymać się przed zakupem takiego sprzętu aż do powrotu do względnej normalności.

SilentiumPC Regnum RG6V TG – polski średniak na sterydach

Najlepsze obudowy komputerowe - SPC Regnum RG6V TG

Zestawienie otwieramy znaną wszystkim konstrukcją od polskiego producenta SilentiumPC. Produkty tej firmy pojawiają się w wielu zestawieniach i nie mogło jednego z nich zabraknąć i w tym. Regnum RG6V TG to dobra obudowa ze średniej półki o atrakcyjnej, gamingowej stylistyce. Przemawia za nią dobre wykonanie (waży ponad 6 kilogramów) i przestronne wnętrze, w którym zamontować możemy nawet 8 wentylatorów, kartę graficzną o długości do 360 mm i chłodzenie na procesor o wysokości do 162 mm. W zestawie znaleźć możemy nawet cztery sztuki wentylatorów Signum HP 120 mm. Co oprócz tego? Wsparcie dla radiatorów 360 mm, dobry system aranżacji okablowania i ochrona przed kurzem. Szkoda tylko, że producent nie zdecydował się dorzucić portu USB-C na front.

Alternatywa: SilentiumPC Astrum AT6V TG

Kup obudowę SilentiumPC Regnum RG6V TG najtaniej na Ceneo.pl

Fractal Design Meshify 2 – kiedy wysoka półka idzie w parze z jakością

Najlepsze obudowy - fractal design Meshify 2

Konstrukcji tej chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, bo obudowa Meshify pojawiła się już w tylu wpisach i podsumowaniach, że ciężko jest ją pominąć i tym razem. Słusznie, bowiem Fractal Design już od wielu lat produkuje świetnie zaprojektowane i solidnie wykonane pudełka. Po serii wielokrotnie nagradzanych, wyciszanych Define, szwedzka firma wypuściła na rynek przewiewne Meshify. Z tego też względu konstrukcja znalazła się w zestawieniu. Brak RGB, schludny wygląd z meshowym frontem i przyciemnianą taflą szkła hartowanego prezentuje się wyśmienicie. Jakość w przypadku obudów idzie przeważnie z parze z wagą, a Meshify C o wymiarach 448 x 233 x 538 mm waży 10 kg. W środku znajdziemy dużo miejsca, system aranżacji kabli, filtry przeciw kurzowi i możliwość montażu chłodzenia wodnego. Swoją drogą obudowa przychodzi już z trzema zainstalowanymi wentylatorami 140 mm, a na froncie znajdziemy dwa porty USB 3.0 i USB-C.

Alternatywa: Fractal Design Meshify C TG

Kup obudowę Fractal Design Meshify 2 TG najtaniej na Ceneo.pl

Fractal Design Torrent – najlepsza obudowa 2021 roku. Jest tylko jeden haczyk

Najlepsze obudowy Fractal Design Torrent

Przewiewne obudowy mają ze sobą wspólną jedną rzecz, ale Torrent wybija się przed szereg, jeśli spojrzymy na temperatury podzespołów w środku. Wszystko to za sprawą otwartego frontu i pięciu zainstalowanym już, znakomitym wentylatorom. Dwa z nich to 180 mm monstra, które zostały przydzielone na przód, ale nie zabrakło też miejsca dla bardziej standardowych, trzech 140 mm zainstalowanych na dole. Obudowa, jak na midi towera, jest względnie duża. Ma 530 x 242 x 544 mm i waży ponad 11 kilogramów. W środku znajdziemy dużo przestrzeni, system aranżowania kabli, filtry antykurzowe i HUB dla wentylatorów. Można się w jej wypadku pokusić też o instalację systemu chłodzenia wodnego, choć testy wielu redakcji udowodniły, że w standardowej konfiguracji, Fractal Design Torrent już jest topową obudową, jeśli weźmiemy przez pryzmat właśnie temperatury zainstalowanych komponentów w środku. Cena niestety do niskich nie należy, bo kosztuje aktualnie ponad 1000 zł. To dużo, nawet na dzisiejsze czasy, ale jak to mówią – za jakość się płaci. Pamiętajcie tylko, że pierwsze sztuki Torrenta (wszystkie), miały wadę fabryczną w kontrolerze wentylatorów i być może Wasza sztuka posiadać będzie dokładnie to samo. Fractal na szczęście rozwiązał sytuację wzorowo, a po przyznaniu się do błędu, wymienił wadliwe części na nowe.

Kup obudowę Fractal Design Torrent najtaniej na Ceneo.pl

be quiet! Pure Base 500 – cisza od znanego producenta

Najlepsze obudowy - be quiet! Pure Base 500

Już na starcie należy wspomnieć, że cisza zależna jest przede wszystkim od pracy wentylatorów, których w tej obudowie znajdziemy w standardzie dwa (2x 140 mm) oraz ich jakości wykonania. O jakości be quiet! Nie trzeba się rozpisywać, bo niemiecki producent od dawna jest z tego znany. W obudowie znajdziemy dużo przestrzeni na kartę graficzną o maksymalnie 369 mm oraz chłodzenie procesora o wysokości nawet 190 mm. Maksymalnie zainstalować możemy w niej 6 wentylatorów, ale należy pamiętać, że opcje mogą się wzajemnie wykluczać – 3x 120 lub 2x 140 mm na front, 1x 120/140 mm na tył i 2x 120/140 mm na górę. Na przodzie znajdzie się też miejsce na 360 mm chłodnicę do systemów chłodzenia cieczą, co również cieszy. 240 mm natomiast wejdzie na górę, a 140 mm na tył. Jest też zestaw filtrów antykurzowych, maty wyciszające (a jakże!) i podkładki antywibracyjne. Tak, jak w przypadku opisywanego wcześniej Regnuma, trzeba jednak ponarzekać na brak portu USB-C na froncie. Ponownie – szkoda. Tak czy inaczej, Pure Base 500 jest aktualnie jedną z lepszych obudów na rynku i można ją zakupić już za 400 zł.

Kup obudowę be quiet! Pure Base 500 najtaniej na Ceneo.pl

Corsair Obsidian 1000D – prawie 30 kilogramów szaleństwa

Najlepsze obudowy - Corsair Obsidian 1000D

Corsair Obsidian 1000D powstał już jakiś czas temu, ale po prostu musiał pojawić się w tym zestawieniu. Mamy do czynienia bowiem z pudełkiem, w którym można zainstalować dwa komputery. Wykonana ze stali SPCC, aluminium i hartowanego szkła obudowa mierzy 693 x 307 x 697 mm i waży porażające 29,5 kilogramów. Oznacza to oczywiście, że do środka może wejść zarówno standardowy ATX, jak i e-ATX. Na froncie zamontować można aż 8 120 mm wentylatorów, na tyle dwa 140 lub 120 mm i na górze 3 140 lub 120 mm, a wszystkie miejsca zostały wyposażone w odpowiedniej jakości filtry przeciw kurzowi. Najbardziej wymagających powinna też ucieszyć stylistyka 1000D, a szczególnie połączenie czerni ze szkłem. Ucieszy też fakt, że w środku możemy zamontować bardzo rozbudowany system chłodzenia cieczą, na obu komputerach jednocześnie. Możliwości jest więc mnóstwo i choć dziś obudowa wyceniana jest na ponad 3000 zł, a niegdyś kosztowała niecałe 2000 zł, tak natura tego produktu powoduje, że właściwie ceny można nie brać pod uwagę. Szczególnie ktoś, kto po prostu chce czegoś najlepszego.

Kup obudowę Corsair Obsidian 1000D najtaniej na Ceneo.pl

Rok 2022 – czego się spodziewać?

W 2022 roku raczej nie ma szans na to, by ceny za niektóre obudowy wróciły do normalnego (MSRP) poziomu. To właśnie przez pandemię i problemy logistyczne pudełka znanych producentów kosztują tyle, ile kosztują. Nie spodziewamy się też żadnej rewolucji, bo rynek jest już na tyle nasycony, a obudowy tak dopracowane, że w większości przypadków są to albo zmiany kosmetyczne, albo zwykłe eksperymenty działu R&D. Już po wprowadzeniu nowocześnie wyglądających obudów komputerowych (za sprawą szkła hartowanego, meshowych frontów i RGB), na rynku można znaleźć kilkuletnie konstrukcje, które nadal można z całą pewnością polecić. Czy w 2022 wejdzie jakiś inny trend? Możliwe, ale miejmy nadzieję, że nie będzie to trend ze szklanym frontem. My lubimy obudowy przewiewne, nasze podzespoły w środku też.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze obudowy komputerowe 2021/2022 - Top 5

 0