Najlepsze routery 2022 - TOP 10

Najlepsze routery 2022 - TOP 10

Routery to sprzęt często lekceważony przez użytkowników, którzy przeważnie zadowalają się tym, co oferuje dostawca usług internetowych. Później jednak zaczynają się narzekania na zrywanie połączenia, zbyt słaby sygnał czy po prostu kiepską wydajność - wciąż spotykamy przypadki narzekania na niskie prędkości, w których winowajcą okazuje się stary router od operatora bez wsparcia dla pasma 5 GHz. Warto więc wyłożyć trochę grosza i zainwestować w dobry sprzęt sieciowy - to zestawienia powinno pomóc w wyborze modelu dopasowanego do potrzeb i możliwości finansowych, ponieważ znajdziecie tu zarówno solidne budżetowy modele za relatywnie niewielkie pieniądze, jak i topowe high-endowe modele w cenie dobrej karty graficznej. Ba, w przypadku domków polecamy systemy mesh, a na liście znalazła się nawet propozycja z modemem 4G. Zapraszamy do lektury!

Najlepsze routery 2022 – TOP 10

  • ASUS RT-AX86U
  • ASUS ROG Rapture GT-AX11000 
  • Synology WRX560 
  • TP-Link Archer AX55
  • TP-Link Archer AX11000
  • TP-Link Archer AX10
  • D-Link Eagle Pro AI AX1500
  • Mercusys Halo H50G
  • Tenda RX9 Pro
  • Tenda 4G07

ASUS RT-AX86U - świetny router dla graczy

ASUS RT-AX86U

Produkty dla graczy bardzo często są droższe od "zwykłych" odpowiedników, a w przypadku routerów ich gamingowe właściwości są na dodatek czysto iluzoryczne. Na szczęście ASUS RT-AX86U jest dobrym przykładem, że wcale nie musi tak być. Co prawda wciąż mówimy o relatywnie drogim modelu (ok. 1150 zł), ale w porównaniu do wielu konkurentów z tego segmentu jego cena nie szokuje tak bardzo, a jednocześnie ten dwupasmowy router zapewnia świetną wydajność i niskie opóźnienia. ASUS RT-AX86U obsługuje Wi-Fi 6 i pozwala cieszyć się ultraszybkimi transferami z prędkościami dochodzącymi łącznie dla obu pasm do 5700 Mb/s przy zastosowaniu najnowszego standardu 802.11ax i kanałów 160 MHz. Jego najciekawszą funkcją jest jednak zarządzanie opóźnieniami routera i pod tym względem sprzęt ASUSa jest bezkonkurencyjny. Docenicie na pewno również doskonały miks kontroli z poziomu aplikacji i bogatej funkcjonalności, w tym tryb rozgrywki mobilnej, który pozwala nadać priorytet gamingowy na naszym telefonie za naciśnięciem jednego przycisku. Co więcej, na pokładzie znajdziemy 2,5-gigabitowe złącze WAN/LAN i port USB 3.2 Gen 1 x 2. ASUS AiMesh pozwala z kolei stworzyć elastyczną, płynnie pracującą sieć dla całego domu przy zastosowaniu routerów kompatybilnych z AiMesh, a całości dopełnia pakiet bezpieczeństwa klasy komercyjnej dla sieci domowej – darmowe na całe życie oprogramowanie ASUS AiProtection Pro, napędzane przez Trend Micro™, z WPA3 oraz zaawansowaną kontrolą rodzicielską do ochrony naszego domu.

Router ASUS RT-AX86U kupisz najtaniej na Ceneo.pl

ASUS ROG Rapture GT-AX11000 - topowy router dla wymagających graczy

ASUS ROG Rapture GT-AX11000

ASUS ROG Rapture GT-AX11000 to jeden z najlepszych routerów dostępnych na rynku, a jest to szczególnie godna polecenia propozycja dla graczy. I nie chodzi nam o obsługę podświetlenia RGB z opcją Aura Sync, ale o funkcjonalny pakiet gamingowych opcji, których raczej nie uświadczymy u konkurencji. Poza tym jest to niezwykle wydajny sprzęt sieciowy, który jest w stanie samodzielne pokryć naprawdę sporych rozmiarów mieszkanie. W przypadku domów możliwie jest zaś utworzenie sieci mesh z jego udziałem i jako jednostka centralna na pewno spisywać będzie się wyśmienicie. Sprzęt zapewnia topowe prędkości nie tylko w ramach sieci Wi-Fi, ale i przewodowych interfejsów, a do tego oferuje naprawdę mocno rozbudowane oprogramowanie z toną opcji, w tym również naprawdę zaawansowanych, które ucieszą entuzjastów administrowania siecią. Jeśli zaś dołożymy od tego solidne wykonanie, aplikację mobilną czy liczne technologie wspomagające, to otrzymamy obraz routera niemal idealnego. Co oczywiste, te wszystkie wodotryski przekładają się na naprawdę wysoką ocenę, oscylującą w granicach 2000 zł, co może sprawić, że większość osób przekreśli ten produkt na starcie. Żałować można, że ASUS nie zdecydował się na obsługę WI-Fi 6E, dzięki czemu ten sprzęt byłby jeszcze bardziej przyszłościowy. Tak czy inaczej, naszym zdaniem to produkt, w który warto zainwestować, jeśli zależy nam na wysokowydajnym trójzakresowym routerze o rozbudowanych opcjach konfiguracji i funkcjach gamingowych.

Router ASUS ROG Rapture GT-AX11000 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Synology WRX560 - router, który zastąpi NAS

Synology WRX560

Synology WRX560 to nie jest router dla zwykłego Kowalskiego, który zapomina o swoim urządzeniu zaraz po jego instalacji. W tym przypadku mamy do czynienia ze sprzętem dla entuzjastów, którzy oczekują czegoś więcej, czegoś ekstra. I produkt Synology niewątpliwie spełnia te założenia. Wydajność tego routera jest rewelacyjna, a do tego otrzymujemy pojedynczy interfejs o prędkości 2,5 Gb, który można skonfigurować jako WAN (lub LAN). Zastosowany procesor bez większych problemów radzi sobie też z obsługą wielu klientów, a MU-MIMO 4x4 zapewnia jednocześnie wsparcie czterech strumieni danych. Co więcej, oprogramowanie SRM daje ogrom możliwości i swobody, co docenią miłośnicy administrowania sieciami, ale jednocześnie jest przyjazne dla użytkowników i oferuje wyjaśnienie praktycznie wszystkich opcji. Warto też wspomnieć o takich funkcjach, jak obsługa Dual WAN, rozbudowana kontrola rodzicielska i QoS czy Centrum Pakietów, które w prosty sposób pozwala rozbudować oprogramowanie. Generalnie jest tego dużo, ale jednocześnie nie czujemy się przytłoczeni. Znajdziemy tu także pojedynczy port USB 3.2 Gen 1, choć szkoda, że w tej klasie producent nie zdecydował się na dwa takie złącza, tym bardziej że WRX560 jest w stanie zastąpić NAS. Co więcej, urządzenie obsługuje nowe pasmo 5,9 GHz, ale takowe nie jest wspierane w Europie (i raczej nie będzie w najbliższym czasie) w typowo konsumenckich zastosowaniach, a co więcej na rynku ze świecą szukać klientów, którzy je wykorzystują. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia z bardzo dobrym routerem, który zasługuje na wyróżnienie.

Router Synology WRX560 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

TP-Link Archer AX55 - solidna propozycja do domowego użytku

TP-Link Archer AX55

TP-Link Archer AX55 jest niezwykle przewidywalnym produktem, co akurat w tym przypadku uznajemy za zaletę. Otrzymujemy bowiem bardzo solidny router klasy AX300, który pochwalić może się wysoką wydajnością, stabilną pracą, mocnym sygnałem oraz prostym w obsłudze i funkcjonalnym oprogramowaniem. Co więcej, Archer AX55 zapewnia silniejszy sygnał względem poprzednika, co przekłada się na mniejsze spadki wydajności wraz z oddalaniem się od jego źródła. Jest to o tyle istotne, że raczej rzadko korzystamy z łączności Wi-Fi, siedząc metr od routera. Do tego sprzęt bardzo dobrze radzi sobie z wysokim obciążeniem, gdzie zmuszony jest do obsługi wielu urządzeń jednocześnie, z czym tańsze konstrukcje przeważnie mają problemy. Jeśli chodzi o oprogramowanie, to zarówno aplikacja mobilna TP-Link Tether, jak i przeglądarkowe GUI, sprawdzają się bez zarzutu, a nie bez znaczenia jest też fakt, że sprzęt pochwalić może się nowoczesnym designem. Szkoda jednak, że producent nie wykorzystał odświeżenia do implementacji drugiego złącza USB. Reasumując, TP-Link Archer AX55 to naprawdę solidny router, który bardzo dobrze sprawdza się w typowo domowym zastosowaniu.

Router TP-Link Archer AX55 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

TP-Link Archer AX11000 - router, dla osób, które nie uznają kompromisów w zakresie wydajności

TP-Link Archer AX1100

Choć gamingowy charakter tego routera, poza jego designem, to bardziej marketing niż realne korzyści dla graczy, TP-Link Archer AX11000 to najwydajniejszy pod względem możliwości sieci bezprzewodowej Wi-Fi router, jaki testowaliśmy, wyraźnie wybijający się nawet nad high-endowych konkurentów. Warto przy tym podkreślić, że otrzymujemy tu dwa superwydajne pasma 5 GHz z obsługą Wi-Fi 6 i kanału 160 Hz. Lekki niedosyt pozostawiło pasmo 2,4 GHz, choć wciąż zapewnia przyzwoite wyniki. To jednak nie koniec zalet tego sprzętu, bo na pokładzie znalazł się też 2,5-gigabitowy WAN i aż osiem gigabitowych LAN-ów (choć nieco szkoda, że TP-Link nie zdecydował się choćby na jeden w tym samym standardzie co WAN). Siła sygnału także jest bardzo dobra, co pozwala na wysokie prędkości i stabilne połączenia nawet na większych powierzchniach. Do tego otrzymujemy dwa złącza USB 3.0 (jedno typu A, drugie typu C), dzięki którym możemy zmienić router w swoisty NAS. Całości dopełniają rozbudowane oprogramowanie z naprawdę dużą liczbą przydatnych opcji oraz funkcjonalna aplikacja mobilna (na szczególne pochwały zasługują kontrola rodzicielska, przydatny antywirus i sprawny QoS). I tu dochodzimy do kwestii ceny, która zaczyna się od niecałych 1900 zł. To bardzo dużo, ale wydaje się, że kwota ta jest uzasadniona, gdy spojrzymy na bezpośrednią konkurencję z tego segmentu. Jeśli więc szukacie czegoś bezkompromisowego, to Archer AX11000 może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Router TP-Link Archer AX11000 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

TP-Link Archer AX10 - bardzo dobry router dla Kowalskiego

TP-Link Archer AX10

TP-Link Archer AX10 to router, który ma już trzy lata na karku, ale to wciąż jedna z najlepszych propozycji dla osób szukających solidnego modelu Wi-Fi 6 za relatywnie niewielkie pieniądze. Co prawda w przypadku budżetowych produktów musimy liczyć się z pewnymi kompromisami, ale na szczęście router spełnia zdecydowaną większość pokładanych w nim nadziei, zapewniając świetne prędkości transferów w paśmie 5 GHz, gdzie chwilami potrafi nawet wyprzedzić osiągi uzyskiwane za pomocą gigabitowych portów. Szkoda jednak, że zabrakło wsparcia dla kanału o szerokości 160 MHz. Pochwalić trzeba także interfejs użytkownika dostępny z poziomu przeglądarki. Jest bardzo szybki i intuicyjny, a jako całość prezentuje się nowocześnie. Co więcej, funkcjonalna aplikacja TP-Link Tether pozwala na zarządzanie routerem z poziomu smartfona, praktycznie z dowolnego miejsca, co jest bardzo przydatne choćby do nadzorowania kontroli rodzicielskiej. Trudno mieć też jakiekolwiek zastrzeżenia do jakości wykonania, bo konstrukcja Archer AX10 wygląda bardzo stylowo. Router TP-Link kupimy obecnie od 229 zł, co jak na jego możliwości uznać trzeba za atrakcyjną cenę.

Router TP-Link Archer AX10 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

D-Link Eagle Pro AI AX1500 - przystępny cenowo zestaw mesh z obsługą Wi-Fi 6

D-Link Eagle Pro AI AX1500

A może polujecie na niedrogi zestaw mesh z obsługą Wi-Fi 6? W takim razie D-Link Eagle Pro AI M15 może spełnić wasze oczekiwania. Na duży plus tego sprzętu zaliczyć trzeba obecność klasycznego przeglądarkowego oprogramowania, gdyż wielu producentów dostarcza jedynie aplikację mobilną. Tej oczywiście również nie brakuje i spisuje się ona dobrze, ale dzięki GUI dostępnemu z poziomu przeglądarki otrzymujemy bardziej zaawansowane opcje, które konkurencja po prostu blokuje (patrz: możliwość wyboru kanału czy jego szerokości itd.). Ciekawostką jest zaś wykorzystanie sztucznej inteligencji, które sprowadza się do zautomatyzowania optymalizacji działania sieci i w praktyce spisuje się dobrze, ale nie jest to nic, czego byśmy nie widzieli wcześniej w routerach mesh. Jednym z największych atutów D-Link Eagle Pro AI M15 jest siła rozpowszechnianego przez każdego satelitę sygnału, która wypada często lepiej od urządzeń wyposażonych w wiele zewnętrznych anten. To przekłada się z kolei na stabilność, wydajność i relatywnie niewielkie spadki prędkości wraz ze zwiększaniem odległości od routera. Gigabitowe złącza ethernetowe spisują się bardzo dobrze, a wyniki w ramach częstotliwości 5 GHz potrafią wręcz zachwycać. Do tego mamy jeszcze atrakcyjną cenę 559 zł za dwie jednostki i tym samym jest to najtańszy system mesh w ramach Wi-Fi 6 - w tym kontekście można wiele wybaczyć produktowi D-Link.

Router D-Link Eagle Pro AI AX1500 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Mercusys Halo H50G - najtańszy zestaw mesh na rynku

Mercusys Halo H50G

Marka Mercusys wielokrotnie udowadniała, że potrafi dostarczać na rynek szybkie routery w bardzo atrakcyjnych cenach, a zestaw Halo H50G jest tego kolejnym świetnym przykładem. Oczywiście odbywa się to kosztem pewnych cięć w funkcjonalności (choćby brak USB), ale tego typu systemy Mesh skierowane są raczej do mniej wymagających użytkowników, którym nie będzie to przeszkadzać. Wśród mocnych stron Halo H50G wymienić trzeba przede wszystkim wydajność w ramach sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Wyniki testów pokazują naprawdę wysoki potencjał tego sprzętu, a za sprawą 3 wewnętrznych anten na każde pasmo, nawet mocno oddalając się od routerów, możemy liczyć na prędkości na satysfakcjonującym poziomie, a siła sygnału także robi wrażenie jak na tak kompaktowe routery. Do tego otrzymujemy naprawdę przejrzystą i intuicyjną w obsłudze aplikację mobilną, gdzie wciąż znajdziemy wiele przydatnych funkcji, w tym choćby bardzo dobrą kontrolę rodzicielską. To wszystko za ok. 400 zł, co jak na zestaw Mesh składający się z trzech routerów klasy AC1900 jest naprawdę bardzo dobrą ceną.

Router Mercusys Halo H50G kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Tenda RX9 Pro - świetny stosunek jakości do ceny

Tenda RX9 Pro

Tenda stawia na sprawdzoną strategię, dlatego też RX9 Pro to kolejny router tego producenta, który oferuje wyśmienitą wydajność w bardzo przystępnej cenie. To jednak nie jedyne plusy tego produktu, bo do takowych zaliczyć trzeba także wsparcie dla szerokości kanału 160 MHz, co jest często pomijanym elementem w tańszych modelach Wi-Fi 6. Do tego pochwalić może się również szybkimi gigabitowymi złączami ethernetowymi i świetnie radzi sobie z wysokim obciążeniem i jednoczesną obsługą kilku klientów. Poza tym otrzymujemy tu także funkcjonalne i proste w obsłudze oprogramowanie oraz możliwość zarządzania sprzętem z poziomu aplikacji mobilnej. Do tego dochodzi obsługa WPA3 czy wielu przydatnych technologii, jak Smart Connect czy Target Wake Time. Oczywiście w przypadku routera Wi-Fi 6 klasy AX300 za niecałe 300 zł spodziewać można było się pewnych cięć i trzeba takowe odnotować. Po pierwsze, znajdziemy tu jedynie trzy porty LAN, kiedy standardem są cztery (choć Tenda już nas do tego trochę przyzwyczaiła). Nie uświadczymy tu też żadnego portu USB, co boli już nieco bardziej. Koniec końców Tenda TX9 Pro to jednak naprawdę udany produkt, który bardzo dobrze wypada w swoim segmencie.

Router Tenda RX9 Pro kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Tenda 4G07 - niedrogi router z modemem LTE

Tenda 4G07

Tenda 4G07 to z kolei coś dla osób poszukujących niedrogiego routera LTE klasy ekonomicznej. Urządzenie dobrze sprawdza się w powierzonej mu roli, pozwalając cieszyć się mobilnym internetem jako alternatywą dla szerokopasmowych połączeń. W dobie coraz to lepszych ofert operatorów komórkowych takie rozwiązanie może okazać się bardzo przydatne, jeśli jesteśmy skazani na internet 4G i poszukujemy tańszego urządzenia, które wciąż zapewnia jednak satysfakcjonującą wydajność. Pochwalić trzeba tu również możliwości routera w ramach połączeń Wi-Fi. Największym minusem tego urządzenia są niewątpliwie złącza ethernetowe. Nie dość, że otrzymujemy tylko dwa takowe (jeden LAN i jeden LAN/WAN), to jeszcze w standardzie 100 Mb/s. Na plus zaliczyć musimy za to proste w obsłudze, ale zarazem oferujące sporo możliwości oprogramowanie, wspierane dodatkowo aplikacją mobilną. Całości dopełniają zaś miły dla oka, nowoczesny design zawarty w kompaktowej obudowie oraz anteny wykorzystujące złącza SMA, co pozwala na ich wymianę w razie konieczności. Koniec końców Tenda 4G07 to solidna propozycja, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że kosztuje niewiele ponad 250 zł, to wydaje się naprawdę atrakcyjną ofertą dla wszystkich osób poszukujących niedrogiego sprzętu podobnej klasy.

Router Tenda 4G07 kupisz najtaniej na Ceneo.pl

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze routery 2022 - TOP 10

 0