Najlepsze routery 2022 - TOP 5

Najlepsze routery 2022 - TOP 5

Standard Wi-Fi 6 stał się w 2021 roku praktycznie powszechny i choć większość użytkowników domowych nadal używa Wi-Fi 5 (ac), a gadżety z kategorii Smart Home operują w zakresie antycznego już Wi-Fi 4, producenci sprzętu coraz chętniej po niego sięgają. Na początku dotyczyło to przeważnie urządzeń z wysokiej półki cenowej, skierowanych dla wymagających, ale dziś nieśmiało wychyla się już w zdecydowanie tańszych konstrukcjach. My w 2021 roku mieliśmy okazję testować sporo routerów, czy systemów mesh. Rynek jest jednak znacznie większy i dlatego też postanowiliśmy wybrać kilka urządzeń z różnych kategorii cenowych. Tak też podzielony został nasz artykuł. A więc jakie routery polecamy? Sprawdźcie!

Najlepsze router 2021/2022 – jak ocenialiśmy?

Tak, jak przy wszystkich tego typu zestawieniach, za główny wyznacznik warto brać opłacalność, czyli stosunek ceny do możliwości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać model kompletnie odjechany, czyli hi-endowe premium, za które płacimy najwięcej pieniędzy, ale to zdarza się wyłącznie w tej konkretnej kategorii. Poniżej konkurencja jest ogromna, dlatego wybór musi paść na urządzenia takie, które odznaczają się tym właśnie stosunkiem.

ASUS RT-AX86U – szybki i wydajny

Najlepsze routery 2022 - ASUS RT-AX86U

Nie będziemy nikogo trzymać w niepewności. Aktualnie opisywany router nie jest tani, bo potrafi kosztować nawet 1200 zł, ale w tej cenie otrzymujemy naprawdę solidne podwaliny pod nasz system sieci bezprzewodowej w domu. Oczywiście tak, jak we wszystkich routerach, większość różnic pochodzi od odmiennego położenia i zasięgu, co jest determinowane przede wszystkim przez odległość do AP i ilość blokad na drodze. Tak czy inaczej, na pokładzie routera znajdziemy trzy zewnętrzne oraz jedną wewnętrzną antenę, 4 sztuki LAN o przepustowości 1 Gbps, 1 sztukę WAN 1 Gbps i jeden port 2.5 G (LAN/WAN). Nie zabrakło też dwóch portów USB 3.1 Gen. 1. Router wspiera standard Wi-Fi 6 (ax) z maksymalną prędkością transmisji na poziomie 5700 Mb/s. RT-AX86U można łatwo skonfigurować za pomocą aplikacją ASUS, gdzie znajdziemy wszystkie potrzebne nam rzeczy – w tym AIMesh i AIProtection Pro.

Mercusys MR70X – opłacalność z Wi-Fi 6

Najlepsze routery 2022 - Mercusys MR70X

W kategorii cenowej do 300 zł znajdziemy cały mnóstwo urządzeń różnych producentów sprzętu sieciowego. W 2021 roku, tak jak już wspomnieliśmy na początku, pojawiło się kilka propozycji w tym przedziale z najnowszym standardem Wi-Fi 6. Mercusys MR70X zaprezentował się w redakcji z bardzo dobrej strony i choć sprzęt nie jest bez wad, mocną stroną tego routera są jego zalety. Mamy bowiem świetną wydajność w paśmie 5 GHz, co aktualnie jest dla wielu jedynym wyznacznikiem jakości danego urządzenia sieciowego. Oprócz tego mamy też solidne wykonanie, funkcjonalne i intuicyjne GUI, Smart Connect i MU-MIMO oraz dobry QoS. Czego nam brakuje, pomimo tego, że cena już daje do myślenia? Przede wszystkim brak tu portów USB, co może zdyskwalifikować router już na starcie. Nie przygotowano też dla niego aplikacji mobilnej, a podczas testów zauważyliśmy wyraźny spadek wydajności przy większej liczbie aktywnych klientów. Tak czy inaczej, w cenie około 150 zł, Mercusys MR70X powinien sprostać wymaganiom wielu ludzi.

Tenda TX9 Pro – Solidny router za 250 zł

Najlepsze routery 2022 - Tenda TX9 Pro

Nasz test Tenda TX9 Pro wykazał, że jest to świetny sprzęt za około 299 zł. Dziś jak widać cena jest niższa, bo urządzenie można kupić już za około 250 zł. Już w poprzednio wspomnianej kwocie ciężko na rynku było znaleźć coś naprawdę lepszego i choć pojawiają się konkurencyjne rozwiązania, TX9 Pro cechuje się bardzo dobrą wydajnością w paśmie 5 GHz, solidną jakością wykonania i intuicyjnym i funkcjonalnym GUI. Znajdziemy tutaj aż cztery zewnętrzne, dookólne anteny o zysku 6 dBi, trzy porty LAN 1 Gbps i pakiet zaawansowanych technologii. Jest Smart Connect, beamforming, MU-MIMO (szkoda, że tylko w standardzie 2x2:2) i OFDMA. Jest też oczywiście wsparcie dla Wi-Fi 6 i WPA3. Warto też wspomnieć o tym, że router obsługuje szerokość kanału 160 MHz. Wady? Oczywiście też są. Ponownie – brak USB to chyba największa z nich dla części z Was. Dodatkowo odnotowaliśmy duży spadek wydajności wraz ze wzrostem odległości i choć to w zasadzie normalne, trzeba mieć na uwadze w większych mieszkaniach, czy co gorsza domach.

TP-Link Archer AX11000 – Najlepszy router na rynku

Najlepsze routery 2022 - TP-Link Archer AX11000

Jednym z najszybszych routerów aktualnie na rynku jest konstrukcja TP-Linka, która cechuje się całą gamą usprawnień i zaimplementowanych technologii. Przeważnie routery dla graczy to zwykły oksymoron, ale opinie na temat „statku kosmicznego” (wygląda właśnie w ten sposób) są z reguły zgodne. Archer AX11000 wyposażony jest w czterordzeniowy procesor, który dba o odpowiednią przepustowość, nawet na poziomie 4800 Mbps (ax) dla kilku pasm. Znajdziemy tutaj 8 odłączanych anten i pakiet technologii – MU-MIMO 4x4, beamforming, 4T4R, OFDMA i Airtime Fairness. Na tyle zauważyć można aż 8 gigabitowych portów LAN, 2.5 G WAN, USB 3.0 (A) i USB-C ze wsparciem dla Apple Time, czy serwera FTP. Jest też HomeCare wraz z kontrolą rodzicielską, wsparcie dla OneMesh i pakiet udogodnień dla graczy – Game accelerator, statystyki gry czy Game Protector. Za takie wyposażenie przyjdzie nam zapłacić około 2000 zł.

Huawei 5G CPE Pro – 5G dla wymagających

Najlepsze routery 2022 - Huawei CPE Pro 5G

Sieć 5G staje się w Polsce coraz bardziej powszechna i choć urządzenia zdolne do okiełznania tej technologii są zazwyczaj drogie, taka jest niestety natura postępu. Huawei CPE Pro 5G kosztuje około 1800 zł i wspiera zarówno 5G, jak i LTE oraz Wi-Fi 6. Ten operuje na częstotliwości 2.4 oraz 5 GHz, dlatego podłączymy do niego zarówno urządzenia starsze, jak i te nowe (nawet w standardzie ax). Maksymalna przepustowość Wi-Fi routera wynosi 3000 Mb/s (2400 Mb/s na częstotliwości 5 GHz i 574 Mb/s na 2.4 GHz) i wspiera MU-MIMO oraz OFDMA. Szybkość transmisji 5G natomiast wynosi maksymalnie 3.6 Gb/s dla pobierania i 250 Mb/s dla wysyłania (choć tu wszystko zależy od operatora).

Rok 2022 – co przyniesie?

Z reguły na rynku routerów nie ma zbyt wielu innowacji, choć w ostatnich latach zdecydowanie poprawiono technologie przesyłania danych w sieci bezprzewodowej. Całe szczęście, bo wraz ze wzrostem wymagań użytkowników i prędkości internetu w abonamentach, każdy chciał odesłać swoje stare pudełka na 2.4 GHz do lamusa. Aktualnie nieśmiało zaczyna się wychylać standard Wi-Fi 6 i choć przyjęcie go będzie pewnie rozwleczone w czasie, już dziś otrzymujemy pierwsze doniesienia o Wi-Fi 7. Czy na rynku zauważymy wysyp routerów wspierających nową technologię? Tego w stanie stwierdzić nie jesteśmy. Nie wiemy też, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla zdecydowanej większości użytkowników, bo szybki router to jedno. Całkiem odmienną sprawą jest to, że również urządzenie końcowe musi wspierać nowy standard, by dało się korzystać z jego dobrodziejstw. Smartfony, telewizory – wszystko. Tym krótkim podsumowaniem kończymy dzisiejsze zestawienie. A Wy jakie macie w domach routery i sprzęt? Czy wasze urządzenia wspierają już Wi-Fi 6? Piszcie w komentarzach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Najlepsze routery 2022 - TOP 5

 0