Ranking kart graficznych i polecane modele akceleratorów

Ranking kart graficznych i polecane modele akceleratorów

Ranking kart graficznych

Wybór karty graficznej to jedna z ważniejszych decyzji, przed jakimi stoi gracz składający nowy komputer, bądź ulepszający posiadaną maszynę. Komponent ten bezpośrednio determinuje, na jaką rozdzielczość i detale możemy liczyć przy zakładanej liczbie klatek na sekundę (rzecz jasna pod warunkiem, że ograniczeniem nie jest procesor). Biorąc pod uwagę mnogość dostępnych GPU, a także konstrukcji bazujących na poszczególnych układach, postawienie na konkretny produkt wcale nie musi być takie proste. Zdecydowałem się więc nieco ułatwić sprawę czytelnikom ITHardware, przygotowując ranking kart graficznych, obejmujący wszystkie przetestowane na łamach naszego serwisu akceleratory. Ale to nie koniec atrakcji, gdyż sam ranking to nie wyrocznia, chociażby dlatego, że nie uwzględnia całej puli konstrukcji obecnych na rynku. W związku z tym w niniejszym materiale znajdziecie również wykaz polecanych kart graficznych, czyli modeli, na które warto zwrócić uwagę w różnych półkach cenowych, co do których jakości mam pewność. Żeby nie przedłużać, do dzieła!

Ranking kart graficznych i polecane modele w kwocie do 900 zł

Ranking kart graficznych i polecane modele w kwocie do 1500 zł

Ranking kart graficznych i polecane modele w kwocie do 2000 zł

Ranking kart graficznych i polecane modele w kwocie do 5000 zł

Wykresy porównawcze

Na pierwszy ogień idzie seria wykresów, zestawiających przetestowane karty graficzne według najczęściej spotykanych kryteriów. Ocena końcowa liczona jest następująco: wydajność 25%, opłacalność 33%, kultura pracy 20%, efektywność energetyczna 12%, subiektywna ocena testera 10%. Ranking dla głośności został przygotowany w ten sposób, aby odczyt decybelomierza na poziomie ~43,5 dBA skutkował wynikiem około 50% (50 pkt). Z kolei wydajność na wat dla samej karty (nie całego zestawu komputerowego) została policzona poprzez odjęcie od wskazań watomierza zużycia energii w analogicznych warunkach, ale z wykorzystaniem zintegrowanej grafiki (70 W). Jest to oczywiście tylko i wyłącznie przybliżenie, które nie uwzględnia faktu, że pobór prądu procesora rośnie wraz ze wzrostem mocy GPU, z uwagi większy stopień jego obciążenia, ale i tak daje pewien pogląd na tę kwestię.

TOP 5 – polecane karty graficzne w kwocie do 900 zł

W tej półce cenowej nastąpiło niemałe przetasowanie, za sprawą budżetowego wariantu Navi, który sprawił, że wysłużone Polarisy wreszcie mogą przejść na zasłużoną emeryturę. Jako, że te ostatnie zniknęły z zestawienia, propozycje bazują na układach graficznych GeForce GTX 1650 SUPER oraz Radeon RX 5500 XT. Przy czym jako wariant pewniejszy traktowany jest przedstawiciel zielonego obozu, głównie z uwagi na stabilniejsze i mniej problematyczne sterowniki. Finansowo, mając na uwadze cenę samego akceleratora, także wygląda korzystniej, jednak w tym kontekście nie należy zapominać o promocji czerwonych, na mocy której nabywcy dostają gratis gry Resident Evil 3 oraz Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint, a także trzymiesięczny dostęp do Xbox Game Pass (w przypadku mocniejszych GPU drugi z wymienionych tytułów zastępowany jest przez Monster Hunter World: Iceborne Master Edition). Naturalnie wszystkie karty graficzne mają dobre układy chłodzenia, zatem użytkownicy nie będą narażeni na utratę słuchu (to samo zresztą tyczy się wyższych segmentów cenowych).

Polecane produkty znajdziecie w ofercie następujących sklepów:

1. GIGABYTE GeForce GTX 1650 SUPER WINDFORCE OC 4G

2. MSI GeForce GTX 1650 SUPER GAMING X

3. KFA2 GeForce GTX 1650 SUPER EX (1-Click OC)

4. SAPPHIRE PULSE Radeon RX 5500 XT 4G

5. GIGABYTE Radeon RX 5500 XT GAMING OC 4G

TOP 5 – polecane karty graficzne w kwocie do 1500 zł

Droższe karty to już oczywiście wydajniejsze układy graficzne, którymi tym razem są kolejno: GeForce GTX 1660 SUPER, Radeon RX 5600 XT oraz GeForce RTX 2060. Teoretycznie w grze są jeszcze chociażby zwykły GTX 1660, GTX 1660 Ti, czy też RX 5500 XT w wersji 8 GB, ale na dobrą sprawę nie ma sensu ich rozważać, gdyż są zwyczajnie nieopłacalne na tle wybranej trójki. Jednocześnie porównując najnowsze Navi do podstawowego wariantu pełnego Turinga, tak więc z tzw. rdzeniami RT oraz Tensorami, trzeba pamiętać o tym, że nie ma żadnej gwarancji, że zakupiony Radeon RX 5600 XT będzie miał BIOS z podbitymi parametrami prosto po wyjęciu z pudełka i dlatego aktualizacja firmware we własnym zakresie może się okazać konieczna. Niemniej uważam, że to czynność na tyle prosta, że raczej nikomu nie powinna sprawić większych trudności, a gdy już ją wykonacie (o ile będzie taka potrzeba), to w komputerze będziecie mieć akcelerator bardzo konkurencyjny wydajnościowo na tle GeForce'a RTX 2060. Aczkolwiek dla miłośników śledzenia promieni naturalnie lepszą opcją będzie zielony obóz.

Polecane produkty znajdziecie w ofercie następujących sklepów:

1. GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER GAMING OC 6G

2. GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6G

3. SAPPHIRE PULSE Radeon RX 5600 XT 6G

4. Palit GeForce RTX 2060 Dual

5. GIGABYTE GeForce RTX 2060 OC 6G (rev. 2.0)

TOP 5 – polecane karty graficzne w kwocie do 2000 zł

Przedział 1500-2000 zł jest o tyle ciekawy, że mamy w nim istne zatrzęsienie produktów godnych uwagi. Dlatego też pozwoliłem sobie wybrać więcej kart graficznych niż teoretycznie powinienem, na dwóch pozycjach dając alternatywne wybory. I tak na pierwszy ogień idą trzy GeForce'y RTX 2060 SUPER, a konkretniej dwa warianty z naprawdę porządnymi układami chłodzenia oraz jeden bardziej ekonomiczny. Na kolejnych miejscach w stawce wylądowały zaś konkurencyjne Radeony RX 5700 oraz RX 5700 XT, ponownie w nieprzypadkowej kolejności. Mianowicie na rynku jest naprawdę mało niereferencyjnych projektów Navi, które mogą się pochwalić coolerem godnym pochwały, więc trzeba wybierać ostrożnie, a że topowy model MSI zdecydowanie zalicza się do tej grupy, stąd traktuję go jako wybór preferowany. Ale nieco tańsze konstrukcje od GIGABYTE i SAPPHIRE również są jak najbardziej akceptowalne w tym aspekcie, więc nie było powodów, aby je pominąć. Na deser ponownie GeForce RTX 2060, ale tym razem w bardziej wypasionym wydaniu niż poprzednio.

Polecane produkty znajdziecie w ofercie następujących sklepów:

1. MSI GeForce RTX 2060 SUPER GAMING X

2. KFA2 GeForce RTX 2060 SUPER EX (1-Click OC)

2. MSI GeForce RTX 2060 SUPER VENTUS GP OC

3. MSI Radeon RX 5700 GAMING X

4. GIGABYTE Radeon RX 5700 GAMING OC 8G

4. SAPPHIRE PULSE Radeon RX 5700 XT 8G

5. GIGABYTE GeForce RTX 2060 GAMING OC PRO 6G

TOP 5 – polecane karty graficzne w kwocie do 5000 zł

Na zakończenie pozostały najmocniejsze GPU dostępne w ramach obu obozów. Na pierwszych dwóch miejscach ulokowałem niereferencyjne konstrukcje klasy GeForce RTX 2070 SUPER, rzecz jasna z porządnymi coolerami, zapewniającymi niskie temperatury i odpowiednią kulturę pracy, a uzupełnieniem podium jest Radeon RX 5700 XT w niedawno testowanym wydaniu GIGABYTE AORUS. Ostatnie dwie lokaty to już absolutny top w ramach linii Turing i choć nad opłacalnością GeForce'ów RTX 2080 SUPER oraz RTX 2080 Ti można by długo debatować, to nie da się zaprzeczyć, że obecnie są to najwydajniejsze propozycje na rynku, na które czerwony obóz nie ma żadnej odpowiedzi. Tak więc jeśli ktoś potrzebuje takich osiągów i jest w stanie wyłożyć grubszą gotówkę, to nie widzę przeciwwskazań. W tych dwóch przypadkach zdecydowałem się postawić na doskonałe akceleratory od MSI, bo w końcu przy tych kwotach nie ma najmniejszego sensu szukać drobnych oszczędności, tym samym narażając się na niefajną niespodziankę w temacie efektywności układu chłodzenia.

Polecane produkty znajdziecie w ofercie następujących sklepów:

1. GIGABYTE GeForce RTX 2070 SUPER GAMING OC 3X 8G

2. KFA2 GeForce RTX 2070 SUPER EX Gamer Black Edition

3. GIGABYTE AORUS Radeon RX 5700 XT 8G

4. MSI GeForce RTX 2080 GAMING X TRIO

5. MSI GeForce RTX 2080 Ti GAMING X TRIO

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ranking kart graficznych i polecane modele akceleratorów

 0