Ranking pamięci RAM
Kontynuujemy nasz cykl rankingów poświęconych podzespołom bazowym i tym razem na tapet trafiły zestawy pamięci RAM. Komponent ten jest o tyle istotny, że pamięci operacyjnej musi być wystarczająco dużo, abyśmy mieli zapewniony rozsądny komfort pracy oraz rozgrywki w produkcje branży rozrywkowej, a ponadto dobrze by było, gdyby była odpowiednio szybka, gdyż od jej parametrów zależy również wydajność procesora oraz karty graficznej (chociaż w tym drugim przypadku wpływ jest w zasadzie pomijalny). Niestety obecne ceny, głównie z uwagi na epidemię koronawirusa, trudno nazwać zachęcającymi i dlatego też warto zrobić rzetelne rozeznanie w sytuacji, aby wydać swoje pieniądze w sposób optymalny. Aby ułatwić Wam to zadanie, przygotowałem stosowne zestawienie, w oparciu o rezultaty wielkiego testu najpopularniejszych zestawów pamięci. Sprawdźmy, w które produkty warto się zaopatrzyć - zarówno, jeśli jesteście zwolennikami klasycznego wyglądu sprzętu, jak i fanami wielobarwnego podświetlenia diodami LED.
Wielki test najpopularniejszych zestawów pamięci RAM
Wykresy porównawcze
Poniższe wykresy podzieliłem na trzy kategorie - wydajność, opłacalność i ocena łączna. Przy czym opłacalność to stosunek ceny zakupu do osiągów oraz pojemności zestawu, natomiast nota końcowa składa się z wydajności (50%), opłacalności (35%), wyglądu i jakości wykonania według subiektywnej oceny testera (5%), podświetlenia diodami LED (5%), a także gwarancji (5%). W praktyce wkład ostatniego składnika w każdym przypadku wynosi 5 pkt, jako że wszyscy producenci zapewniają na swoje pamięci wieczystą ochronę. Precyzując jeszcze kwestię iluminacji, jej brak to oczywiście 0 pkt, podczas gdy jedną barwę wyceniam na 1 pkt, RGB na 3 pkt, zaś RGB z jakąś bonusową funkcjonalnością (jak synchronizacja podczerwienią) na 5 pkt.
TOP 5 – polecane zestawy pamięci RAM
Co sugeruje ranking, każdy widzi i trzeba pamiętać, że powyższe wykresy pełnią głównie funkcję pomocniczą - wszak wymagania mamy bardzo różne, tak więc ustalenie uniwersalnego przepisu na ocenę końcową raczej jest niemożliwe. Dlatego dodatkowo przygotowałem listę zestawów w mojej opinii najciekawszych, z uwzględnieniem ich możliwości podkręcania. I tak dla maniaków overclockingu najlepszą opcją wydają się być Cruciale Ballistix, bazujące na kościach Micron D9WFL, które naturalnie nie są aż tak dobre jak Samsungi B-Die w wersji BCPB, ale wciąż mają naprawdę przyzwoity potencjał, nawet odrobinę lepszy od Hynixów CJR. Z kolei najszybsze w testach wydajnościowych okazały się zestawy GOODRAM IRDM PRO, Patriot Viper 4 o taktowaniu 3400 MHz, a także Patriot Viper Steel, a że wymieniona trójka dostępna jest w atrakcyjnych cenach, jak najbardziej zasługuje na rekomendację. Tym bardziej, że wykorzystane chipy to wspomniane CJR, które również wykazują się rozsądnymi możliwościami podkręcania. Dla fanów wielobarwnej iluminacji diodami LED mogę polecić natomiast Kingstony HyperX Predator RGB z techniką synchronizacji podświetlenia za pomocą podczerwieni (kolejny raz Hynix CJR). Na dokładkę zostały jeszcze pamięci Kingston HyperX FURY, będące ekonomiczną propozycją dodatkową. Co prawda ich osiągi przy ustawieniach fabrycznych są mocno przeciętne, ale bronią się niskim kosztem zakupu oraz niezłym potencjałem OC, który dla kości Nanya A-Die zdaje się plasować gdzieś pomiędzy CJR a starszymi AFR.
Polecane produkty znajdziecie w ofercie sklepu x-kom:
Crucial Ballistix 2x8 GB DDR4-3200 CL 16
GOODRAM IRDM PRO 2x8 GB DDR4-3600 CL 17
HyperX Predator RGB 2x8 GB DDR4-3200 CL 16
Patriot Viper 4 2x8 GB DDR4-3400 CL 16
Patriot Viper Steel 2x8 GB DDR4-3600 CL 17
Kingston HyperX FURY 2x8 GB DDR4-2666 CL 16
Pokaż / Dodaj komentarze do: Ranking pamięci RAM oraz polecane zestawy klasy 2666-3600 MHz