Age of Empires 4 - recenzje i oceny

Age of Empires 4 - recenzje i oceny

Age of Empires 4 to reprezentantka zapomnianego już przez wielu gatunków strategii czasu rzeczywistego (RTS), a jednocześnie powrót kultowej serii. W grze czekają na nas cztery kampanie fabularne, podczas których bierzemy udział w średniowiecznych bitwach.

Produkcję Age of Empires 4 oddano w ręce nowego studia - Relic Entertainment (Company of Heroes, Warhammer 40,000: Dawn of War, Homeworld) - które jednak pozostało wierne filarom, na których opierały się dotychczasowe odsłony serii. Co prawda wprowadziło szereg zmian (bez mała udanych), ale pomimo tego w "czwórkę" gra się podobnie jak w poprzedniczki. Zabawa polega w głównej mierze na zbieraniu surowców (złota, drewna, żelaza i kamienia), rozbudowie osady, szkoleniu wojska oraz wysyłaniu armii na podboje obcych ziem. Poprowadzić możemy w sumie osiem cywilizacji, wśród których debiutują cztery nowe: Ruś, Święte Cesarstwo Rzymskie, Sułtanat Delhijski, Dynastia Abbasydów. Poza tym możemy objąć władzę nad Chinami, Francją, Anglią oraz Mongolią. Na zwolenników rozgrywki single player czekają cztery rozbudowane kampanie fabularne. Ponadto Age of Empires 4 posiada tryb swobodnych potyczek offline, jak również pełnoprawny moduł multiplayer.

Age of Empires 4 to powrót kultowej strategii czasu rzeczywistego, który czerpie garściami z dotychczasowych odsłon, a jednocześnie wprowadza delikatny powiew świeżości. Efekt końcowy jest świetny. To najlepsza premiera na Steamie w historii gatunku RTS.

Age of Empires 4 - wymagania sprzętowe na PC:

Minimalne:

  • Procesor Intel Core i5-6300U 2.4 GHz
  • 8 GB pamięci RAM karta grafiki
  • Karta grafiki Intel HD 520 lub lepsza
  • 50 GB HDD przestrzeni na dysku twardym

Zalecane:

  • Procesor Intel Core i5-8600K 3.6 GHz
  • 16 GB pamięci GB RAM
  • Karta grafiki GeForce GTX 970 lub lepsza
  • 50 GB HDD przestrzeni na dysku twardym

Age of Empires 4 - recenzje krytyków

Age of Empires 4 - recenzja IGN - 8/10

"Age of Empires 4 to dający dużo frajdy powrót do klasyki RTS-ów - często zachowawczy, ale poza tymi fragmentami zdecydowanie się wyróżniający."

Age of Empires 4 - recenzja Hardcore Gamer - 8/10

"Age of Empires 4 wynagradza zły krok, który poczyniono przy okazji części trzeciej, dostarczając fanom dwóch pierwszych odsłon wszystko to, czego mogli oczekiwać w 2021 roku."

Age of Empires 4 - recenzja PC Gamer - 7,7/10

"Godna kontynuacja legendarnej serii, w równym stopniu innowacyjna i przestarzała."

Age of Empires 4 - recenzja GamesRadar - 10/10

"Triumfalny powrót serii strategii, na który warto było czekać."

Age of Empires 4 - recenzja DualShockers - 9/10

"Age of Empires 4 to gra, która nigdy się nie nudzi, niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem, czy weteranem gatunku."

Age of Empires 4 - recenzja Game Informer - 8,3/10

"W Age of Empires 4 nie widać ambicji twórców, by uczynić z niej coś więcej niż Age of Empires 2 lata temu, ale to dobry sposób na to, by zagrać dziś w klasycznego RTS-a, dopieszczonego i zrealizowanego z polotem."

Age of Empires 4 - recenzja Game Rant - 8/10

"Age of Empires 4 zdecydowanie wnosi wystarczająco dużo zawartości oraz nostalgii, aby z łatwością zarekomendować ją wszystkim fanom serii oraz gatunku w ogóle. Kampanie fabularne powinny zainteresować też nowicjuszy, ale pod warunkiem, że nie będą oczekiwać od gry niesamowitej szaty wizualnej."

Age of Empires 4 - recenzja Screen Rant - 6/10

"Co prawda trudno wyróżnić Age of Empires 4 za cokolwiek, ale miłośnicy tej serii powinni poczuć przy niej szczególny rodzaj nostalgii, natomiast dla nowicjuszy jest to dobra okazja, by rozpocząć swoją przygodę z historią."

Age of Empires 4 - recenzja Worth Playing - 7,9/10

"Pod wieloma względami gra się w nią dokładnie tak jak w Age of Empires 2, nie licząc odświeżonej szaty wizualnej. [...] Trudno zadowolić fanów tak uznanej serii, a jednocześnie zainteresować nowych graczy - Age of Empires 4 plasuje się gdzieś pomiędzy tymi dwoma celami."

Age of Empires 4 - recenzja GameStar - 8,6/10

"Age of Empires 4 przywraca blask klasycznej strategii czasu rzeczywistego, ale nie wykorzystuje okazji, by zachwycić graczy kampanią fabularną."

Średnia ocen w recenzjach gry Age of Empires 4: 8,15/10

 

Age of Empires 4
Gatunek: RTS (strategia czasu rzeczywistego)
Producent: Relic Entertainment i World's Edge
Wydawca: Xbox Game Studios
Data premiery: 28 października 2021 r.
Platformy: PC
Czas rozgrywki: wieeele godzin, szczególnie jeśli zaangażujesz się w rozgrywkę multiplayer
Wersja językowa: angielskaa
PEGI: 12+

Age of Empires 4 to powrót legendarnej serii strategii czasu rzeczywistego. Gra czerpie garściami z poprzedniczek, ale wprowadza też kilka udanych zmian i nowinek. Kampania, swobodne potyczki i multiplayer wystarczą na dziesiątki godzin.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Age of Empires 4 - recenzje i oceny

 0