Aktualizacja testu wentylatorów - pomiary przy 1000 RPM

Aktualizacja testu wentylatorów - pomiary przy 1000 RPM

Przy okazji ostatniego testu wentylatorów Arctic BioniX, sugerowaliście dodanie testów przy takiej samej prędkości obrotowej.

W redakcji ITHardware.pl staramy się słuchać Waszych sugestii, wszak testy robimy dla Was. Stąd też postanowiłem usiąść kolejny raz do wszystkich przetestowanych sampli i dokonać dodatkowych pomiarów. Założenie było proste: dokonać pomiarów przepływu powietrza, prędkości oraz natężenia dźwięku. Zostały tylko dwie kwestie, warunków testowych oraz dobrania odpowiedniej prędkości obrotowej. Uznałem, że warto się skupić na modelu testów, który będzie odzwierciedlał jak najbardziej życiowe warunki. Dlatego wszystkie były wykonywane na wentylatorze zamontowanym na chłodzeniu CPU Thermaltake Frio Silent 14, czyli stricte tym samym co w standardowej procedurze testowej. W celu zminimalizowania drgań cooler spoczywał na 10 mm płacie armaflexu bądź gumowej 3 mm podkładce pod mysz. Została jeszcze kwestia ustalenia prędkości obrotowej. W komentarzach prosiliście o prędkości rzędu 1000 obr./min i 1200 obr./min. Ostatecznie po wielu przemyśleniach i wstępnych próbach zostałem tylko przy jednej prędkości, a mianowicie 1000 obr./min. Jest to spowodowane tym, że w przypadku testów produktów o nominalnej prędkości 1200 obr./min wyniki byłyby takie same jak w podstawowej serii przebiegów testowych. Oczywiście nic by nie wnosiło poza powielaniem wyników na innych wykresach.

Założenie było proste, dokonać pomiarów przepływu powietrza, prędkości oraz natężenia dźwięku przy ustawieniu 1000 obr./min

test wentylatorów

 

Czego się dowiemy z dodatkowych testów?

Przede wszystkim, otrzymujemy bezpośrednie porównanie każdego produktu w identycznych warunkach, w tym wypadku na sztywno ustawiono 1000 obr./min. Jak wiadomo, każda konstrukcja różni się budową jak zastosowane łożysko, kształt łopatek, ramki czy nawet silnika. Każdy element składowy ma w większym lub mniejszym stopniu wpływ na wydajność. Oczywiście optymalna jest na nominalnych obrotach, ale co się stanie po obniżeniu ich do 1000 obr./min? Wydaje się, że najmniejsze straty mogą mieć wentylatory o nominalnej prędkości 1200-obrotów na minutę. Czas przedstawić wyniki testów.

Mam nadzieję, że zaspokoiłem Was powyższymi pomiarami i dałem więcej danych do przemyśleń. Tym razem celowo nie będę analizował wyników i pozwolę się Wam wykazać. Najlepszą wypowiedź nagrodzimy jednym z testowanych wentylatorów. Tak więc zapraszam do komentowania.  

Poniżej linki do pełnych testów:

Test wentylatorów 120 mm Noctua i LC-Power

Test wentylatorów Arctic BioniX F120 i F140 - wydajność w dobrej cenie

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Aktualizacja testu wentylatorów - pomiary przy 1000 RPM

 0