AMD Ryzen 7 5800X3D - test najszybszego procesora do gier dla platformy AM4

AMD Ryzen 7 5800X3D - test

Tematem przewodnim niniejszego materiału jest procesor AMD Ryzen 7 5800X3D. Test ten bierze więc pod lupę najmocniejszy gamingowy CPU dla platformy AM4, który został stworzony przez czerwonych po to, aby odzyskać koronę wydajności w grach, utraconą na rzecz Intela po debiucie jednostek z linii Alder Lake. W momencie pisania niniejszego tekstu cena Ryzena 7 5800X3D wynosiła ok. 2500 zł, ergo mowa o dopłacie aż 1000 zł wzgl. zwykłego Ryzena 7 5800X, tudzież procentowo kwota jest o bagatela ok. 67% wyższa. Jednocześnie to wyraźnie więcej, niż trzeba wydać na Core i7-12700KF i niewiele mniej niż koszt Core i9-12900KF. Nie ulega zatem wątpliwości, że od CPU, który tak mocno uszczupli portfel nabywcy, należy wymagać niemało - w tym przypadku oczywiście osiągów w grach na poziomie najszybszych jednostek dla podstawki LGA 1700. Czy tak też będzie w istocie, wykażą rzecz jasna przeprowadzone testy, do których przejdziemy wkrótce, a jeśli chodzi o kompatybilność z płytami głównymi, niewątpliwie jest to mocna strona Ryzena 7 5800X3D, jako że z sukcesem zamontujemy go nawet w modelach na chipsetach serii 300. Wszystko dlatego, że firma AMD postanowiła skończyć ze sztucznym ograniczaniem wsparcia najstarszych mostków południowych dla architektury Zen 3, najwyraźniej dochodząc do wniosku, że sprzedało się tyle płyt na nowszych układach, ile sprzedać się miało ;)

AMD Ryzen 7 5800X3D to najwydajniejszy gamingowy procesor dla podstawki AM4. Zobaczmy, jak poradzi sobie w starciu z najmocniejszymi CPU z linii Alder Lake.

 Recenzja AMD Ryzen 7 5700X, czyli 65-watowego Ryzena 7 5800X

Kilka słów na temat testowanego procesora

Od strony technicznej AMD Ryzen 7 5800X3D, tak jak zwykły Ryzen 7 5800X, jest ośmiordzeniowym procesorem na architekturze Zen 3 ze wsparciem SMT i o współczynniku TDP równym 105 W. Natomiast główna różnica to aż trzykrotnie pojemniejsza cache L3. Istotnym pytaniem jest więc, w jaki sposób czerwoni tego dokonali. Podejście AMD niewątpliwie należy nazwać sprytnym, gdyż pamięć podręczną powiększono bez przeprojektowania chipletu, poprzez dodanie drugiego jądra krzemowego na szczycie podstawowego układu, zawierającego wyłącznie 64 MB cache L3. Oba chipy komunikują się ze sobą za pomocą połączenia TSV (Through Silicon Via) i jako, że integracja ma miejsce na poziomie magistrali pierścieniowej (ang. ring bus) CCX, funkcjonalnie jest to jednolity 96 MB blok pamięci podręcznej, co ma niebagatelne znaczenie - dzięki temu ten nietuzinkowy procesor nie wymaga żadnych zmian w oprogramowaniu. Niestety, powiększona cache L3 przyczyniła się do spadku zegara względem Ryzena 7 5800X, co po części wynika z maksymalnego napięcia obniżonego do 1,35 V (wg AMD wyższe wartości to ryzyko uszkodzenia sprzętu), a niewykluczone, że także z faktu, że dodatkowy układ z pamięcią podręczną sam w sobie ogranicza taktowanie (częstotliwość cache L3 jest w architekturze Zen 3 równa zegarowi najszybszego rdzenia). Jak zatem widać, Ryzen 7 5800X3D to od strony budowy naprawdę ciekawy oraz innowacyjny model i wydaje się prawdopodobne, że w przyszłości zobaczymy więcej procesorów z "3D V-Cache".